خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
    نمایش نتایج: از 16 به 27 از 27
    1. Top | #16
      کاربر باسابقه

Maghror
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Mamad_6xlarge نمایش پست ها
      چرا وقتی یه قطعه ی فلزی حفره دار رو گرما می دیم سوراخش عوض اینکه جمع تر بشه بزرگتر میشه؟!
      تا الان اگر متوجه شدی که چرا دیگه هیچ چی مگرنه این رو در نظر بگیر که انبساط و گسترش از مرکز به محیطه لذا هم اندازه سوراخ هم فاصله بین دو سوراخ تو این جور سوالها بزرگتر و بیشتر میشه

2. Top | #17
      در انتظار تایید ایمیل

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط BlackWhyte نمایش پست ها
      ن دو جا مشکل داره. یکی تو درک شهودی مسله یکی دیگه توضیحی ک پدیده و توجیح کنده. اینو گفتم ک کمش کنم شهودش رو هماهنگ کنه. دلیل این پدیده رو هم گفتم. از دور شدن همه نقاط از هم نتیجه میشه ک سولاخ بزرگتر میشه، ک اگه سوراخ بزرگتر نشه ینی نقاط از هم دورتر نشدن.
      Blackwhyte

به نظرتون می تونیم با مفهوم انتروپی و میل جسم به افزایش بی نظمی هم توضیحش بدیم؟
      عجب سوالی پرسیدم
      عین سوالای بچه های کلاس اولی
      هر چند 7سالگیمو بیشتر قبول دارم تا الان ..ذهن خلاقتری داشتم اونموقعها ....الان خنگ شدم
      ویرایش توسط ArWen UndOmiel : 26 فروردین 1397 در ساعت 14:42

3. Top | #18
      کاربر فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      از همه ی افرادی که پاسخ دادن متشکرم

4. Top | #19
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Mamad_6xlarge نمایش پست ها
      چرا وقتی یه قطعه ی فلزی حفره دار رو گرما می دیم سوراخش عوض اینکه جمع تر بشه بزرگتر میشه؟!
      داداش اتفاقن همین هفته پیش معلممون داشت این توضیح میداد هرچی این خواست قانع کنه ما قانع نشدیم والا چیزه پیچیده ایه من یکی که قبول نکردم حرفشو
      میدونی من مخالف چیم؟ مخالف یه فکرم! یه فکر که این حقو میده تحمیلش بکنی بهم.

تو طول روز عرض شب من به دنبال سه بخشم
      که ( آ ) اولش کلاهی رو سرش نباشه
      ( را ) دومش منو وصل کنه به بخش سومش (مش)
      من زنده میشم حتی با حضور ناقصش
      تو یه لکه نور نشونم بده
      تا من دنیایی بسازم با انفجارو تابشش

5. Top | #20
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ArWen UndOmiel نمایش پست ها
      Blackwhyte

به نظرتون می تونیم با مفهوم انتروپی و میل جسم به افزایش بی نظمی هم توضیحش بدیم؟
      بله ممکنه بتونی... ممکنه.
      انتروپی مفهومی در پیشبینیه خود ب خود(طبیعی)بودن ی "فرایند"ه. ینی انتروپی بخشی از تحلیلیه ک پیشبینی میکنه ک ی فرایند میتونه خود ب خودی پیش بره یا ن.

تلاش برای توضیح این مسله با کمک انتروپی مسه اینکه بخای برای حل ی مثلث از خواص مربع استفاده کنی. دور باطل این نوع تحلیل از اونجایی شرو میشه ک "خود" خواص مربع از تحلیل مثلث ها بدست اومده. اگه جایی قادر باشی ب کمک خواص مربع، مثلثی رو حل کنی، میتونی همون نتیجه رو بدون ورود ب مربع بدست بیاری چون خود خواص مربع از تحلیل مثلث ها نتیجه شده. توی فیزیکم همینجوره. این دور باطله ک بخای ب کمک ی مفهوم متعالی ی مفهوم ابتدایی تر توضیح بدی در حالی ک خود مفهوم متعالی روی مفهوم مقداماتی استواره بوده. این دور زدنه... و البته نادرست. فک کن بخای مساحت میون خطوط y=x و y=0 و x=0 و x=1 رو بدونی، و بپرسی ک: "میتونم ب کمک انتگرال گیری مساحت بین خطوط رو حساب کنم؟" (البته استفاده از انتگرال برای محاسبه مساحت حادث دور باطل نداره.) برای حل این زیر-مسله من ترجیح میدم "قضیه" ای در هندسه ک میگه مساحت ی مثلث، نصف حاصلضرب طول یک قاعده در طول ارتفاع نظیر اون قاعده س رو بکار ببرم و بنویسم S=(1/2)(1)(1)=1/2 تا بخام قضایای بنیادی حساب دیفرانسیل(هم قضیه اول هم قضیه دوم حساب و هم تکنیک های انتگرال نامعین گیری) رو ب همراه مقدار زیادی نماد بکار ببرم و بنویسم:
      S =ANTGRAL (xdx)`|x=0,x=1` = (1/2.x2)`|x=0,x=1`= 1/2 - 0 = 1/2

سوال اینه: اگه جسمی منبسط بشه حفره داخل جسم بزرگ میشه یا کوچیک؟

با دما و گرما کاری ندارم. با "انبساط" کار دارم. این انبساط چیه؟ انبساط بطور شهودی دور شدن ذرات تشکیل دهنده جسمه. اگه جسم ب شکل همگن منبسط شده باشه، ذراتش از هم دور شدن. و این برداشت شهودی از انبساط ی جسمه. درسته؟ چطور ممکنه هر ذره ی جسم منبسط شده از همه ی ذرات دیگه اون جسم دورتر شده باشه و همون موقه حفره (یا هر فاصله دیگه ای) کوچیک شده باشه؟!!!

اگه افزایش دما، حفره رو بزرگ نکه، کاهش دما هم حفره رو کوجیک نمیکنه. چی شد!!!!
      There is No Need for God as a Hypothesis

Pierre-Simon, marquis de Laplace
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 27 فروردین 1397 در ساعت 11:20 دلیل: اگه تو درک این مسله مشکلی هست باید شهودمون رو در مورد "انبساط"گسترش بدیم ن اینکه محاسبات انتروپیایی بکنیم

6. Top | #21
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      سلام.
      گرما رو هنوز نخوندم و صرفا چیزی هست که به ذهنم میرسه و ممکنه درست نباشه
      وقتی جسم گرم میشه به دلیل اینکه جنبش مولکولیش زیاد میشه منبسط میشه.
      ولی چرا این انبساط باعث کوچکتر شدن سوراخ نمیشه بجای بزرگتر کردن اون !!!
      به این دلیل هست که با اینکه گرما جنبش مولکول ها رو بیشتر می کنه ولی این مولکولها به سمتی میرن که بتونن آزادانه تر حرکت کنن.
      مولکولهای فلز با اینکه در اثر گرما جنبش مولکولهاش بیشتر میشه ولی ساختار و نظم مولکولیش رو تا حد زیادی حفظ میکنه و مثل مایع نمیتونه آزادانه در هر جهتی منبسط بشه .
      پس به دلیل نظم مولکولهای فلز ، مولکولهاش نمیتونن به سمت داخل سوراخ انبساط پیدا کنن به این دلیل که فشردگی مولکولها در اون قسمت زیاد هست (و اگه به سمت داخل منبسط بشن باعث از هم پاشیدن ساختار مولکولیشون میشه) ولی در قسمت انتهای بیرونی فلز این فشردگی کمتر وجود داره و مولکولها میتونن به اون سمت منبسط بشن و مولکولهای کناری از فضای بدست اومده استفاده کنن و به همون سمت انبساط پیدا کنن و به همین دلیل مولکولهایی که در کنار سوراخ هم قرار دارن به سمت بیرون منبسط میشن و سوراخ بزرگتر میشه.

همینطور تعداد مولکولهای آزاد در سطح بیرونی که نسبت به مولکولهای سوراخ بیشتر هستن میتونه عامل موثری باشه.
      و مولکولهای بیرونی که آزادی بیشتری دارن سریعتر انبساط پیدا میکنن و فضا رو برای مولکولهای داخلی تر باز می کنن تا از فضای ایجاد شده استفاده کنن و به اون سمت انبساط پیدا کنن.

ویرایش توسط Engineer24 : 27 فروردین 1397 در ساعت 14:34

7. Top | #22
      کاربر نیمه فعال

AkhmooAsabani
      نمایش مشخصات
      اقا چرا اینقدر فشار میارین رو خودتون مهم اینه ک کوچیکتر میشه سر جلسه کنکورم توضیح نمیخواد ... چون از هر طرف میخواد فشار بیاره کوچیکتر میشه

8. Top | #23
      کاربر فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط BlackWhyte نمایش پست ها
      بله ممکنه بتونی... ممکنه.
      انتروپی مفهومی در پیشبینیه خود ب خود(طبیعی)بودن ی "فرایند"ه. ینی انتروپی بخشی از تحلیلیه ک پیشبینی میکنه ک ی فرایند میتونه خود ب خودی پیش بره یا ن.

پیشنهاد می کنم بعد کنکورت کتاب شیمی -فیزیک لواین جلد ترمودینامیک جداقل فصل آنتروپی رو بخونی .
      تلاش برای توضیح این مسله با کمک انتروپی مسه اینکه بخای برای حل ی مثلث از خواص مربع استفاده کنی. دور باطل این نوع تحلیل از اونجایی شرو میشه ک "خود" خواص مربع از تحلیل مثلث ها بدست اومده. اگه جایی قادر باشی ب کمک خواص مربع، مثلثی رو حل کنی، میتونی همون نتیجه رو بدون ورود ب مربع بدست بیاری چون خود خواص مربع از تحلیل مثلث ها نتیجه شده. توی فیزیکم همینجوره. این دور باطله ک بخای ب کمک ی مفهوم متعالی ی مفهوم ابتدایی تر توضیح بدی در حالی ک خود مفهوم متعالی روی مفهوم مقداماتی استواره بوده. این دور زدنه... و البته نادرست. فک کن بخای مساحت میون خطوط y=x و y=0 و x=0 و x=1 رو بدونی، و بپرسی ک: "میتونم ب کمک انتگرال گیری مساحت بین خطوط رو حساب کنم؟" (البته استفاده از انتگرال برای محاسبه مساحت حادث دور باطل نداره.) برای حل این زیر-مسله من ترجیح میدم "قضیه" ای در هندسه ک میگه مساحت ی مثلث، نصف حاصلضرب طول یک قاعده در طول ارتفاع نظیر اون قاعده س رو بکار ببرم و بنویسم S=(1/2)(1)(1)=1/2 تا بخام قضایای بنیادی حساب دیفرانسیل(هم قضیه اول هم قضیه دوم حساب و هم تکنیک های انتگرال نامعین گیری) رو ب همراه مقدار زیادی نماد بکار ببرم و بنویسم:
      S =ANTGRAL (xdx)`|x=0,x=1` = (1/2.x2)`|x=0,x=1`= 1/2 - 0 = 1/2

سوال اینه: اگه جسمی منبسط بشه حفره داخل جسم بزرگ میشه یا کوچیک؟

با دما و گرما کاری ندارم. با "انبساط" کار دارم. این انبساط چیه؟ انبساط بطور شهودی دور شدن ذرات تشکیل دهنده جسمه. اگه جسم ب شکل همگن منبسط شده باشه، ذراتش از هم دور شدن. و این برداشت شهودی از انبساط ی جسمه. درسته؟ چطور ممکنه هر ذره ی جسم منبسط شده از همه ی ذرات دیگه اون جسم دورتر شده باشه و همون موقه حفره (یا هر فاصله دیگه ای) کوچیک شده باشه؟!!!

اگه افزایش دما، حفره رو بزرگ نکه، کاهش دما هم حفره رو کوجیک نمیکنه. چی شد!!!!
      ببین شما میاین میگین مولکول ها دور میشن . خب مثلا توی یک دایره اگه مرکز رو ثابت در نظر بگیریم از ۳۶۰ درجه دارن مولکول ها ازش دور میشن . به خاطر میل به اینه که فضای بیشتری برای جنبش داشته باشن .
      ولی میشه به این قضیه اینطور نگا کرد که هر مولکول به مولکول بغلیش یه نیرویی وارد میکنه چون همشون در حال جنبشن.اگه بیایم همون مربع ۳×۳ رو در نظر بگیریم از همه جهت به مربع وسط نیرو وارد میشه و چون همشون خلاف همن خنثی میشن و مربع وسطجاش عوض نمیشه.ولی بقیه مربع ها به علت نیروی وارد از مربع وسط (و نیروی سایر مربع ها که در پایین توضیح می دم )ازش دور میشن
      حالا این مربع وسط نیست .مربع های گوشه توسط دو مربع کناریشون در راستای قطر به بیرون رانده میشن .مربع های وسط هم به خاطر حرکت ضربدری دو مربع وسطی دیگه در راستای مرکز تقارنای مربع بزرگ به بیرون رانده میشن
      حالا شاید بپرسین چرا با این که مربع وسطی حضور نداره انبساط اون ۸ تا مربع کناری در دو حالت یکسانه؟خب جوابی که من دارم اینه که گرمایی که می بایست به مربع وسطی میدادیم حالا بین ۸ تا مربع دیگه تقسیم شده و عملا تفاوتی ایجاد نمیشه .
      این توجیه منه . منبع ندارم و از خودم گفتم ولی واسه خودم قانع کنندس
      بابت بی ادبیم معذرت میخوام .شما اومدید به من کمک کنید ولی من به نظر شما بی احترامی کردم امیدوارم منو ببخشید.
      ویرایش توسط Mamad_6xlarge : 27 فروردین 1397 در ساعت 22:48 دلیل: ویرایش املایی

9. Top | #24
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      حالا اگر ما یک طرف این سطح و گرم کنیم و بواسطه راهی جلوی انتقال حرارت به نیمه مقابل رو بگیریم و فقط یک نیمه گرم و منبسط بشه با توجه به اینکه انبساط به سمت خارج انجام میشه در اونصورت حلقه و حفره تنگ میشه یا گشاد؟

10. Top | #25
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      تایتل تاپیک فکر کردم راجب مشکلات پزشکی و ایناس
      الحمد الله فیزیکه
      ⬜⬜⬜⬜⬜⬜⬜
      ⬜⬛⬛⬛⬜⬛⬜
      ⬜⬜⬜⬛⬜⬛⬜
      ⬜⬛⬛⬛⬛⬛⬜
      ⬜⬛⬜⬛⬜⬜⬜
      ⬜⬛⬜⬛⬛⬛⬜
      ⬜⬜⬜⬜⬜⬜⬜

11. Top | #26
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Mohamad_R نمایش پست ها
      تایتل تاپیک فکر کردم راجب مشکلات پزشکی و ایناس
      الحمد الله فیزیکه
      باز خوبه تو به پزشکی فکر کردی
      من فکرم کلا خیلی منحرفه فک کنم

12. Top | #27
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      من کاری به پاسخ های منطقی ندارم
      میخوام یه پاسخ غیر منطقی بدم

چون گاز های بین دایره هم داغ میشن و افزایش حجم
      گاز ها در برابر تغیر دما بیشتر از افزایش طول یا حجم فلزات نسبت به همون مقدار تغیر دما هست
      در مجموع مولکول های گاز جا کم میارن و دیواره های سوراخو هول میدن تا جا واسه خودشون باز شه

یه فرض دیگه ام هست اگه یه رینگ با ضخامت یک لایه اتم فلز داشته باشیم و داغش کنیم چه اتفاقی میفته؟
      حالا اگه بشه دو لایه و ان لایه به ترتیب چه اتفاقی میفته؟
      آفرین خودمم نمیدونم چه اتفاقی میفته

یه طرح ساده ام بهت میدم یه بادکنک بردار
      و صفحه سوراخ دار روش بکش و بادش کن

یا اتم های صفحه فلزی رو به صورت نقطه هایی نزدیک هم رسم کن
      و وسطش سوراخ بزار
      بعد فوت کن تو سوراخ بادکنک ببین چجوری میشه شاید انبساط فلزات هم دقیقا همین شکلی باشه
      هیچ جوینده ندانست که جای تو کجاست...

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن