خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 12 از 12
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

Khoshhalam
      نمایش مشخصات

بررسی آیات دین و زندگی

بچه ها دیگه خودتون موافق بودید که این تایپیکو راه بندازیم پس لطفن شرکت کنین

تو این تایپیک هر هفته2آیه از درس دین و زندگی قرار میگیره و بچه ها تحلیلش میکنن

دوستای دیگه هم میتونن آیه های هر هفته رو بذارن فقط دقت کنین که آیه پشت سر هم باشه و از سال دوم

هم شروع میکنیم

هم از نظر مطالب کنکوریش هم اگه نزول آیه فلسفه ای چیزی داشته که میدونید بگید

*دوستانی که اول از همه آیه رو میذارن خودشون هم معنیشو بنویسن

*دوستانی هم که میخوان درمورد آیه بنویسن اول خود آیه رو بیارن بعدش مطالبشونو بذارن

فکر کنم اگه همینطور پیش بریم میتونیم تا سوم رو خوب کار کنیم

واسه اینکه مشارکت زیاد باشه لطفا هر کسی فقط به1مورد(مثلا معنی،یا پیام آیه،یا یه راه و روش واسه یاد

گرفتن بهتر مفهوم و...)اشاره کنه

بعد اواخر هفته اگه چیزی موند بقیه هم بگن

برای گذاشتن متن آیه هم به اینجا برید:
      http://www.ghorany.com/text.htm

ویرایش توسط M o h a m m a d : 28 مرداد 1392 در ساعت 14:51

2. Top | #2
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      آیه ی این هفته:

فقط بچه ها استثناء چون درس اول از سال دوم خیلی ساده هست4آیه قرار میگیره(مطالبش زیاد نیست)

*
      *
      *

..:::بسم الله الرحمن الرحیم:::..

*سوره ی اعلی آیات2و3:*

الَّذِي خَلَقَ فَسَوَّى (٢)وَالَّذِي قَدَّرَ فَهَدَى (٣)

کسی که خلق کرد پس بیاراست(2)
      کسی که اندازه گیری کردسپس هدایت نمود(3)

*سوره ی آل عمران آیات190و191*

إِنَّ فِي خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالأرْضِ وَاخْتِلافِ اللَّيْلِ وَالنَّهَارِ لآيَاتٍ لأولِي الألْبَابِ (١٩٠)الَّذِينَ يَذْكُرُونَ اللَّهَ قِيَامًا وَقُعُودًا وَعَلَى جُنُوبِهِمْ وَيَتَفَكَّرُونَ فِي خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالأرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذَا بَاطِلا سُبْحَانَكَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ (١٩١)

قطعا در آفرينش آسمانها و زمين و آمد و شد شب و روز براى خردمندان نشانه‏هايى [قانع كننده] است
      (۱۹۰)

کسانی كه خدا را [در همه احوال] ايستاده و نشسته و به پهلو آرميده ياد مى‏كنند و در آفرينش آسمانها و زمين مى‏انديشند [كه] پروردگارا اينها را بيهوده نيافريده‏اى منزهى تو پس ما را از عذاب آتش دوزخ در امان بدار
      (۱۹۱)

3. Top | #3
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات

اين ايه بيان کننده ي ساختار ويژه ي هر موجود و هدف خاص از افريده شدن هست
      و اينکه موجودات با ترتيب خاصي افريده شدن
      به ترتيب :اول افرينش موجودات هست و بهد از اون دادن نظم و ساختار مخوص و قرار دادن در جاي مخصوص به خود
      خداون بهد از اندازه گيري که منظور همون دادن ويژگي هاي خاص به هر موجود هست (تقدير) موجودات رو براي رسيدن به هدفشون هدايت ميکنه

4. Top | #4
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات

*سوره ی اعلی آیات2و3:*

نکات:

1- مراحل آفرینش:
      آفرینش * آراستن * اندازه گیری * هدایت

2- خلق: توحید در خالقیت

3- فهدی: توحید در ربوبیت

4- بیانگر قضا و قدر الهی

5- قانونمدنی نظام هستی

زمان نمی ایستد و لحظه ها می روند
      قدر زندگی و باهم بودن را بیشتر بدانیم
      لطفا با تامل ببینید...

من دغدغه دارم این روزها درسرزمینی زندگی میکنم که درآن دویدن سهم کسانی است که نمیرسندو رسیدن سهم کسانی است که نمیدوند.

5. Top | #5
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      إِنَّ فِي خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالأرْضِ وَاخْتِلافِ اللَّيْلِ وَالنَّهَارِ لآيَاتٍ لأولِي الألْبَابِ (١٩٠)

اين ايه بيان کننده ي اين هست که فق افرادي ميتونن نشانه ها و هدف افرينش رو درک کنن که اهل تفکر هستن
      و ان نشانه ها رو نشانه ي حکمت خداوند ميدونن(نتيجه تفکر خردمندان در افرينش:درک حکمت و تدبير خداوند و بي هدف نبودن افرينش)

من تو کتاب گاج خوندم که واس مفاهيم اين ايه نوشته بود : جهانشناسي مقدمه اي براي خداشناسي هس.
      ویرایش توسط teenager girl : 28 مرداد 1392 در ساعت 15:13

6. Top | #6
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      *سوره ی آل عمران آیات190و191*

إِنَّ فِي خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالأرْضِ وَاخْتِلافِ اللَّيْلِ وَالنَّهَارِ لآيَاتٍ لأولِي الألْبَابِ (١٩٠)الَّذِينَ يَذْكُرُونَ اللَّهَ قِيَامًا وَقُعُودًا وَعَلَى جُنُوبِهِمْ وَيَتَفَكَّرُونَ فِي خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالأرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذَا بَاطِلا سُبْحَانَكَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ (١٩١)

نکات:
      1- خلق: توحید در خالقیت

2- اختلاف: پشت سرهم آمدن

3- یذکرون: توحید در عبادت

4- قیاما و قعودا و علی جنوبهم : توحید عملی

5- فقنا عذاب النار: ایمان به وقوع معاد

6- ویژگی های اولوالالباب به ترتیب)
      یاد دائمی خدا* تفکر در آفرینش * درک هدفمندی و حکمت آفرینش * تسبیح خداوند * ترس از عذاب دوزخ

7- نشانه های وجود خدا برای خردمندان: آفرینش آسمان ها و زمین * آمد و شد شب و روز

8- اهمیت تفکر خردمندانه د شناخت حکمت خداوند

9- اثبات وجود معاد و اعتقاد به آن یکی از اصول اعتقادی خردمندان است که خود نتیجه ی حکیمانه یافتن جهان است

لطفا با تامل ببینید...

من دغدغه دارم این روزها درسرزمینی زندگی میکنم که درآن دویدن سهم کسانی است که نمیرسندو رسیدن سهم کسانی است که نمیدوند.

7. Top | #7
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      الَّذِينَ يَذْكُرُونَ اللَّهَ قِيَامًا وَقُعُودًا وَعَلَى جُنُوبِهِمْ وَيَتَفَكَّرُونَ فِي خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالأرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذَا بَاطِلا سُبْحَانَكَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ (١٩١)

اولين ويژگي اولي الالباب در همه حال به ياد خداوند بودن هست
      دومين ويژگي تفکر در افرينش اسمانها و زمين هس
      بيانگر هدفمندي جهان افرينش(شاخصه ي اصلي يک مجموعه منظم)که نتيجه حکمت خداونده

چيکار کنم ديگه يادم نمياد برا درس اوله خووووووووو
      ویرایش توسط teenager girl : 28 مرداد 1392 در ساعت 15:26

8. Top | #8
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      دوستان اکثر نکته ها رو گفتند:

ترکیبی درس1 سوم : قدّر => اندازه گیری و خلقت متناسب => خلقت خاص => هدایت خاصه هر موجود

خلق فسوی : سخن امام علی(ع) => هر یک از موجودات را آفرید( به بهترین شکل) ، آنگاه بدان نظم و ظرافت بخشید.
      قدر فهدی : و آن را در مسیر انجام وظیفه و دست یابی به هدف خاص وی هدایت کرد.

الَّذِينَ يَذْكُرُونَ اللَّهَ قِيَامًا وَقُعُودًا وَعَلَى جُنُوبِهِمْ وَيَتَفَكَّرُونَ فِي خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالأرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذَا بَاطِلا سُبْحَانَكَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ (١٩١)

1- ویژگی تفکر مهم تر از ویژگی یاد خداست. ( یعنی اولویت داره تو سوالا ...یه بار تو کنکور هر دو ویژگی بوده ولی جواب تفکر میشده)

2- تفکر در آفرینش آسمانها و زمین ( علت) => درک هدفمندی جهان( معلول) => پاک و منزه دانستن خدا( به ویژه از آفرینش عبث و باطل) => درک آینده ی روشن و دعا برای امان از عذاب الهی

9. Top | #9
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      ..:::بسم الله الرحمن الرحیم:::..
      سوره ی نمل آیه ی88

وَتَرَى الْجِبَالَ تَحْسَبُهَا جَامِدَةً وَهِيَ تَمُرُّ مَرَّ السَّحَابِ صُنْعَ اللَّهِ الَّذِي أَتْقَنَ كُلَّ شَيْءٍ إِنَّهُ خَبِيرٌ بِمَا تَفْعَلُونَ ﴿۸۸﴾
      و كوهها را مى‏بينى مى‏پندارى كه ساکن هستند در حالی که آنها همچون ابرها در حركتند ساخته ی خدايى است كه هر چيزى را استوارساخته است همانا او بدانچه میکنید آگاه است (۸۸)

سوره ی قمر آیه ی49
      إِنَّا كُلَّ شَيْءٍ خَلَقْنَاهُ بِقَدَرٍ ﴿۴۹﴾
      همانا ما هر چیزی را به اندازه خلق کرده ایم

10. Top | #10
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      سوره ی نمل آیه ی88

وَتَرَى الْجِبَالَ تَحْسَبُهَا جَامِدَةً وَهِيَ تَمُرُّ مَرَّ السَّحَابِ صُنْعَ اللَّهِ الَّذِي أَتْقَنَ كُلَّ شَيْءٍ إِنَّهُ خَبِيرٌ بِمَا تَفْعَلُونَ ﴿۸۸﴾
      و كوهها را مى‏بينى مى‏پندارى كه ساکن هستند در حالی که آنها همچون ابرها در حركتند ساخته ی خدايى است كه هر چيزى را استوارساخته است همانا او بدانچه میکنید آگاه است (۸۸)

نکات:
      1- خلقت استوار نظام آفرینش و روابط محکم و منظم میان مخلوقات
      2- هدفمندی جهان خلقت و اثبات حکمت الهی
      3- ظرافت خلقت الهی ( کوه ها در عین ثابت بودن در حرکتند)
      4- تلازم حکمت الهی و هدفمندی جهان خلقت با علم و آگاهی خداوند( انه خبیر)
      5- مرتبط با خطبه نهج البلاغه
      6- ذکر نکات علمی در قرآن (اعجاز محتوایی)

لطفا با تامل ببینید...

11. Top | #11
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      سوره ی قمر آیه ی49
      إِنَّا كُلَّ شَيْءٍ خَلَقْنَاهُ بِقَدَرٍ ﴿۴۹﴾
      همانا ما هر چیزی را به اندازه خلق کرده ایم

نکات:
      1- آفرینش براساس نظم و برنامه
      2- حکمت الهی
      3- مرتبط با خطبه نهج البلاغه( مقیاس و نظم مشخص و اندازه مخصوص)
      4- توحید در خالقیت(خلقنا)
      5- وجود نظام قضا و قدر ( تکیه ی قضای الهی بر قدر الهی)

لطفا با تامل ببینید...

ویرایش توسط M o h a m m a d : 08 شهریور 1392 در ساعت 23:26 دلیل: اضافه کردن خلقنا در مورد4

12. Top | #12
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      پیام ایات دین و زندگی 1 در لینک زیر:
      dini1
      خلاف قوانین
      ویرایش شده.

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن