خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
    1. Top | #1
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

وضعیت تو چطوره؟ (منابع اصلی کنکور )

آزمون زیر، که بر مبنای جدیدترین تحقیقات علمی دربارهٔ پایداری روانی (منبع اصلی کنکور )تهیه شده ، به تو نشون میده که امتیازت چنده.

هر ۱۰ جمله را بخونید و امتیاز گزینهٔ مربوطه را یادداشت کنید.
      لطفاً خیلی به هر جمله فکر نکنید. به جای آن، از خود بپرسید در مقایسه با «اغلب افراد» (نه فقط همکلاسان، دوستان یا خانوادهٔ خود)، وضعیت شما چطور است.

جمله 1: ایده های جدید گاهی حواس مرا از کارهایی که در دست انجام دارم، پرت میکنند:
      الف ) اصلا به من نمیخورد(5 )
      ب ) خیلی به من نمیخورد(4 )
      ج ) تا حدی به من میخورد(3)
      د ) خیلی به من میخورد(2 )
      ه )کاملا به من میخورد(1 )

جمله 2: موانع و دست اندازها نا امیدم نمیکند ، من به سادگی تسلیم نمیشوم:
      الف) اصلا به من نمیخورد (1 )
      ب) خیلی به من نمیخورد(2 )
      ج ) تا حدی به من میخورد(3 )
      د) خیلی به من میخورد(4 )
      ه ) کاملا به من میخورد(5 )

جمله 3: من اغلب هدفی را تعیین میکنم اما بعدا تصمیم میگیرم هدف دیگری را دنبال کنم :
      الف) اصلا به من نمیخورد(5 )
      ب ) خیلی به من نمیخورد(4 )
      ج) تا حدی به من میخورد(3 )
      د )خیلی به من میخورد(2 )

جمله 4: من آدمی هستم که سخت کار میکنم:
      الف )اصلا به من نمیخورد(1 )
      ب )خیلی به من نمیخورد(2 )
      ج )تا حدی به من میخورد(3 )
      د )خیلی به من میخورد(4 )
      ه )کاملا به من میخورد(5 )

جمله 5: برایم دشوار است که تمرکزم را روی اهدافی حفظ کنم که تکمیل آنها بیش از چند ماه طول میکشد:
      الف )اصلا به من نمیخورد(5 )
      ب )خیلی به من نمیخورد(4 )
      د )خیلی به من میخورد(2 )

جمله 6: هر کاری را که شروع کنم ، تمام میکنم:
      د ) خیلی به من میخورد(4 )
      ه ) کاملا به من میخورد(5 )

جمله 7: علایق من سال به سال تغییر میکنند:
      د )خیلی به من میخورد(2 )

جمله 8: من اهل تلاش هستم ، هرگز وا نمیدهم:
      الف ) اصلا به من نمیخورد(1 )
      د )خیلی به من میخورد(4 )

جمله 9: شده ایده ای برای مدتی تمام توجه مرا به خود جلب کند اما بعدا علاقه ام به آن را از دست داده ام:
      د )خیلی به من میخورد(2 )

جمله 10: من موانع و دشواری ها را رد کردم تا بر چالشی مهم پیروز شوم:
      د )خیلی به من میخورد(4 )
      .................................................. .....
      حالا، برای محاسبهٔ امتیاز کل (شوق+پشتکار = سخت کوشی)خود، همهٔ اعدادی را که در پاسخ به هر جمله یادداشت کرده‌اید، با هم جمع و سپس تقسیم بر ۱۰ کنید.
      حداکثر امتیاز شما ۵ (بسیار سخت‌ کوش)، و حداقل امتیاز ۱ (کاملاً غیر سخت‌ کوش) خواهد بود. البته به احتمال فراوان، امتیاز شما عددی بین این دو رقم خواهد بود.

امتیاز سخت‌ کوشی شما، نشان می‌دهد که در این لحظه شما خودتان را چطور می‌بینید و ارزیابی می‌کنید. ممکن است برداشت شما از سخت‌ کوشی تان در این سن و سالی که هستید، با این برداشت زمانی که جوان‌تر بودید، فرق داشته باشد. و اگر این آزمون را باری دیگر، چند ماه یا چند سال دیگر، انجام بدهید، ممکن است امتیاز دیگری به دست آورید.
      در واقع، سخت‌ کوشی یک امر ثابت نیست که آدمی به ارث برده باشد یا در ژن‌هایش ثبت شده باشد و خصیصه‌ای باشد غیرقابل تغییر. سخت‌ کوشی شما با دانش و تمرین، می‌تواند تغییر کند.

سخت‌کوشی از دو بخش تشکیل شده است:

شوق (علاقه)؛ و پشتکار.

در همین آزمون، می‌توانید بینید که امتیاز شما برای هر یک از این دو بخش چه عددی بوده است.

برای محاسبهٔ امتیاز «شوق»، پاسخ‌هایتان به جمله‌های فرد (یعنی جمله‌های ۱، ۳، ۵، ۷ و ۹) را با هم جمع و سپس تقسیم بر ۵ کنید.

و برای محاسبهٔ امتیاز «پشتکار»، پاسخ‌هایتان به جمله‌های زوج (یعنی جمله‌های ۲، ۴، ۶، ۸ و ۱۰) را با هم جمع و سپس تقسیم بر ۵ کنید.

احتمالاً شگفت‌زده خواهید شد وقتی ببینید که برخلاف تصورتان، امتیاز شوق شما کمتر از امتیاز پشتکارتان است!(البته برای «همه» این امر صادق نیست).

اغلبِ ما فکر می‌کنیم اگر به اهداف خود نمی‌رسیم، علتش این است که به حد کافی استقامت، پایداری و پشتکار نداریم. در حالی که چون شوق کافی نداریم، پشتکارمان هم به نتیجهٔ دلخواه نمی‌رسد.

سوال مهم و حیاتی: ما چقدر سخت کوش هستیم؟
      سوالی که رتبه های برتر معمولا جواب نمیدن و فقط منابع کتابی رو میگن. در حالی که 100 درصد کنکور یعنی سخت کوشی. منابع کتابی و روشهای مطالعه شرط لازمه فقط.
      First : Being
      Last: Doing
      Final: Having
      ویرایش توسط ehsan.hp : 11 شهریور 1398 در ساعت 19:11

2. Top | #2
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      چند باور محدود کننده:

1 ) برای موفق شدن باید خودم را تا مرز خستگی و از پا درآمدن بکشانم.
      تحلیل: اگر تصور میکنید بدون آنکه روزی 12 ساعت کار کنید نمیتوانید به موفقیت برسید دیر یا زود دچار فرسودگی میشوید و به خاطر نداشتن انرژی دست از هدف خود میکشید.

2 ) تا حالا آنقدر شکست خورده ام که مطمئنم باز هم تکرار خواهد شد.
      تحلیل: تجربه شکست ممکن است باعث شود بعضی از افراد وارد یک چرخه معیوب شوند . درواقع با هر کار جدیدی دیر یا زود شکستهای قبلی خود را به یاد می آورند و اجازه میدهند این شکستها بر رفتار کنونی شان تاثیر بگذارد. شکست رو باید پذیرفت و از آن درس گرفت و در ادامه مسیر به کار برد.

3) شدنی نیست.
      تحلیل: این باور با رنگ و بوهای مختلف ظاهر میشه اما همیشه در نهایت به نوعی احساس شک و تردید ختم میشود. اگر باور داشته باشید کاری عملی نیست چطور میخواهید برای آن تلاش کنید؟

4 ) برای تغییر کردن خیلی دیر شده.
      تحلیل: این باور معمولا حاصل مقایسه کردن خودتان با کسانی است که زودتر از شما به نتیجه ای دست یافته اند. در این حالت فقط به این دلیل از هدف خود دست میکشید که تصور میکنید باید موفقیتی را قبل از یک زمان قراردادی بدست آورید.( مثال: ممکن است عقیده داشته باشید که سن 30 سالگی برای شروع کنکور جدید خیلی دیر است ).

5 ) نمیدانم چطور باید این کار را بکنم.
      تحلیل: هوش و فهم خودتان را بسیار کمتر از آنچه واقعا هست فرض میکنید . در نتیجه با مشاهده اولین علائم مشکل، یا چیزهایی که باید یاد بگیرید ، تسلیم میشوید.
      ..........................................
      باورهای محدود کننده یه شبه و به طرز معجزه آسا برطرف نمیشوند اما هر بار که آنها را تحلیل کنیم ضعیف تر خواهند شد و به زودی جای خود را به باورهای توانمند کننده خواهند داد. ( به خودتان دلایل نادرست بودن آن را یادآوری کنید ).

از همانند سازی خود با آن باور بپرهيزيد و آن را زیر سوال ببرید.

وقتی باورهای محدود کننده خود را که میتوانند موجب تسلیم شدن شما شوند با موفقیت برطرف کردید رشد و تکامل شخصی فوق العاده ای را تجربه خواهید کرد و بیشتر از هر زمان دیگری سخت کوش خواهید شد.
      First : Being
      Last: Doing
      Final: Having

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن