خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 6 12 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 82
    1. Top | #1
      کاربر برتر
      کاربر فعال

نمایش مشخصات

نظر دانشجویان در مورد رشته های دانشگاهی

سلام
      امیدوارم حالتون خوب باشه...
      عنوان خود گویای همه چیزه، رفقای دانشجو زحمت بکشن یه معرفی مختصری از رشته دانشگاهی خود داشته باشند و بروبچ کنکوری هم سوالی داشتن بپرسن تا دانشجوی مذکور جوابشونو بده.

اگرچه از نظر من اینکه یه کنکوری بخواد قبل کنکور بره سراغ این که رشته ای رو بشناسه برایش فایده که ندارد هیچ، حتی دیده شده موجب دلسردی آنان نیز می شود.

به هر حال دوستان لطفاً موارد زیر را مطالعه فرمایید و به آن عمل کنید تا باشد که این تاپیک مفید واقع بشود.

*دوستان اجازه بدید دانشجویان عزیز فقط رشته مربوطه را معرفی کنند و لطفا دوستان دیگر لطفا برداشت خود از اطلاعات خود را در رابطه با آن رشته را مطرح نکنند.
      *لازم به ذکر است هدف این تاپیک نقد نیست؛ لذا اگر سوالی داشتین از دانشجوی عزیز بپرسید.
      *لطفاً از ارسال مطالب نامرتبط و توهین آمیز نیز خودداری کنید.

خیلی ممنون از توجهتون...

عباس معروفی:

ما نسل بدبختی هستیم ؛
      دستمان به مقصر اصلی نمیرسد ،
      از همدیگر انتقام میگیریم !!

ویرایش توسط A.H.D : 20 شهریور 1399 در ساعت 16:05

2. Top | #2
      کاربر انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      موافقم این بحث های مفید باید بیشتر شکافته بشه. مثلا مقایسه کلی بین دارو و دندون و پزشکی میتونه برای شروع بحث خوب باشه.

3. Top | #3
      کاربر انجمن

Mamoli
      نمایش مشخصات
      من سال چهارم دندانپزشکی ام.
      کلا به جز یه ماه آخر لازم نیست زیاد تئوری بخونی و وقت برا کارای دیگه داری اما ۵ روز هفته اغلب ۷ صبح تا ۴ ظهر دانشگاهیم.تازه دو ترم پنچ شنبه صبح ها هم چندتا کلاس داشتیم.اما باز نسبت به پزشکی اوقات فراغت بیشتری داریم.

از رشته م راضیم اما این رضایت بعد دو سال به دست اومد چون دوسال علوم پایه پزشکی خیلی خسته کننده ست مباحث.

بدی ها یا سختی ها: خیلی با مریض سروکار داریم از ترم ۶ ناگهانی میری دندون تراش میدی و استرس زاست و من خودم سومین مریض ترمیمیم ۶ساعت کارش طول کشید به خاطر استرس و ترسم و مریض زیر دستم خوابید و کار با فرز و... میتونه برا مریض خطرناک باشه. بعد از یه سری کارا مثلا دستیار جراحی دندان عقل بودن حسابی کمر درد سراغتون میاد.
      نمره عملیتون به کار شما ربطی ندارد!!!!! تو روزانه که خرجش اونقدر زیاد نیس اما باز باید یه سری وسایل و دندون کشیده شده بگیرین که همین طوری قیمتاش روبه افزایشه.
       توی رشته هایی که با کار کردن و عمل کردن گره خورده مثل علوم پزشکی صرفا علاقه ملاک نیست، باید بدونی با چه چالش هایی سال های بعد رو به رو میشی و ببینی تحملشو داری یا نه.
      علاقه هم مهمه اما شاید عدم علاقه ما به یه رشته عدم آگاهی از اون باشه. مثلا کسی که به جراحی زیبایی صورت مثل عمل بینی و ترمیم شکاف کام و لب رو دوست داره دو راه وجود داره یکی پزشکی و یکی دندون که دومی مسیرش حداقل یه سال کمتر و مقداری آسونتره.

مقایسه پزشکی و دندون

سختي دروس:
      دو سال اول تقريبا مشابهن، اما بعدش:
      پزشكي : بيشتر تئوريه در نتيجه حفظ كردن اون حجم بالا از مطالب ممكنه واستون سخت باشه، از اون گذشته شما مجبوريد كه واقعا همه اون مطالب رو حفظ كنيد، چون توي كار به همش نياز داريد.
      دندانپزشكي: اكثر درس ها كارگاهي هستن، يعني درس تئوري حين كار عملي تدريس ميشه. در نتيجه يادگيري بهتره و ميدونين چيا مهمن. مطالب خوندني كمتره اما ساعات درگيري با دانشگاه کم نیست، واحدهای کم رو ساعت های زیادی رو باید براش وقت بزاری.

سختي ها کار:
      پزشكي : توي دوره دانشجويي شيفت هاي شب هست، خيلي ها بودن توي محيط بيمارستان رو دوست ندارن . از طرفي اگه جزو طرح پزشك خانواده بشيد شايد مجبور شيد كمي از شهرتون دورتر بشيد و اين هم سخته يكم. مستقيما با جون بيمار در ارتباطه و يك تشخيص اشتباه ممكنه با جون شخص بازي كنه.
      دندانپزشكي: در اثر كار غير اصولي و زياد آسيب بدني توش خيلي رايجه، درد انگشتان، گردن و كمر جزو مريضي هاي شايع همچين دندانپزشكاني هست. دائما با مريض و فراورده هاي خوني در تماسيد، لذا اگه مراقب نباشيد خطر نيدل استيك شدن و ابتلا به بيماري درش بيشتره. واقعا تو ۲۱ سالگی مسئولیت کامل یه مریض رو بپذیری آسون نیست کارش استرس زا تر از پزشکیه به نظرم.

آخرش:
      پزشك: بعد از اينكه شروع به كار كرد، عموم مريضاش در حد يك معينه ساده و نوشتن يه سري نسخه هاي روتين و مشخص هستن، كار بدني سختي نداره . به هر بخشي علاقمند باشيد جا براي كار درش خيلي زياده، ميتونيد در اون مورد پيشرفت كنيد!
      دندانپزشك: برا مریض واقعا کار انجام میدین ، نه مثل پزشک عمومی فقط یه نسخه بنویسید و فکر کنید یه چشم پزشک پشت میزش میشینه به جز مواقع جراحی ولی دندانپزشک همش درحال کار عملیهکه البته یه سریا همین خصوصیت دندون رو دوست دارن.

4. Top | #4
      همکار سابق انجمن
      کاربر نیمه فعال

Romantic
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط noo$hin نمایش پست ها
      کلا به جز یه ماه آخر لازم نیست زیاد تئوری بخونی و وقت برا کارای دیگه داری اما ۵ روز هفته اغلب ۷ صبح تا ۴ ظهر دانشگاهیم.تازه دو ترم پنچ شنبه صبح ها هم چندتا کلاس داشتیم.اما باز نسبت به پزشکی اوقات فراغت بیشتری داریم.

از رشته م راضیم اما این رضایت بعد دو سال به دست اومد چون دوسال علوم پایه پزشکی خیلی خسته کننده ست مباحث.

بدی ها یا سختی ها: خیلی با مریض سروکار داریم از ترم ۶ ناگهانی میری دندون تراش میدی و استرس زاست و من خودم سومین مریض ترمیمیم ۶ساعت کارش طول کشید به خاطر استرس و ترسم و مریض زیر دستم خوابید و کار با فرز و... میتونه برا مریض خطرناک باشه. بعد از یه سری کارا مثلا دستیار جراحی دندان عقل بودن حسابی کمر درد سراغتون میاد.
      نمره عملیتون به کار شما ربطی ندارد!!!!! تو روزانه که خرجش اونقدر زیاد نیس اما باز باید یه سری وسایل و دندون کشیده شده بگیرین که همین طوری قیمتاش روبه افزایشه.
       توی رشته هایی که با کار کردن و عمل کردن گره خورده مثل علوم پزشکی صرفا علاقه ملاک نیست، باید بدونی با چه چالش هایی سال های بعد رو به رو میشی و ببینی تحملشو داری یا نه.
      علاقه هم مهمه اما شاید عدم علاقه ما به یه رشته عدم آگاهی از اون باشه. مثلا کسی که به جراحی زیبایی صورت مثل عمل بینی و ترمیم شکاف کام و لب رو دوست داره دو راه وجود داره یکی پزشکی و یکی دندون که دومی مسیرش حداقل یه سال کمتر و مقداری آسونتره.

مقایسه پزشکی و دندون

سختي دروس:
      پزشكي : بيشتر تئوريه در نتيجه حفظ كردن اون حجم بالا از مطالب ممكنه واستون سخت باشه، از اون گذشته شما مجبوريد كه واقعا همه اون مطالب رو حفظ كنيد، چون توي كار به همش نياز داريد.
      دندانپزشكي: اكثر درس ها كارگاهي هستن، يعني درس تئوري حين كار عملي تدريس ميشه. در نتيجه يادگيري بهتره و ميدونين چيا مهمن. مطالب خوندني كمتره اما ساعات درگيري با دانشگاه کم نیست، واحدهای کم رو ساعت های زیادی رو باید براش وقت بزاری.

سختي ها کار:
      پزشكي : توي دوره دانشجويي شيفت هاي شب هست، خيلي ها بودن توي محيط بيمارستان رو دوست ندارن . از طرفي اگه جزو طرح پزشك خانواده بشيد شايد مجبور شيد كمي از شهرتون دورتر بشيد و اين هم سخته يكم. مستقيما با جون بيمار در ارتباطه و يك تشخيص اشتباه ممكنه با جون شخص بازي كنه.
      دندانپزشكي: در اثر كار غير اصولي و زياد آسيب بدني توش خيلي رايجه، درد انگشتان، گردن و كمر جزو مريضي هاي شايع همچين دندانپزشكاني هست. دائما با مريض و فراورده هاي خوني در تماسيد، لذا اگه مراقب نباشيد خطر نيدل استيك شدن و ابتلا به بيماري درش بيشتره. واقعا تو ۲۱ سالگی مسئولیت کامل یه مریض رو بپذیری آسون نیست کارش استرس زا تر از پزشکیه به نظرم.

آخرش:
      پزشك: بعد از اينكه شروع به كار كرد، عموم مريضاش در حد يك معينه ساده و نوشتن يه سري نسخه هاي روتين و مشخص هستن، كار بدني سختي نداره . به هر بخشي علاقمند باشيد جا براي كار درش خيلي زياده، ميتونيد در اون مورد پيشرفت كنيد!
      دندانپزشك: برا مریض واقعا کار انجام میدین ، نه مثل پزشک عمومی فقط یه نسخه بنویسید و فکر کنید یه چشم پزشک پشت میزش میشینه به جز مواقع جراحی ولی دندانپزشک همش درحال کار عملیهکه البته یه سریا همین خصوصیت دندون رو دوست دارن.
      پاراگراف آخرتون و اصن نپسندیدم
      اصلا اینطوری که شما فکر میکنید نیس
      مهم ترین چیز پزشکی اینه که مستقیما با جون مریض سرکار دارید نه صرفا پر و خالی کردن دندون.. پس اهمیت کارش خیلی زیاده
      اصن یه نسخه نویسی ساده نیس
      رشته های جراحی هم که دگ گفتنش از حوصله این بحث خارجه
      یه عمل دیسک ۱۵ ساعت طول میکشه .. که اونم دیگه کمر برای پزشک نمیزاره
      بعدشم جراحی بینی یا راینو پلاستی اصولا برا جراحای پلاستیک و ent هستن نه جراح فک و صورت .. کار جراح ماگزیلوفشیال بیشتر همون ناهنجاری های فک هست
      چون برای یه فلپ ساده به جراحای ent مراجعه میکنن

5. Top | #5
      کاربر انجمن

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      سلام نظر من اینه هرکسی رشته خودشو معرفی کنه خوبیا و بدی هاشو بگه که بعد با خوندن تجربه ها ببینین کدوم با روحیه شما سازگار تره شاید برای اونی ک دانشجو اون رشته اس ایده ال نیست ولی باتوجه به حرفاش شما علاقمند بشید ...فقط هم سه رشته اول رو نگین اینا به اندازه کافی براش بحث شده اکثر افراد هم رتبه شون نمیخوره ...
      نه حرف عقل بزن با کسی نه لاف جنون
      که هر کجا خبری هست ادعایی نیست...

6. Top | #6
      کاربر برتر
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط sara_7886 نمایش پست ها
      سلام نظر من اینه هرکسی رشته خودشو معرفی کنه خوبیا و بدی هاشو بگه که بعد با خوندن تجربه ها ببینین کدوم با روحیه شما سازگار تره شاید برای اونی ک دانشجو اون رشته اس ایده ال نیست ولی باتوجه به حرفاش شما علاقمند بشید ...فقط هم سه رشته اول رو نگین اینا به اندازه کافی براش بحث شده اکثر افراد هم رتبه شون نمیخوره ...
      شما هم لطفا از رشته خودتون بگید...

عباس معروفی:

ما نسل بدبختی هستیم ؛
      دستمان به مقصر اصلی نمیرسد ،
      از همدیگر انتقام میگیریم !!

7. Top | #7
      کاربر انجمن

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط A.H.D نمایش پست ها
      شما هم لطفا از رشته خودتون بگید...
      حتمن یه متن خوب اماده میکنم ...
      نه حرف عقل بزن با کسی نه لاف جنون
      که هر کجا خبری هست ادعایی نیست...

8. Top | #8
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      من شیمی میخونم
      اول که تقریبا همیشه گفتم که علاقه حرف اول و میزنه ن فقط تو شیمی تو همه رشته ها
      به نظر من درس ها سخت و نامفهوم میباشد
      چون خیلی از مباحث رو شما فقط باید تصور کنید و عملا بهتون نشون نمیدن !!! مثل مبحث تقارن و رفتار مولکولی گازها
      ولی خب میتونید تو گرایش های شیمی (معدنی،شیمیفیزیک،تجزیه،آل ) علاقه خودتون رو پیدا کنید و اون فیلد رو ادامه بدین !
      من خودم به معدنی و آلی علاقه مند شدم !!!
      و اینکه واقعا باید خیلی درس خوند -_- (بستگی به دانشگاه هم داره البته ) ینی شب امتحانی نهایتا با ارفاق استاد با ۱۰ بتونید پاس کنید (بازم بستگی به دانشجو و استاد داره )
      تو رشته های علوم پایه معدل خیلی برا اپلای مهمه چون شما تو دوره کارشناسی عملا انقدر تحقیقات گسترده ندارید که بتونید مقاله بدین و این و دانشگاه ها در نظر میگیرن ملاکشون معدل خوب و نمره زبان هست (البته من چند تا رو دیدم با معدل ۱۳ ۱۴ تونستن اپلای کنن)
      یه چیزی یادم رفت بگم
      خیلی از اوقاتتون توی آزمایشگاه هستین تقریبا واسه ما سه روز در هفته دو تا پنج آزمایشگاه گذاشتن
      تو آزمایشگاه تا اینجا که مورد مشکوک و خطرناکی پیش نیومده ولی نباید بی احتیاطی کرد چون با مواد شیمیایی سر و کار دارید
      (بوی مواد شیمیایی هم که واسه بعضیا مثل من باعث سردرد شدید میشه )
      درباره کار هم که خیلی از شرکت ها و کارخونه ها کارشناس و ارشد شیمی میخوان (بیشتر تجزیه)
      میتونید اپلای کنید
      دبیر کنکور شید
      و...
      در کل من خودم پشیمون شدم اومدم
      Great men are not born great but they grow great

9. Top | #9
      کاربر انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Noo$hin نمایش پست ها

بدی ها یا سختی ها: خیلی با مریض سروکار داریم از ترم ۶ ناگهانی میری دندون تراش میدی و استرس زاست و من خودم سومین مریض ترمیمیم ۶ساعت کارش طول کشید به خاطر استرس و ترسم و مریض زیر دستم خوابید و کار با فرز و... میتونه برا مریض خطرناک باشه. بعد از یه سری کارا مثلا دستیار جراحی دندان عقل بودن حسابی کمر درد سراغتون میاد.

مقایسه پزشکی و دندون

سختي دروس:

سختي ها کار:

آخرش:
      درباره دارو و دندون چطور؟؟ کلا فوکوس روی پزشکی و دندونه؟؟!!!

10. Top | #10
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      سلام ممنون بابت اطلاعات خوبتون
      کسی هست در مورد داروسازی هم اطلاعات بده درساش سخت وطاقت فرساست یا نه چون میگن همش تئوري
      بازار کارش چطوره ازش رضایت دارید یا پشیمونید از انتخاب این رشته
      ممنون میشم کسی اطلاعاتی بده

11. Top | #11
      کاربر فعال

Sarkhosh
      نمایش مشخصات

بدی ها یا سختی ها: خیلی با مریض سروکار داریم از ترم ۶ ناگهانی میری دندون تراش میدی و استرس زاست و من خودم سومین مریض ترمیمیم ۶ساعت کارش طول کشید به خاطر استرس و ترسم و مریض زیر دستم خوابید و کار با فرز و... میتونه برا مریض خطرناک باشه. بعد از یه سری کارا مثلا دستیار جراحی دندان عقل بودن حسابی کمر درد سراغتون میاد.

مقایسه پزشکی و دندون

سختي دروس:

سختي ها کار:

آخرش:

کمی دیدم رو به دندون پزشکی تغییر دادید ... هیچوقت بهش علاقه ای نداشتم ولی الان شاید بیشتر درباره اش تحقیق کنم

احمق آن کسی ست که برای باور خود ، دنبال دلیل است ...
      و احمق تر کسی ست که عمر اش را صرف باور دیگران کند!

12. Top | #12
      کاربر انجمن

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نظر یه دانشجو دارو

من اطلاعات کم و بیشی که درباره رشته خودم دارم در اختیارتون میذارم فک بررسی شون کنین و ببینین با اون چیزی که دنبالشین جور در میاد یا نه کار داروساز: 1 : داروخانه های سطح شهر : 85 درصد فارغ التحصیلات جذب این مکان ها میشوند .علاقه به این رشته خیلی مهمه من خودم هیچ علاقه ای به پزشکی و دندون نداشتم وندارم تنها گزینه انتخابیم داروسازی بود واسه یه خانم کار توی داروخانه خیلی راحتره در واقع کار خاصی انجام نمیده در واقع مشاوره دارویی و تجویز داروهای بدون نسخه و دستور زدن داروها و در نهایت ساخت داروهای ترکیبی. مثل یه پزشک نیاز به کار شبانه روزی نداره و این موضوع روی زندگی ایندش تاثیر زیادی داره به هر یه خانم حداکثر باید یک سوم زندگیش رو صرف کار بیرون کنه و بقیه انرژیش رو بذاره واسه زندگیش خب اینکه فقط بشینی تو داروخانه و یه کار روتین وخسته کننده انجام بدی جالب نیست اما یه جورایی ارزش داره هر چند اگه علاقه و سواد خوبی داشته باشی میتونی توی داروخانه خیلی مفید باشی مریضا رو راهنمایی کنی و مشاوره بدی مشکلی که این رشته داره اینه که متاسفانه در ایران نقش داروساز در پرسه درمان مشخص نیست و ساختار داروخانه ها طوریه که به یه داروساز اصلا اجازه نمیده که از دانسته هاش استفاده کنه و در اختیار مردم قرار بده و این باعث میشه نتونه که زکات درس سختی که خونده پس بده 2 : داروخانه های بیمارستان : علاوه بر ارائه خدمات فوق، خدمات دیگری نظیر موارد زیر ارائه می گیرد: تدوین فهرست داروئی بیمارستان، کنترل و نظارت بر نحوه مصرف دارو به وسیله بیمار، تهیه شرح حال و تشکیل پرونده داروئی برای بیماران بستری شده و پیگیری امر دارو و درمان بیمار. 3: داروسازی صنعتی در بخشهای مختلف تهیه، ساخت، کنترل کیفیت، نگهداری، مدیریت و واحد تحقیقات کارخانه های داروسازی، وجود و فعالیت داروسازان ضروری است و هم اکنون عده‌ای از داروسازان در این بخش مشغول بکار‌ و فعالیت هستند. 4: مراکز دانشگاهی دارندگان مدرک دکترای داروسازی می‌توانند پس از گذراندن امتحان دستیاری و یا phd به عنوان دستیار (رزیدنت) مشغول به ادامه تحصیل و سپس جذب دانشگاهها، مراکز تحقیقاتی و صنعت شوند. درس خوندنش سخته ؟؟؟؟ در مورد درس خوندن باید بگم که حسابی باید بخونی چون بیشتر درساش حفظی هست البته ازمایشگاه هم تا دلت بخواد داره واز انواع علوم از شیمی و فیزیک و پزشکی و داروشناسی و گیاه شناسی و غیره توش هست و وقتی درست تموم شه اگه حسابی توی این 6 سال تلاش کرده باشی واسه خودت یه پا علامه میشی بر خلاف پزشکی که بعد از علوم پایه کار توی بیمارستان شروع میشه داروسازی تقریبا تمام طول تحصیل توی دانشگاه و ازمایشگاهی درس های رشته داروسازی دروس‌ پايه‌: بيولوژي‌ نظري‌، فيزيک‌ نظري‌، رياضيات‌ پايه‌ و مقدمات‌ آمار، شيمي‌ عمومي‌، بيوشيمي‌، فيزيولوژي‌، شيمي‌ آلي‌، تشريح‌، اصول‌ خدمات‌ بهداشتي‌،آمار حياتي‌، شيمي‌ تجزيه‌، ميکروب‌شناسي‌ نظري‌ و عملي‌، انگل‌شناسي‌ و قارچ‌شناسي‌، ايمونولوژي‌، کمک‌هاي‌ اوليه‌، دروس تخصصی: گياه‌شناسي‌ دارويي‌، اشکال‌ دارويي‌، تغذيه‌ و رژيم‌ درماني‌، مواد خوراکي‌ نظري‌، مديريت‌ در داروسازي‌، درمان‌شناسي‌، اطلاعات‌ دارويي‌، شيمي‌ دارويي‌، فارماکولوژي‌، مفردات‌ پزشکي‌، فرآورده‌هاي‌ دارويي‌ بيولوژيکي‌، فيزيکال‌ فارماسي‌، روش‌هاي‌ دستگاهي‌، سم‌شناسي‌، بيوفارماسي‌، داروسازي‌ صنعتي‌، کنترل‌ ميکروبي‌ دارويي‌، کارآموزي‌ صنعت‌، زبان‌ تخصصي‌، مقدمات‌ داروسازي‌، گياه‌شناسي‌ داروسازي‌، کارآموزي‌ داروخانه‌ (بيشتر درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌‌ همراه‌ با آزمايشگاه‌ ارائه‌ مي‌شود). ادامه تحصیل: پس از اخذ مدرک دکتراي عمومي دارو سازي به شرط داشتن معدل کل بالاتر از ۱۵، دانشجو مي تواند در امتحان دوره تخصصي شرکت کند. دانشجويان پذيرفته شده در دوره تخصصي بسته به گرايش تحصيلي خود،‌ واحدهاي گوناگون و متنوع ديگري را (تقريبا ۴۰ واحد) در سطح پيشرفته و تخصصي مي گذرانند که بخش عمده آن پايان نامه تخصصي است. قبل از انتخاب پايان نامه تخصصي، دانشجو بايد در امتحان جامع تخصصي که در سطح کشور برگزار مي شود نمره قبولي را کسب نمايد. سرانجام پس از نگارش و دفاع از پايان نامه به اخذ مدرک دکتراي تخصصي پی اچ دی نایل شوند. رشته هاي تخصصي دارو سازي که در حال حاضر در داخل کشور ارايه مي گردند عبارت است از: شيمي دارويي، دارو سازي، مفردات پزشکي، راديو فارماسي، فارماکولوژي، مواد خوراکي و آب شناسي، فرآورده هاي آرايشي و بهداشتي، دارو سازي بیمارستانی ، فرآورده هاي بيولوژيک، زهر شناسي. علاوه بر رشته هاي ياد شده، فارغ التحصيلان رشته دارو سازي عمومي مي توانند در تخصص هاي علوم پايه پزشکي نظير: بيو شيمي، ‌انگل شناسي پزشکي، ميکرب شناسي پزشکي، فيزيولوژي، آمار حياتي، تغذيه، ايمونولوژي، ويروس شناسي و ژنتيک نيز شرکت نمايند. کار حین تحصیل: بعد ار پاس کردن 140 واحد و داشتن معدل بالای 14 به دانشجو کارت و شماره انجمن داروسازان رو میدن (یعنی تقریبا خانم دکتر شدی) که به دانشجو این اجازه رو میده به عنوان قائم مقام تو داروخانه کار کند و در مقابل هر شیفتی تا جایی که من اطلاع داشتم 15000 تومان دریافت کن(هر شیفت 3 الی 4 ساعت) در نهایت خوندنش سخته اما کار شیک و تمیزی داره و تقریبا بی دردسر از نظر درامد هم اگه مسئول فنی باشه تقریبا قانع کننده است. هر چند این رشته هم در حاله اشباع اما اگه بخواهیم اینجوری نگاه کنیم ادمیت هم در حال اشباعه دیگه باید خط ادم هم تعطیل بشه... وااااااااااااااای چقد حرف زدم ببخشید! هر چند من هنوز اول راهم ولی این مطالب هم تجربه های یک ساله خودم بود هم این چند روز از این طرف و اون طرف براتون پیدا کردم کم و کاستی ای بود ببیخشید 

آموزش دوره دکتری داروسازی در ایران پیوستس و پس از طی دوره ۶ ساله به دانشجویان، درجه دکترای عمومی داروسازی اعطا می‌شه.
      از بین رشته های تخصص داروسازی فارماکولوژي به پزشکيخیلی نزدیکه و از اين جهت يک رشته ي تخصصي مشترک بين پزشکي و داروسازي محسوب مي شه.اين گرايش به طور کلي اتفاقاتي را که بعد از تجويز دارو در بدن رخ مي ده رو مورد بررسي قرار مي ده.از مکانيسم اثر داروها بر روي سلولهاي بدن و نحوه ي حذف داروها جذب اونها از بدن از راههاي مختلف سخن به ميان مي راند.

13. Top | #13
      کاربر انجمن

Mamoli
      نمایش مشخصات
      زهرا آذین 

داروسازی
      دانشگاه شهید بهشتی
      ورودی سال 92

یه دید کلی که متأسفانه وجود داره راجع به دارو اینه که مثلا پزشکی خیلی سخته و طول میکشه و اینا، پس بریم دارو! ولی متاسفانه یا خوشبختانه اصلاً اینجوری نیست! حجم درس ـا واقعاً زیاده و حتی شاید درس ـای خوندنی ش از پزشکی هم بیشتر باشه. کسی که دارو رو انتخاب می کنه باید واقعاً با علاقه بیاد تا بتونه موفق باشه.
      ولی برای کسی که این رشته رو دوست داره، مخصوصا اگه به مباحث شیمی علاقه داشته باشه، واقعا دوست داشتنی ه و جای پیشرفت داره. به نظر من این رشته خیلی جای کار داره و اگه کسی واقعاً علاقه مند باشه، جا برای تحقیق و پژوهش خیلی بازه. مخصوصاً بعد از تخصص.

دانشجوهای داروسازی بعد از دوره عمومی دو راه دارن: یا اینکه مدرکشونو بگیرن و برن تو داروخانه ها مشغول بشن و به عنوان مسئول فنی کار کنن. یا برن تخصص بگیرن و تو حوزه تخصصی خودشون فعالیت کنن.
      کارهایی که الان تو ایران برای داروسازا وجود داره،علاوه بر داروخانه،اکثراً توی کارخونه ها و شرکت های دارویی ه. کارخونه ها بخش های مختلفی دارن (کنترل کیفیت، تحقیق و توسعه، بازاریابی، مسئولیت فنی و...) که تقریباً تو همشون داروسازا نقش دارن. مخصوصا تو بخش تحقیق و توسعه جا برای تحقیقات بیشتر هست. البته در مورد جزئیات کار و اینکه چقدر واقعا داره تو هر کدوم این بخش ـا کار میشه اطلاعات زیادی ندارم.
      داروسازهای بالینی هم توی بیمارستان کار می کنن و برنامه ی دارویی بیمارا رو تنظیم و نظارت می کنن و بهشون مشاوره دارویی میدن.
      در مورد خارج از کشور هم اطلاع دقیقی ندارم.

سیما طلایی

داروسازی
      علوم پزشکی همدان - واحد بین الملل
      ورودی سال 92

میشه گفت کسایی که نه خیلی دنباله درس حفظی مثل دروس پزشکی هستن نه درسای مهندسی طور میتونه بهترین گزینه باشه به شرط اینکه قدرت تحلیل بالایی داشته باشن و البته علاقه به شیمی! خیلی از دروس داروسازی با رشته های پزشکی و دندون تا علوم پایه یکی هستن مثل فیزیولوژی، آناتونی که البته نه به تفضیل اون ۲ رشته دیگه، ویروس شناسی باکتری شناسی انگل شناسی و .... تفاوت اصلی توی درس های شیمی آلی و تجزیه تا علوم پایه است و بعد از علوم پایه که کاملا مسیرشون جدا میشه و میفته تو مسیر فارماکولوژی و سیوتیکس که درواقع همون دارو شناسی و سم شناسی هستن. اینجا دیگه باید آماده بود برای حجم عظیمی از اطلاعات دارویی از فرمول شیمیایی و روش ساخت آزمایشگاهی و اثرات فیزیولوژیک. از شیرینیای این رشته آزمایشگاشو نباید فراموش کرد مخصوصا آزمایش روی موش و رت و ساخت دارو که وااققعااا لذت بخشه. 

این رشته هم مثله بقیه رشته های دکترای حرفه ای در حاله اشباع شدنه ولی میشه گفت که درحاله حاضر ۸۰ درصد فارق التحصیلان مشغول به کار میشن که اکثرشون در داروخونه ها جذب میشن و سایرین توی شرکت های دارو سازی یا لوازم آرایشی بهداشتی که بستگی به مدرکتون و تخصصتون داره.
      درمورد بازار کار رشته در خارج از ایران اطلاعات چندانی ندارم ولی میدونم که برای ادامه تحصیل تو این رشته تو کشور های دیگه راه سختی مثل پزشکی و دندون پزشکی ندارین اطلاعاتی که من خودم دارم درمورد کشور استرالیا اینه که مدرک داروسازی ایران رو قبول دارن ولی قبل از ادامه تحصیل ازتون ازمون گرفته میشه و با توجه به سطحتون براتون قبل از شروع دوره جدید یه دوره آموزشیه فشرده میذارن.

ازونجایی که من واحد بین الملل علوم پزشکی همدان میخونم گفتم که بد نیس درمورد هزینه ش هم اطلاعاتی بهتون بدم:
      هزینه به این شکل بود امسال که طبق نامه ای که از وزارت خونه ابلاغ شده هر واحد دروس اختصاصی حدود ۴۰۰ تومن و آزمایشگاه ۵۰۰ تومن و هرواحد عمومی ۳۵۰ تومن هست که اگه هر ترم رو ۲۰ واحد درنظیر بگیریم یچی حول و حوش ۸ تا ۱۰ میلیون در میاد که هرسال ممکنه کمی افزایش داشته باشه.
      دیدگاهی که خیلی ها درباره بین الملل دارن ماله ۴ . ۵ سال پیشه و دیگه رونق نداره.و باید بدونین الان خیلی از بچه ها با رتبه های ۳۵۰۰ و ۴۰۰۰ قبول شدن و کم تر دیدم کسی با رتبه ی بیشتر از ۷۰۰۰ قبول شده باشه. بین الملل همدان که تا ۵۰۰۰ گرفته اما از سایر شعبه ها خبر ندارم.

مه زاد حاجي وليلي

داروسازی 
      علوم پزشکی تهران
      ورودی سال 92

مسلما به نظر من داروسازي بهترين رشته بين رشته هاي علوم پزشكي خصوصا براي دختر خانم هايي كه خب شايد به خاطر روحيه ي بيش از حد لطيف ترجيح ميدن كمتر با مريض و شرح حال گيري از او برخورد داشته باشند.

راستش اينده كاري در مورد ادم هاي مختلف و اهدافشون با هم فرق داره ، 
      افرادي كه داروسازي ميخونن از نظر هدف آينده اي كه دارن معمولا دو دسته اند : كساني ك قصد كار در داروخانه و يا تاسيس دارو خانه دارند، و كساني كه قصد كار در شركت ها و كارخانه تحقيقاتي داروسازي دارند
      در مورد دسته اول كه قصد كار در دارو خانه يا تاسيس آن را دارند ، بايد بگم كه در ايران تقريبا اگر توقع خيلي زيادي نداشته باشيم اينده شغلي تقريبا خوبي خواهند داشت . البته اين موضوع بيشتر درباره كساني است كه مي خواهند در داروخانه كار كنند ؛ در مورد كساني كه ابتدا قصد تاسيس داروخانه را دارند لازم است بگويم كه با توجه به اشباع شدن داروخانه ها در تهران ، تقريبا در تهران شرايط بسيار بسيار سخت و البته پشتوانه مالي بسياري مي خواهد.

در دو سالي كه در اين دانشكده تحصيل ميكنم هم از نظر سطح سواد و پيگيري اساتيد دانشكده راضي بوده ام ، هم از نظر شرايط آزمايشگاه ها و وسايلي كه در اختيار دانشجو ميگذارند.
      با توجه به تعاريفي كه از دوستان ديگر شنيده ام به نظرم دانشكده اين اختيار را به دانشجو ميدهد كه طرح ها و ايده هايي كه در ذهن دارند مطرح كرده و در صورت مقبول واقع شدن به آن ها عمل مي شود ، كه با توجه به اينكه جوانان ايراني از باهوش ترين جوانان در سطح جهان هستند اين ويژگي دانشكده و اساتيد بسيار حائز اهميت است.

ترانه زوار 

از داروسازی 
      علوم پزشکی مشهد
      ورودی سال 92

رشته داروسازی، رشته ای است بسیار کاربردی که با رشته پزشکی مکمل یک دیگر اند و به درمان و پیشگیری از ابتلا به بیماری ها می پردازند. توصیه میکنم کسانی این رشته تحصیلی را انتخاب کنند که به کارهای آزمایشگاهی و نیز علوم پایه علاقه مند باشند.

در رابطه با آینده شغلی این رشته می توان به کار در داروخانه های شهری و بیمارستانی، داروسازی صنعتی، مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه ها اشاره کرد. موقعیت های شغلی که در داخل کشور وجود دارند در خارج کشور نیز برای این رشته مطرح می باشد.

دانشگاه داروسازی مشهد از دانشگاه ها مادر در کشور است و اساتید توانمند و فعالی دارد به خصوص در بعضی حوزه های تخصصی که در سطح جهان مطرح می باشد.

مهسا 

داروسازی
      ورودی سال 92

علاقه به این رشته خیلی مهمه من خودم هیچ علاقه ای به پزشکی و دندون نداشتم وندارم تنها گزینه انتخابیم داروسازی بود واسه یه خانم کار توی داروخانه خیلی راحتره در واقع کار خاصی انجام نمیده در واقع مشاوره دارویی و تجویز داروهای بدون نسخه و دستور زدن داروها و در نهایت ساخت داروهای ترکیبی. مثل یه پزشک نیاز به کار شبانه روزی نداره و این موضوع روی زندگی ایندش تاثیر زیادی داره به هر یه خانم حداکثر باید یک سوم زندگیش رو صرف کار بیرون کنه و بقیه انرژیش رو بذاره واسه زندگیش خب اینکه فقط بشینی تو داروخانه و یه کار روتین وخسته کننده انجام بدی جالب نیست اما یه جورایی ارزش داره هر چند اگه علاقه و سواد خوبی داشته باشی میتونی توی داروخانه خیلی مفید باشی مریضا رو راهنمایی کنی و مشاوره بدی.

در مورد درس خوندن باید بگم که حسابی باید بخونی چون بیشتر درساش حفظی هست البته ازمایشگاه هم تا دلتون بخواد داره واز انواع علوم از شیمی و فیزیک و پزشکی و داروشناسی و گیاه شناسی و غیره توش هست و وقتی درستون تموم شه اگه حسابی توی این 6 سال تلاش کرده باشی واسه خودت یه پا علامه میشی بر خلاف پزشکی که بعد از علوم پایه کار توی بیمارستان شروع میشه داروسازی تقریبا تمام طول تحصیل توی دانشگاه و ازمایشگاهی.
      و اینکه تو دانشگاه درس های مشترک با پزشکي راحت ميشه پاس کرد ولی درس های تخصصی مثل شيمي تجزیه شيمي الی رو به سختی ميشه پاس کرد.

خوندنش سخته اما کار شیک و تمیزی داره و تقریبا بی دردسر از نظر درامد هم اگه مسئول فنی باشه تقریبا قانع کننده است. هر چند این رشته هم در حاله اشباع اما اگه بخواهیم اینجوری نگاه کنیم ادمیت هم در حال اشباعه دیگه باید خط ادم هم تعطیل بشه...!

14. Top | #14
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات

مقایسه پزشکی و دندون

سختي دروس:

سختي ها کار:

آخرش:

سلام
      مرسی بابت توضیحات
      ولی از نظر من چندین نقد به این متن وارده...

درحالت کلی هرکس اعتقاد داره رشته خودش سخت ترینه و ... (همونطور که هرکسی رو میبینی میگه سالی که ما کنکور دادیم بدترین سال کنکور بود )

دربحث علوم پایه بی شک سبک ترین علوم پایه رو تو رشته های دکتری پیوسته دندون داره.
      بخوام مثال بزنم در مورد درس فیزیولوژی ، بچه های پزشکی حدود 9 واحد ، بچه های دامپزشکی 10-12 واحد (بسته به چارت دانشگاه) و بچه های دندون 6 واحد درسی دارند.
      یا در مورد آناتومی که بچه های پزشکی دگیر اناتومی کل بدن ، بچه ها دامپزشکی اناتومی مقایسه ای که طی ان باید اناتومی چندین گونه حیوانات را یاد بگیرند و بچه های دندانی که تمرکزشون صرفا روی اناتومی فک و صورت است...
      یا درس های سنگین حفظی بچه های دارو...

در انتهای پیامتون هم حرفتون برام خنده دار بود.
      در حد یک معاینه ساده؟! شما یک سر به بچه های پزشکی بزنید و کشیک های وحشتناک سنگینی (بعضا دیدم که بعد از 30-40 ساعت طرف تازه مرخص میشه و میاد خونه که دوباره از فرداش همین آش و همین کاسه... ) که توی انترنی میدن رو ببینید و فشار و استرسی که روشونه .
      یا شما ی نگاه به بچه های بخش ارژانس بندازید بعدش از کار انجام دادن و استرس صحبت کنید.
      توی پزشکی شما با جون یک ادم سر و کار دارید نه صرفا سلامت دندان ، پس مشخصه که سطح فشار ها زمین تا آسمون اختلاف داره.

ممنون

ویرایش توسط Unfriendly : 27 تیر 1398 در ساعت 13:11

15. Top | #15
      کاربر حرفه ای

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      بعد کنکور میبینید پزشکی قبول نمیشید هی تخریب میکنین میگید همش پزشکی نیست و اونایی که پزشکی خوندن بدبختن الان و ...

موقع عید داشتید میشه نمیشه میکردید و دنبال حداقل درصد قبولی بودید

واقعا دنیای عجیبیه

البته اینم بگم اینارو برید به مامان باباتون بگید که چیزی بهتون نگن نه به این بچه ها

موفق باشید
      من واسش حرف آخر بودم اما اون آلاء دوست داشت

صفحه 1 از 6 12 ... آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن