خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
    نمایش نتایج: از 16 به 27 از 27
    1. Top | #16
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط zaaaahra نمایش پست ها
      اگه فحش نمیدین چه بهتر که ظرفیتاش کم بشه .همون مهندسیا رو به باد دادن کافی بود .لااقل یه رشته تو ایران بمونه که گند نخورده توش
      نگران نباش دنیا انعکاس اعمال ما است !
      درسته که اونها مهندسا رو به باد دادن ! مهندسا هم ما بقی رو به باد میدن ! چه طور؟ خروج از کشور... برید آمار اپلای بچه ها رو ببینید !
      مثلا همین الان در صنایع بالا دستی مهندس ارشد و خبره که کار بلد باش ندارن ( مثلا در نیروگاه ها ) و یا سایر موارد ! تعریف مهندس رو توی تعویض ویندوز دیدن و یه پنجری چرخ ماشین خلاصه و تعریف کردن و نتیجه داره میشه همون ماجرا که بلند مرتبه ترین های کشور دارن مدام به وزارات علوم و وزارت آموزش و پرورش تذکر و هشدار می دن که آقا بچه های ریاضی کمتر نشن ما چند سال دیگه جمعیت که نداریم هیچ مهندس هم نداریم ! باز باید بریم مهندس وارد کشور کنیم !!! اون هم نوع چیینی

حالا به قول خودت ما فحش نمی دیم و اهل این ها هم نیستیم ولی یکم فکر کن ببین بعدا بخواهی ساختمون بسازی یه مهندس نباشه یه مهندس عمران تاسسیات برق و... نباشه که کمک کنه چی میشه ؟ باید با هزینه چند برابری بسازی یا میسازی داغون می سازی ! یا فکر کن در همین زمینه پزشکی : تجهیزات پزشکی و ابزارهای پزشکی با کیفیت که مهندسین فیزیک که می سازن ساخته نشه ! پزشکا می خوان چی کار کنند با کارد و چنگال کاراشونرو پیش ببرند ؟
      متاسفانه پزشکی رو ازش بت و خدا درست کردن توی جهان سومی ها خصوصا ً کشور خودمون ! مثلا کشورهای دیگه رو مقایسه کنید پر درآمدترین شغل ها برای اونها مهندسین در ردیف اول هستند و پزشکی ها در رده های پایین تر از پزشکی ! طرف 6 سال میخونه بهش می گن دکتر ! طرف 6 سال می خونه میشه ارشد و هنو بهش نمی گن دوکی ! تازه 5 سال دیگه باید روش بزاره و بخونه تا بشه یه دکتر ! بحث طولانی هست و... !

ان شاءالله که همه ما عاقبت بخیر بشیم .

2. Top | #17
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط MYDR نمایش پست ها
      نگران نباش دنیا انعکاس اعمال ما است !
      درسته که اونها مهندسا رو به باد دادن ! مهندسا هم ما بقی رو به باد میدن ! چه طور؟ خروج از کشور... برید آمار اپلای بچه ها رو ببینید !
      مثلا همین الان در صنایع بالا دستی مهندس ارشد و خبره که کار بلد باش ندارن ( مثلا در نیروگاه ها ) و یا سایر موارد ! تعریف مهندس رو توی تعویض ویندوز دیدن و یه پنجری چرخ ماشین خلاصه و تعریف کردن و نتیجه داره میشه همون ماجرا که بلند مرتبه ترین های کشور دارن مدام به وزارات علوم و وزارت آموزش و پرورش تذکر و هشدار می دن که آقا بچه های ریاضی کمتر نشن ما چند سال دیگه جمعیت که نداریم هیچ مهندس هم نداریم ! باز باید بریم مهندس وارد کشور کنیم !!! اون هم نوع چیینی

حالا به قول خودت ما فحش نمی دیم و اهل این ها هم نیستیم ولی یکم فکر کن ببین بعدا بخواهی ساختمون بسازی یه مهندس نباشه یه مهندس عمران تاسسیات برق و... نباشه که کمک کنه چی میشه ؟ باید با هزینه چند برابری بسازی یا میسازی داغون می سازی ! یا فکر کن در همین زمینه پزشکی : تجهیزات پزشکی و ابزارهای پزشکی با کیفیت که مهندسین فیزیک که می سازن ساخته نشه ! پزشکا می خوان چی کار کنند با کارد و چنگال کاراشونرو پیش ببرند ؟
      متاسفانه پزشکی رو ازش بت و خدا درست کردن توی جهان سومی ها خصوصا ً کشور خودمون ! مثلا کشورهای دیگه رو مقایسه کنید پر درآمدترین شغل ها برای اونها مهندسین در ردیف اول هستند و پزشکی ها در رده های پایین تر از پزشکی ! طرف 6 سال میخونه بهش می گن دکتر ! طرف 6 سال می خونه میشه ارشد و هنو بهش نمی گن دوکی ! تازه 5 سال دیگه باید روش بزاره و بخونه تا بشه یه دکتر ! بحث طولانی هست و... !

ان شاءالله که همه ما عاقبت بخیر بشیم .
      کی میگه اونور مهندسیا بالاترین درامد رو دارن ؟اینم یه حرفیه که تو ایران شایعه شده وگرنه هر کدوم فامیلای ما اونور رفتن میگن همونجا هم همینه البته مسلما مهندسای اونا علاف و بیکار مثل ایران نیستن .اما چه بخوایم چه نخوایم افزایش ظرفیت به ضرر خود بچه ها پزشکی میشه مخصوصا اونایی که پول میدن بابت هر ترمش حداقل اونی که دولتی خونده فقط وقتش از دست رفته اون یکی پولشم رفته .به قول خودت مهندسیا میتونن در برن اونور مدرکاشون راحت پذیرش میشه اما رشته های علوم پزشکی این طور نیست باید برن از نو کلی هزینه کنن و دوباره برن دانشکاه .خیلی فرق داره ‌. و در کل نظر من اینه باید فرق باشه بین کسی که با زحمت و تلاش میرسه به یه رشته با کسی که با پول میرسه بهش کساییی که اصرار به افزایش ظرفیت دارن تنها دلیلش اینه که تو خودشون نمیبینن رتبه بالا بیارن برن پزشکی.

3. Top | #18
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      کی میگه اونور مهندسیا بالاترین درامد رو دارن ؟اینم یه حرفیه که تو ایران شایعه شده وگرنه هر کدوم فامیلای ما اونور رفتن میگن همونجا هم همینه البته مسلما مهندسای اونا علاف و بیکار مثل ایران نیستن .اما چه بخوایم چه نخوایم افزایش ظرفیت به ضرر خود بچه ها پزشکی میشه مخصوصا اونایی که پول میدن بابت هر ترمش حداقل اونی که دولتی خونده فقط وقتش از دست رفته اون یکی پولشم رفته .به قول خودت مهندسیا میتونن در برن اونور مدرکاشون راحت پذیرش میشه اما رشته های علوم پزشکی این طور نیست باید برن از نو کلی هزینه کنن و دوباره برن دانشکاه .خیلی فرق داره ‌. و در کل نظر من اینه باید فرق باشه بین کسی که با زحمت و تلاش میرسه به یه رشته با کسی که با پول میرسه بهش کساییی که اصرار به افزایش ظرفیت دارن تنها دلیلش اینه که تو خودشون نمیبینن رتبه بالا بیارن برن پزشکی.
      از آخر به اول بر گردم : بله باید بین کسی که پدرش در اومده با اونی که پدرش براش هزینه می کنه فرقی باشه ! در کل تناسب و رعایت عدالت چیز خوبی هست !
      - در خصوص پذیرش مدرک تحصیلی برای هر دو مورد هم پزشکی هم مهندسی ایران مسئله هست ! این که مدرک پزشکی ایران رو قبول نمی کنند برای همه دانشگاه ها نیست و همون طوری که در مقطع تحصیلات تکمیلی اکثرا ارشد به بعد ایران رو برای مهندسی هم قبول نمی کنند و باید طرف از اول بخونه !
      - این که اقوام محترم شما به کدوم کشورها و با چه شرایط و تخصصی رفتن نمی دونم : بر اساس گوگل کردن می تونید نتایج رو ببنید که شغل های مثل software developers توسعه دهندگان نرم افزاری، مدیران مالی مدیران منابع و دارای ، مدیران ریسک از یک پزشک درامد بیشتری داره ! ولی پزشکی هم چیزی هست که درامدش خوبه و به قولی وضعیت مالیشون خوبه.

https://money.usnews.com/careers/bes...-100-best-jobs
      https://www.iremigration.com/England...AA%D8%A7%D9%86

آلمان هم که قطب اقتصادی اروپا است به یک کشور صنعتی و مهندسی شناخته میشه.

امثال این لینک ها زیاد هست و من هم با شما موافقم اگر هم پر درآمد ترین شغل ها نباشن دومی و یا سومی ها هستند ! و فرض رو میزاریم که ون ها فقط کشورهای امریکایی و اروپایی رو معیار قرار داده باشند واگر بین رشته های مهندسی و پزشکی اختلاف باشه تفاوتشون در رنکینگ های منتشر شده بین یکی دو تا پله است نه مثل این مملکت ما از زمین تا آسمون باشه !
      ویرایش توسط MYDR : 05 تیر 1398 در ساعت 19:48

4. Top | #19
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      از آخر به اول بر گردم : بله باید بین کسی که پدرش در اومده با اونی که پدرش براش هزینه می کنه فرقی باشه ! در کل تناسب و رعایت عدالت چیز خوبی هست !
      - در خصوص پذیرش مدرک تحصیلی برای هر دو مورد هم پزشکی هم مهندسی ایران مسئله هست ! این که مدرک پزشکی ایران رو قبول نمی کنند برای همه دانشگاه ها نیست و همون طوری که در مقطع تحصیلات تکمیلی اکثرا ارشد به بعد ایران رو برای مهندسی هم قبول نمی کنند و باید طرف از اول بخونه !
      - این که اقوام محترم شما به کدوم کشورها و با چه شرایط و تخصصی رفتن نمی دونم : بر اساس گوگل کردن می تونید نتایج رو ببنید که شغل های مثل software developers توسعه دهندگان نرم افزاری، مدیران مالی مدیران منابع و دارای ، مدیران ریسک از یک پزشک درامد بیشتری داره ! ولی پزشکی هم چیزی هست که درامدش خوبه و به قولی وضعیت مالیشون خوبه.

https://money.usnews.com/careers/bes...-100-best-jobs
      https://www.iremigration.com/England...AA%D8%A7%D9%86

آلمان هم که قطب اقتصادی اروپا است به یک کشور صنعتی و مهندسی شناخته میشه.

امثال این لینک ها زیاد هست و من هم با شما موافقم اگر هم پر درآمد ترین شغل ها نباشن دومی و یا سومی ها هستند ! و فرض رو میزاریم که ون ها فقط کشورهای امریکایی و اروپایی رو معیار قرار داده باشند واگر بین رشته های مهندسی و پزشکی اختلاف باشه تفاوتشون در رنکینگ های منتشر شده بین یکی دو تا پله است نه مثل این مملکت ما از زمین تا آسمون باشه !
      این که شما میگین استثناها هیت نه اینکه اون طرف هر کس مهندسه لزوما از پزشکاش درامد بالاتر داشته باشه اقوام من امریکا هستن اونجا هم پزشک داریم از فامیل و هم مهندس هر دو گروه هم همینو گفتن اگه میبینی خیلیا اون کشورا حاضر نیستن سمت رشته های پزشکی برن چون مثل اینجا نیست باید جووووون بکنن تو اون رشته ها هزینه ای ام که میکنن خیلی بالاتره یه سرچ بزن هزینه هاتحصیل پزشکی و دندون امریکا رو بخون .تو همین ایران هم استثنا داریم شخصی دیپلمه باشه و ثروتش بالاتر از یه تحصیل کرده پس استثناها رو نمیشه تعمیم داد به همه .بقیه جوابتونم تو پاراگراف اخرتون دادین من دیگ چیزی نمیگم

5. Top | #20
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      این که شما میگین استثناها هیت نه اینکه اون طرف هر کس مهندسه لزوما از پزشکاش درامد بالاتر داشته باشه اقوام من امریکا هستن اونجا هم پزشک داریم از فامیل و هم مهندس هر دو گروه هم همینو گفتن اگه میبینی خیلیا اون کشورا حاضر نیستن سمت رشته های پزشکی برن چون مثل اینجا نیست باید جووووون بکنن تو اون رشته ها هزینه ای ام که میکنن خیلی بالاتره یه سرچ بزن هزینه هاتحصیل پزشکی و دندون امریکا رو بخون .تو همین ایران هم استثنا داریم شخصی دیپلمه باشه و ثروتش بالاتر از یه تحصیل کرده پس استثناها رو نمیشه تعمیم داد به همه .بقیه جوابتونم تو پاراگراف اخرتون دادین من دیگ چیزی نمیگم
      اصلا ً چرا جای دور میری ؟ استثناها رو ولش کن !
      من استثناها رو که اصلا نگفتم ! اگر می گفتم آقایون رئیس مایکروسافت آمازون و... پردرامدترین های شرکت مهندسی و شغل در آمریکا هستند، بله حق با شما بود این ها استثناها هستند !
      مثال آمریکا میزنی اخبار منتشر شده آمریکا رو هم گذاشتم ببین که در سال 2019 هم منتشر شده ! این که اونجا هر کسی مهندس هست از هر پزشکی درآمدش که بالاتر نیست حرف درستیه ولی این طور هم نیست که کلا بگن هر کسی که پزشک هست بالاترین درامد رو دارند ! این آمار بر اساس نرم مانگین زمان کار و درآمد منتشر میشه ! و از طرفی هر گرایش مهندسی و پزشکی خودش کلی شغل و حرفه است ! هر کدومشون با هم فرق دارند ... در سال 2018 در خود آمریکا افرادی که فیزک دان بودن بالاترین درآمد رو داشتن ! حالا باز بیاییم بگیم هر کی فیزک دان هست دیگه از همه پزشکا درآمدش بالاتره ! نه این حرف درستی که نیست ! در خود میان رشته های مهندسی در آمار منتشر شده هم گفتن توسعه نرم افزاری بالاترین درآمد هست ! از اقوام ما هم هستن در انگلستان و آلمان ! که الان هم نرفتن کلاً همون 40 سال قبل رفتن ! یکی شد فوق تخصص چشم و یکی دیگه هم مهندسی نرم افزار ! اونی که پزشک شد گفت اونجا مثل ایران نیست که بگن اوف طرف پزشکه همه آب دهن و لبو لوچشون بریزه ! دیدی ایرانی ها وقتی میگن طرف پزشکه ( دکتره ... ) کلاً وا میرن ! دیگه هرچی هست و نیست همین ها هستند ! اونی هم که مهندس کامپیوتر شد در توزیع و تولید قطعات رایانه وارد شد وضعیتش از اون بهتره ! این ها میشن استثناها که شما میگی ! مثال من و شما دقیقا مشابه ولی کاملاً متفاوت از هم چون فقط روی افرادی که میشناسیم مقایسه می کنیم ولی آمار چیز کلی تر هست ! تازه با کلی شرایط و پارامتر متغییر زیاد.
      در کل ظاهر امر این هست که شما دوست دارید پزشکی بالاترین درآمد باشه ! خوب اوکی باشه . دیگه چی بگیم والا

صحبت اصلی روی ظرفیت ها است : اگر ظرفیت ها بالاتر بره منظور بالاترن رفتن ظرفیت های دولتی هست وگرنه که همین الانش هم دانشگاه های پردیس و آزادش هم پولی هست و اونهای که زورشون میرسه دارندگی و برازندگی میرن!
      تعداد پذیرش پزشک که بالاتر باشه شما نباید به خودت که وای مثل مهندسی بی ارزش میشه فکر کنی چون پزشک وظیفه اصلی و اولیه اش مداوای بیماران هست !
      شما برو یه بیمارستان دولتی سر بزن ! خدا نکنه اونجا کار داشته باشی ! یا اصلا ببین نوبت بیمارستان دولتی میتونی بگیری !حضوری که میری با بدترین وضع با بیمارها برخورد می کنند !
      تهران خودش داعونه چه برسه به شهرستان ها.... دکترا هم که هر کسی که تخصص گرفته زودی رفته بیرون مطب زده و اصلا براش مهم نیست که بیمار چی می کشه !
      از نظر مالی ظرفیت پذیرش پزشک که بالاتر بره الان یه پزشک داره n میلیون تومن میگره n/2 بگیره ! نمی میره که ! خیلی از پزشکی شده صنعت پول کندن از بدن بیمارهای بی گناه.
      البته روی صحبت معقولانه باید این باشه : ظرفیت بره بالاتر و با تعادل نیاز جامعه باشه ! نه این که آش بشه ! یه میزانی که نیاز هست و نه به میزانی که با عنوان کردن طرح های مثل واگذاری پزشکی به بخش خصوصی جیب آقایون پر بشه از طرفی کیفیت داغون پزشکان گریبان گیر جامعه هم بشه تازه به قول شما پزشکی هم مثل مهندسی بی اعتبار هم بشه .

6. Top | #21
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      اصلا ً چرا جای دور میری ؟ استثناها رو ولش کن !
      من استثناها رو که اصلا نگفتم ! اگر می گفتم آقایون رئیس مایکروسافت آمازون و... پردرامدترین های شرکت مهندسی و شغل در آمریکا هستند، بله حق با شما بود این ها استثناها هستند !
      مثال آمریکا میزنی اخبار منتشر شده آمریکا رو هم گذاشتم ببین که در سال 2019 هم منتشر شده ! این که اونجا هر کسی مهندس هست از هر پزشکی درآمدش که بالاتر نیست حرف درستیه ولی این طور هم نیست که کلا بگن هر کسی که پزشک هست بالاترین درامد رو دارند ! این آمار بر اساس نرم مانگین زمان کار و درآمد منتشر میشه ! و از طرفی هر گرایش مهندسی و پزشکی خودش کلی شغل و حرفه است ! هر کدومشون با هم فرق دارند ... در سال 2018 در خود آمریکا افرادی که فیزک دان بودن بالاترین درآمد رو داشتن ! حالا باز بیاییم بگیم هر کی فیزک دان هست دیگه از همه پزشکا درآمدش بالاتره ! نه این حرف درستی که نیست ! در خود میان رشته های مهندسی در آمار منتشر شده هم گفتن توسعه نرم افزاری بالاترین درآمد هست ! از اقوام ما هم هستن در انگلستان و آلمان ! که الان هم نرفتن کلاً همون 40 سال قبل رفتن ! یکی شد فوق تخصص چشم و یکی دیگه هم مهندسی نرم افزار ! اونی که پزشک شد گفت اونجا مثل ایران نیست که بگن اوف طرف پزشکه همه آب دهن و لبو لوچشون بریزه ! دیدی ایرانی ها وقتی میگن طرف پزشکه ( دکتره ... ) کلاً وا میرن ! دیگه هرچی هست و نیست همین ها هستند ! اونی هم که مهندس کامپیوتر شد در توزیع و تولید قطعات رایانه وارد شد وضعیتش از اون بهتره ! این ها میشن استثناها که شما میگی ! مثال من و شما دقیقا مشابه ولی کاملاً متفاوت از هم چون فقط روی افرادی که میشناسیم مقایسه می کنیم ولی آمار چیز کلی تر هست ! تازه با کلی شرایط و پارامتر متغییر زیاد.
      در کل ظاهر امر این هست که شما دوست دارید پزشکی بالاترین درآمد باشه ! خوب اوکی باشه . دیگه چی بگیم والا

صحبت اصلی روی ظرفیت ها است : اگر ظرفیت ها بالاتر بره منظور بالاترن رفتن ظرفیت های دولتی هست وگرنه که همین الانش هم دانشگاه های پردیس و آزادش هم پولی هست و اونهای که زورشون میرسه دارندگی و برازندگی میرن!
      تعداد پذیرش پزشک که بالاتر باشه شما نباید به خودت که وای مثل مهندسی بی ارزش میشه فکر کنی چون پزشک وظیفه اصلی و اولیه اش مداوای بیماران هست !
      شما برو یه بیمارستان دولتی سر بزن ! خدا نکنه اونجا کار داشته باشی ! یا اصلا ببین نوبت بیمارستان دولتی میتونی بگیری !حضوری که میری با بدترین وضع با بیمارها برخورد می کنند !
      تهران خودش داعونه چه برسه به شهرستان ها.... دکترا هم که هر کسی که تخصص گرفته زودی رفته بیرون مطب زده و اصلا براش مهم نیست که بیمار چی می کشه !
      از نظر مالی ظرفیت پذیرش پزشک که بالاتر بره الان یه پزشک داره n میلیون تومن میگره n/2 بگیره ! نمی میره که ! خیلی از پزشکی شده صنعت پول کندن از بدن بیمارهای بی گناه.
      البته روی صحبت معقولانه باید این باشه : ظرفیت بره بالاتر و با تعادل نیاز جامعه باشه ! نه این که آش بشه ! یه میزانی که نیاز هست و نه به میزانی که با عنوان کردن طرح های مثل واگذاری پزشکی به بخش خصوصی جیب آقایون پر بشه از طرفی کیفیت داغون پزشکان گریبان گیر جامعه هم بشه تازه به قول شما پزشکی هم مثل مهندسی بی اعتبار هم بشه .

من و شما تا صبح هم که بحث کنیم فایده ای نداره .همین الانم پزشک عمومی کم نداریم مشکل متخصص هست که اون هم علاوه بر مشکل ظرفیت مشکل پارتی بازی تو مصاحبه و خیلی چیزای دیگه هست .کنکور فعلی فقط یه پل هست برای عبور خوب نیست ادم فقط نوک بینیش رو ببینه باید بتونه اینده رو هم کمی ببینه .بهتره جا این بحثا بریم درسمونو بخونیم تا مجبور نشیم کم بودن تلاشمونو با آرزوی افزایش ظرفیت جبران کنیم .در مورد سر زدن به بیمارستانا و مطبا هم نگران نباش من به اندازه تارای موی سر شما اونجاها سر و کارم افتاده و هم چنانم خواهم افتاد .من دیگه میرم بخونم

7. Top | #22
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      من و شما تا صبح هم که بحث کنیم فایده ای نداره .همین الانم پزشک عمومی کم نداریم مشکل متخصص هست که اون هم علاوه بر مشکل ظرفیت مشکل پارتی بازی تو مصاحبه و خیلی چیزای دیگه هست .کنکور فعلی فقط یه پل هست برای عبور خوب نیست ادم فقط نوک بینیش رو ببینه باید بتونه اینده رو هم کمی ببینه .بهتره جا این بحثا بریم درسمونو بخونیم تا مجبور نشیم کم بودن تلاشمونو با آرزوی افزایش ظرفیت جبران کنیم .در مورد سر زدن به بیمارستانا و مطبا هم نگران نباش من به اندازه تارای موی سر شما اونجاها سر و کارم افتاده و هم چنانم خواهم افتاد .من دیگه میرم بخونم
      ظاهر امر که این طوره
      ان شاالله سروکاری که با بیمارستان دارید بابت مشکل نباشه و اگر هم هست ان شاءالله هرچه زودتر برطرف بشه.
      براتون آروزی سلامتی و بهروزی دارم.
      موفق باشید.

8. Top | #23
      کاربر فعال

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad1397 نمایش پست ها
      شما تا سال دیگه برو درگیر حق انتخابت شو مشکل من با اون معلم ادبیات بود که داخل کانالش برای ممبر کمپین زد همون هم باعث شد اونقدر ماجرای معدل کش پیدا کنه و نماینده های کمیسیون میگفتن این کمپین از طرف یک انتشاراتی هدایت میشه و موضوع لج و لجبازی شده بود وگرنه سنجش از اول خودش مخالف تاثیر قطعی بود در ضمن معدل منم خوب نیست
      بازخوبه من ازکنکورمحروم بودم وازابان نشستم نظام جدیدخوندم توکه ازسال 96درگیر کنکور99هستی!!!!! اره خب راست میگی معدل واقعیت خوب نیست بااون معدل تقلبیت بودکه مخ ماروخوردی!
      دیگه هم بامن بحث نکن برو درستوبخون خاله جون...!

9. Top | #24
      کاربر فعال

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      سر به سر بچه جماعت میزاری ؟
      خلاجت داره !
      یادمون هست یه سری هی می گفتن ما میدونیم شما نمی دونید ! تاثیر معدل مثبت هست و قعطی نیست ! گفتیم برید مدرک بیارید : دیگه کلا لال شدن ! و مدام شروع می کنند به حاضر جوابی کردن ! از ما هم گذشته که بخواهیم سر به سر این جور ادمها بزاریم ...
      اگر دقت کرده باشی یه جور بچه تازه به دوران رسیده که هرچیزی که به نفع خودشون نباشه داد و بیداد و حاضر جوابی می کنند اگر جریان کار به نفعشون باشه دیگران رو تشویق می کنند !
      اره بابا این ذاتش واسه کل انجمن شناخته شدس
      تازه جالب اینجاست میگه معدلمم خوب نیست خدایافقط خودت مارونجات بده ازدست این جماعت دیوونه

10. Top | #25
      همکار سابق انجمن
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      قبل از هر چیز بگم که من جامعه رو جمع نمیبندم و بیشتر منظورم از از کلمات کلی جامعه و ... تک تک افراد نیست و منظور تعدادی از این افراده ) بچه های عزیزی که راجع به درامد پزشکان در امریکا صحبت میکنند.

پزشکی به صورت عمده در هیچ یک از کشور‌های تراز اول به عنوان پر درامدترین شغل شناخته نمیشود. من با امار صحبت میکنم اعدادی که میگم رو جست و جو کنید در اینترنت متوجه میشید.

پزشکی به صورت عمده(به این موضوع دقت کنید) در کشوری مثل امریکا حتی جز 10 شغل پر درامد هم نیست.
      الان یک نفر میاد میگه من یه اشنا دارم دارم خدا تومن در میاره باشه خوب اول ببین تخصصش چی هست و ... منم پسر عمو دارم مهندسه. پولی که داره در میاره حتی برای پزشکان داخل ایران (که رتبه 4 توی دنیا به لحاظ در امد پزشکی رو داره) رویاست. دلیل نمیشه یک نفر که.

بالاترین در امد پزشکان در همه دنیا به فوق تخصص های اورتوپدی تعلق داره دلیل هم زیاد داره. که برای یک فوق تخصص این کار (که تو ایران بعید میدونم در اون سطح 15 نفر هم پیدا بشن) 40 هزار دلار ماهیانست. ولی دقت کنید این ماکزشه. تعداد این افراد هم در امریکا هم بسیار کم هستش.
      در امریکا برای یک کارگر تمام وقت توی سال 2013 ماهانه چیزی حدود 3500 تا 4000 درامدشه.

یعنی پایین ترین قشر یک دهم بالاترین درامد پزشک هاست.

این قابل توجه عزیزانی که با استدلال هیولاشون میگن همه جا دکترهازیاد میگیرن.
      اره همه جا کارگرشم نسبت به استاد دانشگاه فول پروف ایران 4 برابر میگیرن.

شما در کشوری زندگی میکنید که پایه حقوق کارگر 1.5 هستش بعد با چه استدلالی میانگین درامد جامعه (ببخشید که اینو میگم بدرد نخور چه به لحاظ اخلاقی جه اجتماعی چه اقتصادی جه هوشی چه مفید بودن برای جامعه) 80 میلیون تومان باشه ؟؟؟؟؟

من خودم دکتر میشناسم ماهانه چیزی حدود 4 میلیارد درامدشه مالیاتشم نمیده اینقد این قشر چرته اینقدر.

البته تعداد اینا کمه. من برای پزشکانی که اینجور نیستن احترام زیادی قایلم و دستشونم میبوسم

این حرفا رو نزنید که همه جا دکترا در میارن دیگه پس.

در مورد مهندس ها دقت کنید که تعداد مهندس ها توی دنیا خیلی زیاده و واقعیت اینه که شاید میانگین با پزشک‌ها تقریبا یکیه. اما تفاوتشون اینه که تعداد شون خیلی زیاد تره و هیچ سقف در امدی براشون تعریف نمیشه. چون مهندس ها میتونن کارافرینی و ... بکنند.

واقعیت اینه که پزشکی استدلال بچه ها رو میخوره. من حالا ایرانو مثال میزنم. حدود 60 درصد املاکی های تهران پزشکن وضعیتشم مشخصه.
      این جامعه نه متاسفانه مدرن هست و نه استدلال استفاده از پول رو دارهه.(برای همین گفتم بدرد نخور) این جامعه تبدیل شده به یک سیاه جاله که پول‌های جامعه رو میخوره بدون هیچ خروجی.
      ببینید نگید که پزشکا ادم ها رو درمان میکنن که در این صورت هیچ حرفی باقی نمیمونه

برید بخونید توی کانادا یک ماه پزشکاش تحصن کردن. درصد میرگ و میر به شدت کاهش پیدا کرد. خداشاهده عین امارشه برید ببینید

موضوع اصلی این نیست که این جامعه درامدش زیاده.

موضوعی که وجود داره اینه که این جامعه تمام وقاحت های اخلاقی اقتصادی و فرهنگی اجتماعی رو داره رد میکنه. وگرنه پول که خیلی های دیگم در میارن (البته نه به این مفتی)
      موضوع اینه که جامعه تمام این هنجارها رو داره رد میکنه. وقتی با وقاحت تمام با این درامد نجومی درخواست افزایش در امد دارند چی میشه گفت؟؟؟؟؟؟

بحثو جمع بکنم خلاصه. شما با مافیای بدی طرف هستید که اعتقاد داره فقط حق خودشه پول در بیاره و بقیه ادم نیستن. از اون طرف کوچکترین استفاده ای هم از این پول بلد نیست بکنه. توی کشور به شدت نیروی پزشکی لازمه اما این قشر جوری خودشو دیوار کشیده تا کسی واردش نشه که در امدش کم نشه حتی به قیمت گرفتن جون مردم و هر کاری که حتی فکرشم شاید نکنید
      اما نکته دیگه ای هم که اینجاست بنابه دلایل مختلفی امکان تربیت نیروی بیشتر پزشکی هم در کشور با توجه به طرفیت اموزشی وجود نداره. یه جورایی یک مسیر دو سر سوخت قرار داریم

این چیزی که گفتم واقعا تهمت و ... نیست با این جامعه ارتباط مستقیم دارم و به عینه این ها رو دیدم.

شمایی که دارید میرید توی این رشته شبیه اینا نشید و یادتون باشه هر رشته ای که میرید تو زمینه خودتون مفید باشد. مفید معنیش اینه که اگه میلیاردی پول در میارید پول رو شبیه پزشکا انبار نکنید توی بانک یا باهاش ملک فقط بخرید.

معنیش اینه با اون پول سعی کنید اقتصاد رو بچرخونید.

کلید همه مشکل های کشور در اقتصاده. الان همین مشکل‌هایی که همه میگیم تو کشورهستن وقتی پول بیاد وسط و وضع اقتصادی اکی باشه کلا دیگه این مشکلات از بین میرن.

(البته همه این قشر اینجوری نیستنا خیلی هاشون انسان های شریفی هستن روی سخن من با اون جونوراشونه که کم هم نیستن) از پزشک‌های حال حاضر که به کل قطع امیده. چون پول در اوردن با خون مردم تاوانی داره و اون تاوان پر شدن شکمها با پول حرامی هست که چشم‌ها رو میبنده

امیدوارم نسل اینده پزشکان این مشکلات رو رفع کنند (بدون اینکه مردم خودشون حلش کنن
      )

با ارزوی موفیت
      ویرایش توسط Bffensive : 07 تیر 1398 در ساعت 18:52

11. Top | #26
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      پزشکی دندون داروئ وکالت همش پوله پول هیچکس نیست علاقه داشته باشه همین الان وزارت بیاد اطلاعایه بزنه درامد پزشکا دوتومنه بخدا قسم 7روئز دیگه 200هزار نفرم نمیرن سر جلسه همه چی اول پوله
      ما دوباره سبز میشویم

12. Top | #27
      کاربر باسابقه
      پاسخگوی ارشد

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط saj8jad نمایش پست ها
      تاریخ انتشار: چهارشنبه 05 تير 1398 - 09:50
      کد خبر: 317175
      گزارش جالب یک روزنامه از مافیای پشت پرده کاهش ظرفیت دوره‌های پزشکی؛
      کنکوری‌ها؛ قربانی انحصار پذیرش پزشکی +جدول
      باید بگوییم در حوزه سرانه پزشکان متخصص وضعیت اسفباری داریم، به‌طوری که سرانه پزشکان متخصص در ایران به‌ازای هر 10000 نفر، پنج پزشک است، اما در کشورهای پیشرو این رقم به 15 پزشک می‌رسد؛ از سوی دیگر تنها 40 درصد از پزشکان ایرانی متخصص هستند.

به گزارش سرویس صنفی - آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ «پزشک شدن» آرزوی بسیاری از دانش‌آموزان ایرانی است، آرزویی که اصلی‌ترین راه رسیدن به آن، عبور از سد کنکور است و همین شاهراه باعث شده صف‌های طولانی داوطلبان گروه علوم تجربی برای ورود به دانشگاه‌ها و تحصیل در رشته‌های مختلف پزشکی عمری 40 ساله و هم‌پای برگزاری کنکور داشته باشد. نه‌تنها هیچ‌گاه تحصیل در پزشکی جزء آرزوهای تاریخ‌مصرف گذشته داوطلبان نبوده و نیست بلکه طی بیش از یک دهه اخیر جمعیتی که خواهان نشستن بر صندلی کلاس‌های درس علوم پزشکی باشند نیز به شکل چشمگیری افزایش یافته است، به‌طوری که براساس آمار منتشرشده از سوی سازمان سنجش طی چند سال اخیر و به‌طور خاص سال 98، دوسوم داوطلبان ثبت‌نام‌کننده در کنکور مربوط به گروه علوم تجربی هستند و دو گروه علوم انسانی و ریاضی تنها یک‌سوم جمعیت کنکوری را شامل می‌شوند. به‌عبارت دیگر در کنکور امسال، ۶۳۷ هزار و ۹۴ داوطلب در گروه علوم تجربی، ۲۸۲ هزار و ۱۵۱ داوطلب در گروه علوم انسانی و ۱۶۴ هزار و ۲۷۸ داوطلب در گروه علوم ریاضی و فنی ثبت‌نام کرده‌اند، آماری که نشان‌دهنده تفاوت 400 هزار نفری بین طرفداران علوم تجربی با سایر گروه‌های آزمایشی است.

به‌رغم بالا رفتن تب دکتر شدن بین کنکوری‌ها، اما درنهایت تنها 9 هزار نفر از جمعیت 600 هزار نفری می‌توانند خودشان را به دانشگاه‌های علوم پزشکی رسانده و در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی تحصیل کنند، البته برای آموزش این 9 هزار نفر از تمام توان آموزش عالی یعنی دانشگاه‌های روزانه، آزاد اسلامی و پردیس‌ها استفاده می‌شود و در عمل تنها 1.5 درصد از داوطلبانی که در کنکور سراسری علوم تجربی ثبت‌نام کرده‌اند، شانس دکتر خطاب شدن را پیدا می‌کنند.
      تفاوت قابل تامل سرانه پزشک در ایران نسبت به دنیا
      محدود بودن ورودی دانشگاه‌ها برای داوطلبان تجربی درمقابل خیل عظیم داوطلبان درحالی است که اگر نگاهی به سرانه پزشک در ایران و مقایسه آن با دنیا داشته باشیم، باید بگوییم نه‌تنها باید ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته‌های پزشکی دچار تغییرات اساسی شود بلکه باید این مهم هرچه زودتر و پیش از اینکه کشور از لحاظ نیروی کار مورد نیاز در حوزه سلامت دچار مشکل شود، به مرحله اجرا برسد. براساس استاندارد جهانی باید به‌ازای هر هزار نفر، 3.5 پزشک در کشور وجود داشته باشد، اما این آمار در کشورمان در خوشبینانه‌ترین حالت به 1.6 می‌رسد؛ یعنی به‌ازای هر 10 هزار نفر ایرانی تنها 11 پزشک در کشور داریم، اما در کشورهای پیشرو این آمار به 30 تا 40 پزشک می‌رسد. همین تراز باعث شده کشورهایی مانند سوریه، تاجیکستان، قرقیزستان، ارمنستان و ازبکستان نیز وضعیت بهتری نسبت به ما در این زمینه داشته باشند و امروز به مرحله‌ای برسیم که برای رسیدن به نقطه مطلوب نیازمند تربیت حداقل 230 هزار پزشک و دندانپزشک باشیم.

با نگاهی دقیق‌تر به وضعیت تربیت نیرو در حوزه پزشکی، باید بگوییم در حوزه سرانه پزشکان متخصص وضعیت اسفباری داریم، به‌طوری که سرانه پزشکان متخصص در ایران به‌ازای هر 10000 نفر، پنج پزشک است، اما در کشورهای پیشرو این رقم به 15 پزشک می‌رسد؛ از سوی دیگر تنها 40 درصد از پزشکان ایرانی متخصص هستند، آماری که در کشورهای توسعه‌یافته به 60 تا 80 درصد می‌رسد. این وضعیت در زیرشاخه‌های دیگر پزشکی مانند دندانپزشکی و داروسازی نیز به همین شکل است؛ چراکه سرانه این دو رشته پزشکی در کشور ما به‌ازای هر صدهزار نفر 33 و 20 پزشک بوده، اما در کشورهای توسعه‌یافته این آمار به بیش از 70 و 60 پزشک می‌رسد.
      کم بودن سرانه پزشک در کشور صدای برخی مسئولان را هم بلند کرده بود، به‌طوری که حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی چندی پیش اعلام کرده بود: «سرانه تعداد پزشک در ایران نسبت به میزان استاندارد جهانی بسیار کم است تا جایی که کشورهای جنگ‌زده فلسطین و سوریه وضعیت بهتری در زمینه سرانه تعداد پزشک نسبت به ایران دارند.» البته کم بودن تعداد پزشکان به نسبت نیاز کشور تنها باعث ایجاد مشکلاتی مانند افزایش بعضا نجومی دستمزدهای پزشکان، ایجاد بازار انحصاری و درمقابل کاهش کیفیت خدمات درمانی شده است.

استفاده از همه ظرفیت دانشگاه‌ها، تنها راهکار رفع مشکلات سلامت کشور
      قطعا تنها راه برای رفع مشکلات موجود در حوزه سلامت تربیت نیروی انسانی مورد نیاز در بخش‌های مختلف پزشکی است، موضوعی که اصلی‌ترین متولی آن نیز دانشگاه‌ها هستند. درحقیقت تنها با افزایش سرانه پذیرش دانشجوی پزشکی می‌توان در درازمدت، عقب‌ماندگی کشور در این زمینه را جبران کرد؛ البته تحقق این مساله نیز منوط به آن است که ظرفیت پذیرش دانشجویان رشته‌های مختلف پزشکی به شکل چشمگیری افزایش یابد، یعنی اگر بتوانیم در طول یک سال ظرفیت پذیرش پزشکی را از 9 هزار نفر به 20 هزار نفر برسانیم که در شرایط فعلی و با نبود عزم جدی در مسئولان یکی از محالات در حوزه پزشکی محسوب می‌شود، باز هم 12 سال طول می‌کشد تا 240 هزار پزشک را تربیت کنیم؛ مساله‌ای که با توجه به روند پیری کشور و به‌تبع افزایش هزینه‌های سلامت، می‌طلبد که هرچه زودتر مسئولان مربوطه اقدامات لازم در این زمینه را انجام دهند.

شاید مخالفان افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی در دانشگاه‌ها این‌طور عنوان کنند که دانشگاه‌های کشور با توجه به شرایط خاص آموزش پزشکی که نیاز به وجود آزمایشگاه، بیمارستان‌ها و... دارند، نمی‌توانند بیش از این دانشجوی پزشکی پذیرش کنند، اما قطعا برای این مساله راهکارهایی وجود دارد. یکی از آنها افزایش ظرفیت پذیرش پردیس‌های خودگران است، پردیس‌هایی که به‌رغم وجود متقاضی برای تحصیل در آنها، ظرفیت‌شان از سوی وزارتخانه متولی محدود شده است، از سوی دیگر می‌توان برای نهادها سهمیه بورسیه در نظر گرفت، چراکه بسیاری از نهاد‌ها ازجمله نیروهای مسلح، سازمان تامین اجتماعی و حتی نهادهای عمومی حاضر به پرداخت هزینه‌های تحصیل دانشجویان پزشکی به شرط خدمت در سازمان‌های متبوعه هستند. دانشگاه‌های خصوصی نیز یکی از ظرفیت‌های کشور برای تربیت نیروی انسانی در حوزه پزشکی محسوب می‌شوند که البته تا امروز به‌طور کامل مغفول مانده است و وزارت بهداشت تمایلی به تربیت نیرو از سوی این دانشگاه‌ها نشان نمی‌دهد. در کنار این راهکارها برخی منتقدان وضعیت موجود معتقدند در کنار «کاهش زمان تحصیل» و ارائه « آموزش‌های کوتاه‌مدت به پزشکان عمومی برای جبران کمبود نیروی متخصص» می‌توان آموزش پزشکی را به وزارت علوم سپرد تا از این طریق ظرفیت موجود در این وزارتخانه در اختیار تربیت نیروی پزشک قرار بگیرد، البته این طرح مخالفانی نیز دارد، اما بی‌تردید باید برای افزایش تعداد پزشکان در کشور فکر اساسی شود.

تداوم سیاست کاهش تربیت نیروی انسانی در حوزه پزشکی

درحالی کشور با توجه به شرایط نامطلوب در ارائه خدمات پزشکی، نیازمند تربیت نیروی انسانی بیشتر در این حوزه است که در یک بازه زمانی شاهد کاهش ورودی دانشجویان پزشکی به دانشگاه‌ها بوده‌ایم و از سال 92 تا امروز نیز هیچ‌گونه تغییری در ظرفیت پذیرش رشته‌های علوم پزشکی ایجاد نشده است. از سوی دیگر نباید فراموش کرد که آموزش نیروی انسانی در حوزه سلامت از اختیارات وزارت علوم خارج بوده و تنها وزارت بهداشت است که در این زمینه تصمیم‌گیری می‌کند و در این میان نیز عده‌ای معتقدند این وزارتخانه با محدود کردن ظرفیت‌ها خود باعث ایجاد بروز مشکلات فعلی شده است.
      سیدحمایت میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یکی از افرادی است که این مساله را تایید کرده و گفته است: «تربیت پزشکان بنا به دلایل خاصی محدود شده است. بنده با جلوگیری از افزایش ظرفیت پذیرش رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی مخالف هستم، نوبت‌های چند ماهه، شلوغی مراکز درمانی و نبود متخصص در مناطق محروم ازجمله نشانه‌های کمبود پزشک در برخی مناطق کشور به شمار می‌رود.»

یکی از نکات قابل‌تامل در بحث پذیرش دانشجویان پزشکی این است که در طول چند سال اخیر شاهد ریزش چشمگیر ظرفیت پزشکی در برخی رشته‌های مهم پزشکی نیز هستیم، چراکه ظرفیت رشته داروسازی در دانشگاه‌های روزانه از 690 نفر در سال 96 به 612 نفر در سال 97 رسیده و در کل نیز ظرفیت این رشته از هزار و 163 نفر در سال 96 به هزار و 88 نفر در سال 97 کاهش یافته است. این وضعیت در رشته دندانپزشکی نیز تکرار شده و ظرفیت دانشگاه‌های روزانه در این رشته از 904 نفر در سال 96 به 814 نفر در سال 97 رسیده، همچنین ظرفیت این رشته در پردیس‌های خودگردان از ۲۹۰ نفر در سال ۹۶ به ۲۶۱ نفر در سال ۹۷ کاهش یافته و در مجموع نیز شاهد کاهش ظرفیت این رشته از هزار و434 نفر در سال 96 به هزار و 299 نفر در سال گذشته بوده‌ایم.

در مقابل، اما ظرفیت رشته پزشکی که البته همیشه به نسبت سایر رشته‌های پزشکی بیشتر بوده، افزایش یافته است؛ البته این افزایش در مجموع به یک درصد هم نمی‌رسد، چراکه ظرفیت رشته پزشکی در دانشگاه‌های روزانه از سه هزار و 498 نفر در سال 96 به سه هزار و 564 نفر رسید و درمقابل در پردیس‌های خودگردان ظرفیت از هزار و 210 نفر به هزار و 199 نفر کاهش یافت و ظرفیت پزشک تعهدی نیز از 610 نفر به 568 نفر رسید. با این حال در مجموع ظرفیت رشته پزشکی از پنج هزار و ۳۱۸ نفر در سال ۹۶ به پنج هزار و ۳۳۱ نفر در سال ۹۷ افزایش یافت؛ افزایشی که عملا هیچ تاثیری در وضعیت موجود نخواهد داشت.

منبع: فرهیختگان
      کسی که این متن رو نوشته مسلماً هیچ شناختی از رشته پزشکی نداشته وگرنه می‌دونست که همین الان ظرفیت پزشکی خیلی بیشتر از توانایی آموزش اوناست مهم‌ترین دلیلش هم همون بحث نبود فضای آموزشی کافی و تعداد کافی اساتید هست. علاوه‌بر کمبود فضای آموزشی، امکانات رفاهی بیمارستان‌ها هم متناسب با تعداد دانشجویان نیست. یعنی مثلاً ممکنه پیش بیاد که شما در طول یک کشیک در بیمارستان، جایی در خوابگاه پزشکان گیرتون نیاد و یا غذا بهتون نرسه. این ربطی به پردیس خودگردان و ... هم نداره. به هر حال تعداد بیمارستان‌های آموزشی محدود هست و هر تعداد دانشجو که وارد بشن، باید در همین بیمارستان‌ها آموزش ببینن. وقتی شما میاین مقایسه انجام می‌دین با کشورهای دیگه، باید دو چیز رو هم در نظر بگیرین: ۱- تعداد بیمارستان‌های آموزشی و ۲- جمعیت اون کشور. یعنی مثلاً اگر جمعیت ایران نصف بود یا تعداد بیمارستان‌ها بیشتر، به اون حد مورد نظر می‌رسید. در ضمن، الان سال‌هاست که پردیس و سراسری کلاس‌هاشون ادغام شده و کیفیت آموزش به‌شدت کم شده. بنابراین، کم‌کردن ظرفیت پزشکی واقعاً کاری منطقی و درست هست. البته این حرفم که دولت پول کافی برای آموزش نداره حرفی اشتباه هست چون در حال حاضر، بخش عمده‌ی کار بیمارستان‌ها توسط دانشجویان عمومی و تخصص داره انجام میشه و در واقع، نیروی کار ارزان در اختیار هست که نبود اونا، باعث میشه هزینه‌های سرسام‌آوری به سیستم تحمیل بشه. دلیل دیگه‌ای هم که نمیشه کم‌تر کرد این هست که به‌دلیل کمبود تعداد بیمارستان‌ها و مراجعه‌ی زیاد بیماران به بیمارستان‌های دولتی که منجر به شلوغی بیش از حد این بیمارستان‌ها میشه، نیاز به نیروی کار وجود داره.
      نکته‌ی بعدی هم درباره‌ی تخصص این هست که باز علاوه‌بر کمبودهای موجود در فضای آموزشی، سختی‌های زیاد و غیرمنطقی موجود در سیستم آموزشی دوره‌ی تخصص هست که خیلی‌ها رو نسبت به ادامه‌ی تحصیل بی‌میل می‌کنه.
      خب البته طبیعی هست که کنکوری‌ها دوست نداشته باشن که ظرفیت پزشکی کم بشه و شانس قبولیشون کم‌تر بشه اما این موضوعی هست که در آینده، می‌تونه تأثیرات بسیار بدی روی سلامت جامعه بذاره.

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن