خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 17
    1. Top | #1
      کاربر نیمه فعال

bi-tafavot
      نمایش مشخصات

ابهام /صدای اول قلب و باز شدن دریچه های سینی در الکتروکاردیوگرام!

سلام بچه ها
      نمودار الکتروکاردیوگرام توی فصل 6 زیست 1 واقعا خیلی مفهومیه و منم مفهمومی خوندمش ولی الان یه سری تست ها توی کتاب iq دیدم قاطی کردم...لطفا از سردرگمی بیرونم بیارید
      1) مگه صدای اول قلب طبق شکل کتاب موقع شروع انقباض شدید بطن ها و اول موج T نیست؟! پس چرا پاسخنامه iq میگه صدای اول قلب همزمان با موج R هستش!!!!!!!!!!!!
      2) مگه دریچه های سینی همزمان با صدای اول قلب و در ابتدای موج T باز و دریچه های دهلیزی -بطنی بسته نمیشن ؟! ولی باز iq میگه در موج R این اتفاقات میوفته!!!!!!

خواهشا کسانی که واقعا بلدن راهنماییم کنن...دستتون درد نکنه

2. Top | #2
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      اون چیزی که من تو ذهنم دارم اینه که "تقریبا" صدای اول روی خود s هستش و قبل از اون یعنی QRS سیستول دهلیزه!
      مورد دوم هم تقریبا شما درست میگید(یعنی ازS تا اوایل T همون صدای اول که ناشی از بسته شدن دهلیزی بطنیه و بعدش هم باز شدن سینی)
      نمیخوام دخالت کنما ولی شما توی ازمون رسمی چند میزنید زیست رو؟؟چون ای کیو خیلی دیگه تالیفی و سنگینه...خیلی مناسب نیست واقعا

3. Top | #3
      کاربر باسابقه
      پاسخگوی ارشد

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط irani7878 نمایش پست ها
      سلام بچه ها
      نمودار الکتروکاردیوگرام توی فصل 6 زیست 1 واقعا خیلی مفهومیه و منم مفهمومی خوندمش ولی الان یه سری تست ها توی کتاب iq دیدم قاطی کردم...لطفا از سردرگمی بیرونم بیارید
      1) مگه صدای اول قلب طبق شکل کتاب موقع شروع انقباض شدید بطن ها و اول موج T نیست؟! پس چرا پاسخنامه iq میگه صدای اول قلب همزمان با موج R هستش!!!!!!!!!!!!
      2) مگه دریچه های سینی همزمان با صدای اول قلب و در ابتدای موج T باز و دریچه های دهلیزی -بطنی بسته نمیشن ؟! ولی باز iq میگه در موج R این اتفاقات میوفته!!!!!!

سلام
      متاسفانه بین کتاب درسی شما و منابع علمی در این زمینه تناقض وجود داره و بعضی منابع علمی دیگه بر اساس رفرنس‌های علمی صحبت کردن اما چیزی که ما در آیکیو گفتیم، کاملا منطبق بر کنکور هست البته درباره سوالی که پرسیدین هم فقط باز شدن دریچه‌های سینی یکم با کتاب درسی تفاوت داره که اونم همون چیزی که گفته شده رو درست در نظر بگیرین

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      صدای اول قلب به محض شروع انقباض بطنه (نه موفع ماکسیمم شدن انقباض) . دریچه های سینی هم در همین لحظه باز و دولختی و سه لختی در خمبن لحظه بسته میشن. این لحظه در موج r هست

صدای دوم هم به محض اتمام سیستول بطن ایجاد میشه و وضعیت دریچه ها برعکس بالا میشه. همزمان با پایان موج t

5. Top | #5
      کاربر فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      سلام بچه ها
      1) مگه صدای اول قلب طبق شکل کتاب موقع شروع انقباض شدید بطن ها و اول موج t نیست؟! پس چرا پاسخنامه iq میگه صدای اول قلب همزمان با موج r هستش!!!!!!!!!!!!
      2) مگه دریچه های سینی همزمان با صدای اول قلب و در ابتدای موج t باز و دریچه های دهلیزی -بطنی بسته نمیشن ؟! ولی باز iq میگه در موج r این اتفاقات میوفته!!!!!!

۱)صدای اول قلب که مربوط به بسته شدن دریچه های دهلیزی_بطنی هست همزمان با شروع انقباض بطن هاست
      حالا شروع انقباض بطن ها رو کتابای مختلف جاهای متفاوتی در نظر گرفتن یا rهست یا s یا بین rو s
      تو گزینه ها هرکدوم که بود صحیح بگیریدش
      ۲)صدای دوم قلب در انتهای موج t هست
      و دریچه های سینی در هنگام بسته شدن دریچه های دهلیزی بطنی و همزمان با صدای اول قلب باز میشن و برای لحظه‌ی کوتاهی هر ۴ دریچه باز هستند
      در واقع دریچه های سینی همزمان با صدای اول باز میشن و صدای دوم حاصل بسته شدنشونه
      هر دریچه ای هر جا بسته میشه تا صدای بعد بسته باقی میمونه و اون یکی برعکسش

6. Top | #6
      کاربر نیمه فعال

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط vivabarca نمایش پست ها
      اون چیزی که من تو ذهنم دارم اینه که "تقریبا" صدای اول روی خود s هستش و قبل از اون یعنی QRS سیستول دهلیزه!
      مورد دوم هم تقریبا شما درست میگید(یعنی ازS تا اوایل T همون صدای اول که ناشی از بسته شدن دهلیزی بطنیه و بعدش هم باز شدن سینی)
      نمیخوام دخالت کنما ولی شما توی ازمون رسمی چند میزنید زیست رو؟؟چون ای کیو خیلی دیگه تالیفی و سنگینه...خیلی مناسب نیست واقعا
      سلام نه بابا خواهش میکنم...زیست رو معمولا بالای ۷۰ قلم چی...ولی اتفاقا من نظرم اینه کسی که نکات ای کیو رو بلد باشه و پاسخنامش رو کامل درک کنه کنکور بالای ۸۰ میزنه راحت ولی بدی این جور کتابا اینه که بعضی جاها از کتاب میزنن بیرون و نکات بیشتر میگن که با خود کتاب در بغصی موارد در تناقضه...چون ملاک خود کتابه حتی اگه اشتباه باشه

7. Top | #7
      کاربر نیمه فعال

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط faezeh_r نمایش پست ها
      ۱)صدای اول قلب که مربوط به بسته شدن دریچه های دهلیزی_بطنی هست همزمان با شروع انقباض بطن هاست
      حالا شروع انقباض بطن ها رو کتابای مختلف جاهای متفاوتی در نظر گرفتن یا rهست یا s یا بین rو s
      تو گزینه ها هرکدوم که بود صحیح بگیریدش
      ۲)صدای دوم قلب در انتهای موج t هست
      و دریچه های سینی در هنگام بسته شدن دریچه های دهلیزی بطنی و همزمان با صدای اول قلب باز میشن و برای لحظه‌ی کوتاهی هر ۴ دریچه باز هستند
      در واقع دریچه های سینی همزمان با صدای اول باز میشن و صدای دوم حاصل بسته شدنشونه
      هر دریچه ای هر جا بسته میشه تا صدای بعد بسته باقی میمونه و اون یکی برعکسش
      خیلی ممنون از وقتی که گذاشتین

8. Top | #8
      کاربر نیمه فعال

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Sonnet نمایش پست ها
      صدای اول قلب به محض شروع انقباض بطنه (نه موفع ماکسیمم شدن انقباض) . دریچه های سینی هم در همین لحظه باز و دولختی و سه لختی در خمبن لحظه بسته میشن. این لحظه در موج r هست

صدای دوم هم به محض اتمام سیستول بطن ایجاد میشه و وضعیت دریچه ها برعکس بالا میشه. همزمان با پایان موج t
      ممنون از وقتی که گذاشتین

9. Top | #9
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      سلام اما متن کتاب درسی تاکید کرده که صدای اول قبل یعنی انقباظ بطن ها کمی بعد از qrs هستش کنکور هم نظری این چنینی داشته تا الان کتاب خیلی سبز هم همین رو گفنه اما ای کیو هم زمان با r می دونه ای واقعه رو تکلیف چیه اخر؟

10. Top | #10
      کاربر نیمه فعال

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط e.e.e نمایش پست ها
      سلام اما متن کتاب درسی تاکید کرده که صدای اول قبل یعنی انقباظ بطن ها کمی بعد از qrs هستش کنکور هم نظری این چنینی داشته تا الان کتاب خیلی سبز هم همین رو گفنه اما ای کیو هم زمان با r می دونه ای واقعه رو تکلیف چیه اخر؟
      بله تمام سوالات کنکور هم همین نظر رو داشتن که همزمان با انقباض میوکارد بطن ها یعنی ابتدای موج t دریچه دهلیزی بطنی بسته میشه و سینی باز میشه ... یقینا هرچی کتاب بگه حتی غلطم باشه باز همون ملاکه

11. Top | #11
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      سلام بچه ها

صدای اول قلب هنگام بسته شدن دریچه های دهلیزی بطنی در آغاز سیستول بطن هاست
      و آغاز سیستول بطن ها در موج rهست البته در تست ها RS رو هم هم صدای اول قلب در نظر گرفتن ولی همون r هستش اگر نبود الویت دوم rsهستش
      دریچه های سینی در آغاز سیستول بطنی باز میشن ک اون هم در موج r هستش

12. Top | #12
      کاربر باسابقه
      پاسخگوی ارشد

نمایش مشخصات
      بله تمام سوالات کنکور هم همین نظر رو داشتن که همزمان با انقباض میوکارد بطن ها یعنی ابتدای موج t دریچه دهلیزی بطنی بسته میشه و سینی باز میشه ... یقینا هرچی کتاب بگه حتی غلطم باشه باز همون ملاکه
      والا از نظر علمی هم انقباض از r شروع میشه و در شکل کتاب درسی هم‌مشخصه از r شروع میشه و در کنکورم همیشه همبنطور بوده. سال‌های قبل هم کتابای دیگه نکاتی رو راجع به قلب اشتباه گفته بودن که در کنکورم اومد
      بعدشم اگه‌ نمی‌خواین r رو قبول کنین حداقل بگین s. اینکه بگین t دیگه خیلی ضایع هست

13. Top | #13
      کاربر نیمه فعال

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط حمید رضا زارع نمایش پست ها
      والا از نظر علمی هم انقباض از r شروع میشه و در شکل کتاب درسی هم‌مشخصه از r شروع میشه و در کنکورم همیشه همبنطور بوده. سال‌های قبل هم کتابای دیگه نکاتی رو راجع به قلب اشتباه گفته بودن که در کنکورم اومد
      بعدشم اگه‌ نمی‌خواین r رو قبول کنین حداقل بگین s. اینکه بگین t دیگه خیلی ضایع هست
      فکر کنم سوال من رو متوجه نشدین...من نگفتم انقباض بطن ها از t شروع میشه...!!!!
      هممون طبق شکل کتاب میدونیم انقباض بطن ها از r شروع میشه از دیواره بین دو بطن و انقباض شدیدتر بطن ها در جداره جداگانه میوکارد بطن ها در ابتدای t اغاز میشه ...سوال من اینه که دریچه های دهلیزی - بطنی مگه همزمان با انقباض جداره میوکاردهای بطن ها و در ابتدای موج t بسته نمیشن و دریچه های سینی همینجا باز نمیشن؟!!!!
      چون اگه اینطور که شما میگین باشه پس صدای اول قلب هم در ابتدای r باید باشه ... ولی کتاب در ابتدای موج t صدای اول قلب رو مشخص کرده و در پایان t صدای دوم رو!!!
      ویرایش توسط irani7878 : 21 فروردین 1398 در ساعت 01:49

14. Top | #14
      کاربر فعال

Na-Omid
      نمایش مشخصات
      هممون طبق شکل کتاب میدونیم انقباض بطن ها از r شروع میشه از دیواره بین دو بطن و انقباض شدیدتر بطن ها در جداره جداگانه میوکارد بطن ها در ابتدای t اغاز میشه ...سوال من اینه که دریچه های دهلیزی - بطنی مگه همزمان با انقباض جداره میوکاردهای بطن ها و در ابتدای موج t بسته نمیشن و دریچه های سینی همینجا باز نمیشن؟!!!!
      چون اگه اینطور که شما میگین باشه پس صدای اول قلب هم در ابتدای r باید باشه ... ولی کتاب در ابتدای موج t صدای اول قلب رو مشخص کرده و در پایان t صدای دوم رو!!!
      كتاب و نگا كردم
      انقباض بطن و صداش از وسط r و s مياد و شروع ميشه
      صداي دومم اواخر t
      براساس فيزيولوژي گايتون ميگم: صداي اول از يكم مونده ب s شنيده ميشه و صداي دوم يكم مونده ب پايان t
      يعني بسته شدن دريچه هاي ميترال و تري كاسپيد بعد از شروع انقباض بطنه و سيني ها قبل از پايان انقباض بطن
      از لحظه شروع انقباض بطن تا بسته شدن دريچه ها، بازه كمپلكس qr هست ك صداي اول شنيده ميشه و بعد تو يه زمان كوتاهي تا باز شدن دريچه هاي سيني، همه دريچه ها بستن و بعدش باز ميشن؛ يعني همزمان با صداي دوم ، سيني ها باز نميشن؛واسه اخراش هم اينطوريه
      موج t هم مربوط ب زمانيه ك ايمپالسها ب اپكس قلب رسيدن و ماكزيمم انقباض بطن انجام ميشه
      حالا اگه بازم نفهميدي يه عكس از كتاب خودتون بفرس اينجا نگا كنيم
      شايد من اشتبا متوجه شدم
      اينم عكس مربوط ب صداها و موجها و انقباضات قلبه
      image.jpg

15. Top | #15
      کاربر باسابقه
      پاسخگوی ارشد

نمایش مشخصات
      من همه این موارد رو یک بار گفتم اما فکر کنم دقت نکردین. یه بار دیگه به‌صورت خلاصه کلش رو برای نظام جدید و قدیم می‌گم دقت کنین:

نظام قدیم
      بسته‌شدن دریچه‌های دهلیزی ـ بطنی = باز شدن دریچه‌های سینی = شروع انقباض بطنی (سیستول قلب) = شروع صدای اول قلب = موج r
      باز شدن دریچه‌های دهلیزی ـ بطنی = بسته‌شدن دریچه‌های سینی = شروع استراحت عمومی (دیاستول قلب) = شروع صدای دوم قلب = پایان موج t
      انقباض دهلیز = پایان موج p

نظام جدید
      بسته‌شدن دریچه‌های دهلیزی ـ بطنی = شروع انقباض بطنی (سیستول قلب) = شروع صدای اول قلب = کمی پس از موج r (بین موج r و s)
      باز شدن دریچه‌های سینی = پایان صدای اول قلب = پس از موج s
      بسته‌شدن دریچه‌های سینی = شروع استراحت عمومی (دیاستول قلب) = شروع صدای دوم قلب = کمی پس از قله موج t (قسمت نزولی موج t)
      باز شدن دریچه‌های دهلیزی ـ بطنی = پایان موج t
      انقباض دهلیز = قله موج p

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن