_در آزمون عملی سال 94، دو سئوال مطرح شده بود که کل زمان آن هم، سه ساعت و نیم بود.

+سئوال اول؛ طرح یک خروس کشیده شده بود و بر اساس آن، از طراح خواسته شده بود که خروس را نگارگری کرده و به حالت گل و مرغ های نگارگری ایرانی در بیاورد.

+سئوال دوم؛ از طراح خواسته شده بود که چهار مصرع زیر را به صورت خوشنویسی در برگه ها کتابت کند.
:"دوستان شرح پریشانی من گوش کنید
داستان غم پنهانی من گوش کنید
قصه بی سر و سامانی من گوش کنید
 گفت و گوی من و حیرانی من گوش کنید"

_توجه داشته باشید که طرح های شما (حتی طرح های اولیه) در این مرحله نمره دارد. طرح ها را تذهیب کنید.

_سلیقه تان را تا می توانید ، در کاغذ ها پیاده نمایید.

_وسایل کتابت و نگارگری (مداد اتود، پاک کن، خط کش، پرگار، دوات، قلم خوشنویسی، چاقوی خوشنویسی، قط زن) را با خودتان به جلسه آزمون ببرید. توجه داشته باشید، کسی به شما اینها را در جلسه آزمون به شما قرض نمی دهد.

_تا می توانید از طرح ها و نگارگری های ایرانی، الگو برداری کنید و تمرین نمایید.

#در این آزمون داوطلبان رشته‌ کتابت و نگارگری به وسیله خودکار، مداد و پاک کن نرم، تخته شاسی به ابعاد a۳، مدادهای طراحی b۲،  b۴ و b۶ را در جلسه آزمون همراه داشند.

#الصاق کردن هرگونه کاغذ، کاغذ پوستی و غیره به کار عملی. استفاده از هر گونه کتاب طراحی، کاغذ (به جز آنهایی که در جلسه آزمون به داوطلبان داده خواهد شد) تصاویر متفرقه، هر گونه کولاژ کردن، چسباندن و نصب کردن مصالح متفرقه بر روی پروژه عملی یا تشریحی ممنوع بود.