خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 3 12 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 33
    1. Top | #1
      کاربر نیمه فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات

کتاب درسی زیست دوازدهم

عناوین فصول کتاب زیست دوازدهم:
      ۱- مولکول های اطلاعاتی
      ۲- جریان اطلاعات در یاخته
      ۳- انتقال اطلاعات در نسل ها
      ۴- تغییر در اطلاعات وراثتی
      ۵- از ماده به انرژی
      ۶- از انرژی به ماده
      ۷- فناوری های نوین زیستی و ژنتیک
      ۸- رفتار های جانوران

اینم اصل کتاب: زیست شناسی3 | پایگاه کتاب های درسی، اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی

در صفحه اول هر فصل و همچنین در مقدمه نوشته : طرح سوالات عددی و محاسباتی در همه آزمون ها از جمله کنکور سراسری ممنوع است.

با این تفاسیر خبری از مسئله در زیست کنکور نظام جدید نیست

۵ فصل از ۸ فصل کتاب دوازدهم به ژنتیک و مسایل مربوطه اختصاص یافته است یعنی کتاب نظام قدیم هم اینطور بوده
      ویرایش توسط dr.Genius : 22 مرداد 1397 در ساعت 14:37

2. Top | #2
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      کتاب درسی نظام قدیم خیلی علمی تره(که البته خودش به مرور کامل شده)
      اینو بایه نگاه ساده از محتوای کتاب ویراستاری نوع نگارش و... میشه فهمید
      اما درکل برای انتشار اول کتاب خیلی ضعیفه
      اونم درکنار جایگزین بی مورد واژه های بی معنی فارسی به جای اصطلاحات علمی

3. Top | #3
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      کل ژنتیک تو یه کتاب واقعا سنگینه!
      کتاب های نظام جدید هنوز راه زیادی دارند برای کامل شدن

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      حالا بلاخره مساله ژنتیک تو کنکور جدید میاد یا نه؟

5. Top | #5
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      یکی از علت هایی که سوالات زیست کنکور 98 رو سازمان سنجش نباید با درصد یکسان تراز یکسان بده همین کتاب های زیست هست که هر کس بگه داوطلبان با این حجم تغییرات سوالات یکسانه و سختی داوطلبا یکسانه اشتباهه
      ولی من برعکسش فکر میکنم که سازمان درصد یکسان تراز یکسان میده
      خدا رحم کنه به ما نظام قدیمی ها
      من چون خودم رو زیست تخصص دارم امسال هم 79.4 زیست زدم کنکور 97 این رو ویژه بررسی کردم
      زیست نظام جدید این حذفیات رو داره
      اصلا موکول زیستی رو در ضمن فصل گفته و کمتر هم گفته بافت شناسی رو یه خلاصه ای گفته در ابتدای فصل گوارش بافت گیاهی هم جدا کرده در قسمت گیاهی
      فصل اندامک سلولی به کل حذف شده در عوض زیست دیروز امروز فردا دارن این به اون در در حالی که بحث مولکولی سلولی واجب تر بودن
      قسمت قلب و گوارش و عصب رو بیشتر گفته و حتی مفصل تر زیست نظام قدیم کمی مبهم هست بعضی جملاتش
      در عوض قسمت کلیه و دفع مواد و هورمون خیلی جزئی تر گفته این به اون در میشه تولید مثل رو در حد هم گفته
      تقسیم ها رو یکی گفته
      زیست جانوران دیگه غیر از انسان رو کمتر بحث کرده در تمام کتاب ها
      کمی اضافه کرده مطلب گیاهی از اون طرف از زیست چرخه های گیاهی سوم رو حذف کرده این به اون در میشه
      ژنتیک به کل قیچی کرده شجره و مندلی به کل ندارن این پون مثبی هست برای خیلی ها چون معمولا سوالات ژنتیک وقت گیرترین سوال زیست بودن
      دوباره پروتیئن سازی اجازه طرح مسئله عددی نداره یعنی باز راحتره
      ژنتیک جمعیت کلا قیچی شده با اون مسئله هشا و مباحث مشترک با انتخاب طبیعی
      پیدایش به کل قیچی شده کمی حفظیات سنگین داره این نام ها تاریخ ها انقراض ها و...
      تحول جاندارن تقریبا بیشتر فصلش حذف شده یه قسمتی فقط گفته شده
      پویایی جمعیت به کل قیچی شده
      آغازیان میتونم بگم 95 درصد مطلبش قیچی شده
      قارچ 100 درصد قیچی شده
      ویروس و باکتری هم 90 درصد مطلبش قیچی شده
      شارش انرژی اجازه طرح سوال از فرمول هایی شیمایی نداده
      ایمنی کمی زیادتر بحث کرده با این که مولف اشتباه کرده چرا ویروس رو باکتری بحث نکرده این حد نفهمی از این همه مولف زیست بعید بوده
      هورمون هم که فصل سنگین نظام قدیمی هاست مباحث ترکیبی رو کلا قیچی کرده وقتی توی دفع مواد زاید نگفته و تقسیم بندی هورمون ها رو نگفته باشه
      در کل زیست بسیار راحتری دارن و کمی مولف ناشی بازی هم در اورده سطح سواد کمتری به نظرم داشته جای بحث نیست
      ولی سختی هم داره این واژگان آشغال زبان فارسی اضافه شده که زیاد
      نیستن میشه مسلط شد بهشون کاری سختی نیست
      من هر جور فکر میکنم کنکور 98 خدا به نظام قدیمی ها رحم کنه خودم میخوام کنکور 98 نظام قدیم بدم ولی هر جور حساب کتاب میکنم به نفعمون نیست توی همه درس ها به طور ویژه زیست
      به گفته خود رئیس سازمان سنجش از 99 به بعد همه نظام جدید

ویرایش توسط Eternal : 21 مرداد 1397 در ساعت 21:06

6. Top | #6
      کاربر نیمه فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Eternal نمایش پست ها
      یکی از علت هایی که سوالات زیست کنکور 98 رو سازمان سنجش نباید با درصد یکسان تراز یکسان بده همین کتاب های زیست هست که هر کس بگه داوطلبان با این حجم تغییرات سوالات یکسانه و سختی داوطلبا یکسانه اشتباهه
      ولی من برعکسش فکر میکنم که سازمان درصد یکسان تراز یکسان میده
      خدا رحم کنه به ما نظام قدیمی ها
      من چون خودم رو زیست تخصص دارم امسال هم 79.4 زیست زدم کنکور 97 این رو ویژه بررسی کردم
      زیست نظام جدید این حذفیات رو داره
      اصلا موکول زیستی رو در ضمن فصل گفته و کمتر هم گفته بافت شناسی رو یه خلاصه ای گفته در ابتدای فصل گوارش بافت گیاهی هم جدا کرده در قسمت گیاهی
      فصل اندامک سلولی به کل حذف شده در عوض زیست دیروز امروز فردا دارن این به اون در در حالی که بحث مولکولی سلولی واجب تر بودن
      قسمت قلب و گوارش و عصب رو بیشتر گفته و حتی مفصل تر زیست نظام قدیم کمی مبهم هست بعضی جملاتش
      در عوض قسمت کلیه و دفع مواد و هورمون خیلی جزئی تر گفته این به اون در میشه تولید مثل رو در حد هم گفته
      تقسیم ها رو یکی گفته
      زیست جانوران دیگه غیر از انسان رو کمتر بحث کرده در تمام کتاب ها
      کمی اضافه کرده مطلب گیاهی از اون طرف از زیست چرخه های گیاهی سوم رو حذف کرده این به اون در میشه
      ژنتیک به کل قیچی کرده شجره و مندلی به کل ندارن این پون مثبی هست برای خیلی ها چون معمولا سوالات ژنتیک وقت گیرترین سوال زیست بودن
      دوباره پروتیئن سازی اجازه طرح مسئله عددی نداره یعنی باز راحتره
      ژنتیک جمعیت کلا قیچی شده با اون مسئله هشا و مباحث مشترک با انتخاب طبیعی
      پیدایش به کل قیچی شده کمی حفظیات سنگین داره این نام ها تاریخ ها انقراض ها و...
      تحول جاندارن تقریبا بیشتر فصلش حذف شده یه قسمتی فقط گفته شده
      پویایی جمعیت به کل قیچی شده
      آغازیان میتونم بگم 95 درصد مطلبش قیچی شده
      قارچ 100 درصد قیچی شده
      ویروس و باکتری هم 90 درصد مطلبش قیچی شده
      شارش انرژی اجازه طرح سوال از فرمول هایی شیمایی نداده
      ایمنی کمی زیادتر بحث کرده با این که مولف اشتباه کرده چرا ویروس رو باکتری بحث نکرده این حد نفهمی از این همه مولف زیست بعید بوده
      هورمون هم که فصل سنگین نظام قدیمی هاست مباحث ترکیبی رو کلا قیچی کرده وقتی توی دفع مواد زاید نگفته و تقسیم بندی هورمون ها رو نگفته باشه
      در کل زیست بسیار راحتری دارن و کمی مولف ناشی بازی هم در اورده سطح سواد کمتری به نظرم داشته جای بحث نیست
      ولی سختی هم داره این واژگان آشغال زبان فارسی اضافه شده که زیاد
      نیستن میشه مسلط شد بهشون کاری سختی نیست
      من هر جور فکر میکنم کنکور 98 خدا به نظام قدیمی ها رحم کنه خودم میخوام کنکور 98 نظام قدیم بدم ولی هر جور حساب کتاب میکنم به نفعمون نیست توی همه درس ها به طور ویژه زیست
      به گفته خود رئیس سازمان سنجش از 99 به بعد همه نظام جدید

یعنی چی به نفعمون نیست
      امکان داره که نظام جدید در کل ساده تر شده باشه ولی
      خوب یا بد مگه نظام قدیمی ها چاره ای جز این دارند
      اینو بدونید کسایی که پشت کنکور موندن نسبت به نظام جدیدی ها یکسال یا شایدم بیشتر فرصت داشتن
      نظام جدیدی ها سال کنکورشون با سال امتحانات نهایی یکی شده
      تاثیر معدل قطعی شده
      تا حالا یک نمونه سوال هم از کنکور های گذشته نداشتن
      ساعات مدرسه آمدنشون هم نسبت به سال آخری های نظام قدیم بیشتره
      بلانسبت همشون مثل یک موش آزمایشگاهی شدن حتی کتاب هاشون هم غیراستاندارده چه برسه به کنکور
      حالا یه دردسر دیگه برای انتخاب منابع دارند یکی میگه دی وی دی های من مطابق کنکور جدیده یکی دیگه میگه نه فقط کلاس ها و همایش های من اون میگه نه فقط کتاب های من
      دیدم که میگم ولی شما می دونید کدوم منابع طی این سال های کنکور جواب خودشو پس داده نه؟
      حالا این موارد به اون در
      من میگم پشت کنکوری ها هم زمان بسیار بیشتری دارند و هم با زدن کنکور های ۹۰ به این طرف می توانند به راحتی در هر درس به یه درصد معقول برسند
      حالا ول کن اینارو داداش بشین بخون این موضوع اصن یه تاپیک جدا میخواد
      ویرایش توسط dr.Genius : 21 مرداد 1397 در ساعت 23:58

7. Top | #7
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      یعنی از هربعد نگاه کنی گند زدن توکتاب معلوم نیست چطوری میخوان سوال بدن
      مثل پاشاپور تو زیست قلمچی نوشته بود دانشمندان از جزنگری استفاده نمیکردند بعد تو پاسخنامه زده نه برخی استفاده میکردن -____- فصل۱ زیست دهم گفتاردو

8. Top | #8
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ahmadreza 1380 نمایش پست ها
      یعنی چی به نفعمون نیست
      امکان داره که نظام جدید در کل ساده تر شده باشه ولی
      خوب یا بد مگه نظام قدیمی ها چاره ای جز این دارند
      اینو بدونید کسایی که پشت کنکور موندن نسبت به نظام جدیدی ها یکسال یا شایدم بیشتر فرصت داشتن
      نظام جدیدی ها سال کنکورشون با سال امتحانات نهایی یکی شده
      تاثیر معدل قطعی شده
      تا حالا یک نمونه سوال هم از کنکور های گذشته نداشتن
      ساعات مدرسه آمدنشون هم نسبت به سال آخری های نظام قدیم بیشتره
      بلانسبت همشون مثل یک موش آزمایشگاهی شدن حتی کتاب هاشون هم غیراستاندارده چه برسه به کنکور
      حالا یه دردسر دیگه برای انتخاب منابع دارند یکی میگه دی وی دی های من مطابق کنکور جدیده یکی دیگه میگه نه فقط کلاس ها و همایش های من اون میگه نه فقط کتاب های من
      دیدم که میگم ولی شما می دونید کدوم منابع طی این سال های کنکور جواب خودشو پس داده نه؟
      حالا این موارد به اون در
      من میگم پشت کنکوری ها هم زمان بسیار بیشتری دارند و هم با زدن کنکور های ۹۰ به این طرف می توانند به راحتی در هر درس به یه درصد معقول برسند
      حالا ول کن اینارو داداش بشین بخون این موضوع اصن یه تاپیک جدا میخواد
      کسی که یکسال بیشتر فرصت داشته عمر عزیر خودش رو گذاشته
      حالا سوال تو حاضری بگین یکسال یا دو سال از عمرت رو میگیرم پشت کنکور میمونی مسلما هیچ ادم عاقلی حاضر نیست عمرش گرفته بشه که بخواد تجربه کسب کنه اونم برای پشت کنکور موندن

اونها برای کسب تجربه عمرشون رو از دست دادن
      شما میگی معدل قطعی شده
      برای نظام قدیمی ها خبر نداشتن معدل قطعی شده و با کتاب های سختر مجبور بودن با دید معدل مثبت برن امتحان نهایی بدن بعد یکسال عقب تر از کنکور
      ولی شما میدونی معدل قطعی هست پس جدی تر برای معدل تلاش میکنی با کتاب راحتر
      امتحان نهایی شما برای کنکور هم بدردتون میخوره کتاب خواندن کیه ندونه چقدر واجبه
      کسی که قراره در کنکور درصد بالا بزنه امتحان نهایی براش پشمه

ویرایش توسط Eternal : 21 مرداد 1397 در ساعت 23:46

9. Top | #9
      کاربر نیمه فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      کسی که یکسال بیشتر فرصت داشته عمر عزیر خودش رو گذاشته
      حالا سوال تو حاضری بگین یکسال یا دو سال از عمرت رو میگیرم پشت کنکور میمونی مسلما هیچ ادم عاقلی حاضر نیست عمرش گرفته بشه که بخواد تجربه کسب کنه اونم برای پشت کنکور موندن

اونها برای کسب تجربه عمرشون رو از دست دادن
      شما میگی معدل قطعی شده
      برای نظام قدیمی ها خبر نداشتن معدل قطعی شده و با کتاب های سختر مجبور بودن با دید معدل مثبت برن امتحان نهایی بدن بعد یکسال عقب تر از کنکور
      ولی شما میدونی معدل قطعی هست پس جدی تر برای معدل تلاش میکنی با کتاب راحتر
      امتحان نهایی شما برای کنکور هم بدردتون میخوره کتاب خواندن کیه ندونه چقدر واجبه
      کسی که قراره در کنکور درصد بالا بزنه امتحان نهایی براش پشمه

قربونت برم ما که بحثی با هم نداریم به نظرم خوب دقت نکردی به حرف من
      من فقط کنکوری های نظام جدید و نظام قدیم رو در سال ۹۸ باهم مقایسه کردم
      نظام قدیمی ها بعضی مسائل از جمله منابع و نوع سوالات کنکور و... براشون حل شدست و این موضوعات تاحدودی کلید موفقیتشون در کنکور۹۸ میشه
      ولی مطمئنا مباحث نظام قدیمی ها سنگین تر بوده
      ما که بخیل نیستیم اصلا کور شود هر که نتواند دید تلاش شما رو
      خودت که میگی یک سال قبل کنکور به نظرت این موضوع به نفع یک کنکوری نیست (حتما میدونی که برای کنکور خوندن با خوندن برای امتحانات نهایی فرق داره )
      من حاضرم ده سال عمرمو بزارم و پزشکی یا...قبول شم
      و در آخر گلم منت چیو میذاری اگه تلاش میکنی برای خودته چیزی که به ما نمیرسه البته به جز افتخار
      ویرایش توسط dr.Genius : 22 مرداد 1397 در ساعت 00:09

10. Top | #10
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط kimia_prsk نمایش پست ها
      یعنی از هربعد نگاه کنی گند زدن توکتاب معلوم نیست چطوری میخوان سوال بدن
      مثل پاشاپور تو زیست قلمچی نوشته بود دانشمندان از جزنگری استفاده نمیکردند بعد تو پاسخنامه زده نه برخی استفاده میکردن -____- فصل۱ زیست دهم گفتاردو
      کتاب هاتون گند بهش زده نشده آسون تر شده اونم نه کم خیلی آسون تر شده
      این که بگید گند زده شده ناشکری هست
      ولی اینم قبول دارم کسانی که کتاب های شما نوشتن بی سواد بودن چون ناقص نوشتن اونم خیلی ناقص / البته منظور از ناقص بودن حذف خیلی از چیزهایی هست که بعدا ضربه ای این حذفیات در آموزش عالی کشور دانشگاه مشخص میشه
      بعد اینکه کجا سوال میاد هم من تقریبا میدونم از کدوم قسمت های کتاب شما سوال میاد از یه ادم با تجربه بپرسی بهت میگه

ویرایش توسط Eternal : 21 مرداد 1397 در ساعت 23:56

11. Top | #11
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ahmadreza 1380 نمایش پست ها
      قربونت برم ما که بحثی با هم نداریم به نظرم خوب دقت نکردی به حرف من
      من فقط کنکوری های نظام جدید و نظام قدیم رو در سال ۹۸ باهم مقایسه کردم
      مطمئنا مباحث نظام قدیمی ها سنگین تر بوده
      منم دارم کنکوری ها رو مقایسه میکنم میگم کنکوری های 98 نظام قدیم با مطلب سنگین تری مجبورن رو برو بشن
      بعد شما میگی فرصت بیشتری دارن من میگم فرصت بیشتر عمر خودشون از دست دادن که فرصت کسب کردن
      مقایسه محتوای علمی هست که دارن امتحان میدن پس در مقایسه کنکور 98 برای نظام قدیمی ها مطالب سنگین تره این دیگه همه میدونن
      من بالا هم گفتم تراز اگر به همه با درصد یکسان تراز یکسان بده این به ضرر نظام قدیمی هاست
      چون عمر خودشون الکی صرف کردن با مطلب سنگین تر

ویرایش توسط Eternal : 22 مرداد 1397 در ساعت 00:04

12. Top | #12
      کاربر فعال

Sarkhosh
      نمایش مشخصات
      انگیزتون از زدن این تاپیک و بررسی های غیر تخصصی کتاب نظام جدید و نظام قدیم چی بوده؟

متاسفانه بعضی ها بیرون گود نشستن و فقط به کم و کسری های کتاب نگاه میکنن ...
      شما بیاین جای ما ...

شما وقتی پیش دانشگاهی میخوندید ، چند روز رو تعطیل بودید با ساعات کمتر ...
      ولی ما علاوه بر این که هیچگونه تعطیلیی نداریم که ساعات مدرسه رو هم بیشتر کردن ....

کتابای شما چندین سال بودن و تغییری نداشتن ، از زیر و بمشون سوال اومده ، 30 سال!! کنکور از همین کتابا ...

شما هم امتحانات نهاییتون توی سال کنکور تاثیر قطعی داشتن؟
      یک ماه بعدشون کنکور دارین؟

من قبول دارم که بخش هایی از کتاب های نظام جدید حذف شدن که مهم بودن ، ولی این اصلا دلیل بر راحتی ما نیست ...

امیدوارم به خودتون بیاید و به جای این تاپیکای الکی از جمله ( تقلب در کنکور _ رتبه های الکی و ... ) بیشتر تلاش کنید
      هیچکس باعث شکست یا پیروزی کسی دیگه نیست

احمق آن کسی ست که برای باور خود ، دنبال دلیل است ...
      و احمق تر کسی ست که عمر اش را صرف باور دیگران کند!

13. Top | #13
      کاربر نیمه فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط شقایق موسوی نمایش پست ها
      انگیزتون از زدن این تاپیک و بررسی های غیر تخصصی کتاب نظام جدید و نظام قدیم چی بوده؟

متاسفانه بعضی ها بیرون گود نشستن و فقط به کم و کسری های کتاب نگاه میکنن ...
      شما بیاین جای ما ...

شما وقتی پیش دانشگاهی میخوندید ، چند روز رو تعطیل بودید با ساعات کمتر ...
      ولی ما علاوه بر این که هیچگونه تعطیلیی نداریم که ساعات مدرسه رو هم بیشتر کردن ....

کتابای شما چندین سال بودن و تغییری نداشتن ، از زیر و بمشون سوال اومده ، 30 سال!! کنکور از همین کتابا ...

شما هم امتحانات نهاییتون توی سال کنکور تاثیر قطعی داشتن؟
      یک ماه بعدشون کنکور دارین؟

من قبول دارم که بخش هایی از کتاب های نظام جدید حذف شدن که مهم بودن ، ولی این اصلا دلیل بر راحتی ما نیست ...

امیدوارم به خودتون بیاید و به جای این تاپیکای الکی از جمله ( تقلب در کنکور _ رتبه های الکی و ... ) بیشتر تلاش کنید
      هیچکس باعث شکست یا پیروزی کسی دیگه نیست
      بخدا آبجی من هم همینو میگم فقط نمی دونم چرا بعضیا به شدت ناراحت میشن

14. Top | #14
      کاربر فعال

Sarkhosh
      نمایش مشخصات
      screenshot_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B8-%DB%B0%DB%B8-%DB%B1%DB%B2-%DB%B2%DB%B3-%DB%B5%DB%B8-%DB%B4%DB%B0-1.png

احمق آن کسی ست که برای باور خود ، دنبال دلیل است ...
      و احمق تر کسی ست که عمر اش را صرف باور دیگران کند!

15. Top | #15
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      کتاب هاتون گند بهش زده نشده آسون تر شده اونم نه کم خیلی آسون تر شده
      این که بگید گند زده شده ناشکری هست
      ولی اینم قبول دارم کسانی که کتاب های شما نوشتن بی سواد بودن چون ناقص نوشتن اونم خیلی ناقص / البته منظور از ناقص بودن حذف خیلی از چیزهایی هست که بعدا ضربه ای این حذفیات در آموزش عالی کشور دانشگاه مشخص میشه
      بعد اینکه کجا سوال میاد هم من تقریبا میدونم از کدوم قسمت های کتاب شما سوال میاد از یه ادم با تجربه بپرسی بهت میگه

ناشکری نمیکنم اتفاقا خدارا شاکرم کی بدش میاد کم باشه
      ولی مشکل من اینه که این متن کتابو بخوام بخونم به سختی متوجه میشم ومجبورم نظام قدیم هم مطالعه کنم (اکثر کتاب تستایی که درسنامه دارن برای ما تالیف شدن اکثرااا یه گریزی زدن به نظام قدیم برای تفهیم بهتر مطلب )همچنین دبیرایی که میان درس بدن یا انقدر داغونن که متن کتابو روخونی میکنن شمارو با کتاب میسپارن به خدا!(اتفاقی که کلاس دهم برام افتادمجبور شدم هی اینوراونور ده هزارتا جزوه و کتاب بخونم تا به حد مطلوب برسم!)یا مثل کلاس یازدهم چون زیاد با سوم تفاوتی نداشت دبیرا به راحتی درس میدادن و زیادی به درسنامه اینا نبود کلا متن روان بود
      الان این کتاب جدید زیاد با چهارم نظام قدیم شباهتی نداره ماییمو یه کتاب و کلی ابهام!
      حالا شما بگو کجاها مهمتره 😆

صفحه 1 از 3 12 ... آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن