خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 5 12 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 70
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات

آشنایی با رشته بینایی سنجی

به نام خدا...
      خب تصمیم گرفتم یه تاپیک جمع و جور بزنم درباره معرفی رشته خودم چون رشته ایه که نسبت به بقیه رشته های پرطرفدار کمی ناشناختس ، رشته بینایی سنجی یکی از رشته هاش توانبخشی محسوب میشه دوستان به اشتباه بعضی اون رو پیرا پزشکی میدونند این رشته بعد از فیزیوتراپی رشته دوم پر طرفدار توانبخشیه ...
      کار رشته مربوط میشه به بررسی عیوب انکساری چشم و خیلی عیوب دیگه مثلا استرابیسم یا همون انحرافات چشمی ، تنبلی چشم (امبلیوپیا) و ‌‌‌...
      اپتومتریست با استفاده از عینک و کنتاکت لنزا میتونه عیبای انکساری یعنی عیبایی که تو چشم مشکل پاتولوژیک و بیماری نیست ولی شکست نور اونجور که باید باشه نیست و برای همین فرد به نزدیک بینی دوربینی آستیگماتیسم و ‌‌‌‌.... دچار میشه درمان کنه :-)
      اپتومتری یه دوره ۴ سالس مثل بقیه رشته ها ولی باید توجه داشته باشید که بر فرض مصال فیزیوتراپی حدود ۱۳۲ واحد داره ولی اپتومتری حدود ۱۵۰ واحد و نسبت به بقیه کارشناسی واحدای زیادی داره برای همین دوستان کم نیستن کسایی که تو این رشته ۹ و ۱۰ ترمه شدن‌... چون درسا و واحدا بشدت فشرده و زیادن و شما از ترم یک به بعد عین ۳ رشته اصلی هر روز کلاس خواهید داشت ... از ترم ۳ کار عملیتون به طور جدی شروع میشه و تقریبا شما توی ترم ۶ قابلیت اینو دارید که بیمار ببینید و ترم ۷ و ۸ بیشتر کارآموزی و دروس پیشرفتش.
      رشته ، رشته ی جذابیه خود من واقعیتش علاقه خاصی بهش نداشتم ولی حتی برای من بی علاقه بعضی روزا درسا و کلینیک واقعا لذت بخش بود...
      درسا تلفیقی هستن از قوانین فیزیک اپتیک و نور و اطلاعات زیستی ، ولی خب گرایش خیلی زیاد به مسائل بیولوژیک داره.
      این رشته تو مقطع کارشناسی داره تو ۴ دانشگاه ارایه میشه در حال حاضر... ایران بهشتی زاهدان و مشهد. بین این دانشگاه ها توانبخشی ایران و خصوصا فیزیوتراپی و اپتومتریش رنک ۱ کشور هست نه بخاطر اینکه خودم ایران میخونم بعدا ان شاالله اگ وارد رشته تو هر کدوم بشید متوجه خواهید شد ولی خب اختلاف فاحشی هم نیست و اگه ایران نیاووردید اصلا قابل اهمیت نیست چ بسا که رتبه های بهتر بخاطر اسم دانشگاه میزنن شهید بهشتی...
      تو مقطع ارشد تو ۳ تا دانشگاه ارائه میشه بجز زاهدان ک نداره و ظرفیت ارشد هر سال سراسری حدود ۱۴ ۱۵ نفر هست و اگه بخواید ایران یا بهشتی قبول بشید باید تک رقمی باشید.
      دکترا رشته از سال ۹۲ وارد کشور شده و الان اولین فارغ التحصیلان دکترا تقریبا درسشون تموم شده و خب بلافاصله عضو هیئت علمی میشن اگه بخوان. دکتراهم باز تو ۳ تا دانشگاه ارائه میشه... ولی با ظرفیت خیلی کمتر.

خب میرسیم به بحث اصلی کار و درامد !
      راستش اپتومتری در حال حاضر از رشته های خیلی پول سازه ، اپتومتریست بلافاصله پس از فارغ التحصیلی مهر و نظام پزشکی میگیره و اگه پسر باشید بعد خدمت مقدس ! سربازی و اگه دختر باشید بازم بلافاصله بعد از درس میتونید دو تا مجوز بگیرید یکی عینک سازی و دیگری مطب اپتومتری
      کلا تو ایران حدود ۲۲۰۰ ۲۳۰۰ نفر اپتومتریست هستن در حال حاضر که قطعا یسریاشون مهاجرت کردن... بهتون بگم که تو شهرای شمالی و جنوب کشور اپتومتریست خیلی کارش خوبه و درامد خیلی مناسبی داره... و تو شهرای بزرگ هم کار هست خداروشکر و اشباع نیست.
      زدن مطب هزینه بالایی میخواد دوستان دستگاها گرونن و مطب زدن به این راحتی نیست اگه یه مطب خوب و کنار عینک سازی داشته باشید درامد عالی داره به طور حداقل از ۱۰ ۱۲ تومن شروع کنید به بالا ... واصلا تا ماهی ۲۰ تومن چیز غیرقابل دسترسی نیست.
      اما بدون مطب زدن بسته به جا و شهرای مختلف درامد از ۳ ۴ تومن کم کم هست تا حدود ۱۰ ۱۲ تومن تو شهرایی که اپتومتریست کم دارن. مثلا یه آگهی چند روز پیش میدیدم برای ابادان اپتومتریست میخواست خودشون خونه هم میدادن بعلاوه ماهی ۱۰ تومن حقوق ثابت.
      به طور کلی ساعتی با عینک ساز و چشم پزشک کار میکنی که از ساعتی ۵۰ تومن هست تا ساعتی ۷۵ ۸۰ تومن.
      با روزی ۶ ۷ ساعت کار تو تهران درامد ماهیانه ۶ ۷ میلیون تومن کاملا معمول و در دسترسه.

ببینید دوستان این حال حاضر رشتس و معلوم نیست در آینده چقد این بازار کار خوب ادامه داشته باشه ولی اگه وارد رشته شدی و حرفه ای شدی بدون که هیچوقت بیکار نمیمونی چون مهارت کار خیلی خیلی مهمه.
      ولی به نظرم رشته آینده روشنی داره و ممکنه به زودی دکترا حرفه ای رشته که حق مسلم ماست و تو همه کشورای دنیا هست وارد رشته بشه و خودش عین پزشکی یه نوع رشته تخصصی بشه.

اینم در نظر داشته باشید که عینک سازان تجربی و چشم پزشکان دو گروهی هستند که ماهمیشه در حال جدالیم باهاشون و دنبال اینن که امتیازات مارو بگیرن که خداروشکر با اتحاد ما نتونستن.

ی مسئله خیلی مهم اینکه همه میگن تا چشم پزشک هست کسی پیش اپتومتریست نمیره الان ک وارد رشته شدم میفهمم چقد این حرف خنده داره .. کار این دو مکمل و مجزا از همه و همونطور که ما کارای چشم پزشکو بلد نیستیم چشم پزشک هم کارای مارو بلد نیست صرفا میتونه با یه دستگاه دیجیتالی کار کنه که یه ادم بیسوادم یه هفته واسه کنار دستت یادش میگیره. ..
      در جهت کاهش هزینه ها سیاست وزارت بهداشت در جهت حمایت از اپتومتریستاس چون خیلی از مشکلات چشمی نیاز به ویزیت چشم پزشک ندارن و با ویزیت اولیه اپتومتریست با هزینه کمتر قابل درمان هستن.
      بازم سوالی بود من در خدمتم.

2. Top | #2
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      مرسی داداش اطلاعات خیلی خوبی بود،شما رتبت چند بود؟

3. Top | #3
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط 76farshad نمایش پست ها
      مرسی داداش اطلاعات خیلی خوبی بود،شما رتبت چند بود؟
      1800 منطقه ۱

4. Top | #4
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      برای تحصیل تو خارج کشور چون اونجا یسره دکترا حرفه ای داره میتونید ازینجا مستقیم با هزینه خودتون برید... از لیسانس نمیدونم.
      اگه قصد مهاجرت کاری هم دارید باید حتما فوق لیسانس بگیرید بعد اقدام کنید برای کاریابی و مهاجرت کاری

5. Top | #5
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mehrab98 نمایش پست ها
      1800 منطقه ۱
      خودت نخواستي پزشكي بري؟

6. Top | #6
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      سلام موفق باشی انشالله
      فیزیک زیاد و سنگینی داره که رو اعصاب باشه؟ سخته فیزیکش؟
      چطور شد داروسازی و دندون اینا قبول نشدی؟

7. Top | #7
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      سلام موفق باشی انشالله

8. Top | #8
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Ebrahim999 نمایش پست ها
      خودت نخواستي پزشكي بري؟
      با رتبه من سراسری قبول نمیشدم پردیس برام سنگین میشد هزینش نه بخاطر سال اولش چون هر سال قرار بود بره روش و من نمیدونستم ۳ سال بعد قراره چقدر بشه و آیا بازم توان پرداختشو دارم یا نه...
      آزاد علوم دارویی تهران داروسازی اووردم اما خب پشیمون شدم چون دارو اون چیزی نبود که من خیال میکردم.

9. Top | #9
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mohammadreza13 نمایش پست ها
      سلام موفق باشی انشالله
      نه اصلا نمیشه گفت چیز جدایی به اسم فیزیک داره خیلی کمه در حد یسری قوانین ساده و ابتدایی اونم تو درساش کم کم اینقد تکرار میشه یاد میگیری.
      خود من اتفاقا فیزیک بدترین درسم بود و ازش فراری بودم کنکورم ۲۵ درصد زدم ولی تو دانشگاه هیچ مشکلی نداشتم.

نشدم دیگه کنکور ۹۶ قبولیا خیلی فرق کرد با اینکه زیر گروه دوم ۱۵۲۰ بود ولی بازم دارو سراسری هیچ جا قبول نشدم.

10. Top | #10
      کاربر باسابقه

Maghror
      نمایش مشخصات
      به نظر میاد رشته ای هست که دخترها توش موفق تر از پسرها هستن برای پیدا کردن کار ( حداقل تو تهران )

در چند سال اخیر چند بار واسه خرید لنز رفتم کلینیک نور و کلینیک نگاه , تمام اپتومتریست های هر دو کلینیک دختر بودن ...
      کسی که میخواهد زنده بماند
      باید مبارزه کند
      و کسی که دست از مبارزه بردارد
      آن هم در جهانی که هستی آن وابسته به مبارزه کردن است لایق زنده ماندن نیست .
      " آدولف هیتلر "

11. Top | #11
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Dr AmiRoFfF نمایش پست ها
      به نظر میاد رشته ای هست که دخترها توش موفق تر از پسرها هستن برای پیدا کردن کار ( حداقل تو تهران )

در چند سال اخیر چند بار واسه خرید لنز رفتم کلینیک نور و کلینیک نگاه , تمام اپتومتریست های هر دو کلینیک دختر بودن ...
      این رشته تا سه دوره قبل خیلی کم پسر میگرفت مقلا ۱۲ ۱۳ تا دختر ۴ ۵ تا پسر... ولی ۳ سال اخیره این نسبت تفاوت کرده و تعداد پسرا و دخترا تقریبا برابر شده...
      اپتومتریستای قدیمی ۶۰ ۷۰ درصد خانم هستن.
      مسئله بعدی که مهمه خانم ها ترجیح میدن دنگ و فنگ مطب و ریسکی که داره رو انجام ندن برای همین تو اکثر بیمارستانا کلینیکا خانم ها میرن شیک کارشونو میکنن و برمیگردن... اما پسرا همگی میخوان مستقل باشن و تو مطب خودشون کار کنن نه مطب بقیه و بیمارستان و کلینیکای شخصی و دولتی

12. Top | #12
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      ممنون محراب جان

13. Top | #13
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط dorsa20 نمایش پست ها
      ممنون محراب جان
      دکتر دست پرورده ایم.

14. Top | #14
      در انتظار تایید ایمیل

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mehrab98 نمایش پست ها
      دکتر دست پرورده ایم.
      اول فیزیو زدی رتبت نیاورد یا بینایی رو قبل فیزیو زده بودی توو انتخاب رشته؟

15. Top | #15
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      با تشکر از استارتر گرامی برای این تاپیک مفید.
      واقعا بینایی سنجی جزو معدود رشته هاییه که هنوز میشه تو این کشور بهش امیدوار بود.
      گفتنیا رو محراب عزیز گفتن
      فقط با دیدن این تاپیک یاد یه اپتومتریست تو شهر خودمون افتادم که با اینکه مطب بینایی سنجی هم داره و به گفته خودش بالای 5 تومن درمیاره امسال تو کنکور 97 تجربی شرکت کرد! هرچن ترازاش تو قلمچی معمولا زیر 6 هزار بود.
      یکی نبود بهش بگه آخه بنده خدا مگه همین الان اونایی که از پزشکی و دندان فارغ التحصیل شدن چقدر درمیارن؟؟
      اینجاست که بازم به قول یه دوستی باید گفت "علاقه تو ایران به شکل اپیدمیه" صرفا یه علاقه کور و دیگر هیچ.
      اینارو گفتم که تو انتخاب رشته و تصمیم گیری واسه موندن یا رفتن و یا انتخاب بین هزینه های پردیس و یه رشته دیگه به این چیزام فکر کنید. فقط رو اسم رشته ها کلید نکنید. انسان موجود پیچیده ایه...حتی میتونه واسه خودش علاقه بسازه و بعدم فراموش کنه که این علاقه، ساختگی بوده.
      والسلام
      stay focused and never give up

صفحه 1 از 5 12 ... آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)