خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
    1. Top | #1
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

سوالات و اشکالات عربی

سلام دوستان چرا اطبا جمع طبیب صفت مشبه است مگه نی اینکه باید معنی صفت بده الان طبیب که میشه پزشک هر چند بر وزن فعیل باشه؟
      یک لحظه می تواند یک روز را تغییر دهد، یک روز می تواند یک زندگی را تغییر دهد و یک زندگی می تواند دنیا را تغییر دهد.

2. Top | #2
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      شک دارم ولی فکر کنم همون قاعده ای که توی زبان فارسی خوندیم اینجا هم برقراره توی عربی. یعنی کلماتی مثل اطبا، دانشجو، مسلمان و ... توی جمله باید بررسی بشن و می تونن صفت یا اسم باشن. ملاک بررسی باید جمله باشه. اگر معنی صفتی بده میشه صفت وگرنه اسم. (مثلاً مرد مسلمان آمد یا مسلمان آمد).
      منتها توی فارسی اطبا به صورت صفت من ندیدم چون صفت توی فارسی فقط مفرده. ولی توی عربی اطبا می تونه به عنوان صفت یا اسم باشه. این میشه برای جمله. ولی برای تحلیل صرفی من باشم همون صفت مشبهه می زنم (صرف نظر از نقشش توی جمله) چون مشتق هست و چیزی جز صفت مشبهه نمی تونه باشه!
      ویرایش توسط Math97 : 12 اسفند 1397 در ساعت 12:03

3. Top | #3
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Math97 نمایش پست ها
      شک دارم ولی فکر کنم همون قاعده ای که توی زبان فارسی خوندیم اینجا هم برقراره توی عربی. یعنی کلماتی مثل اطبا، دانشجو، مسلمان و ... توی جمله باید بررسی بشن و می تونن صفت یا اسم باشن. ملاک بررسی باید جمله باشه. اگر معنی صفتی بده میشه صفت وگرنه اسم. (مثلاً مرد مسلمان آمد یا مسلمان آمد).
      منتها توی فارسی اطبا به صورت صفت من ندیدم چون صفت توی فارسی فقط مفرده. ولی توی عربی اطبا می تونه به عنوان صفت یا اسم باشه. این میشه برای جمله. ولی برای تحلیل صرفی من باشم همون صفت مشبهه می زنم (صرف نظر از نقشش توی جمله) چون مشتق هست و چیزی جز صفت مشبهه نمی تونه باشه!
      ان معالجة اولئك المرضي أصبحت صعبة للأصبا
      جملش این بوده تست عربی کامل گاج که نوشته وقتی معنی صفت نده صفت مشبه نیست بعد این رو صفت مشبه گرفته اینجا چطور معنی صفت میده؟
      یک لحظه می تواند یک روز را تغییر دهد، یک روز می تواند یک زندگی را تغییر دهد و یک زندگی می تواند دنیا را تغییر دهد.

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط hassan.g نمایش پست ها

ان معالجة اولئك المرضي أصبحت صعبة للأصبا
      جملش این بوده تست عربی کامل گاج که نوشته وقتی معنی صفت نده صفت مشبه نیست بعد این رو صفت مشبه گرفته اینجا چطور معنی صفت میده؟
      نمیدونم. توی جمله که قطعاً صفت نیست (یعنی سوال اگه نقش خواسته بود فقط می شد مجرور). ولی تحلیل صرفی قاعدتاً باید کلمه بدون توجه به جمله بررسی بشه. نهایتش برای رفع ابهام شاید جمله رو نگاه کنیم ولی معمول تحلیل صرفی اینه که به جمله نگاه نمیشه. و بنابراین به نظرم صفت مشبهه باید باشه توی تحلیل صرفی.
      شماره تست و صفحه اش رو می گی ؟

5. Top | #5
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      سلام
      ببینید اول باید در نظر داشته باشیم توی اینجور مباحث حالت مفرد کلمه مورد نظره

الاطبا جمع الطبیب هست...طبیب بر وزن فعیل یعنی کسی که طب رو انجام میده,طبیبه, مثل شریف یعنی کسی که شریفه کریم کسی که کریمه اینا هم صفتن,پس معنای صفت رو میده همون صفت مطلق فارسی
      پس تحلیل الصرفیش صفت مشبهه اس
      من اینجوری خودمو قانع میکنم
      اگه جایی ایرادی بود حتما مطلع کنین
      !'Sei Bella Come Un Gol al 90

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن