خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 2 از 4 نخستنخست 123 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 16 به 30 از 52
    1. Top | #16
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط AzerilA نمایش پست ها
      پس هدفم چی باشه؟
      از من به تو نصيحت
      هر وقت كسي گفت به بازار كار فكر نكن و دنبال علاقت برو
      بدون حرفاش ارزش گوش كردن نداره
      ویرایش توسط Ebrahim999 : 19 بهمن 1397 در ساعت 01:34

2. Top | #17
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Alegzander نمایش پست ها
      باسلام!
      اینایی که میگن پزشکی و دندون و دارو اشباع شدن انسان های عجیبی هستن!
      من بهتون قول میدن تا حداقل ۵۰ سال دیگه حداقل پزشکی و دندون اشباع نخواهند شد.اصن من این اشباع شدن پزشکی و دندون رو نمیفهمم!
      این پزشکایی که میزنن تو یه کاره دیگه،دلیلش یا اینه که تحمل سختی های کار پزشکی رو نداشتن،یا اون کاره دوم پول بیشتری توش بوده یا درساشونو خوب نخوندن و تو پزشکی افتضاه هستن!یا...

در جواب سوال شما با قاطعیت میگم دندون آینده‌ی مالی خیلی بهتری از دارو داره و این واضحه!
      اگه پذیرششون رو به بخش خصوصی واگذار کنن ممکنه فاجعه ی رشته های مهندسی براشون پیش بیاد.زمزمه هاشم هست.توی ایران هیچ چیز بعید نیست.

3. Top | #18
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      آدم های عجیب اونایی هستند که نمیخوان واقعیتو قبول کنن
      پزشک عمومی الان فقط باید بره شهرای خبلی کوچیک و مناطق محروم و دور افتاده ، چون اصلا بهش مجوز کار تو شهرای بزرگ نمیدن قبل از اشباع شدنش... تو محله ما تو تهران یه دکتر عمومی هست که ۲۰ سال گذشته اینجا بوده ، انتخاب اول و آخر همه اونه کارشم خوبه طی همین ۵ سال اخیر ۳ تا دکتر عمومی اومدن چن ماه مطب زدن دیدن نمیصرفه جمع کردن. اما اگه پزشک عمومی میشی و عاشق خدمتی و با منطقه کوچیک و محروم سازگاری هم پولش خوبه هم ثواب داره !
      تو پزشکی باید فقط تخصص گرفت. در اون صورت درامد اوکیه و خب زسیدن به اون نقطه هم زحمت زیادی میطلبه
      بین دندون و دارو قطعا با فاصله دندون بهتره
      دارو از اشباع گذشته دیگه ، صف گرفتن مجوز ۱۵ ۲۰ ساله شده ، مگه اینکه بابات میلیاردر باشه مجوز اجاره کنی ، در غیر این صورت باید مسئول فنی باشی با روزی ۱۰ ۱۲ ساعت کار کردن اندازه یه دکتر عمومی یا فیزیوتراپ درآمد داشته باشی.
      این حرفا گفتنش تو این موقع خوب نبود و منم عین بقیه نظرمو که دربارش قبل کنکورم کلی تحقیق کرده بودم گفتم.
      هرکسی هرچی دوست داره میتونه بخونه و هر راهی میخواد میتونه بره پای مزایا و معایبشم وامیسه

4. Top | #19
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mehrab98 نمایش پست ها
      آدم های عجیب اونایی هستند که نمیخوان واقعیتو قبول کنن
      پزشک عمومی الان فقط باید بره شهرای خبلی کوچیک و مناطق محروم و دور افتاده ، چون اصلا بهش مجوز کار تو شهرای بزرگ نمیدن قبل از اشباع شدنش... تو محله ما تو تهران یه دکتر عمومی هست که ۲۰ سال گذشته اینجا بوده ، انتخاب اول و آخر همه اونه کارشم خوبه طی همین ۵ سال اخیر ۳ تا دکتر عمومی اومدن چن ماه مطب زدن دیدن نمیصرفه جمع کردن. اما اگه پزشک عمومی میشی و عاشق خدمتی و با منطقه کوچیک و محروم سازگاری هم پولش خوبه هم ثواب داره !
      تو پزشکی باید فقط تخصص گرفت. در اون صورت درامد اوکیه و خب زسیدن به اون نقطه هم زحمت زیادی میطلبه
      بین دندون و دارو قطعا با فاصله دندون بهتره
      دارو از اشباع گذشته دیگه ، صف گرفتن مجوز ۱۵ ۲۰ ساله شده ، مگه اینکه بابات میلیاردر باشه مجوز اجاره کنی ، در غیر این صورت باید مسئول فنی باشی با روزی ۱۰ ۱۲ ساعت کار کردن اندازه یه دکتر عمومی یا فیزیوتراپ درآمد داشته باشی.
      این حرفا گفتنش تو این موقع خوب نبود و منم عین بقیه نظرمو که دربارش قبل کنکورم کلی تحقیق کرده بودم گفتم.
      هرکسی هرچی دوست داره میتونه بخونه و هر راهی میخواد میتونه بره پای مزایا و معایبشم وامیسه
      من چند سال گذشته تو درمونگاه کار کردم و این شرایطی که گفتی رو هم از زبون خود دکترا شنیدم و هم به چشم دیدم .. درمورد دندونپزشک عمومی هم شرایط داره بد میشه و اونا هم بفکر تخصص گرفتن افتادن چون متخصصای دندون هم درآمد فوق‌العاده ای دارن به طور مثال یه ارتودنتیست داشتیم که هفته ای یه روز اونم فقط یه شیفت میومد و تو همون تایم از یک هفته دندونپزشکای عمومی که دو شیفت هم کار میکردن درآمدش بیشتر بود

5. Top | #20
      کاربر نیمه فعال

Romantic
      نمایش مشخصات
      شما خوب بخون قبول شو ، پول خودش میاد دنبالت فقط باید رشتت خوب باشه و عاشق کارت باشی
      اگه هرکدومو خوندی ادامه بدی و دکترای تخصصی بگیری نه اینکه توی هردو فقط دکترای عمومی داشته باشی
      اینم بهت بگم همش حرفه که این رشته های پر درامد بیکاری داره و پول توش نیس
      کمترینش بی سواد ترینشون پولدارن ، این حرفا فقط دلسردیه . تو قبول شو برو توش بعدا به حرفم میرسی
      انقدم ناامید نباش قبول نمیشم نمیشم
      تو روزی از الان 15 ساعت مفید بخون از همه چیت بزن تا کنکور فکر منفی نکن فقط بخون و ماه اخر جمع بندی خونده هاتو با ازمون بکن ، اگه این کارارو درست انجام دادی تو مدت باقی مونده و قبول نشدی هرچی خواستی بگو ، چون نظام قانون مند و عادل خدا میره زیر سوال
      خفن بخون خفن تلاش کن مطمعن باش میرسی
      فقط تا اخر اردیبهشت بکوب بخون و هرچی موند بیخیال شو و خونده هاتو جمع بندی کن تا تثبیت شه مطمعن باش جواب میده
      در پناه حق ، موفق باشین

6. Top | #21
      کاربر حرفه ای

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط AzerilA نمایش پست ها
      سلام من که شاید قبول نشم ولی بین این دو تا بعد 10 سال بازار کار کدوم بهتره؟
      هیچ کدوم دیگه اینقدر پذیرش انجام شده هیچ کدوم همین الانشم بازار کار نداره نهایت بتونی راننده اسنپ بانوان بشی باهاش
      بنظرم بیخیال اینا شو
      من واسش حرف آخر بودم اما اون آلاء دوست داشت

7. Top | #22
      کاربر باسابقه

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      جفتشون بی دردسر تر از پزشکین
      مخصوصا دارو
      درآمد حدود ۱۰ میلیون واسه خانوم کمه تو ماه؟
      ♡Be your Own HERO

8. Top | #23
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      دوستان روزبروز سطح بهداشت دهان و دندان داره بهتر میشه و بنظرم دندانپزشکی خیلی نمیتونه بازار پولسازی باشه بخصوص که برای مطب زدن هم کلی هزینه میخواد داروسازی هم الان اشباعه و اصلا مجوز داروخونه بشما نمیدن تازه اگه هم بدن باید حداقل 1 میلیارد حساب بانکی داشته باشی دوست خودم از شهید بهشتی فارغ التحصیل شد بعد تو تهران گفتن باید دوسال تو نوبت باشی تا بذاریم بری طرح داروخونه که کشک تازه متاهل بود و شوهرشم داروساز بعد پاشد اومد شهر کوچیک حاشیه شهر یه داروخونه زد الان 3 ساله هنوز مستاجره من که ندیدم پول پارو کنه
      درمورد پزشکی اما مطمئن باشید چیزی به اسم اشباع نداریم چون همین الان مناطق محروم ما هیچ پزشکی نداره و پزشکا حاضر نیستن برن ازطرفی تا تخصص بگیرن یه راه طولانی و دیربازده است که معمولا از نظر همه سخته
      پول درآوردن تو ایران بنظرم یه چیز میخواد اونم بی وجدانیه و ربطی به تحصیل نداره چون اقتصاد مملکت ما مریضه پس حالا همتون بشینید درس بخونید

9. Top | #24
      کاربر باسابقه

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط asie67 نمایش پست ها
      دوستان روزبروز سطح بهداشت دهان و دندان داره بهتر میشه و بنظرم دندانپزشکی خیلی نمیتونه بازار پولسازی باشه بخصوص که برای مطب زدن هم کلی هزینه میخواد داروسازی هم الان اشباعه و اصلا مجوز داروخونه بشما نمیدن تازه اگه هم بدن باید حداقل 1 میلیارد حساب بانکی داشته باشی دوست خودم از شهید بهشتی فارغ التحصیل شد بعد تو تهران گفتن باید دوسال تو نوبت باشی تا بذاریم بری طرح داروخونه که کشک تازه متاهل بود و شوهرشم داروساز بعد پاشد اومد شهر کوچیک حاشیه شهر یه داروخونه زد الان 3 ساله هنوز مستاجره من که ندیدم پول پارو کنه
      درمورد پزشکی اما مطمئن باشید چیزی به اسم اشباع نداریم چون همین الان مناطق محروم ما هیچ پزشکی نداره و پزشکا حاضر نیستن برن ازطرفی تا تخصص بگیرن یه راه طولانی و دیربازده است که معمولا از نظر همه سخته
      پول درآوردن تو ایران بنظرم یه چیز میخواد اونم بی وجدانیه و ربطی به تحصیل نداره چون اقتصاد مملکت ما مریضه پس حالا همتون بشینید درس بخونید
      حرف شما منطقی
      ولی با جمعیتی که روز به روز دارن رو به پیری میرن و قطعا مشکل دهان و دندان پیدا میکنن مواجه هستیم
      احتمالا از هر ۱۰ نفر ۸ نفر مشکل دندان دارن یا حداقل من اینجوری دیدم
      ♡Be your Own HERO

10. Top | #25
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      داروخانه دار ها بیشترین درامد رو بین همه اقشار علوم پزشکی دارن
      اگه پول خرید مجوز نداری خب دندان بهتره ولی دردسرش هم بیشتره.مسئول فنی داروخانه ها کم نمیگیرن ولی در حد مطب دندانپزشکی نیست قطعا(البته اگه بتونی مطب بزنی)
      و 1 موضوعی هم هست اینه که دوستان فکر میکنن تو نوبت موندن برای گرفتن مجوز فقط برای داروخونه هست در حالی که مطب دندانپزشکی و پزشکی و کلینیک فیزیوتراپی هم اینطوری هستن.شاید مدتشون کمتر باشه ولی اینطوری نیست که کسی بلافاصله بعد فارغ التحصیلی تو این رشته ها ب پول برسه.
      ختم کلام:اگه ادم پولداری هستید دارو با اختلاف بهترین رشته علوم پزشکیه(چه علمی حساب کنید چه راحتی کار چه درامد)اما اگه 1 ادم معمولی هستید پزشکی و دندان باید اولویت باشه(از لحاظ پول میگم وگرنه از لحاظ علمی بازم داروسازی مادر همه ایناست)ولی تخصص رو هم فراموش نکنید چون معلوم نیست 6 سال بعد دندان و پزشکی چطور باشن.

11. Top | #26
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      اگر فک میکنی یه روزی بتونی دارخونه بزنی جاشو داری ادمشو داری برو دارو بخون بخدا قسم داروخونه ها چندین برابر متخصص ها درمیارن
      اگر سرمایهگذار نداری برو دندون بخون...ولی بقول دوستمون دارو سازی اگر بتونی دارخونه بزنی قطعا بالا 30تومن برات میمونه گرچه هستن داروخونه هایی بالا 200 300 درماه درمیارن
      ما دوباره سبز میشویم

12. Top | #27
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      بنظرم تا موقعی که کنکور ندادین هر سوالِ این مدلی ای رو که به ذهنتون میاد پس بزنید چون در درجه ی اول باید کنکور بدید،و باید کنکورتونم خوب بدید و بعد به فکر این بیفتید که دارو برید یا دندون برید یا پزشکی!
      اینا همش حاشیست و کلی وقت و انرژی از آدم میگیره و ذهن رو بیخود درگیر میکنه: )
      انشالله همگی موفق باشید

13. Top | #28
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات

اول دندون چون مطب زدن ک خیلی سخته بری درمانگاه یا کلینک کارکنی ماهی 10 12میگیری
      دارو مسول فنی بشی ماهی 8 9تومن با دردسر کمتر شاید بشه گفت راحت ترین کاره ن استرس داری نه خون خون ریزی
      پزشکی عمومی درواقع همون پرستاری فقط برجی 6 7تومن درمیاری باید شیفتم واسی
      ما دوباره سبز میشویم

14. Top | #29
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات

من خودم دانشجو داروسازيم،سال دوم
      اول هم بگم بايد واقعيت رو ديد،كسي كه داره توي ماراتن تجربي براي اين ٣ رشته ميجنگه صد در صد حواسش به درامد و بازار كار اين ٣ رشته هم هست واين موضوع براش مهمه،يعني اينكه ي سري ميان ميگن اينو بذار كنار تا بعد از كنكور ميشه گفت تقريبا نشدنيه،به هر حال ذهن يه مقداري سمتش ميره،توي بيكاري،توي تايم استراحت،دوس. داره بدونه كدوم بهتره ولي غرق شدن تو اين موضوع اينم تو اين زمان خودكشيه علميه
      من اين سوالو ميتونم از جنبه هاي خيييييلي زيادي بررسي كنم و جواب بدم،واقعا از خيلي از جنبه ها ميشه به اين سوال جواب داد ولي اگر بخوام بيشتر روي موضوع تايپيك فوكوس كنم
      بايد بگم كه تعداد خييييلي خييييلي زيادي از بچه هايي ك كنكور قبول نميشن هرساله ميرن خارج و دندون و پزشكي و دارو ميخونن و برميگردن،اين تعداد ٩٠درصدشون دندون ميخون،٩درصد پزشكي و يك درصد دارو(البته از امسال وزارت بهداشت انتقال دانشجويان خارج ب داخل رو ممنوع كرد و به دنيال اين قانون فكر ميكنم تعداد. انشجويان خارج كمتر بشه ولي خب ايرانه!!ي سال ديگه والدينشون اعتراض ميكنن قانون منع انتقالي رو برميدارن و دوباره انتقالي ميدن بشون!!!ولي فعلا ممنوعه!!)
      حالا با اين وضع شما ميتونيد بينيد كه توي ((هر))خيابوني(دقت كنيد براي اين ميگم هر خيابوني چون ي سري خيابونا هستن تو شهر براي پزشكان معروفه،ي سري خيابونا تعدد تعمير كارا بيشتره در اصل مثلا ميگن بهشون راسته تعمير كارا يا ي خيابون تعدد مغازه هاش بيشتره و نقطه تجاري شهره،حالا تمام اين خيابونا ي نقطه مشترك دارن!!!)هر ٣قدمي شما بالاسرتونو نگاه كنيد،شما تابلوي مطب دندون پزشكي ميبنيد،تعداد دندون پزشكاي ايراني بينهايت زياد شده و بينهاتي زياد تر هم ميشه همونطور كه تعداد پزشكان ايراتي و داروسازان ايراني ولي خب اين شيب افزايش براي پزشكي كمتر و براي دارو خيلي كمتره،البته الان هنوز اين ٣ رشته بازار كار خوبي دارن ولي توي سالاي اينده اينجور نخواهد بود
      حالا بخوام در امد رو بگم،شما اگر ي داروساز فارغ التحصيل باشيد كه داروخونه نداريد و بخوايد كار كنيد خيييلي راحت و مينيموم شما ماهي ١٠ميليون درامد خواهيد داشت يعني ١٠تومن در ماهتون تضمين شدس با ي كار سبك اگر بخوايد بيشتر كار كنيد(بدون داشتن داروخونه)راحت تا ٢٠تومن هم ميتونيد در امد داشته باشيد در ماه،حوزه ي كاري شما هم ميتونه كار توي شركت هاي داروسازي باشه تا داروخونه يا بيمارستانها ،اگر شما بخوايد داروخونه بزنيد توي شهر هاي خوب يابايد پول داشته باشيد بخريد مجوز(مثلا حدود قيمت ي خريد مجوز متوسط توي تهران
      ٧٠٠-٨٠٠يي هست به بالا)يا اينكه سابقه اي حدود ٢٠ساله داشته باشيد،ولي اگر موفق به احداث داروخونه بشيد،ميتونيد به ((سود خالص)) بالاي ٤٠در ماه فكر كنيد،كف درامد داروخونه
      ولي بايد بگم كه خب دردسر واقعا زيادي داره مديريت داروخونه و خييييييلي سخت تر از چيزي هست كه ممكنه ب ذهنتون برسه
      البته گرفتن مجوز داروخونه توي شهرهاي كوچيك يا حاشيه شهر ها خيلي راحت تره،تا جايي ك داروسازي ك بلافاصله فارغ التحصيل شده هم ميتونه همچين جاهايي داروخونه بزنه و به درامد خوبي برسه،براي احداث داروخونه هم اگر مجوزش رو داشته باشيد بايد مينيمومم ٢٠٠-٣٠٠كنار بذاريد براي شروع ب كار داروخونه
      اگر هم بخوايد شما توي داروسازي. درستون رو ادامه بديد با گرفتن Phd نسبتا راحت ميتونيد جذب هيئت علمي دانشگاها بشيد يا اينكه تخصص داروسازي باليني بگيريد كه حوزه ي نسبتا جديد هست توي داروسازي خصوصا توي ايران و اينده بسيار خوبي براش ميشه پيشبيني كرد
      براي دندون پزشكي هم طبق صحبت هايي كه با دوستام كردم و شنيدم شما براي مطب زدن علاوه بر نياز به تو نوبت موندن براي احداث مطب تو شهر هاي خوب(ك البته كمتر از زمان انتظار براي مجوز داروخونه هست)بايد حول و حوش ١٠٠-٢٠٠تومني به بالا براي شروع به كار مطب كنار بذاريد،اگر توي شهرهاي كوچيك مطب داشته باشيد بسته به شهرش ميتونيد روي ٢٠-٣٠متوسط سود خالص فكر كنيد ماهيانه از مطبتون،حالا اين مبلغ ميشه خيلي بالاتر هم رفت،كلي بگم توي اين ٣ رشته شما ميتونيد متوسط درامد رو تعيين كنيد ولي ماگزيموم رو نميتونيد،اين ماگزيموم مخصوصا توي داروخونه ميتوه خيلي بالا باشه
      اگر هم بخوايد توي كلينيك ها استخدام بشيد ميتونيد روي حقوق متوسط ١٠-١٥حساب بكشيد(البته بگم براي دندون پزشكي معمولا براي كلينيك ها به اين صورته ك معمولا ميگن مثلا ٥تومن حقوق ثابت و مثلا n درصد هم از هر بيمار سود به دكتر ميرسه،ايني كه من ميگم متوسط ١٠-١٥ جفت اين حقوق ثابت و در صد رو ك معمولا ي دندونپزشك عمومي داره گفتم)
      بخوايد تخصص بگيريد توي دندون اگر بخوايد ايران بخونيد بايد بگم كه ظرفيتش فوق العاده كمي دارن دانشگاهاي ايران براي دستياري دندون مثلا شايد كل ايران حدود ٤٠نفر ولي ميشه خارج هم خوند ك اون جاهايي ك ايران تاييدشون ميكنه براي تخصص بايد روي هزينه تحصيل حداقل
      ٤٠٠-٥٠٠ سالانه حساب بكشيد،حقيقتش اطلاع چنداني از تفاوت درامد دندانپزشك هاي عمومي با تخصص ندارم ولي فكر نميكنم تفاوت زيادي داشته باشه درامدشون اونجور ك شنيدم چون كه ٩٩درصد كاري رو كه ي دندون پزشك متخصص ميكنه دندون پزشك عمومي هم ميكنه تازه تعرفه ي دندونپزشك متخصص براي انجام اونكار خيلي بيشتر از دندونپزشك عمومي هست،ولي تخصص داشته باشيد حداقلش اينه توي اين شرايطي كه اينقدر فارغ التحصيل دندونپزشك عمومي هست و خواهد بود تمايز خواهند داشت با سيل عظيم عمومي ها
      در نظر شخصي من اينه كسي كه خانوادش ميتونن ساپورتش كنن داروسازي بخونه بهتر از دندونه،قبول كنيم كار دندون واقعا سخته به خصوص اگر بخوايد تو كلينيك كار كنيد و ساعات بالايي هم مشغول باشيد،شما توي داروسازي ميتونيد با ي مقدار هزينه كردن بابت مجوز و شروع ب كار داروخونه ي كار تا حدي راحت تر و با درامدي نسبتا بهتر از دندون البته همه چي درامد نيست
      علاقه هم هست،يكي هست متنفره از دارو عاشق دندون يكي برعكس،يكي دندون دوست داره ولي نميتونه روزي ١٠-١٢ساعت گردنش خم باشه تو دهن مردم،همه ي اينا رو بايد در نظر بگيريد
      بچه ها به عنوان ي دوست ميگم بهتون،اصلا اولويتتون فقط و فقط مالي نباشه،صد در صد علاقتون رو هم در نظر بگيريد،اين موضوع علاقه بعدا خيييلي پر رنگ ميشه توي زندگيتون
      دوس داشتم هم اينكه راجب پزشكي هم ي توضيحي بدم هم اينكه از جنبه هاي ديگه هم راجب اين رشته ها براتون بنويسم ولي واقعا خسته شدم بعد از نوشتن اين موارد
      اميدوارم ب دردتون خورده باشه،حالا تا ترم شروع بشه يادم بود سعي ميكنم بازم بنويسم راجب اين ٣رشته

ویرایش توسط .SoRoUsH. : 19 بهمن 1397 در ساعت 20:25

15. Top | #30
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات

من نمیدونم هدف استارتر محترم از این تاپیک چی هستش دقیقا!
      ولی خلق قهرمان ما که گوی شیشه ای ندارن که نگاه بندازن ببینن اوضاع 10 سال دیگه چطوری میشه!
      شما شب میخوابی فردا پا میشی کلی معجزه مشاهده میکنی! وای به حال 10 سال دیگه
      همین الانش تو فکر اینن که آموزش پزشکی رو خصوصی کنن و بخاطر رانتش پول و معنویات به جیب بزنن، چند سال بعد نتیجش میشه یه چیزی تو مایه اوضاع بازار کار رشته های مهندسی و فنی که شما تو هر خانواده میبینی دست کم 2 نفر لیسانس یا ارشد فنی داره و یا بیکاره یا با کلی بدبخت داره تو اسنپ کار میکنه!

صفحه 2 از 4 نخستنخست 123 ... آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن