خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 11 از 11

موضوع: موازنه

1. Top | #1
      کاربر نیمه فعال

Mehrabon
      نمایش مشخصات

موازنه

سلام‌دوستان خسته نباشید یه سوال داشتم
      کسی میدونه چه طوری معادله هایی که همراه با بار هست رو میشه موازنه کرد بدون اکسایش-کاهش؟
      20171217_033123.jpg
      یک روز رسد غمی به اندازه کوه
      یک روز رسد خوشی به اندازه دشت
      افسانه زندگی چنین است گلم
      درسایه کوه باید از دشت گذشت

2. Top | #2
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      f4a2e993-8d5f-45fd-a6b7-50a92bcc07e7.jpg

ابتدا از اتمي شرو ميكنيم كه در يك سمت توي ٢ تا تركيب نباشه يني مثلا دوتا Mn در سمت راست باشه كه نيست بعد ميبينم هچكدوم از اتمها اينطور نيستن حالا بهتره از تركيب شلوغ پلوغ شرو ميكنيم
      ١) مثلا از Mn شرو ميكنم ١ Mn سمت چپ دارم و ١ Mn سمت راست دارم پس دوتا ١ ميزارم
      ٢) ٤ تا o سمت چپ دارم پس بايد ٤ تا o سمت راست داشته باشم پس ي ٤ پشت H2O ميزارم درنتيجه ٨ تا H سمت راست به وجود مياد پس ي ٨ پشت H سمت چپ هم ميزارم
      ٣) سمت راست مجموع بار ٢+ است و سمت چپ مجموع بار ٧+=٨+( ١-) پس سمت چپ بار ٥- بود درنتيجه پشت cl عدد ٥ گذاشتم پس سمت راست بايد ٥/٢ ميزارم

3. Top | #3
      کاربر باسابقه

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      اگر با توضیح ایشون ( Nazanin.. ) متوجه شدی که هیچی...اگر هم نه امیدوارم بتونم کمک کنم...
      ببین موازنه معمولی که بلدی کامل؟اگر آره پس کار سادس...فقط کافیه بدون در نظر گرفتن بار موازنه رو پیش ببری تا به بن بست بخوری...یعنی اصلا توجه نکن به اینکه یونه...بعد اینکه دیدی دیگه نمیشه پیش برد کارو اینجاس که باید از موازنه ی بار کمک بگیری...مثلا تو همین مثال تا اینجایی پیش میری که ( به ترتیب ) ضریب MnO4- میشه 1 ... Mn2+ میشه 1 ... H2O میشه 4 ... H+ هم میشه 8 ... حالا میبینی که Cl- و Cl2 رو هیچ کاریش نمیشه کرد ! نگا کن ببین کدوم طرف معادله تعداد بارش درومده...تو این مثال سمت راست 2تا بار مثبت داری...سمت چپ 7 تا ! پس 5تا بار منفی میخوای سمت چپ...به Cl- ضریب 5 بده و تمام ! از اینجا به بعد هم مثل همیشه رفتار کن ... یعنی فکر کن یون نداری ! Cl2 رو یه 5/2 بده کل معادله رو تو 2 ضرب کن که خوشگل تر شه !
      یه مثال دیگه هم هست اعصاب خردکن تره فقط یه کوچولو ... از تکمیلی مبتکران : 2017-12-25-13_26_21-sam_0972-windows-photo-viewer.png

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      شما چرا واسه موازنه کلر از بار رفتین؟

5. Top | #5
      کاربر نیمه فعال

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Majesty نمایش پست ها
      اگر با توضیح ایشون ( Nazanin.. ) متوجه شدی که هیچی...اگر هم نه امیدوارم بتونم کمک کنم...
      ببین موازنه معمولی که بلدی کامل؟اگر آره پس کار سادس...فقط کافیه بدون در نظر گرفتن بار موازنه رو پیش ببری تا به بن بست بخوری...یعنی اصلا توجه نکن به اینکه یونه...بعد اینکه دیدی دیگه نمیشه پیش برد کارو اینجاس که باید از موازنه ی بار کمک بگیری...مثلا تو همین مثال تا اینجایی پیش میری که ( به ترتیب ) ضریب MnO4- میشه 1 ... Mn2+ میشه 1 ... H2O میشه 4 ... H+ هم میشه 8 ... حالا میبینی که Cl- و Cl2 رو هیچ کاریش نمیشه کرد ! نگا کن ببین کدوم طرف معادله تعداد بارش درومده...تو این مثال سمت راست 2تا بار مثبت داری...سمت چپ 7 تا ! پس 5تا بار منفی میخوای سمت چپ...به Cl- ضریب 5 بده و تمام ! از اینجا به بعد هم مثل همیشه رفتار کن ... یعنی فکر کن یون نداری ! Cl2 رو یه 5/2 بده کل معادله رو تو 2 ضرب کن که خوشگل تر شه !
      یه مثال دیگه هم هست اعصاب خردکن تره فقط یه کوچولو ... از تکمیلی مبتکران : برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 2017-12-25 13_26_21-SAM_0972 - Windows Photo Viewer.png
مشاهده: 47
حجم: 105.5 کیلو بایت
      الان این چ طور میشه؟

6. Top | #6
      کاربر نیمه فعال

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      درسته الان؟
      20171225_034055.jpg

7. Top | #7
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      من از جزوم براتون ي عكس گذاشتم بخونيد فقط ي جاشو ممكنه متوجه نشيد، توي روش تستي خط اول نوشته از اتمي شروع ميكنيم كه در يك سمت در دو طرف نباشه منظور از اتم يني از خود mn شرو ميكنيم نه مجموعه ي mno4 . در يك سمت توي دوطرف نباشه يني توي طرف راست ي دونه mn هست و همينطور ي دونه h و همينطور ي دونه I ولي 3 تا بار طرف راست هست پس نبايد از بار شرو كنيم حالا در شرايط مساوي از اتم شلوغ پلوغ يني mno4 شرو ميكنم
      سوال داشتيد بازم بپرسيد اميدوارم خوب توضيح داده باشم

ff77f39d-a3cc-443f-a793-980981025a9d.jpg

8. Top | #8
      کاربر نیمه فعال

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Nazanin.. نمایش پست ها
      من از جزوم براتون ي عكس گذاشتم بخونيد فقط ي جاشو ممكنه متوجه نشيد، توي روش تستي خط اول نوشته از اتمي شروع ميكنيم كه در يك سمت در دو طرف نباشه منظور از اتم يني از خود mn شرو ميكنيم نه مجموعه ي mno4 . در يك سمت توي دوطرف نباشه يني توي طرف راست ي دونه mn هست و همينطور ي دونه h و همينطور ي دونه I ولي 3 تا بار طرف راست هست پس نبايد از بار شرو كنيم حالا در شرايط مساوي از اتم شلوغ پلوغ يني mno4 شرو ميكنم
      سوال داشتيد بازم بپرسيد اميدوارم خوب توضيح داده باشم

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: FF77F39D-A3CC-443F-A793-980981025A9D.jpg
مشاهده: 41
حجم: 64.7 کیلو بایت
      مرسییی

9. Top | #9
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      همين روش كتاب رو اگه كمى تغير بدى بهترين روش براى موازنه هست
      رو صندلي داغ هستم

10. Top | #10
      کاربر باسابقه

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mehdi075 نمایش پست ها
      درسته الان؟
      برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 20171225_034055.jpg
مشاهده: 44
حجم: 78.2 کیلو بایت
      بله...درسته...در مورد سوال قبلت هم گفتم که شما فکر کن اصلا یون نداری ! موازنه ی عادی رو پیش ببر...وقتی به Cl میرسی میبینی نمیشه کاری کرد ! دلیلش هم ( با فرض اینه که روش حل با معادله رو بلدی ) اینه : b=2e ! و هیچ معادله ی دیگه ای هم پیدا نمیشه که دو معادله دو مجهول حل کنی ! یعنی شما Cl رو نمیتونی موازنه کنی...ولی میدونی که باید بار الکتریکی دو طرفو موازنه کنی ... خود به خود با موازنه ی بار یکی از مجهولات در میاد و یه معادله و یه مجهول و تمام !

11. Top | #11
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      اگر موازنه پارامتری رو بلد باشی، برای موازنه کردن بارهای الکترونی هم باید به همون روش عمل کنی.
      زیاد نپیچونیدش!
      اگه یه منبع خیلی خوب و رایگان واسه شیمی می خوای، یه سر به کمولوژی بزن

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن