خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 6 12 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 80
    1. Top | #1
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات

الکترون های لایه ظرفیت

سلام دوستان

ببخشید میخواستم بدونم مگه تعریف الکترون های لایه ظرفیت نمیشه الکترون های آخرین لایه ی الکترونی ؟

خب حالا به فرض ما یه عنصری داریم که آرایشش ایطوریه :

X:[18Ar]3s23p63d2/4s2

الان توی آخرین لایه ی الکترونی ما فقط زیر لایه ی S رو داریم و تعداد الکترون های آخرین لایه ی الکترونی یا همون لایه ظرفیت هم میشه 2تا ولی توی کتابا نوشته که تعداد الکترون های لایه ی ظرفیت اگر آرایش به S ختم بشه ، برابر جمع توان S و D هستش ! اینجا که D که توی آخرین لایه ی الکترونی نیس و جزو لایه ظرفیت محسوب نمیشه پس چرا باید تعداد الکترون های d رو هم حساب کنیم ؟

یه اعدامی که امیدش به دنیا نیست
      ولی دنیا براش جذابیت دارههههههه

2. Top | #2
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      لایه ی ظرفیت اخرین لایه نمیشه. اگه s و p پشت سر هم باشن میشن لایه ی ظرفیت.
      اگر s و d پشت سر هم باشن لایه ی ظرفیت هستن.
      اگر s و p و d پشت سر هم باشن s و p میشن لایه ی ظرفیت.
      اگر قبل و بعد s هیچی نباشه تنها s لایه ی ظرفیته.
      در مثال شما 3d و 4s لایه ی ظرفیت هستن. چون 4p وجود نداره. اگه وجود داشت لایه ی ظرفیت میشد 4s و 4p.
      دنیا جای خطرناکی برای زندگی است. نه به خاطر مردمان شرور،بلکه به خاطرکسانی که شرارتها را می بینند و کاری درمورد آن انجام نمی دهند.
      انیشتین

3. Top | #3
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      ممنون ولی اگه ممکنه یه تعریف جامع هم در مورد الکترون های لایه ظرفیت بگید و بگید چه الکترون هایی هستن .
      مرسی

4. Top | #4
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      تا اون جایی که یادم میاد تعریفی نداره. الکترون هایی که در دور ترین لایه ها قرار دارند رو الکترون های لایه ی ظرفیت میگن. و مکان اون ها رو هم که گفتم. اگه فردا چند تا مثال قرار بدی برات توضیح میدم ولی امشب نمیتونم. اگه الان به کامپیوتر دسترسی داشتم برات توضیح میدادم.
      دنیا جای خطرناکی برای زندگی است. نه به خاطر مردمان شرور،بلکه به خاطرکسانی که شرارتها را می بینند و کاری درمورد آن انجام نمی دهند.
      انیشتین

5. Top | #5
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      تا اون جایی که یادم میاد تعریفی نداره. الکترون هایی که در دور ترین لایه ها قرار دارند رو الکترون های لایه ی ظرفیت میگنخب توی مثالی هم که من گفتم ، الکترون هایی که توی لایه ی آخر بودند ، مال زیر لایه ی s بودن و فقط دوتا بودن ! توی مثال من ، دورترین لایه ، لایه 4 میشه دیگه . دور تر از لایه ی 4 که نداریم !

6. Top | #6
      پاسخگوی ارشد

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Jean.Reno نمایش پست ها
      سلام دوستان

ببخشید میخواستم بدونم مگه تعریف الکترون های لایه ظرفیت نمیشه الکترون های آخرین لایه ی الکترونی ؟

خب حالا به فرض ما یه عنصری داریم که آرایشش ایطوریه :

X:[18Ar]3s23p63d2/4s2

الان توی آخرین لایه ی الکترونی ما فقط زیر لایه ی S رو داریم و تعداد الکترون های آخرین لایه ی الکترونی یا همون لایه ظرفیت هم میشه 2تا ولی توی کتابا نوشته که تعداد الکترون های لایه ی ظرفیت اگر آرایش به S ختم بشه ، برابر جمع توان S و D هستش ! اینجا که D که توی آخرین لایه ی الکترونی نیس و جزو لایه ظرفیت محسوب نمیشه پس چرا باید تعداد الکترون های d رو هم حساب کنیم ؟

تعریف جامع الکترونهای لایه ظرفیت: تعداد الکترونهای موجود در زیر لایه هایی که حداقل یک الکترون از آن زیر لایه در تشکیل یون و یا پیوند یک اتم میتواند از دست بدهد و یا به اشتراک بگذارد.

7. Top | #7
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط m_mashmuli نمایش پست ها
      تعریف جامع الکترونهای لایه ظرفیت: تعداد الکترونهای موجود در زیر لایه هایی که حداقل یک الکترون از آن زیر لایه در تشکیل یون و یا پیوند یک اتم میتواند از دست بدهد و یا به اشتراک بگذارد.
      مرسی استاد .
      پس با این تفاسیر به فرض عنصر S که توی گروه 16 قرار داره و آرایش الکترونیش ns2 np4 هست ، دارای 4 تا الکترون لایه ظرفیت میشه دیگه درسته ؟

چونکه خودتون گفتید که همه ی الکترون های زیرلایه ای که حداقل یکی از الکترون هاش رو برای تبدیل شدن به یون از دست میده . اینجا 3 تا الکترون باید از دست بده که به آرایش گاز نجیب همدوره خودش برسه و ما این 3 تا الکترون رو از P میگیریم و S الکترونی از دست نمیده . پس همه ی اتم های زیر لایه ی P میشن الکترون های لایه ظرفیت . درسته ؟

8. Top | #8
      پاسخگوی ارشد

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط jean.reno نمایش پست ها
      مرسی استاد .
      پس با این تفاسیر به فرض عنصر s که توی گروه 16 قرار داره و آرایش الکترونیش ns2 np4 هست ، دارای 4 تا الکترون لایه ظرفیت میشه دیگه درسته ؟

چونکه خودتون گفتید که همه ی الکترون های زیرلایه ای که حداقل یکی از الکترون هاش رو برای تبدیل شدن به یون از دست میده . اینجا 3 تا الکترون باید از دست بده که به آرایش گاز نجیب همدوره خودش برسه و ما این 3 تا الکترون رو از p میگیریم و s الکترونی از دست نمیده . پس همه ی اتم های زیر لایه ی p میشن الکترون های لایه ظرفیت . درسته ؟
      ببینید وقتی بخواهیم بگیم یه عنصری الکترون از دست می دهد اونقد الکترون از دست می دهد تا به آرایش گاز نجیب برسد یعنی حداکثر عدد اکسایش یعنی s رو هم باید حساب کنید.
      ویرایش توسط استاد مشمولی : 04 شهریور 1392 در ساعت 12:30

9. Top | #9
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      ببینید وقتی بخواهیم بگیم یه نافلزی الکترون از دست می دهد اونقد الکترون از دست می دهد تا به آرایش گاز نجیب برسد یعنی حداکثر عدد اکسایش یعنی s رو هم باید حساب کنید.
      استاد ولی یک سوال ... 52Te ، همگروه S هست توی گروه 16 و نافلز نیست . برای این چطور ؟ این هم همان آرایش S رو داره . برای این یا برای بقیه ی فلزهایی که توی گروه های 13 تا 18 هستند ، باید چکار کرد ؟

10. Top | #10
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      Te به 5s2 و 5p2 ختم میشه. لایه ی ظرفیتش هم همین دوتا هستن. اگر p نبود لایه ی ظرفیت s و d میشدن.
      انیشتین

11. Top | #11
      پاسخگوی ارشد

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Jean.Reno نمایش پست ها
      استاد ولی یک سوال ... 52Te ، همگروه S هست توی گروه 16 و نافلز نیست . برای این چطور ؟ این هم همان آرایش S رو داره . برای این یا برای بقیه ی فلزهایی که توی گروه های 13 تا 18 هستند ، باید چکار کرد ؟
      منظورم تمامی عنصرهای دسته p هسش به عنوان مثال نافلز گوگرد رو گفتم

12. Top | #12
      کاربر باسابقه

Khabalod
      نمایش مشخصات
      وای منکه بیشتر گیج شدم.لااقل قبلا یچیزی بلد بودم.میشه درست و قشنگ تر توضیح بدین؟

13. Top | #13
      کاربر باسابقه

Khabalod
      نمایش مشخصات
      ببخشید استاد.برا سوم چ کتابی بخونیم.مبتکران دارم اما بجز اون ی کتاب دیگه بهم معرفی میکنید ک اساسی توضیح داده باشه

14. Top | #14
      پاسخگوی ارشد

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط sara75 نمایش پست ها
      وای منکه بیشتر گیج شدم.لااقل قبلا یچیزی بلد بودم.میشه درست و قشنگ تر توضیح بدین؟
      عناصری که به s شود و قبل از s وجود نداشته باشد تعداد الکترونهای s همان تعداد الکترونهای لایه ظرفیت است
      در عناصری که قبل از s زیر لایه d وجود داشته باشد مجموع الکترونهای s و d لایه ظرفیت است
      در عناصری که به p ختم می شوند مجموع الکترونهای s و p لایه ظرفیت است.

بالا که گفته بودم مفهومش بود

15. Top | #15
      کاربر باسابقه

Khabalod
      نمایش مشخصات
      عناصری که به s شود و قبل از s وجود نداشته باشد تعداد الکترونهای s همان تعداد الکترونهای لایه ظرفیت است
      در عناصری که قبل از s زیر لایه d وجود داشته باشد مجموع الکترونهای s و d لایه ظرفیت است
      در عناصری که به p ختم می شوند مجموع الکترونهای s و p لایه ظرفیت است.

بالا که گفته بودم مفهومش بود
      اینارو ک بلدم.چمدونم والا ازبس سوال پرسیدن گیج شدم

صفحه 1 از 6 12 ... آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن