خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
    1. Top | #1
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات

Post آموزش جامع برنامه ریزی کنکور

سلام دوستان
      برنامه ریزی یکی از مشکلاتیه که در دوران کنکور برای افراد کنکوری بوجود میاد
      اما حالا چرا کنکوری؟؟ چرا قبلش این مشکل وجود نداشت؟؟چون قبل از کنکور حجم درسا خیلی زیاد نبود اما با رسیدن دوران کنکور که افزایش حجم درسا از یه ور و آزمون از یه ور و برنامه مدرسه از یه ور دیگه که باعث میشه بچه ها واقا سردرگم بشن که
      بشینن واسه آزمون بخونن از یه طرف مدرسه ازشون یچیز دیگه میخواست از یه ور خودشون دوست دارن رو یه سری چیزای دیگه کار کنن
      همه ی اینا دست به دست هم میدن که بچه ها احساس کنن واقا تو برنامه ریزی کارشون لنگ میزنه
      اما واقا برنامه ریزی درست چیجوریه؟؟ شخص خاصی نیاز هست واسه برنامه ریزی؟؟
      ببینین برنامه ریزی یه کار شخصیه که اگه توش ناموفق بودین باید برین سراغ مشاور یه هرکس دیگه ای بازم میگم اگه ناموفق بودین

من میخوام تو این تاپیک یه سری اصولی بهتون یاد بدم که با توجه بهشون میتونین راحت واسه خودتون برنامه بریزین

ببین قدم اول تو برنامه ریزی شناختیه که باید از خودتون داشته باشین مثلا باید بدونین که یک صفحه زیست رو بخواین بخونین چقدر طول میکشه بطور میانگین و هر درس دیگه ای به همین ترتیب اگه یک صفحه از جزوه ای رو بخواین بخونین اون چقدر طول میکشه( تست زدن بحثش جداست که بهش خواهم پرداخت)
      ببین ساعت خواب و بیداری افراد متفاوته من نمیتونم بگم که روزای تعطیل مثلا ساعت 11 شب بخواب بعد 5 صبح پاشو
      یا شب زود بخواب صبح سر کلاس شارژ باشی تا درسا رو همونجا بفهمی نه اینطوری نه همه باهم متفاوتن یسری افراد عادت کردن به شب بیدار موندن دیگه چرخه هورمونیشون اونجوری تنظیم شده وحی منزل نیست که حتما صبح پاشن
      یچیز دیگه ای که هست شما باید بدونین که واقا چقدر میتونین بخونین یعنی زمان مدرسه و غذا خوردن و همه چی رو از زمان روزانتون کم کنین ( کارای ضروریتون نه غیر ضروری) تهش یه زمانی میمونه که اختصاص پیدا میکنه به درس خوندن

ببینین من یه شاگردی داشتم که روزایی که مدرسه داشت 8 یا 9 ساعت درس میخوند اینطوری بود که تا 4 صبح میخوند 7 میرفت مدرسه( البته مدرسش نزدیکه خونشون بود) اصلا هم از لحاظ خستگی تو مدرسه مشکلی نداشت ولی بعد از مدرسه یه 3 یا 4 ساعتی میخوابید شاید شما تعجب کنین از برنامش ولی خب اجرا میکرد چون عادت داشت حالا اگه من به همین آدم میگفتم که شب زود بخواب و فلان و بهمان که بنده خدا زندگیش بهم میریخت

پس تا اینجا فهمیدیم که ساعتا رو چیجوری باید تنظیم کرد مثلا من ساعت 2 بعد از ظهر میرسم خونه و 1 شب هم میخوابم زمان غذا خوردن و استراحت و اینا رو کم کنم میمونه 6 ساعت حالا من رو این 6 ساعت برنامه میریزم

یه نکته مهم: ببینی سال کنکور باید به یک درکی برسین که سعی کنین کارایی که تو آیندتون تاثیری ندارن رو از زندگیتون حذف کنین پس سعی کنین بخاطر یه سری کار بیخود و مسخره از درس خوندنتون نزنین

حالا میریم سراغ بحث اصلی برنامه ریزی
      وقتی که ما میایم ساعتی برنامه ریزی میکنیم میبینیم که تهش ساعتا رو پر کردیم ولی چیز زیادی نرسیدیم بخونیم
      وقتی حجمی برنامه ریزی میکنیم میبینم که وقت کم میارم و هرچی بخونیم نمیتونیم تموم کنین
      پس بهتره که این دوتا رو ترکیب کنیم یعنی حجمی زمانی
      مثلا من میخوام 6 ساعت برنامه بریزم که 2 ساعت مثلا زیست و 2 ساعت شیمی و 2 ساعت هم عربیه( مثلا هاااا)
      من خودمو میشناسم که میتونم یک صفحه زیست رو تو 20 دقیقه مثلا کامل بخونم پس 2 ساعت زیست من میشه 5 یا 6 صفحه زیست و اگر که مثلا برنامه آزمون من 10 صفحه زیسته پس من باید 4 ساعت تو برنامم وقت بزارم که فقط بخونم زیست رو ( تست زدن و تحلیل و مرور اینا بماند که بعدا توضیح میدم) و واسه شیمی و عربی هم همینطور
      اما چینش دروس چطوریه؟؟ ببینین ذهن آدم تو یکنواختی خسته میشه درست نیست که کسی 4 ساعت پشت سر هم ریاضی بخونه چون ذهنش خسته میشه همچنین درست نیست دو تا درس محاسباتی پشت سر هم خونده بشن یا دو تا درس عمومی
      لازمه که تنوع ایجاد بشه مثلا شما الان دو ساعت فیزیک میخونین که باید تمرین کنین بعدش برین 2 ساعت معارف بخونین که باید حفظ کنین و بعدش 2 ساعت زیست بخونین که لازمه رو متن تمرکز کنین و بسیار دقیق بشین
      اینطوری خسته نمیشین

پس تا الان من 6 ساعت درس میخونم که اول 2 ساعت فیزیکه بعد دوساعت معارف بعد دو ساعت زیست

اما کی خوندن اینا هم مهمه درسای تمرینی و محاسباتی رو بزارین آخر برنامتون که خیلی انرژی زیادی نمیگیرن به نظر من ولی عوضش درسی مثل زیست رو بزارین اول که نیاز به تمرکز و انرژی زیادی داره که البته باز افراد در همین متفاوتن یکی ممکنه فیزیک انرژی زیادی بگیره ازش اونو اول بخونه زیستو آخر

پس تا اینجا ما برنامه روزانمون رو چیدیم اما برنامه هفتگی چیجوریه
      ببینی من اعتقاد دارم یسری درسا مثل زیست هرچی بخونی بازم که هرچی تست بزنی بازم که پس هر روز باید زیست خونده بشه چیزیه که همتون میدونین فکر کنم ولی مثلا ریاضی و فیزیکتون رو تقسیم کنین با توجه به ویژگی ها خودتون همینطور شیمی بفهمین که چقدر نیاز دارین واسه جمع کردنش و چه روزایی میشه به عبارتی یا یسری روزا رو عمومی نخونین بجاش شیمی بخونین
      اینا دیگه دست خودتونه و با شناختی که گفتم باید از خودتون پیدا کنین تنظیمش کنین

اما مسئله مرور
      من اعقاد دارم پنجشنبه قبل امتحان رو نباید اصلا درس جدید خوند یا حتی تست زد بلکه فقط باید با مطالعه خلاصه ها یا تستای نشانه گذاری کرده مرور کرد چون خوندن درس جدید فقط ذهن رو آشفته میکنه و بس هیچ کار دیگه ای نمیکنه پس پنجشنبه قبل امتحان همونایی که خوندین رو مرور کنین فقط

مسئله جبران کردن
      جبران کردن نخونده ها باید در هفته ی اول پنجشنبه و جمعش صورت بگیره اما اینطور نباشه که به هوای پنج شنبه و جمعه سهل انگاری کنین نخیر این دو روز برنامه خاص خودشون رو دارن فقط در صورت عقب موندن میتونین تو این دو روز جبران کنین

اما پنج شنبه و جمعه
      این دو روز یجورایی حکم عملیات انتحاری رو دارن یعی تو این دو روز باید ازحداکثر زمان استفاده رو بکنین 12 ساعت یا حتی بیشتر و استراحت جمعتون بمونه واسه بعد آزمونتون که نیازی نیست اصن درسی بخونین به نظر من بجز یه تحلیل آزمون اونم تو یسری درسای خاص وگرنه که تحلیل یسری سوال که واسه خودشیرینی طراح محترم طرح میکنن لزومی نداره

ببینین فرم کلی و اصولی برنامه ریزی اینطوریه که همه میتونن انجام بدنش و سعی کنین به برنامه ای که میریزین پایبند باشین و انجامش بدین اگه دیدین واقا توش موفق نیستین پیش مشاور یا کس دیگه ای برین چون به نظر من به عنوان یه مشاور دانش آموز با شناختی که خودش از خودش داره میتونه واسه خودش بهترین برنامه رو بریزه ولی مشاور نقشش تو برنامه ریزی برای افرادیه که تو اینکار واقا ناتوانن

شیوه مطالعه ی هر درس رو هم بطور کامل و جامع در تایپیک های بعدی خدمتتون میرسونم
      در مورد منابع هم همینطور و همه ی منابع رو واستون بررسی و تحلیل میکنم
      همینطور دوران نوروز

موفق باشین با آرزوی بهترین ها DR.del

2. Top | #2
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      Up

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن