خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات

خدایا، تو دقیقا چقد عظیمی؟ :)

هر وقت به آسمون و عظمتش فک می کنم قفل می شه ذهنم...
      زمین ما تو منظومه ی شمسی، منظومه ی شمسی تو کهکشان راه شیری، کهکشان راه شیری یکی از میلیاردها یا تریلیون ها یا خیلی بالاتر از این اعداد کهکشانی که تعدادشون معلوم نیست یا اصلا شاید این همه کهکشان هم جزئی از یه کل دیگه ن...
      معمولا وقتی می گیم خدایا خیلی عظیمی نهایتا منظورمون از این عظمت محدود به زمین و خورشید و نهایتا کل منظومه ی شمسیه، ولی چه عظمتی برپاست که ما خیلی کم بهش فک می کنیم، ما چقد ممکنه حقیر باشیم در برابر این عظمت؟!
      الان داشتم قطر کهکشان راه شیری رو محاسبه می کردم، کهکشان راه شیری 100000 سال نوری قطر داره، ینی مسافتی که که نور با سرعت 300000 کیلومتر در ثانیه در عرض 100000 سال طی می کنه، ینی 946.080.000.000.000.000 کیلومتر
      این تصویری از کهکشان راه شیریه که منظومه ی شمسی ما (Our Solar System) توش قرار داره، کل منظومه ی شمسی ما با اون عظمتش در مقایسه با وسعت کهکشان راه شیری اون نقطه ایه که تو تصویر به سختی می شه تشخیص داد:
      1.jpg
      حالا این فقط کهکشان راه شیریه، توجه شمارو جلب می کنم به تصویر کهکشان M106 با قطر تقریبی 80 هزار سال نوری (756.864.000.000.000.000 کیلومتر) و فاصله ی تقریبی 23.5 میلیون سال نوری (222.328.800.000.000.000.000 کیلومتر) از کره ی زمین:
      %DA%A9%D9%87%DA%A9%D8%B4%D8%A7%D9%86-m106-%D8%A8%D8%A7-%D9%82%D8%B7%D8%B1-%D8%AA%D9%82%D8%B1%DB%8C%D8%A8%DB%8C-80-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D9%86%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%88-%D9%81%D8%A7%D8%B5%D9%84%D9%87-%DB%8C-%D8%AA%D9%82%D8%B1%DB%8C.jpg
      (تصویر به وسیله ی تلسکوپ هابل گرفته شده، برا تصویری که می بینین نور 23.5 میلیون سال تو راه بوده تا برسه به تلسکوپ هابل، ینی این تصویر که چند ماه پیش گرفته شده در واقع وضعیت 23.5 میلیون سال پیش این کهکشانو نشون می ده اگه می خواین وضعیت الانشو ببینین باید 23.5 میلیون سال دیگه منتظر بمونین ، دورترین تصویری که تلسکوپ هابل ثبت کرده فاصله ش 13.2 میلیارد سال نوری بوده !!!! )

حالا طی فقط یه سال نوری برا ما چقد طول می کشه؟ با سریع ترین وسیله ی ساخت بشر ینی جت مافوق صوت ناسا Mach 9.68 X-43A حدودا 95000 سال طول می کشه که تا اون موقع مولکولای بدن ما به کل ناپدید می شن، حالا این زمان برا فقط یه سال نوریه، محاسبه کنین که برا طی قطر کهکشان راه شیری که 100000 سال نوریه چه مدتی رو باید با این جت تو راه باشیم؟؟؟؟

من که مخم هنگ کرد شمارو نمی دونم...
      دارم به این فک می کنم که بشر این همه تلاش می کنه تا فقط علمی که تو کره ی زمین کوچولو موچولو در جریانه رو کشف کنه، یاد این جمله ی نیوتون میفتم: "نمی دانم در چشم جهانیان چگونه می نمایم، اما در چشم خویش خود را کودکی می بینیم که در ساحل اقیانوس عظیمی سرگرم بازی کردن با سنگ هایی صاف و صدف هایی زیباتر از معمول بوده در حالی که هنوز اقیانوسی از حقیقت در برابرش نامکشوف باقی مانده است."

واقعا آدم هر چقد دنبال علم می ره بیش تر به حقارتش پی می بره و بهترین راه درک عظمت خدا هم علم آموزیه و کسی که این عظمتو درک می کنه هیچ وقت سرکشی نمی کنه و عاشقانه با دیگران زندگی می کنه، علم بهترین نوع عبادته، نمی دونم، شاید اگه با این دیدگاه کتابامونو بخونیم و فقط چشم ندوزیم به رقابتی که تو کنکور در جریانه این همه عذاب نمی کشیم، موافقین؟

ویرایش توسط It is POSSIBLE : 28 آبان 1396 در ساعت 19:32

2. Top | #2
      در انتظار تایید ایمیل

نمایش مشخصات

3. Top | #3
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      حالا فک کن چند تا جهانم به غیراز جهان ما(منظورم از جهان کل کهشان هاو...)هس
      من خودم تقریبا یک سالی میشه که شروع به مطالعه مقدماتی نجوم کردم و تواین یک سال وقتی به چیزایی که فهمیدم فکر میکنم به آدم احساس حقارت دست میده.....
      و این که تو دنیایی به این شگفتی و عظمت بعضی آدم ها به چه چیز های بی ارزش دل باختن
      خوبی از درون آدم میاد... خوبی انتخابیه... وقتی آدم نتونه انتخاب کنه، از آدم بودن هم دست می‌کشه.
      A Clockwork Orange 1971/Stanley Kubrick

4. Top | #4
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      جالبه اگه این همه عظمتو کوچیکش کنیو به قول خودمونی در سطح اتمی بررسیش کنی که هرچیزی که در حال حاضر از اطلاعات و ماده و انرژی که هست زمانی در نقطه ای کوچکتر از اتم بوده بازم به عظمت خدا پی میبری .

5. Top | #5
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      واقعا فکر کردن به همچین نشونه هایی دل ادم رو قرص میکنه که برای اهداف دنیوی و کوچیکی که توشون شکست خورده و از زمین و زمان نامیده تو فکر نره و نگه من چه انسان بدبختیم!
      خدایا به هممون سعادت دنیوی و اخروی رو نصیب کن

6. Top | #6
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      من یه مدت زیاد دنبال این مسایل رفتم
      خداییش خیلی جالبه و در عین حال پیییچیده
      من ک مغزم هنگ کرد دیگ دنبالش نرفتم
      ﺑﮑـــــﻮﺵ ﺁﻧﮕﻮﻧﻪ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﮐﻨﯽ...

ﮐﻪ ﺍی ﮐﺎﺵ

ﺗﮑﻪ ﮐﻼﻡ ﭘﻴﺮی ﺍﺕ ﻧﺒﺎﺷــﺪ...!

7. Top | #7
      در انتظار تایید ایمیل

Romantic
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط hamid_MhD نمایش پست ها
      من یه مدت زیاد دنبال این مسایل رفتم
      خداییش خیلی جالبه و در عین حال پیییچیده
      من ک مغزم هنگ کرد دیگ دنبالش نرفتم
      خخخخخخ

8. Top | #8
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      با قسمت آخر تاپیک شدیدا موافقم و تجربه کردم اینو...عشق به کتاب خوندن درس خوندنو خیلی شیرین میکنه

9. Top | #9
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      جدیدا حس می کنم دنیایی که می شناسیم با همه ی محتویاتش فقط یه شوخی کوچیکیه برا یکی دیگه تو یه دنیای ناشناخته ی دیگه، شاید پروژه ی عملی یه دانشجو یا دانش آموزه که داره گوشه ی یه آزمایشگاه خاک می خوره... هر چیزی هست عمیقا حسم به این سمته که ما رهاشدگانیم...

10. Top | #10
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      https://www.aparat.com/v/twdxH/%D8%B...2_%D8%A8%DB%8C

توصیه میکنم اینو ببینین
      ادمینستور کانال جهادی پیوند در پیام رسان سروش با لینک http://sapp.ir/ap_peyvand

فعال عرصه ی رسانه

مدرس سواد فضای مجازی

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)