خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
    1. Top | #1
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات

Question اشکال در کتاب ریاضی جامع مهروماه

تو تست های درسنامه فصل دنباله بخش دنباله هندسی یه فرمول استفاده کرده تو سوال که اگه جملات مثلا 1 و 3 و 7 یک دنباله حسابی جملات متوالی دنباله هندسی باشن ازش استفاده می کنیم. فرمول رو می دونم اما تو درسنامه پیداش نکردم . یعنی چاپ کتاب خرابه؟

2. Top | #2
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Kianoosh نمایش پست ها
      تو تست های درسنامه فصل دنباله بخش دنباله هندسی یه فرمول استفاده کرده تو سوال که اگه جملات مثلا 1 و 3 و 7 یک دنباله حسابی جملات متوالی دنباله هندسی باشن ازش استفاده می کنیم. فرمول رو می دونم اما تو درسنامه پیداش نکردم . یعنی چاپ کتاب خرابه؟
      سلام.
      واقعا خوبه که دنبال اثباتش هستی. ولی من بهت میگم که کلا این فرمول رو بیخیالش شو! فرمولش کارایی خاصی نداره! چون وقتی جواب میده که جملات دنباله هندسی ، متوالی باشن!
      مثلا این سوالو با این فرمول نمیتونی حل کنی!
      untitled.png
      این سوالات رو از 2 روش دیگه غیر از فرمول میشه حل کرد! سایر سوالات ترکیب دنباله عددی و هندسی رو هم با همین 2 روش میشه حل کرد!
      روش اول: جملات n ام ، m ام و z ام رو به ترتیب برابر با جملات p ام ، k ام و f ام دنباله هندسی قرار بدیم. دو طرف رو از هم کم کنیم و 3 تا معادله بدست بیاریم بر حسب q و d. از این 3 معادله q بدست میاد
      روش دوم: مقدار d دنباله حسابی رو بر حسب جمله اول یعنی a1 بدست بیاریم... با استفاده از خاصیت b2=ac در دنباله هندسی و خاصیت 2b=a+b در دنباله حسابی نسبت دو جمله ی دنباله عددی رو پیدا کنیم و بعد q رو بدست بیاریم
      روش دوم هم فقط وقتی جواب میده که جملات دنباله متوالی باشن!
      پس درست و حسابی ترین روش همون روش یک هست!
      من حتی یه بار یه سوال دیدم ، دقیق صورتش رو یادم نیست ولی اینطوری بود منظورش:
      میگفت جملات سوم ، پنجم و هشتم یه دنباله ی حسابی ، جملات اول ، n ام و m ام یک دنباله ی هندسی هستند. m و n رو طوری تعیین کنید که m-n کمترین مقدار ممکن رو داشته باشه!
      دیگه اینجا فرمول به هیچ دردت نمیخوره! خیلی سوال قشنگی بود! اگه پیداش کردم میذارمش اینجا

3. Top | #3
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ActionSpider نمایش پست ها
      سلام.
      واقعا خوبه که دنبال اثباتش هستی. ولی من بهت میگم که کلا این فرمول رو بیخیالش شو! فرمولش کارایی خاصی نداره! چون وقتی جواب میده که جملات دنباله هندسی ، متوالی باشن!
      مثلا این سوالو با این فرمول نمیتونی حل کنی!
      برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Untitled.png
مشاهده: 44
حجم: 9.7 کیلو بایت
      این سوالات رو از 2 روش دیگه غیر از فرمول میشه حل کرد! سایر سوالات ترکیب دنباله عددی و هندسی رو هم با همین 2 روش میشه حل کرد!
      روش اول: جملات n ام ، m ام و z ام رو به ترتیب برابر با جملات p ام ، k ام و f ام دنباله هندسی قرار بدیم. دو طرف رو از هم کم کنیم و 3 تا معادله بدست بیاریم بر حسب q و d. از این 3 معادله q بدست میاد
      روش دوم: مقدار d دنباله حسابی رو بر حسب جمله اول یعنی a1 بدست بیاریم... با استفاده از خاصیت b2=ac در دنباله هندسی و خاصیت 2b=a+b در دنباله حسابی نسبت دو جمله ی دنباله عددی رو پیدا کنیم و بعد q رو بدست بیاریم
      روش دوم هم فقط وقتی جواب میده که جملات دنباله متوالی باشن!
      پس درست و حسابی ترین روش همون روش یک هست!
      من حتی یه بار یه سوال دیدم ، دقیق صورتش رو یادم نیست ولی اینطوری بود منظورش:
      میگفت جملات سوم ، پنجم و هشتم یه دنباله ی حسابی ، جملات اول ، n ام و m ام یک دنباله ی هندسی هستند. m و n رو طوری تعیین کنید که m-n کمترین مقدار ممکن رو داشته باشه!
      دیگه اینجا فرمول به هیچ دردت نمیخوره! خیلی سوال قشنگی بود! اگه پیداش کردم میذارمش اینجا
      ممنون از توضیح خوبتون .به اثبات نیاز ندارم. می خوام ببینم فرمول کجای کتابه

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      up

5. Top | #5
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      up
      یکی بی زحمت یه عکس بگیره بذاره

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن