خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات

چرا خداوند در قرآن برای خودش از ضمیر و موصول مذکر استفاده کرده؟

سلام، خب راستش این موضوع ذهنمو درگیر کرده، خواستم نظر یا پاسخ شما دوستان رو هم بدونم

2. Top | #2
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      Up

3. Top | #3
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط .khosro. نمایش پست ها
      سلام، خب راستش این موضوع ذهنمو درگیر کرده، خواستم نظر یا پاسخ شما دوستان رو هم بدونم
      بهتره این سوالات رو بری اسک دین بپرسی
      www.askdin.com

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      سلام

http://www.islamquest.net/fa/archive/question/fa488

https://hawzah.net/fa/Question/View/...88%D9%86%D8%AF

هر کدوم از لینکارو بری، جواب داده عزیز.

5. Top | #5
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط milad475 نمایش پست ها
      بهتره این سوالات رو بری اسک دین بپرسی
      www.askdin.com
      اینطور سوالارو بیشتر میپیچونن تا جواب بدن، اینجا بهترین جایی بود که میشد پرسید باتوجه به سواد کاربراش

6. Top | #6
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط jhasani نمایش پست ها
      سلام

http://www.islamquest.net/fa/archive/question/fa488

https://hawzah.net/fa/Question/View/...88%D9%86%D8%AF

هر کدوم از لینکارو بری، جواب داده عزیز.
      مرسی دوست عزیز

والا دومی که بیشتر سوالو مسخره کرده بود، ولی اولی میگه چون خدا مذکر مجازی حساب میشه، میدونی چون کلمات هم رده اش همه مونث معنوی حساب میشن(کلا مواردی که بار معنوی دارن)، الان خداوند رو بخوایم مذکر مجازی حساب کنیم، هم ردیف با کلماتی مثل قلم و کتاب و... اما اگه مونث معنوی استفاده میشد هم ردیف با کلماتی مثل فردوس و نفس و شمس و...میشد...به نظر میاد خداوند متعال ییشتر یک شیء مثل بت ها حساب شده تا یک وجود معنوی و مقدس...خیلی جالب تر شد و من سوالای جدیدی برام بوجود اومد به جای اینکه قبلی جواب داده بشه!
      ویرایش توسط .khosro. : 16 بهمن 1396 در ساعت 21:35

7. Top | #7
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط .khosro. نمایش پست ها
      مرسی دوست عزیز

والا دومی که بیشتر سوالو مسخره کرده بود، ولی اولی میگه چون خدا مذکر مجازی حساب میشه، میدونی چون کلمات هم رده اش همه مونث معنوی حساب میشن(کلا مواردی که بار معنوی دارن)، الان خداوند رو بخوایم مذکر مجازی حساب کنیم، هم ردیف با کلماتی مثل منضده و قلم و کتاب و... اما اگه مونث معنوی استفاده میشد هم ردیف با کلماتی مثل فردوس و نفس و ملک و...میشد...به نظر میاد خداوند متعال ییشتر یک شیء مثل بت ها حساب شده تا یک وجود معنوی و مقدس...خیلی جالب تر شد و من سوالای جدیدی برام بوجود اومد به جای اینکه قبلی جواب داده بشه!

دوست عزیز،

اولا اسامی شهرها، اعضای زوج بدن، دار، غرفه و... هم مونث معنوی هستن(نه فقط اونایی که شما گفتی)

ثانیا لینک دوم ابدا مسخره نکرده و یک استدلال منطقی گفته، حالا شما میتونی بگی استدلالشو قبول ندارم، مسخره که نکرده.

ثالثا لینک اول خیلی کامل و جامع جواب داده.

*در آخر هم حتما این تکه از لینک اول رو مجدد بخون:

"" به این نکته هم باید توجه داشت که نشانه های لفظی مؤنث و مذکر، بار ارزشی ندارند و نشانه و دلیل بر کرامت و منزلت نیست، لذا اگر نشانه های لفظی مذکر، به خاطر کرامت و منزلت خاص، دارای ارزش بود، برای غیر انسان و برخی از موجودات پلیدی مثل شیطان و ابلیس ... نباید از افعال یا اسامی یا ضمایر و ... دارای نشانه های لفظی مذکر استفاده می شد.

و همین طور اگر نشانه های لفظی مؤنث ، دلیل و نشانه ی نقص و بی ارزشی بود، برای موجودات با ارزشی مانند:خورشید، (شمس)، زمین (ارض)، آب ( ماء) و ...، و برای بهترین اعمال و بهترین جایگاه ها مثل؛ نماز (صلوة) ، زکات (زکاة)، جنت، نشانه های لفظی مؤنث نمی آوردند""

موفق باشی

8. Top | #8
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط jhasani نمایش پست ها
      دوست عزیز،

اولا اسامی شهرها، اعضای زوج بدن، دار، غرفه و... هم مونث معنوی هستن(نه فقط اونایی که شما گفتی)

ثانیا لینک دوم ابدا مسخره نکرده و یک استدلال منطقی گفته، حالا شما میتونی بگی استدلالشو قبول ندارم، مسخره که نکرده.

ثالثا لینک اول خیلی کامل و جامع جواب داده.

*در آخر هم حتما این تکه از لینک اول رو مجدد بخون:

"" به این نکته هم باید توجه داشت که نشانه های لفظی مؤنث و مذکر، بار ارزشی ندارند و نشانه و دلیل بر کرامت و منزلت نیست، لذا اگر نشانه های لفظی مذکر، به خاطر کرامت و منزلت خاص، دارای ارزش بود، برای غیر انسان و برخی از موجودات پلیدی مثل شیطان و ابلیس ... نباید از افعال یا اسامی یا ضمایر و ... دارای نشانه های لفظی مذکر استفاده می شد.

و همین طور اگر نشانه های لفظی مؤنث ، دلیل و نشانه ی نقص و بی ارزشی بود، برای موجودات با ارزشی مانند:خورشید، (شمس)، زمین (ارض)، آب ( ماء) و ...، و برای بهترین اعمال و بهترین جایگاه ها مثل؛ نماز (صلوة) ، زکات (زکاة)، جنت، نشانه های لفظی مؤنث نمی آوردند""

موفق باشی
      ممنون دوست عزیز ولی فکر کنم منظورمو خوب نرسوندم، ببین کلا توی عربی واسه به قول شما موارد معنوی که ذکر کردید، از مونث معنوی استفاده میشه، مذکر و مونث مجازی هم داریم که معمولا واسه اشیاء استفاده میشه، بنظرم منطقی نیست که بخوایم واسه خداوند از مذکر مجازی استفاده کنیم، قسمت دوم هم که گفته این نشانه های لفظی دلیل بر ارزش نیست...اگه نیست چرا تو این زبان انقدر روشون تاکید شده؟ به جاش که میرسه بهمون میگن عربی خیلی پیچیده اس وشماها نمیتونید بفهمید و هیچی بدون دلیل نیومده تو قواعد عربی، به اینجاها که میرسه میگن نه بار ارزشی نداره! کلا من همیشه از مراجع و معلمان دین حرفهای متناقض زیادی شنیدم، نه فقط توی این موضوع، توی خیلی موضوعات که هنوزم به جواب نرسیدم و توی مغزم نگهشون داشتم، کلا توی مغز من یجایی بوجود اومده به اسم تناقضات فکنم ایم موردم باید بهش اضافه کنم، البته قطعا بعد از کنکور تحقیقات مفصلی انجام میدم و کتابای مرتبط زیادی رو مطالعه میکنم، خیلی چیزای بی جواب درباره ادیان توی ذهنم هست
      ویرایش توسط .khosro. : 16 بهمن 1396 در ساعت 23:47

9. Top | #9
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط WickedSick نمایش پست ها
      خود خدا هم راضی نیست اینقد در مورد قران تفحص کنین :/
      اگه راضی نبود ما قدرت تفکر نداشتیم و ایده رو تو ذهن امثال من هیچوقت شکل نمیداد...
      ویرایش توسط .khosro. : 16 بهمن 1396 در ساعت 23:46

10. Top | #10
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      خب خسرو خان اگه خدا برا خودش از ضمیر و موصول مؤنث استفاده میکرد چی؟ اون موقع بازم ذهنت درگیر نمیشد چرا از مؤنث استفاده کرده؟؟
      حالا فرض کن اگه بعضی جاها از مذکر استفاده میکرد و بعضی جاها از مؤنث ملت نمیگفتن توی قرآن تناقض پیدا کردیم؟ چرا یجا مونث استفاده شده و یجا مذکر و ...

بیخیالش! بنظر من اصلا چیز مهمی نیست! چون بالاخره باید از یه ضمیری استفاده بشه دیگه!
      بد میگم؟ بزن تو دهنم!

تارس
      : "
      قانون سوم نیوتون میگه: برای اینکه بخوای به چیزی برسی، باید از یه چیز دیگه دل بکنی ... "

Interstellar 2014 - Director: Christopher Nolan

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن