خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    1. Top | #1

نمایش مشخصات

مصاحبه از کاربران انجمن کنکور برای درس زبان با درصد +80 در کنکور سراسری

سلام خدمت همه ی دوستان
      همون طور که از اسم تاپیک بر میاد قصد داریم تا مصاحبه ای با افرادی که تونستن در کنکور سراسری درصد های بالای 80 رو کسب کنن داشته باشیم
      از این عزیزان صرف نظر از هر رتبه ای که دارن تقاضا میشه تا با فرستادن کارنامه ی کنکورشون به بنده به صورت پیام خصوصی سوالاتی رو از من به صورت خصوصی دریافت کنن
      و پس از پاسخگویی به سوالات و ویرایشات جزئی و تایید از طرف این عزیزان در قالب یک تاپیک کلی زبان انگلیسی به نام خود این عزیزان گذاشته بشه تا داوطلبان کنکور سراسری در سال های بعد بتونن از این توصیه ها استفاده کنن و هم تقدیر کوچکی از این دوستان به خاطر درصد خوبشون در درس زبان بشه
      مرسی از همکاریتون
      -------------------------------------------------------------
      مصاحبه های انجام شده:
      #2- درصد 89-محمدرضا عظیمی با رتبه ی 451 تجربی در منطقه ی 1
      #3- درصد 84- احمد شمسی با رتبه ی 871 تجربی در منطقه ی 3
      #4- درصد 84-امیرحسین قاسم نژاد رایینی با رتبه ی 1 تجربی در کشور
      #5- درصد80-علی دهقانی با رتبه ی 35 تجربی در منطقه ی 2
      #6- درصد 86-خانوم ندا مهدی زاده با رتبه ی 59 تجربی در منطقه ی 2
      #7- درصد 80-آقای علی توفیقی با رتبه ی 426 زبان در منطقه ی 2
      #8- درصد 94-آقای مسعود معصومی زاده با رتبه ی 41 ریاضی در منطقه ی 2
      LEAVE ONE WOLF ALIVE...& THE SHEEPS ARE NEVER SAFE
      ویرایش توسط Aries : 08 شهریور 1396 در ساعت 04:44

2. Top | #2

نمایش مشخصات
      درصد 89/آقای محمدرضا عظیمی/رتبه ی 451 منطقه ی 1
      1-همه ی منابعتون برای درس زبان+توضیحاتی راجع به هر کدوم از اون ها
      من تو درس زبان فقط کتاب کیاسالار یعنی شبقره رو کار کردم و سطح خیلی خوبی داشت ... کتاب شهاب اناری رو گرفتم اما نخوندم .. توصیه هم دارم که طرف سی دی ها و ... نوربخش نرین به درد نمیخورن

2-سطح زبانتون در آزمون ها چطور بود؟
      من معمولا ۱۰۰ یا ۹۶ میزدم و تو کنکور ۸۹ زدم

3-زبان رو فقط برای کنکور شروع کردین یا از قبل هم از کلاس ها استفاده میکردین؟
      من از قبل شروع کرده بودم اما فقط محاوره و برای کنکور اصلا اماده نبودم ... من دایره کلمات خاصی داشتم و شاید زیاد بود اما معانی استفاده شده توی کتاب درسیو اصلا بلد نبودم و چون کلاس خصوصی زبان میرفتم و میرم اصلا پیش زمینه ای راجع به زبان کنکور نداشتم

4-نظرتون راجع به سوالات گرامر و چگونگی رسیدن تسلط در اون ها+معرفی یک منبع پیشنهادیتون از میان منابع
      من بازم شبقره رو پیشنهاد میدم
      توصیه ام اینه که فرمول طور حفظ نکنین سرعتتون پایین میاد چندین بار مثال هاشو بخونین در سال وقتی تعداد زیادی بخونین تو ذهنتون حک میشه و احساس میکنین اینجوری درسته مثلا

5-نظرتون راجع به سوالات لغت و چگونگی رسیدن تسلط در اون ها+معرفی یک منبع پیشنهادیتون از میان منابع
      اینبار من لغت رو از روی واژه نامه ی شهاب اناری خوندم و پیشنهادم اینه که یا روزانه بخونین یا به تعریف بچه ها از جعبه ی لایتنر استفاده کنین

6-نظرتون راجع به سوالات کلوز تست و چگونگی رسیدن تسلط در اون ها+معرفی یک منبع پیشنهادیتون از میان منابع
      کلوز و ریدینگ حتما باید در روز هرکدوم یدونه کار بشن ... حتما ! اینجوری میتونین قطعی بزنینش !

7-نظرتون راجع به سوالات مربوط به کلوز تست که دارای نکته ی گرامری هستن؟و اینکه چطوری مشیه از پس این سوالا که برای اغلب داوطلب ها مشکله بر اومد؟
      والا برا منم مشکل بود اما با تمرین روز به روز حل میشه مشکلات

8-نظرتون راجع به سوالات متن و چگونگی رسیدن تسلط در اون ها+معرفی یک منبع پیشنهادیتون از میان منابع
      9-توصیه تون به داوطلبای کنکور در خصوص تنظیم زمان و ترتیب پاسخ دادن به سوالات؟
      فقط ۱۵ دقیقه به زبان بدین و سعی کنین با تمرین روزانه ریدینگ سرعتتون رو توش بالا ببرین و اخر کار بزنینش

10-توصیه تون به داوطلبا در خصوص اینکه درس زبان رو به عنوان درس چندم در بین دروس عمومی جواب بدن؟
      اگر زبانتون خوبه اول اما اگر درس خوب دیگه ای هم دارین زبان رو دوم بزنین
      من به شخصه دینی رو اول زدم و زبان رو دوم ... عربی سوم و ادبیات چهارم

11-آیا در بخش های مختلف سال تحصیلی روی بخش های بخصوصی از زبان تمرکز میکردین؟مثلا گرامر یا لغت یا...
      روزانه لغت و کلوز و ریدینگ کار میکردم و گرامر رو کمتر بها میدادم ( جفت غلط هام تو گرامر بود )

12-در هفته چه تایمی رو برای زبان در نظر میگرفتین؟اگر برگردین آیا این تایم رو تغییر میدین؟
      روزی ۴۵ دقیقه و ۲ ساعت اضافه تر
      اگر برگردم والا تغییرش نمیدادم

13-چه روشی رو برای جمع بندی زبان در بازه های جمع بندی و مخصوصا بازه ی جمع بندی آخر توصیه میکنین؟خوندن؟تست زدن؟یا برگشتن و مرور اشتباهات؟

من احساس میکنم اگر از اول سال اینجوری پیش برین اخر سال فقط باید بسته های تست کنکور سالای گذشته رو کار کنین و رفع اشکال
      و نظرم راجع به امتحان های جمع بندی که اواسط سال برگذار میشه هم تست های کنکور سال گذشته هست

14-در باره ی تحلیل سوالات کنکور های آزمایشی چه توصیه ای دارین؟اشتباهاتتون رو به چه صورتی و در چه بازه هایی مرور میکردین؟
      من همون روز سوالات رو مرور میکردم و ریدینگ رو دوباره میخوندم برای تمرین

15-بخش متن بدون شک سخت ترین بخش زبان انگلیسی هستش چه چیزی دقیقا باعث تسلط شما تو این بخش شد؟
      تمرین‌روزانه

16-برای عده ای از داوطلبان که درصد مینیممی مثل 40 رو میخوان چه توصیه ای دارین؟این دانش آموزان کدوم بخش ها رو برای خوندن انتخاب کنن تا بتونن به این درصد برسن؟
      به نظر من وکب ( لغت ) بخونن و گرامر ... کلوز و ریدینگ تو مدت کوتاه جواب نمیدن

17-شده بعضی وقتا به سوالاتی بر بخورین که دچار شک بشین؟توصیتون چیه آیا باید به هر قیمتی پاسخ داد یا گذشت از سوال؟

بستگی به احساستون داره .. من سطحم تو زبان خوب بود رو یکیش که حس بهتری داشتم میزدم درست میشد اما اگر سطحتون خوب نیست نزنین

18-مطالعه ی کتاب 504 رو پیشنهاد میکنین به داوطلبان کنکور؟در کل چه پیشنهادی برای لغات ناآشنا و برخورد با اونا دارین؟
      لغات نا اشنا رو قبل از کنکور روشون کار کنین اما اگر تو کنکور اومد نگاه سوال هم نکنین... ۵۰۴ هم دل بخواهیه ... خیلی مفید نیست

متن اضافه شده توسط استارتر:

همونطور که میبینین ایشون بار ها از تمرین روزانه در پاسخ ها استفاده کردن و راز یک درصد بالا رو در مرور و تمرین روزانه میدونن و کمتر توجه کردن به یک مبحث مثل گرامر باعث میشه که یک داوطلب حتی در بالاترین سطح از زبان کنکور هم دچار اشتباه در پاسخ دادن بشه نکته ی دیگری هم که برداشت میشه قابل پیش بینی نبودن کنکور هستش کما اینکه ایشون درصد های بالاتری رو در آزمون های آزمایشی کسب میکردن ولی در کنکور این اتفاق نیفتاد

با تشکر از آقای عظیمی @rezaazimi

3. Top | #3

نمایش مشخصات
      درصد84قای احمد شمسی/رتبه 871 منطقه 3
      الف ) کتاب جامع خیلی سبز ... اولین کتاب
      ب) گاج نقره ای ... بهترین کتاب
      ج) درک متن انگلیسی به زبان ساده شهاب اناری ... کتاب مکمل
      راستش هیچ آزمون آزمایشی شرکت نکردم و درصد های زبانم در آزمون هایی که از خودم می گرفتم بالاتر از 70 بود ... تو کنکور هم84 درصد زدم .

بعد دوران ابتدایی زبان رو صرفا در مدرسه یاد گرفتم و از سال پیش دانشگاهی به طور جدی برای کنکور تلاش کردم ...

4-نظرتون راجع به سوالات گرامر و چگونگی رسیدن تسلط در اون ها+معرفی یک منبع پیشنهادیتون از میان منابع
      خوندن درسنامه و سپس زدن تعدادی تست ... بعد از مدتی با زدن تست دوباره نکات رو مرور کنین البته تست های گرامر واقعا چیز جدید و خاصی نداره ... توصیه ام گاج نقره ای هست .

5-نظرتون راجع به سوالات لغت و چگونگی رسیدن تسلط در اون ها+معرفی یک منبع پیشنهادیتون از میان منابع

کلا واژگان رو در قالب جمله و مخصوصا تست یاد بگیرین یعنی بعد از خوندن واژگان هر درس تست بزنین تا با شیوه ی زدن تست ها و رد گزینه آشنا بشین ... سعی کنین هر تست واژگان رو به چشم یک موضوع جالب دنبال کنین ... من در اوایل سال برای لغت زبان از جعبه ی لایتنر استفاده کردم که به نظرم فقط اسمش باکلاسه و بسیار کم بازده هستش . توصیه ام گاج نقره ای هست .

6-نظرتون راجع به سوالات کلوز تست و چگونگی رسیدن تسلط در اون ها+معرفی یک منبع پیشنهادیتون از میان منابع

به نظرم دو یا سه روز در هفته رو به زدن درک مطلب و کلوز تست اختصاص بدین و در هر بار دو درک مطلب و یک کلوز تست بزنین ... درک متن شهاب اناری کتاب خوبیه .

7-نظرتون راجع به سوالات مربوط به کلوز تست که دارای نکته ی گرامری هستن؟و اینکه چطوری مشیه از پس این سوالا که برای اغلب داوطلب ها مشکله بر اومد
      اگه گرامر رو بلدین احتمالا فهمیدن کلوز تست ها براتون سخت هستش ... باید تعداد کلوز هایی رو که در طول هفته حل می کنین افزایش بدین .

8-نظرتون راجع به سوالات متن و چگونگی رسیدن تسلط در اون ها+معرفی یک منبع پیشنهادیتون از میان منابع
      مشابه جواب سوال 6

سعی کنین با استفاده از تکنیک زمان های نقصانی 15 دقیقه رو به زبان انگلیسی اختصاص بدین و به سوالات رو به ترتیب جلو برین ... حداکثر 5 تا 6 دقیقه برای تست های گرامر و واژگان ... 2 تا 3 دقیقه برای کلوز ... و 3 تا 4 دقیقه برای هر درک مطلب

10-توصیه تون به داوطلبا در خصوص اینکه درس زبان رو به عنوان درس چندم در بین دروس عمومی جواب بدن؟
      در درس های عمومی فکر نکنم لازم باشه ... فقطاگه زبانتون نسبتا قوی هست به زمان دقت کنین تا وقت کم نیارین

11-آیا در بخش های مختلف سال تحصیلی روی بخش های بخصوصی از زبان تمرکز میکردین؟مثلا گرامر یا لغت یا...
      خیر این کار به نظرم صحیح نیست مخصوصا در مورد درک مطلب و کلوز تست که نیاز به تمرین مداوم و طولانی مدت دارن ... تنها توصیه ی من مرور مناسب گرامر در دوران جمع بندی هست چون نکاتش رو میشه سریع یادآوری کرد ...

12-در هفته چه تایمی رو برای زبان در نظر میگرفتین؟اگر برگردین آیا این تایم رو تغییر میدین؟
      هفته ای 3 ساعت برای کتاب تست درس به درس می گذاشتم وهفته ای 2 یا 3 نوبت صرفا برای کلوز تست و درک مطلب که هر بار حدود 30 دقیقه طول می کشید ... اگر برگردم همین بازه ی زمانی رو بین روز های هفته بیشتر پخش میکنم .

13-چه روشی رو برای جمع بندی زبان در بازه های جمع بندی و مخصوصا بازه ی جمع بندی آخر توصیه میکنین؟خوندن؟تست زدن؟یا برگشتن و مرور اشتباهات؟
      برای همه ی مباحث زبان تست زدن بهترین راه مرور و جمع بندی هستش هر چند که در گرامر مرور تست های غلط گذشته و مرور درسنامه ها هم بد نیست .

14-در باره ی تحلیل سوالات کنکور های آزمایشی چه توصیه ای دارین؟اشتباهاتتون رو به چه صورتی و در چه بازه هایی مرور میکردین؟
      چون آزمون ها رو در خونه از خودم می گرفتم بلافاصله بعد از آزمون جواب ها رو تحلیل می کردم ... اگه نکته یا لغتی رو یاد نگرفته بود همون موقع یادداشت می کردم .

15-بخش متن بدون شک سخت ترین بخش زبان انگلیسی هستش چه چیزی دقیقا باعث تسلط شما تو این بخش شد؟
      توجه به تکنیک ها ( مثلا خوندن جمله اول هر درک مطلب و سپس صورت سوالات و بعد از اون خوندن کامل متن ) و تمرین مستمر و مداوم درک مطلب ( همون روشی که در سوال 6 گفتم )

16-برای عده ای از داوطلبان که درصد مینیممی مثل 40 رو میخوان چه توصیه ای دارین؟این دانش آموزان کدوم بخش ها رو برای خوندن انتخاب کنن تا بتونن به این درصد برسن؟
      قطعا واژگان و گرامر ... با یه پایه متوسط و تست زدن زیاد میشه به راحتی از پس این تست ها بر اومد . ( اگر خیلی ضعیف هستین اول لغات راهنمایی و دبیرستان رو مرور کنن )

17-شده بعضی وقتا به سوالاتی بر بخورین که دچار شک بشین؟توصیتون چیه آیا باید به هر قیمتی پاسخ داد یا گذشت از سوال؟

اگه از سوال چیزی نمی فهمین خوب نزنین اما اگه سوال رو خوندین و بین دو یا سه گزینه شک کردین اونی که حدس می زنین درست هست رو بزنین. خیلی خوبه که شانسی زدن رو در خونه تمرین کنین تا بدونین تا چه حدی قدرت حدس زدن دارین

18-مطالعه ی کتاب 504 رو پیشنهاد میکنین به داوطلبان کنکور؟در کل چه پیشنهادی برای لغات ناآشنا و برخورد با اونا دارین؟
      برای اونایی که متوسط به بالا هستنتوصیه نمی کنم ... این لغات بیشتر تو درک مطلب کاربرد دارن که به جای وقت گذاشتن رو این کتاب توصیه می کنم درک مطلب بیشتری حل کنین و از روی لغات نا آشنا رد بشین و یا معناشو حدس بزنین ... در سطح پایین هم برای رسیدن به درصد مینیمم 40 اولویت اول با لغات کتاب درسی سوم و پیش هستش .

و مهمترین چیزی که در سال کنکور فهمیدم ...
      موفقیت در هر درسی در گرو تعداد تست هایی هست که به طور مداومو با تحلیل کردن می زنین نه ساعت مطالعه شما
      با آرزوی موفقیت برای داوطلبان کنکور

با تشکر از آقای شمسی @ahmadsh

4. Top | #4

نمایش مشخصات
      رتبه 1 کنکور تجربی در کشور/آقای امیرحسین قاسمی نژاد رائینی

جا داره تشکر کنم از آقای یاسین صادقی بازرگانی که این متن رو از ایشون تهیه کردن.

📚منابع زبان انگليسي

📖جامع مبتكران

گرامر

اين كتاب بدون شك مشهورترين كتاب درميان كتاب هاي زبان ميباشد در ادامه تا حد امكان سعي ميكنيم تمام جنبه هاي آن را بررسي كنيم.
      در قسمت قواعد اين كتاب با يك درسنامه مناسب شروع شده است اما اگر در قسمت قواعد سطح شما پايين است و يا با اين درسنامه نتيجه نگرفته ايد كتاب گاج نقره اي حداقل در اين قسمت روان تَر كار كرده است.در ادامه تست هاي قواعد را ميبينيم كه ابتدا تاليفي و سپس تست های كنكور مشاهده ميشود.سطح تست هاي تاليفي طوري است كه ابتدا معمولا تست هاي ساده تَر و سپس با يك روند نسبتا اهسته سخت تَر ميشوند. پاسخ هاي اين قسمت تا حد امكان كامل هستند و در جايگاه بسيار مناسبي قرار دارند.

واژگان

در قسمت واژگان ابتدا خود واژگان به همراه مثال(ويژگي بسيار مناسب)و معمولا مترادف يا متضاد و اگر كلمه همراه با اصطلاحي به كار ميرود سعي شده تا حد امكان از ان استفاده شود(ويژگي بسيار مناسب).سوالات اين قسمت سطح بسيار مناسبي دارند و حتي بعضا به اصطلاحات همراه با واژه مورد نظر نيز توجه شده است.پاسخ هاي ان هم تا حد امكان كامل هستند.

درک متن

قسمت بعد درك متن است كه با آموزش بخشي از مهارت هاي درك متن اغاز شده است سپس تعدادي تمرين براي تسلط اوليه روي آن بخش آورده شده است
      در انتهاي هر درس هم يك آزمون مخصوص آن درس اورده شده است.

آزمون های جامع

البته آزمون هايي هم از جمله جامع نيم سال اول و دوم و جامع سال سوم و پيش و همچنين جامع هر سه كتاب كه تعداد آن ها محدود است نيز در كتاب موجود است(براي تمرين بيشتر اينگونه آزمون ها و همچنين درس به درس آزمون خيلي سبز و فيل مبتكران مناسب ميباشند).
      انتهاي كتاب هم به سال سوم اختصاص دارد كه در مجموع پرباري بخش پيش دانشگاهي را ندارد.

📖منابع درك متن

براي شروع كار از متن نترسيم شبقره
      سپس درك متن مبتكران
      و در انتها پت و متن خيلي سبز نكته اين كتاب كه از منابع جديد درك متن است و كم تَر كسي اسم آن را شنيده است اينه كه شما با متن هاي با تعداد كلمات بالاتر مثل كنكورهاي٩٣ و سوالات بروز و البته متن هاي بروز مواجه ميشويد از جمله متن هايي درباره دابسمش،كلش اف كلنز و ...كه اين موارد نكته بي نظيري در كتاب هاي درك متن است پاسخ ها و درسنامه ان هم بسيار مناسب ارزيابي ميشود.
      لغات جديد هر متن را در يك دفتر يادداشت كنيد و در فرصت هاي مناسب ان ها را به دفعات مرور كنيد.
      البته هرچه زودتر شروع كنيد با اطمينان بيشتري ميتوانيد به تمام متن ها برسيد و حتما زمان بندي مناسبي را در برنامه خود قرار دهيد.

روش مطالعه زبان انگليسي:

درک متن

درس زبان را بايد درسي دانست كه درصد داوطلبان در آن خيلي پايين نيست ولي مشكل اصلي در زبان كنكور درك متن است كه اكثر داوطلبان در ان مشكل دارند.
      درس زبان را در سال كنكور(به دليل محدوديت زمان)با مطالعه درسنامه كتاب كمك اموزشي مناسب شروع كنيد(در بخش قواعد) مثال هاي ان را به دقت بخوانيد و در مرحله بعد تست هاي آن را بزنيد(اولويت اول تاليفي پاسخ نامه را هم به دقت بخوانيد و اگر نكته مهمي ديديد يادداشت كنيد البته از نشان دار كردن تست هاي مهم غافل نشويد.

لغت

در مبحث لغت هم سعي كنيد لغات را با مثال ياد بگيريد تا در ذهن شما با اطمينان بيشتري تثبيت شوند تا در مرور هاي بعدي ان ها را آسان تَر به ياد اوريد البته از يك موضوع غافل نشويد بعضي لغات ميتوانند در قالب يك اصطلاح به كار روند مثلا لغت take ميتواند در قالب اصطلاح take a test به كار رود.در تست زدن هم به همان نكات قبلي توجه ويژه اي داشته باشيد.نكته مهم ديگر اينكه سعي كنيد لغات جديد هر متن(اعم از كلوز و ريدينگ)را در يك دفتر يادداشت كنيد و بعدها ان ها را مرور كنيد زيرا اين لغات معمولا از لغات پرتكرار متون زبان انگليسي هستند.

تمرین منظم درک متن و کلوز تست برای آمادگی بیشتر:

پيشنهاد ميكنيم مبحث درك متن را از هم اكنون در برنامه خود قرار دهيد(در مجموع يك شب در ميان يك كلوز و هر شب يك ريدينگ كه زمان كل آنها + تحليل حدود ربع ساعت كافي است)زيرا مبحث آن تمريني است و شما از همين حالا نياز به تمرين داريد(سعي كنيد وقت را براي كلوز به حدود ٢ تا ٣ دقيقه و ريدينگ به حدود ٤ تا ٥ دقيقه محدود كنيد).اما در جلسه ازمون براي اينكه به مبحث درك متن برسيد سعي كنيد كم كم زمان را براي خود هر چه بيشتر محدود كنيد تا به مبحث ريدينگ برسيد(براي تمرين بيشتر آزمون هاي جامع درس به درس و كلي ميتوانيد از كتاب هاي فيل مبتكران و آزمون خيلي سبز استفاده كنيد).

5. Top | #5

نمایش مشخصات
      درصد 80/آقای علی دهقانی/رتبه ی 35 منطقه ی 2

کتاب
      شبقره رو میخوندم و تست میزدم و کتاب رو هم میخوندم

حدود 90

حقیقتش من
      از چهارم دبستان کلاس زبان رفتم برای همین خیلی این درس رو نمیخوندم

گرامر هم چند تا نکته داره که توی همه ی کتاب ها موجود هست و داوطلبان میتونن با استفاده از این نکات از پس سوالات بر بیان

لغت هم هر چه قدر خونده بشه بازم ممکنه سوالی تو کنکور بیاد که نشه جواب داد، اما با خوندن لغت های کتاب و کار کردن تست های هر منبعی به اکثر سوال هاش جواب داده میشه

کلوز که بهترین روش براش به نظر من اینه که با تمرین بتونیم با خوندن خط اول یک متن موضوع کلیش رو راحت بفهمیم

7-نظرتون راجع به سوالات متن و چگونگی رسیدن تسلط در اون ها+معرفی یک منبع پیشنهادیتون از میان منابع

تنها راهش خوندن متن های زیاد انگلیسی هست

8-توصیه تون به داوطلبا در خصوص اینکه درس زبان رو به عنوان درس چندم در بین دروس عمومی جواب بدن؟

به نظر من بهتره دروس عمومی رو به همون ترتیب دفترچه پاسخ داد.

9-چه روشی رو برای جمع بندی زبان در بازه های جمع بندی و مخصوصا بازه ی جمع بندی آخر توصیه میکنین؟خوندن؟تست زدن؟یا برگشتن و مرور اشتباهات؟

من خودم فقط تست هایی که اشتباه زده بودم رو مرور می کردم. ولی این کار رو به کسی پیشنهاد نمیکنم!

10-در باره ی تحلیل سوالات کنکور های آزمایشی چه توصیه ای دارین؟اشتباهاتتون رو به چه صورتی و در چه بازه هایی مرور میکردین؟

اگر بچه ها زمان داشته باشن تحلیل سوالات کنکور آزمایشی هم میتونه خیلی مفید باشه چون این سوالات رو خودشون در جو آزمون جواب دادن.

11-بخش متن بدون شک سخت ترین بخش زبان انگلیسی هستش چه چیزی دقیقا باعث تسلط شما تو این بخش شد؟

من توی اینترنت دنبال هر چیزی باشم به انگلیسی جست و جو میکنم، و خوب همه ی اونا متن هستن!

12-برای عده ای از داوطلبان که درصد مینیممی مثل 40 رو میخوان چه توصیه ای دارین؟این دانش آموزان کدوم بخش ها رو برای خوندن انتخاب کنن تا بتونن به این درصد برسن؟

به نظر من گرامر و لغت رو بخونن میتونن به اکثر سوالای این مباحث و چند سوال از متن و کلوز جواب بدن.

13-شده بعضی وقتا به سوالاتی بر بخورین که دچار شک بشین؟توصیتون چیه آیا باید به هر قیمتی پاسخ داد یا گذشت از سوال؟

به نظر من اگر داوطلب فقط بین 2 گزینه شک داشت جواب بده بهتره اما برای شک بیشتر از اون باید تست رو رها کرد.

14-مطالعه ی کتاب 504 رو پیشنهاد میکنین به داوطلبان کنکور؟در کل چه پیشنهادی برای لغات ناآشنا و برخورد با اونا دارین؟

از این کتاب استفاده نکردم.حقیقتش هر چه قدر هم لغت خونده باشیم بازم کنکور میتونه غافلگیرمون کنه، ولی هر چه بیشتر بخونیم کمتر غافلگیر میشیم.

ایشون در صحبت هاشون روی نقش مطالعه ی زبان خارج و قبل از برنامه ی کنکور تاکید بیشتری دارن و همچنین عامل تسلط در متن های انگلیسی رو به کار کردن با متن های انگلیسی در خارج برنامه ی کنکور نسبت میدن و همچنین اعتقاد دارن که درس های عمومی باید به ترتیب جواب داده بشن که میتونه ناشی از تسلط ایشون تو همه ی درس های عمومی باشه.

با تشکر از آقای دهقانی @7ali7

6. Top | #6

نمایش مشخصات
      درصد 86/خانوم ندا مهدی زاده/رتبه ی 59 منطقه 2

مبتکران جامع و سوم-که اصلی ترین منبعم بود هم برای خوندن هم برای تست
      درک متن اناری
      و شبقره که شبقره رو آخرای سال تهیه کردم سطحش بسیار پایین تره ولی توضیحات کاربردی داره
      کتاب
      لغات خارج از کتاب مهروماه که بخش اولشو خوندم و در افزایش دامنه لغت موثر بود
      گاج هم میخوندم ولی نه کامل توضیحات گرامرش کامل بود

خوب نبود حدود 50-60 ولی به مرور که سوالات کنکور هم چند بار حل کردم به 80 رسید بهترین درصدم هم کنکور بود

فقط برای کنکور کلاس نرفتم

مبتکران تو گرامر یکم بیش از حد نکته خارج از کتاب گفته گاج کنکوری تر تکنیک یادداده
      تست تالیفی زیاد نمیخواد تسلط روی تستای کنکور کافیه تیپ سوالاتشم کاملا مشخص

از مبتکران میخوندم لغات پیش سخت تر و فرار تر هست تشریحی بیشتر لازمه تا تست.
      تستای مبتکران میزدم گرچه بعضی تستای تالیفیش خیلی فراتر از کنکور و به نظرم غیرضروری بود

تسلطم روی تستای کلوز بیشتر از ریدینگ بود گرچه سرعت عمل زیادی نداشتم
      کلوز های کنکور رو چندبار حل کردم نکاتشون رو یادداشت و مرور میکردم منبع هم زردعمومی و اناری
      با تمرین زیاد خیلی زودتر به نتیجه میشه رسید در تستهای کلوز نسبت به ریدینگ

7-نظرتون راجع به سوالات مربوط به کلوز تست که دارای نکته ی گرامری هستن؟و اینکه چطوری مشیه از پس این سوالا که برای اغلب داوطلب ها مشکله بر اومد
      نکاتشو یادداشت و مرور میکردم که اغلب خارج از کتاب بود به حروف اضافه و اصطلاحات توجه زیادی داشته باشند

تسلط روی درک متن یک مهارته که با تمرین خیلی زیاد بهتر میشه دامنه لغات باید زیاد بشه و هنگام متن خوانی به خصوص سرجلسه نباید عجله کرد

به نظرم درک متن رو برای آخر نگه دارید و وقت زیادتر از معمول بهش اختصاص بدید
      ولی تو خونه هنگام تمرین زمان دار بزنید

به ترتیب دفترچه
      من از زمان دینی و ادبیات کم میکردم برای زبان وقت زیادی میموند

همیشه همش رو میخوندم گرچه ماه های آخر به طور جدی تر وقت گذاشتم برای لغت و گرامر
      درک متن و کلوز رو همیشه کارمیکردم

چون زبان نقطه ضعفم بود زیاد وقت میذاشتم
      حدود 2 تا 7 ساعت که آخرا هم زیاد بود
      اگه اینکارو نمیکردم پشیمون میشدم

بیشتر تستای کنکور رو حل کردم لغت ها رو هم جدی تر خوندم
      به نظرم هم ساعت تستی و هم تشریحی دروس عمومی در دوران جمع بندی باید بیشتر شه

کامل سوالات و گزینه ها رو تحلیل میکردم
      بیشتر دوران جمع بندی مرور نکات و اشتباهاتم بود

فقط تمرین زیاد و کار کردن چندباره تستای کنکور

لغت گرامر کلوز تست

بله مخصوصا در تستای لغت
      بار اول جواب نمیدادم دور دوم هم برخی اوقات جواب نمیدادم

بله هرچه دامنه لغات بیشتر باشه بهتره من مهروماه میخوندم که منابعش 504 و3000 لغات خارج از کتاب کنکور های سراسری بود

سخن پایانی:
      زبان جزو درسایی هست که زودبازده نیست هیچوقت از عدم پیشرفتتون ناامید نشید

ایشون بر خلاف افراد دیگری که ازشون مصاحبه شد در صحبت هاشون گفتن که زبان جزء نقاط ضعفشون بوده ولی با این حال تونستن به درصد بالایی برسن که نشون میده به خوبی تونستن از عهده ی این نقطه ی ضعف بر بیان و میتونن الگویی باشن برای کسایی که این موقع از سال وضع جالبی در زبان ندارن باشن همچنین ایشون بارها به تمرین زیاد و حل چندباره و مرور اشاره کردن که نشون میده لازمه ی یک درصد خوب تو زبان برای هر داوطلبی اعم از قوی و ضعیف اینکار ها یعنی تمرین زیاد,حل چندباره و مرور هستش

با تشکر از خانوم مهدی زاده @neda415

7. Top | #7

نمایش مشخصات
      درصد 80/آقای علی توفیقی/رتبه ی 426 منطقه ی 2

من فقط کتاب زبان جامع شهاب اناری رو داشتم. بنظر من که کافی بود! سوالات گرامر و ووکب کافی + 5-6 تا از هر کدوم از ریدینگ و کلوز ها به ازای هر درس.
      و فقط از روی اون میخوندم. کتاب درسی هم نمیخوندم!

عموما در سطح خوبی بود من تو قلمچی شرکت نمی کردم ولی یک دفعه که اومدم ترازم 7700 شد با اینکه خراب کردم پس در کل سطح خوب من ارزیابی میکنم خودمو

نه کلاس نرفتم من
      نه برای کنکور
      از همون بچگی با کامپیوتر و تکنولوژی.

سوالات گرامر تقریبا 2/3 در هر کنکور و آزمون آزمایشی بشدت کلیشه و ساده هستند.
      که فقط با تست زدن زیاد و یادگیری فن تست زدنشون, قابل پاسخ گویی هستند.
      میمونه اون 1/3 دیگه که اونم یه مقداری کلمه و Vocab باهاش ترکیب میشه که با یکم دقت به سادگی حل میشن اونام. + منبع منم همون کتابی که ذکر کردم بود.

سوالات لغت هم مثل گرامر, تقریبا همشون در حد کتابن غیر از 1-2 سوال که از کنکور 95 به بعد استفاده میشد که یک گزینه خارج کتاب بود (که البته با رد گزینه به سادگی حل میشد), با توجه به این موضوع, در ضمن سال حتی اگه دایره لغت خوبی هم نداشته باشین میتونین با یه برنامه ریزی همه لغات کنکوری رو یاد بگیرین. منبع هم من از همون کتاب جیبی اون کتاب جامع استفاده کردم.

باز هم همون کتابی که خودم استفاده کردم. ولی اغلب کتاب ها خوبن!

راستش سوالای کلوز واسه منم عموما سخت بودن! تقریبا همیشه یکی شونو غلط میزدم.
      تا وقتی که به تایم شبیه سازی کنکور های سراسری توی خونه رسید( یعنی 1 ماه قبل کنکور), تقریبا مشکلم باهاشون حل شد.
      خیلی جالبه که بنظر من سوالات گرامر قسمت کلوز از خود سوالات گرامر اصلی سخت ترن! بهرحال, با دقت و خصوصا اینکه کلوز چی ازتون میخواد, اینام حل میشن.

سوالات متن بنظر شخص من, زیاد جالب نیست که هردوتا رو دفعه ی اول جواب بدین چون دقت آدم محدوده و اشتباهاتش هم زیاد..
      در مورد این هم, فقط دقت زیاد و صد البته, تمرین زیاد و تمرین ریدینگ های زیاد کمک میکنه.
      منبع خوب باز هم همون کتاب بود, ولی اگه میپسندین یا میبینین که مشکل دارین, از کتب مخصوص ریدینگ استفاده کنین.

مثل همیشه, سوالات رو علامت بزنین جفتشون اونایی که میدونین و اونایی که نمیدونین.
      من خودم از درس ادبیات مثلا, نهایتا 12 سوال دور اول حل میکردم. بقیش رو موکول میکردم به دور دوم.
      زبان هم همینطور بود, دور اول سوالاتی که میدونستم رو ازش میزدم, و ریدینگ اول و کلوز.
      که من تقریبا همیشه, همه سوالات این 3 بخش رو جواب میدادم
      و ریدینگ دوم هم به دور دوم موکول میکردم + سوالاتی که باقی موندن

من همیشه طبق دفترچه میرفتم بنظرمم همین درسته.
      من دایره لغت نسبتا خوبی داشتم.
      پس فقط گرامر رو من کار میکردم ضمن سال + تفننی ریدینگ هم کار میکردم بعضی اوقات.

میانگین هفته ای 1 ساعت

من دور اول اونایی که مطمئن بودم میزدم
      و سوالات شک دار + ریدینگ دوم رو واسه دور دوم.

بشدت توصیه میشه!
      اصلا آزمون بدون تصحیحش به درد نمیخوره!

توضیح دادم, تست هایی که بعضا میزدم + خود آزمون هایی که میدادم

16-برای عده ای از داوطلبان که درصد مینیممی مثل 40 رو میخوان چه توصیه ای دارین؟این دانش آموزان کدوم بخش ها رو برای خوندن انتخاب کنن تا بتونن به این درصد برسن؟ بنظرم 3-2 سوال از ریدینگ + 3 تا Vocab + دو تا از تست های گرامر + 2 تا از کلوز ها که تقریبا 40 درصد میشه

من عموما سوال شک دار زیاد نداشتم
      و با توجه به این همیشه جواب میدادم ( فک کنم در طول سال جمعا 4-5 سوال نزده داشتم توی آزمون ها و کنکور هایی که دادم)

به نظر من اصلا نیازی نیست + دایره لغات رو فقط باید خودتون گسترش بدین

با تشکر از آقای توفیقی @WickedSick
      ویرایش توسط Aries : 07 شهریور 1396 در ساعت 11:47

8. Top | #8

نمایش مشخصات
      درصد94/آقای سید مسعود معصومی زاده/رتبه ی 451 منطقه ی 2

منابع زبانم در سال کنکور: انتشارات
      شبقره جامع کنکور، فیل زبان شهاب اناری، درک مطلب انگلیسی گاج بود.
      البته در سال های دوم و سوم با
      خط سفید کار می کردم. شبقره کتاب کاملاً ایده آلی هستش. یعنی با داشتن این کتاب هم گرامر را به صورت بسیار عالی فرا می گیریم و هم با متن های کلوز و درک مطلب آشنا می شویم و هم با واژگان دروس. در طبقه بندی سوالات و توضیح گرامر هم به نظرم خیلی عالی است و داوطلب راحت می تواند به این درس تسلط کافی را پیدا کند.
      فیل زبان نیز در دوران جمع بندی بیشتر به درد می خورد و می توان در زمان کوتاه گرامر و لغات را با آن مرور کنیم. خط سفید نیز برای سال های پایین و مطالعه برای امتحان نهایی سال سوم موثر واقع می شود.
      اما به نظرم
      شبقره عالی ترین است.

من زبانم سطحش
      خوب بود. در واقع من در گرامر خوب بودم. کمی در لغت مشکل داشتم که با مرور زیاد واژگان، علی الخصوص قسمت انتهایی کتاب درسی سال چهارم، توانستم آن را بهبود بخشم. در آزمون ها نیز اوایل مشکل داشتم. اما رفته رفته با مطالعه بیشتر و بهتر و منابع درست تونستم ضعفم را جبران کنم.

چیزی که مسلم است اینه که همه به فراگیری این درس مشتاق اند. من هم قبل از کنکور به کلاس زبان می رفتم. و بسیاری از گرامر ها را در آن موقع یاد گرفته بودم.

سوالات گرامر
      اولین سوالات کنکور می باشند و اغلب از یک الگوی خاصی تبعیت می کنند که می توان با شبقره و تست های خوب تالیفی و هم چنین کنکور به این قالب ها تسلط پیدا کنیم. من خودم از اینکه یکی از این سوالات را اشتباه بزنم خیلی بدم می اومد چون سوالات راحت زبان همان گرامر هایشان هستند. در واقع گرامر یک چیز فیکس است و نمی توان بیش از حد روی آن ها مانور داد.

لغت ها باید
      پیوسته از اول مرور گردند. کاری که معلم زبان ما در هر جلسه انجام می داد و باعث تثبیت واژگان در ذهن شد. این کار در دوران جمع بندی باید بیشتر صورت گیرد. زدن تست ها بدون شک ما را با کلمات جدید و کاربردهای واژه ها در جملات آشنا می کند. من برای مرور سریع واژه ها از لغتنامه آخر کتاب درسی سال چهارم و فیل زبان استفاده می کردم وتست ها را از شبقره می زدم.

در
      کلوز ها (که هم گرامر و هم لغت مطرح می شوند)باید بر هر دو تسلط داشت. چیزی که واضح است اینه که اغلب لغات کلوز ها از همان کتب درسی است. با مطالعه بسیار خوب کتاب های درسی می توان مشکل کلوز را برطرف ساخت. من خودم در اوایل به شدت در این قسمت مشکل داشتم. اما وقتی دقت کردم دیدم که واقعا بیش از 90% لغات از کتاب است و بقیه را می توان با همان واژه ها فهمید.

7-نظرتون راجع به سوالات مربوط به کلوز تست که دارای نکته ی گرامری هستن؟و اینکه چطوری مشیه از پس این سوالا که برای اغلب داوطلب ها مشکله بر اومد؟

همان طور که فرمودید این بخش
      مشکل ساز است. در واقع هیچ فرقی با تست های گرامر ندارد. اما چون همان طور که گفتم سوالات گرامر فیکس هستند طراح گرامر را در این بخش می آورد. کاری که توصیه می کنم مفهومی خواندن گرامر است که بتوانند در همه ی جای جملات گرامر مربوطه را تشخیص دهند.

تسلط بر
      واژه ها در این جا نیز کارساز خواهد بود و باعث فهم بیشتر ما در متن می گردد. استفاده از درک مطلب گاج ما را با متون مختلف آشنا می کند و خواهیم دید که متون نیز حالت تکراری دارند. یعنی تنها روی یک تاپیک های خاصی مطرح می شوند.

من خودم زبان
      آخر از همه می زدم. بهترین کار در زبان اینه که به تسلط خوب در لغت و گرامر برسیم تا بتوانیم در مدت زمان کوتاه تری تست هایش را بزنیم و باقی را در کلوز و درک مطلب استفاده کنیم. خواندن چشمی سوالات و انگلیسی فهیمدن آن ها و ترجمه نکردنشان نیز موارد بسیار مهمی در این درس هستند.

بستگی به شخص دارد. من خودم زبان را
      آخر می زدم. اگر کسی واقعاً در زبان عالی است و می تواند راحت بزند اول یا دوم بزند. اما این را بداند که اگه سوالات برایش سخت شدند ناامید نشود.

لغت برایم مهم تر بود.

من
      در اوایل اصلا به زبان توجهی نمی کردم. در اواخر وقتی دیدم کمی با افت مواجه شدم سعی کردم حداقل دوبار در هفته آن را بخوانم.

در زمان جمع بندی
      تنها باید با تست به معایب خود پی ببریم و درصدد جبران آن ها اقدام کنیم.

در سوالات
      کنکور های آزمایشی بیشتر به گرامر و لغات بها می دادم و اشتباهات و نزده هایم در این قسمت ها را مطالعه می کردم.

همان طور که عرض کردم تسلط بر
      واژگان یعنی تسلط بر درک مطلب.

16-برای عده ای از داوطلبان که درصد مینیممی مثل 40 رو میخوان چه توصیه ای دارین؟
      این دانش آموزان کدوم بخش ها رو برای خوندن انتخاب کنن تا بتونن به این درصد برسن؟
      حتما
      لغات سال چهارم و گرامر های دوسال سوم و چهارم را مطالعه کنند. که با این کار به درصدی بیش از چهل هم می رسند.

اگر شکم
      در دو گزینه بود یکی را می زدم(آن هم اولین انتخابم را). ولی در سوالات دیگه راحت ازشون می گذاشتم و وسواس به خرج نمی دادم. سوالات دیگه ای هم هستند.

من خودم این سوال را از معلم زبان مدرسه ام پرسیدم. ایشون گفتند:سال چهارمی ها
      به علت کمبود وقت اصلاً نیاز به مطالعه ی این کتاب را ندارند و واژه ها 90% از کتاب درسی هستش. اما سال سومی ها با وقت زیادی تری که دارند می توانند بخوانند. اما من خودم در مطالعه ی این کتاب ضرورتی نمی بینم.

19-در آخر هم سوال درخواست شده از طرف کاربران:
      پیشنهاد درباره ی منابع یا روش های درس انگلیسی

اگر از اول با
      شبقره کار کنید با مشکلی روبه رو نمی شوید. تنوع سوال و درسنامه ی خوبش، برای کنکور عالی است. اما توصیه می کنم در تابستان و وقت های باقی مانده درک مطلب های کنکور های اخیر را کار کنند. همین کار باعث تسلط شما از اول بر متون می شود. زیاد هم در در جلسه به ساعت نگاه نکنید و عملا نگاه کردن بیش از حد ساعت، خودش وقت گیر و استرس زا است.
      امیدورام مفید واقع شده باشم. سپاس فراوان از همگی.

با تشکر از آقای معصومی زاده MasouD1377
      ویرایش توسط Aries : 08 شهریور 1396 در ساعت 04:41

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن