خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 25
    1. Top | #1
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات

میانه وارد بر وتر نصف وتره؟

اگه اره "ساده ترین" استدلالی ک ب زهنت میرسه و کامل هم هست چیه؟
      There is No Need for God as a Hypothesis

Pierre-Simon, marquis de Laplace

2. Top | #2
      کاربر فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      %D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%A8%D8%B1-%D9%88%D8%AA%D8%B1-2-.png

میانه رو به اندازه خودش امتداد بده .بعد از دوسرش وصل کن به مثلث .بعد مثلثا رو از طریق دوضلع و زاویه ی بین هم نهشت قرار می دیم و درنتیجه میانه با یه نیم وتر برابر میشه .پس میانه نصف وتره

3. Top | #3
      کاربر فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      این روشو بیخیال یه ایرادی داره

4. Top | #4
      کاربر فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      %D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%A8%D8%B1-%D9%88%D8%AA%D8%B1-3.png

مثلثو به اندازه خودش عینن مثل شکل رسم میکنیم (فرض کن دوتا مثلث یه طورن)
      میانه ها موازی میشن .دوتا نیم وترا هم موازی . طبق اصل فردی که اسمش یادم نمیاد اون ضلع مشترک میشه خط مورب قطع کننده ی دو خط موازی .جون دوتا زاویه ی روبه برابر شدن این شکل لوزیه و همه ضلع هاش برابرن .پس نیم وتر با میانه برابره .پس وتر دوبرابر میانس

5. Top | #5
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Mamad_6xlarge نمایش پست ها
      برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: میانه وارد بر وتر 3.png
مشاهده: 81
حجم: 8.6 کیلو بایت

مثلثو به اندازه خودش عینن مثل شکل رسم میکنیم (فرض کن دوتا مثلث یه طورن)
      میانه ها موازی میشن .دوتا نیم وترا هم موازی . طبق اصل فردی که اسمش یادم نمیاد اون ضلع مشترک میشه خط مورب قطع کننده ی دو خط موازی .جون دوتا زاویه ی روبه برابر شدن این شکل لوزیه و همه ضلع هاش برابرن .پس نیم وتر با میانه برابره .پس وتر دوبرابر میانس
      مثلث رو ب اندازه خودش؟ مثلث ک اندازه نداره. منظورت چیه؟ فرض کنم دو مثلث ی طورن؟ ی طورن ینی چی؟ میانه ها موازی میشن؟ ثابت کن. خط مورب ب اسم کسی نیست. نکنه خط سوا, seva منظورته؟ اون ک چیز دیگه ایه! لوزیه چهار ظلعی ای با چهار ضلع برابر ن چهار ضلعی ای با دو زاویه مقابل همنهشت. اون شکل لوزی هست... ولی تو دلیل درستی واسه لوزی بودنش ارائه نکردی.

درست نمیگم؟
      اینجوری ک تو توضیح دادی طول میانه وارد ب هر ضلعی نصف طول اون ضلعه ک. نقش مثلث قائم چیه این وسط؟

6. Top | #6
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط BlackWhyte نمایش پست ها
      اگه اره "ساده ترین" استدلالی ک ب زهنت میرسه و کامل هم هست چیه؟
      %D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%D9%87.jpg

7. Top | #7
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      @MatinM_M
      انقت! خشکل نوشتی ک ی لحظه فراموش کردم باید بخونمش ن اینکه تماشاش کنم.
      خب غلط نیست. ولی بزار ی توضیحی ازافه کنم. شما میانه رو امتداد دادی ب اندازه خودش. 4 مثلث تشکیل دادی. بعدش با کمی تلاش نشون دادی دو جفت همنهشت هستن. بعدن رفتی تو مستطیل ک این ی مستطیله. حرفات تا اینجا غلط نیستن ها... ولی ببین داری کجا میری. از مثلث رسیدی ب مستطیل(4 مثلث)... داری دور میشی از اصل مطلب. خب. وقتی ب مستطیل رسیدی یکی از خواص مستطیل رو ب عنوان پایان اثبات بیان کردی. خب جبزایی ک میگی غلط نیستن، ولی استدلالت غلطه مگر اینکه ثابت کنی هر قطر مستطیل از وسط قطر دیگه میگزره. البته نیاز نیست ثابت کنی. حرفت قبوله، استدلالت کامل نیست.

گیریم استدلال رو کامل هم کردی! استدلالت خیلی طولانی و دستوپاگیره. قرار بود ب استدلال ساده بگین.

8. Top | #8
      کاربر فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      این عکس رو ببین

فرضم اینه دوتا مثلث کاملن متشتبه هستن و یه ضلعشون مشترکه
      ویرایش توسط Mamad_6xlarge : 29 اسفند 1396 در ساعت 17:47

9. Top | #9
      کاربر فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      @MatinM_M
      خب غلط نیست. ولی بزار ی توضیحی ازافه کنم. شما میانه رو امتداد دادی ب اندازه خودش. 4 مثلث تشکیل دادی. بعدش با کمی تلاش نشون دادی دو جفت همنهشت هستن. بعدن رفتی تو مستطیل ک این ی مستطیله. حرفات تا اینجا غلط نیستن ها... ولی ببین داری کجا میری. از مثلث رسیدی ب مستطیل(4 مثلث)... داری دور میشی از اصل مطلب. خب. وقتی ب مستطیل رسیدی یکی از خواص مستطیل رو ب عنوان پایان اثبات بیان کردی. خب جبزایی ک میگی غلط نیستن، ولی استدلالت غلطه مگر اینکه ثابت کنی هر قطر مستطیل از وسط قطر دیگه میگزره. البته نیاز نیست ثابت کنی. حرفت قبوله، استدلالت کامل نیست.

گیریم استدلال رو کامل هم کردی! استدلالت خیلی طولانی و دستوپاگیره. قرار بود ب استدلال ساده بگین.
      ببین این حرف که قطرهای یک متوازی الاضلاع همدیگه رو نصف میکنن توی هیچ سوالی نیاز به اثبات نداره .چون جزو بدیهیاته .البته اگه خود سوال گفته باشه اثبات کنید اون بحثش جداست .
      جوری که شما می فرمایید اگه توی یه سوال مجبور باشیم از فیثاغورس استفاده کنیم باید اول اثباتش کنیم !!! درصورتی که فیثاغورس جزو بدیهیاته و همیشه فرض سوال محسوب میشه
      اسم اون ادمه هم که تو پست بالاترم گفتم اقلیدسه !
      دوتا روش قبلیم هرکدوم یه ایرادی داشتن پس اونا رو بیخیال شو

10. Top | #10
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      @MatinM_M

قربونت لطف داری اتفاقا من خیلی بد می نویسم نمی دونم چطور همچین حرفی میزنید
      ببین الان یه چیزی می گم اثبات نیست (قبلی می خواستم اثباتی باشه ) ... خوب با توجه به این نکته که اگر تو یه مثلث (هر مثلثی) میانه ی نظیر یک ضلع ، از نصف آن ضلع بزرگتر (کوچکتر) باشد زاویه ی روبروی آن ضلع حاده (منفرجه) است و برعکس ((((اینو توی هندسه ثابت کردیم تو مبحث نامساوی در مثلث)))
      خوب حالا با توجه به این که ما میدونیم زاویه 90 درجه هست پس میشه نتیجه گرفت که میانه برابر نصف وتر هست

11. Top | #11
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      در مثلث قائم abc با راس قائم a، عمود منصف ab موازی ضلع bc ه. پس بنا ب تالس عمود منصف ab از وسط bc میگزره. چون هر نقطه ای روی عمود منصف ی پاره خط از دو سر اون پاره خط ب ی فاصله س، پس وسط وتر از سه راس ب ی فاصله س. و این اثبات رو تموم میکنه.

اگه بخام از ی شکل پیچیده تر بجای عمود منصف استفاده کنم و مسله رو استدلال کنم، ن مستطیل ک دایره رو انتخاب میکنم.
      استدلال اینکه: چون هر مثلثی ی دایره محیطی داره ک از سه راس میگزره، و چون هر اندازه هر زایه محاطی نصف کامن روبروشه، و چون کمان 180 درجه، قطر دایره س، پس وسط وتر ی مثلث قائم، قطر دایره ایه ک از سه راس مثلث قائم میگزره. و استدلال تمومه.
      استدلال اول کامله و خلاصه س ولی ساده تر از دومی ب نظر نمیرسه.دومی قابل فهمتره ولی کامل نیست.

12. Top | #12
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      در مثلث قائم abc با راس قائم a، عمود منصف ab موازی ضلع bc ه. پس بنا ب تالس عمود منصف ab از وسط bc میگزره. چون هر نقطه ای روی عمود منصف ی پاره خط از دو سر اون پاره خط ب ی فاصله س، پس وسط وتر از سه راس ب ی فاصله س. و این اثبات رو تموم میکنه.

اگه بخام از ی شکل پیچیده تر بجای عمود منصف استفاده کنم و مسله رو استدلال کنم، ن مستطیل ک دایره رو انتخاب میکنم.
      استدلال اینکه: چون هر مثلثی ی دایره محیطی داره ک از سه راس میگزره، و چون هر اندازه هر زایه محاطی نصف کامن روبروشه، و چون کمان 180 درجه، قطر دایره س، پس وسط وتر ی مثلث قائم، قطر دایره ایه ک از سه راس مثلث قائم میگزره. و استدلال تمومه.
      استدلال اول کامله و خلاصه س ولی ساده تر از دومی ب نظر نمیرسه.دومی قابل فهمتره ولی کامل نیست.
      دایره رو دوست داشتم ... عالی ولی با تالس کلا حال نمی کنم
      ممنون بابت سوال
      سال نو هم پیشا پیش مبارک

13. Top | #13
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط MatinM_M نمایش پست ها
      قربونت لطف داری اتفاقا من خیلی بد می نویسم نمی دونم چطور همچین حرفی میزنید
      ببین الان یه چیزی می گم اثبات نیست (قبلی می خواستم اثباتی باشه ) ... خوب با توجه به این نکته که اگر تو یه مثلث (هر مثلثی) میانه ی نظیر یک ضلع ، از نصف آن ضلع بزرگتر (کوچکتر) باشد زاویه ی روبروی آن ضلع حاده (منفرجه) است و برعکس ((((اینو توی هندسه ثابت کردیم تو مبحث نامساوی در مثلث)))
      خوب حالا با توجه به این که ما میدونیم زاویه 90 درجه هست پس میشه نتیجه گرفت که میانه برابر نصف وتر هست
      این اثباتت از ریش و بن نا ارسته. هیچ جاش. میانه وارد ب ی ضلع از نصف اون ضلع بزرگتره؟ کی گفته؟ اصلا غلطه. میتونه کوجکتر یا مساوی هم باشه. اونی ک تو میگی اینه" میانه مرسوم از هر راس مثلث، از نصف مجموع اضلاع اون راس کوچکتره" این در اصل از نامساوی مثلث نتیجه میشه. در مثلث ABC میانه AM رو ب اندازه خودش تا N امتداد میدیم. نا مساوی مثلث رو برای مثلث ABN بنویس. دقتی کن ک مثلث های AMC و NMB همنهشتن و An دو برابر میانه طول داره.

نقل قول نوشته اصلی توسط Mamad_6xlarge نمایش پست ها

ببین این حرف که قطرهای یک متوازی الاضلاع همدیگه رو نصف میکنن توی هیچ سوالی نیاز به اثبات نداره .چون جزو بدیهیاته .البته اگه خود سوال گفته باشه اثبات کنید اون بحثش جداست .
      جوری که شما می فرمایید اگه توی یه سوال مجبور باشیم از فیثاغورس استفاده کنیم باید اول اثباتش کنیم !!! درصورتی که فیثاغورس جزو بدیهیاته و همیشه فرض سوال محسوب میشه
      اسم اون ادمه هم که تو پست بالاترم گفتم اقلیدسه !
      دوتا روش قبلیم هرکدوم یه ایرادی داشتن پس اونا رو بیخیال شو
      خب اثباتی رائه کن ک قضایای کمتری توش بکار برده باشی. البته تالس و فیثاغورت رو نیاز نیست ثابت کن. نا گفته نماند ک چیزی ک در مورد لوزی گفتی هم بدیهیات نادرستت بودن.

14. Top | #14
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      این اثباتت از ریش و بن نا ارسته. هیچ جاش. میانه وارد ب ی ضلع از نصف اون ضلع بزرگتره؟ کی گفته؟ اصلا غلطه. میتونه کوجکتر یا مساوی هم باشه. اونی ک تو میگی اینه" میانه مرسوم از هر راس مثلث، از نصف مجموع اضلاع اون راس کوچکتره" این در اصل از نامساوی مثلث نتیجه میشه. در مثلث ABC میانه AM رو ب اندازه خودش تا N امتداد میدیم. نا مساوی مثلث رو برای مثلث ABN بنویس. دقتی کن ک مثلث های AMC و NMB همنهشتن و An دو برابر میانه طول داره.
      حاجی اشتباه خوندی جملمو گفتم اگه از نصف بزرگتر باشه زاویه ی روبه رو به اون ضلع حاده و اگه از نصف اون ضلع کوچکتر باشه زاویه رو به رو منفرجه هست ... این قضیه هم درسته

15. Top | #15
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط MatinM_M نمایش پست ها
      حاجی اشتباه خوندی جملمو گفتم اگه از نصف بزرگتر باشه زاویه ی روبه رو به اون ضلع حاده و اگه از نصف اون ضلع کوچکتر باشه زاویه رو به رو منفرجه هست ... این قضیه هم درسته
      چیزی ک نوشتی معنی نمیده. جالبه ک اثباتش هم تو زهنته. افرین

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن