خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 12 از 12
    1. Top | #1
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات

سوال از بخش دیابت شیرین و انسولین مهم

سلام دوستان یه سوالی ذهنمو در گیر کرده اونم اینه که سلولها همگی برای سوخت و ساز خودشون به گلوکز احتیاج دارن و باید گلوکز رو ذخیره کنند تا در موارد نیاز اون رو بسوزونن خب پس چرا در کتاب گفته شده انسولین ( که برای ذخیره سازی گلوکز ها هست) برای کبد و ماهیچه ها فقط گیرنده داره ؟

سوال دوم اینه که تو دیابت شیرین ما میگیم سلولها ( همه ی سولها درواقع ) توانایی جذب گلوکز رو ندارن و وقتی انسولین در دیابت نوع یک تزریق میشه علایم بهبود پیدا میکنه خب از این اینطور برداشت نمیشه که انسولین برای همه سلولهای زنده گیرنده داره ؟

اگه همه ی سلولها برای انسولین گیرنده ندارن پس بقیه سلولها چه جوری گلوکز رو جذب میکنن ؟

تو کتاب خیلی سبز سوم چاپ 120 سال 95 صفحه ی 234 هم به این مسیله اشاره کرده میشه برام این و باز کنید ؟

2. Top | #2
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      یعنی کسی نمیتونه کمک کنه ؟

3. Top | #3
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

Khabalod
      نمایش مشخصات
      سلام عزیزم
      سوال اولت ببین همه ی سلول ها به گلوکز نیاز دارند ولی اونو ذخیره نمیکنن چون گلوکزشونو هر وقت بخوان از خون میگیرن
      حالا خون گلوکز اضافه اشو در کبد و ماهیچه ذخیره میکنه و این کارو به کمک انسولین انجام میده
      و کتاب نگفته که فقط در کبد و ماهیچه گیرنده داره و کتاب فقط عمل ذخیره ای برای تنظیم قند خون رو توضیح داده

در مورد سوال دومت همه ی سلول های بدن بجز سلول های مغز برای انسولین گیرنده دارند تا بتونن گلوکز جذب کنند(اینو یه دکتر که معلم زیست هم بود گفته
      )
      تعریف من همیشه بلوا کنه
      مثه شیطانی که تنها شده
      ویرایش توسط Zahra77 : 04 اردیبهشت 1398 در ساعت 01:49

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Zahra77 نمایش پست ها
      سلام عزیزم
      سوال اولت ببین همه ی سلول ها به گلوکز نیاز دارند ولی اونو ذخیره نمیکنن چون گلوکزشونو هر وقت بخوان از خون میگیرن
      حالا خون گلوکز اضافه اشو در کبد و ماهیچه ذخیره میکنه و این کارو به کمک انسولین انجام میده
      و کتاب نگفته که فقط در کبد و ماهیچه گیرنده داره و کتاب فقط عمل ذخیره ای برای تنظیم قند خون رو توضیح داده

در مورد سوال دومت همه ی سلول های بدن بجز سلول های مغز برای انسولین گیرنده دارند تا بتونن گلوکز جذب کنند(اینو یه دکتر که معلم زیست هم بود گفته
      )
      سلام خیلی ممنونم از پاسختون ولی الان تو بیماری دیابت گفته شده که همه سلولها نمیتونند گلوکز رو جذب کنند علت چیه ؟؟؟

و اینکه من تو سایت ویکی پدیا خوندم اگه انسولین به مغز تزریق بشه باعث افزایش حافظه و قدرت یادگیری میشه اگه مغز هم گیرنده نداره برای انسولین پس چه جوری این اتفاق میوفته ؟

تو خیلی از کتاب های تست من دیدم که نوشته انسولین برای ماهیچه و سلولهای کبدی گیرنده داره و اشاره ای به همه سلولها نکرده ولی حالا با توجه به متن کتاب هم میشه برداشت کرد که برای همه سلولها گیرنده دارند و اینکه میخوام در حد کنکور و در حد کتاب هم بدونم چه بخش هایی رو شامل میشه که تو کنکور به مشکل نخورم

5. Top | #5
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

Khabalod
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط fateme2020 نمایش پست ها
      سلام خیلی ممنونم از پاسختون ولی الان تو بیماری دیابت گفته شده که همه سلولها نمیتونند گلوکز رو جذب کنند علت چیه ؟؟؟

و اینکه من تو سایت ویکی پدیا خوندم اگه انسولین به مغز تزریق بشه باعث افزایش حافظه و قدرت یادگیری میشه اگه مغز هم گیرنده نداره برای انسولین پس چه جوری این اتفاق میوفته ؟

تو خیلی از کتاب های تست من دیدم که نوشته انسولین برای ماهیچه و سلولهای کبدی گیرنده داره و اشاره ای به همه سلولها نکرده ولی حالا با توجه به متن کتاب هم میشه برداشت کرد که برای همه سلولها گیرنده دارند و اینکه میخوام در حد کنکور و در حد کتاب هم بدونم چه بخش هایی رو شامل میشه که تو کنکور به مشکل نخورم
      خواهش میکنم
      خب خودتم میگی بیماری دیگه پس دربیماری دیابت گیرنده های انسولین که روی سلول ها هستند دچار مشکل میشوند و چون انسولین نمیتونه روشون تاثیر بزاره پس نمیتونن گلوکز رو جذب کنند !
      در مورد ویکی پدیا نمیدونم شاید اثرات دیگه ای رو مغز دارند ! ولی در حالت طبیعی بدن انسولین در مغز گیرنده ندارد!
      برای کنکور بلد باشید که همه ی سلول ها گیرنده ی انسولین دارند غیر از مغز
      کبد و ماهیچچه از گلوکزی که بهشون میرسه علاوه بر انرژی شون که تامین میشه مقداریشم ذخیره میکنن(به صورت گلیکوژن)که در صورت لزوم از کبد با تاثیر گلوکاگون ازاد میشه!
      تعریف من همیشه بلوا کنه
      مثه شیطانی که تنها شده
      ویرایش توسط Zahra77 : 04 اردیبهشت 1398 در ساعت 13:03

6. Top | #6
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      خواهش میکنم
      خب خودتم میگی بیماری دیگه پس دربیماری دیابت گیرنده های انسولین که روی سلول ها هستند دچار مشکل میشوند و چون انسولین نمیتونه روشون تاثیر بزاره پس نمیتونن گلوکز رو جذب کنند !
      در مورد ویکی پدیا نمیدونم شاید اثرات دیگه ای رو مغز دارند ! ولی در حالت طبیعی بدن انسولین در مغز گیرنده ندارد!
      برای کنکور بلد باشید که همه ی سلول ها گیرنده ی انسولین دارند غیر از مغز
      کبد و ماهیچچه از گلوکزی که بهشون میرسه علاوه بر انرژی شون که تامین میشه مقداریشم ذخیره میکنن(به صورت گلیکوژن)که در صورت لزوم از کبد با تاثیر گلوکاگون ازاد میشه!
      بله درسته برای همین گفتم که اگه گفته میشه انسولین فقط برای ماهیچه و کبد گیرنده داره پس چرا تو بیماری دیابت همچین اتفاقی میوفته و به خاطر این تناقض اومدم سوال کردم یعنی کتابهای تست پس اشتباه گفتن ؟ تو خیلی سبز موج ازمون الگو فقط به کبد و ماهیچه اشاره کردن . اما تو خود کتاب خیلی سبز هم یه بخش دیگه اومده راجب همین تناقض هم صحبت کرده که تو پست اولم شماره صفحه رو نوشتم
      برای گلوکاگون چی؟ اون فقط برای کبد گیرنده داره ؟
      ویرایش توسط fateme2020 : 04 اردیبهشت 1398 در ساعت 13:09

7. Top | #7
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

Khabalod
      نمایش مشخصات
      بله درسته برای همین گفتم که اگه گفته میشه انسولین فقط برای ماهیچه و کبد گیرنده داره پس چرا تو بیماری دیابت همچین اتفاقی میوفته و به خاطر این تناقض اومدم سوال کردم یعنی کتابهای تست پس اشتباه گفتن ؟ تو خیلی سبز موج ازمون الگو فقط به کبد و ماهیچه اشاره کردن .
      برای گلوکاگون چی؟ اون فقط برای کبد گیرنده داره ؟
      گلوکاگون بله فقط در کبد
      کتاب هایت تست عمدتا بخش ذخیره ی گلوکز به شکل گلیکوژن مد نظرشون بوده
      واسه همینم فقط کبد و ماهیچه رو گفتن واسه انسولین گیرنده داره
      تعریف من همیشه بلوا کنه
      مثه شیطانی که تنها شده

8. Top | #8
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      گلوکاگون بله فقط در کبد
      کتاب هایت تست عمدتا بخش ذخیره ی گلوکز به شکل گلیکوژن مد نظرشون بوده
      واسه همینم فقط کبد و ماهیچه رو گفتن واسه انسولین گیرنده داره
      خیلی ممنونم ازتون بابت وقتی که گذاشتید لطف کردین

9. Top | #9
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

Khabalod
      نمایش مشخصات
      خیلی ممنونم ازتون بابت وقتی که گذاشتید لطف کردین
      خواهش میکنم
      تعریف من همیشه بلوا کنه
      مثه شیطانی که تنها شده

10. Top | #10
      کاربر باسابقه
      پاسخگوی ارشد

نمایش مشخصات
      سلام دوستان یه سوالی ذهنمو در گیر کرده اونم اینه که سلولها همگی برای سوخت و ساز خودشون به گلوکز احتیاج دارن و باید گلوکز رو ذخیره کنند تا در موارد نیاز اون رو بسوزونن خب پس چرا در کتاب گفته شده انسولین ( که برای ذخیره سازی گلوکز ها هست) برای کبد و ماهیچه ها فقط گیرنده داره ؟

سوال دوم اینه که تو دیابت شیرین ما میگیم سلولها ( همه ی سولها درواقع ) توانایی جذب گلوکز رو ندارن و وقتی انسولین در دیابت نوع یک تزریق میشه علایم بهبود پیدا میکنه خب از این اینطور برداشت نمیشه که انسولین برای همه سلولهای زنده گیرنده داره ؟

اگه همه ی سلولها برای انسولین گیرنده ندارن پس بقیه سلولها چه جوری گلوکز رو جذب میکنن ؟

تو کتاب خیلی سبز سوم چاپ 120 سال 95 صفحه ی 234 هم به این مسیله اشاره کرده میشه برام این و باز کنید ؟
      سؤال کلاً غلطه چه از نظر علمی و چه از نظر کتاب درسی و پاسخی هم که ما در آی‌کیو نوشتیم بر اساس کلید سازمان سنجش بوده اما در واقعیت، این سؤال جواب درستی نداره

11. Top | #11
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط حمید رضا زارع نمایش پست ها
      سؤال کلاً غلطه چه از نظر علمی و چه از نظر کتاب درسی و پاسخی هم که ما در آی‌کیو نوشتیم بر اساس کلید سازمان سنجش بوده اما در واقعیت، این سؤال جواب درستی نداره
      خیلی ممنونم لطف کردید

12. Top | #12
      کاربر اخراجی

bi-tafavot
      نمایش مشخصات

دیابت شیرین دو نوعه، نوع یک اینطوریه که انسولین نیست، پس با تزریق انسولین بیمار اوکی میشه، اما نوع دو مشکل از خود گیرنده های انسولین رو سلولاس، درمورد گیرنده باید بگم تو نظام جدید گفته که همه سلول های بدن(البته بدیهیه که منظورش سلول های زندس) سلول هدف هورمورن های تیروئدین چون همشون تجزیه گلوکز رو انجام میدن! پس از این جمله نتیجه میگیریم که همه سلول های بدن گیرنده انسولین دارن، تو کبد و ماهیچه گلوکز به صورت گلیکوژن ذخیره میشه... امیدوارم کامل پاسخ داده باشم.

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن