خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 11 از 11
    1. Top | #1
      کاربر فعال

نمایش مشخصات

سوال و جواب درمورد مفاهیم فیزیک کنکور

دوستان تو این تاپیک لطفا مسئله نپرسید
      ممنون میشم اگه برای مفاهیم همینجا فقط سوال بشه وتاپیک جدیدی زده نشه
      قراره سوال و جواب در مورد توضیح یک مفهوم فیزیکی باشه
      هرجا مشکلی بود بپرسید درخدمتم
      با تشکر

مشاور انتخاب رشته می باشم

ویرایش توسط Mohadese : 09 شهریور 1392 در ساعت 16:40

2. Top | #2
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      کسی سوال نداره واقعا؟

3. Top | #3
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      سلام به همگی.... یه سوال مفهومی :

در مبحث جریان الکتریکی در مدار با استفاده از رابطه ی توان مصرفی و استفاده از مشتق یا نمودار به این نکته رسیدیم که بیشترین توان مفید مولد زمانی حاصل میشه که r =R بشه ... یعنی مقاومت درونی مولد با مقاومت مدار برابر بشه .... دلیلش از نظر مفهومی چیه؟

همونطور که گفتم از راه ماکزیمم تابع بلدم که صرفا دلیل ریاضی هست ولی با مفهومش مشکل دارم ... چرا مثلا هر چی مقاومت درونی کمتر باشه ، بهتر نیست ؟ اگه مقاومت درونی مولد خیلی کم یا حتی صفر باشه ،‌ توان مصرفی مدار یا همون توان مفید مولد بیشتر نباید بشه ؟ بهتره که مقاومت درونی مولد کم باشه .... نیست ؟

باتشکر

4. Top | #4
      پاسخگوی ارشد

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      r کم بشه، I باید بیشتر بشه، در نتیجه عبارت I2r مقدارش نسبت به EI رشد بیشتری می کنه (چون توان 2 است) در نتیجه توان بیشینه کمتر و کمتر میشه: P=EI-I2r

5. Top | #5
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      وقتی r=R میشه مقاومت کل میشه نصف R
      وقتی r به صفر میل کنه مقاومت کل میشه خود R
      نصف R بهتره یا خود R ?
      مسلما نصفش
      مشکل حل شد؟

6. Top | #6
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mohad نمایش پست ها
      وقتی r=R میشه مقاومت کل میشه نصف R
      وقتی r به صفر میل کنه مقاومت کل میشه خود R
      نصف R بهتره یا خود R ?
      مسلما نصفش
      مشکل حل شد؟
      مقاوت داخلی باتری و مقاوت مدار بصورت سری هستند نه موازی و برای معادل سازی خودشون باهم جمع میشن نه عکسشون!

7. Top | #7
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      در ضمن ایشون از نظر ریاضیاتی کاملا این قضیه رو متوجه شدن چون قبلا من خودم واسشون توضیح دادم و خودشونم میدونستن؛ مشکل ایشون توی درک این مطلبه که زیاد ملموس نیست

8. Top | #8
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط MehD نمایش پست ها
      در ضمن ایشون از نظر ریاضیاتی کاملا این قضیه رو متوجه شدن چون قبلا من خودم واسشون توضیح دادم و خودشونم میدونستن؛ مشکل ایشون توی درک این مطلبه که زیاد ملموس نیست
      بله من اشتباه کردم سری اند
      لطف کنین شما که میدونین جوابشونو بدین
      ممنون

9. Top | #9
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط MehD نمایش پست ها
      بله آقا مهدی درست میگن .... حالا میگم اینو دیگه تو کنکور نمیخوان که مفهومشو توضیح بدیم .... فقط خواستم بدونم شاید یه کم بیشتر بفهمم چی میشه که اینم زیاد مهم نیست .... از همتون متشکرم mehD , mohad , mazjin

10. Top | #10
      پاسخگوی ارشد

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mazjin نمایش پست ها
      r کم بشه، I باید بیشتر بشه، در نتیجه عبارت I2r مقدارش نسبت به EI رشد بیشتری می کنه (چون توان 2 است) در نتیجه توان بیشینه کمتر و کمتر میشه: P=EI-I2r
      من این حرفهای خودمو پس می گیرم! این جواب کاملا مبهمه.
      من خیلی فکر کردم. حقیقتش به یک نتیجه جالب رسیدم. اونم اینه که این مساله در هر جا و هر کتابی طرح شده، صورت سوال و جواب به آن باعث گمراهی خواننده میشه.
      «مولد ما دارای مقاومت درونی r است. حالا ما مقاومت بیرونی را چقدر انتخاب کنیم تا توان مفید مولد بیشینه بشه؟»
      و الا اگر مولد مقاومت درونیش صفر باشه که دیگه توان مفید معنی نداره.
      پس یک مولدی داریم با مقاومت درونی ثابت و مشخص r. حال اگر مقدار مقاومت بیرونی را تغییر بدهیم تا برابر با مقدار مقاومت درونی بشه، توان مفید مولد بیشینه خواهد شد.
      این همون معنی فیزیکیه مساله است.

11. Top | #11
      همکار سابق انجمن

نمایش مشخصات
      دوستان راست می گن، برای کنکور نیازی نیست علت این مساله رو بدونید.
      البته علت به صورت مفهومی همونه که مقاومت و جریان هردو روی توانی که مولد به بار میده اثر دارن، و مثلاً حاصلضرب دو عبارتی که کم و زیاد میشن رو با ریاضی می شه فهمید کجا ماکزیمم میشه دیگه.
      در اینجا هم، به صورت کلی (این بیشتر بدانید هستا) وقتی امپدانس بار مزدوج امپدانس داخلی باشه توان متوسط ماکزیمم خودش رو اختیار می کنه.
      ولی در کل علت اینکه ماکزیمم میشه رو با همون ریاضی باید درک کنید، مشتق یه مفهوم محض که نیست دوستان.

موفق باشید

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن