خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
    1. Top | #1
      کاربر نیمه فعال

Sarkhosh
      نمایش مشخصات

Post برنامه ریزی ساده برای آزمون های آزمایشی

برنامه ریزی قطعا مهم ترین ابزاریه که یک کنکوری باید به اون مسلط باشه و اگر مسلط نباشه و نیاز به نظارت داشته باشه لازمه از یک رتبه برتر کنکور کمک بگیره. توی این مجال میخوام روش برنامه ریزی برای آزمون های آزمایشی رو تا جایی که توانایی دارم توضیح بدم.
      واقعا برنامه ریزی کار سختی نیست. فقط سه مهارت می خواد تا بتونید بهترین برنامه رو بریزید: الف) شناخت از مباحثِ تک تکِ دروس ب) تشخیصِ اولویت کارها و انجام الویت های بالاتر ج) شناخت کافی از تواناییِ مطالعاتیِ خود.
      اول: واقعا دست یافتن به این ویژگی برای دانش آموز کنکوری کار خیلی سختیه برای همین اکثر کنکوریا به کمک نیاز دارند. مثلا من نمیدونم برای حد،پیوستگی و مجانب باید چند تا تست بزنم. چند ساعت باید درسنامه بخونم؟ مرورش با چه روشی کارآمدتره و چند پرسش دیگه که مطمئنا برای برنامه ریزی باید به اونها جواب بدیم. یک عده هستند که به علت این که کنکوری زیاد دیدند و توی مدرسه شون جو کنکور هست و رتبه برترهایی داره؛ توی این زمینه کمتر به مشکل بر می خورند(من خودم این جوری بودم). بقیه بچه ها به نظر من از رتبه های برتر سوال کنند و کمک بگیرند.
      دوم: الویت شناسی هم واقعا مهمه. من مثلا وقتی اولویت شناس نباشم یک دفعه کلِ عمومی رو میگذارم برای بعد عید فارغ از اینکه خیلیا با عمومی رتبه برتر شدند. یا مثلا میام توی ادبیات قرابت هی درسنامه میخونم به جای تست. یا توی گسسته هی درسنامه میخونی تا بتونی تست حل کنی و چندین کار غلط دیگه که ناشی از نشناختنِ اولویت هاست.
      سوم:هر چقدر از اهمیت این ویژگی بگم باز کمه. شناخت از خود یعنی من بدونم کدوم نوع از تایمِ مطالعه مناسبِ شرایط روحی روانیِ من هست: 1 ساعت مطالعه 0.25 ساعت استراحت یا 1.75 ساعت(105 دقیقه مستمر) مطالعه 0.5 ساعت استراحت یا ... ؛ که این فقط با آزمون و خطا بدست میاد و زمانِ این آزمون و خطاها تابستونه. یا مثلا بدونم توی یک تایمِ مطالعه چند تا تستِ دیفرانسیل میتونم بزنم؟چند تا فیزیک؟چند تا هندسه؟ توی یک تایم مطالعه چند صفحه درسنامه ی شیمی رو میتونم بخونم؟ چند تا درس دینی رو میتونم بخونم؟ و ... .
      وقتی شما به این سه مهارت رسیدید اونوقته که برنامه ریزیِ ساده محقق میشه. بعد از قسمت دوم و سوم میتونید به خودتون لقب یک برنامه ریزِ حرفه ای رو بدید(لقبی که بقیه به من میدادند از بس برنامه می ریختم)

alimosleh.blog.ir

2. Top | #2
      کاربر نیمه فعال

Sarkhosh
      نمایش مشخصات
      ...
      ویرایش توسط ali555 : 18 آبان 1397 در ساعت 11:19

3. Top | #3
      کاربر نیمه فعال

Sarkhosh
      نمایش مشخصات
      همراهانِ گرامی؛ با آخرین بخشِ آموزشِ برنامه ریزیِ ساده ی آزمونی در خدمت شما هستیم[رادیو طور]. توی این قسمت میخوام ریزه کاری ها و نکاتی رو ذکر کنم که برنامه ریزیِ شما رو از بقیه متمایز کنه. می خوایم ظرافت ها رو واردِ برنامه ریزی کنیم.
      الف: ظرافتِ اولِ ما اینه که یه برنامه ی روزانه و ثابت برای بعضی مباحث در نظر بگیریم و برنامه ی اصلی رو متمرکز کنیم روی درس های مهم تر. این چیزیه که من توی خیلی از رتبه های برتر دیدم. مثلا من میشناسم کسی رو که برای زبان وقت اختصاص نمی داد و هر روز توی سرویسِ مدرسه و زنگ تفریح با لقمه مهروماه زبان رو بالای 60 زد(با اینکه اوایل خیلی ضعیف بود). یا میشناسم که لغت و تاریخ ادبیات رو توی وقت استراحتِ بینِ تایم های مطالعش میخوند. یا شما می تونید زبانفارسی رو شبی 20تا تست بزنید(یا هم اندازه اش درسنامه بخونید) و اگه درست انجام بدید حداقل 3تا از تست هاش رو می تونید بزنید. تا جایی که میتونید و بهتون فشار نمیاد از این حرکتا بزنید.
      ب:ظرافتِ دوم درباره ی چینشِ درس ها توی جدولِ هر هفته ست. باید به چند نکته توجه کنید:
      اول:توی هر روزِ تعطیل حداقل 3 و حداکثر 5 درسِ مختلف قرار بدید. دوم:جوری نشه که بیشتر از 5 روز بگذره ولی شما یک درسی رو نخونده باشید. سوم:سعی کنید با برنامه ی مدرسه همگام باشید(فقط سعی کنید؛ اگر نشد اولویت با برنامه خودتونه و با مدرسه فقط بسازید). چهارم:روزی 0.5 ساعت وقت بذارید و دروسِ اختصاصی ای رو که همون روز توی مدرسه یاد گرفتید رو مرور کنید به صورتِ تورق سریع[اگه جزوه ی خوبی دارید از روی جزوه وگرنه از روی کتاب های خوب].
      پ:ظرافتِ سوم اینه که موقعِ برنامه ریزی خودتون باشید. یعنی بدونید این برنامه ای که می ریزید باید فردا اجرا کنید؛ پس آرمانی برنامه نریزید و اگر هم توانتون کمه؛ باید ذره ذره بیاید بالا نه با خیال پردازی.
      ت:چهارمین ظرافت و ضامنِ اجراییِ یک برنامه ی خوب اینه که یا خودتون از مهارتِ خودکنترلی برخوردار باشید(همچین آدمایی خیلی کم و خیلی خوبن) یا اگر نیستید باید یک نفر چکتون کنه. این فرد باید دو تا ویژگیِ خوب داشته باشه:اول) شما ازش حرف شنوی داشته باشید. دوم) از مسئله ی کنکور اطلاعات و دانشی داشته باشه تا شرایط رو درک کنه. با این توصیف این فرد یا میتونه برادرِ بزرگترِ شما باشه یا یک رتبه ی برترِ کنکور یا ... .
      امیدوارم به کمکِ این سلسله مطالب، شما به این توانایی رسیده باشید که بتونید در وهله ی اول یه برنامه ی درجه یک بریزید و بعد به اون عمل کنید؛ اما مهم تر از از همه چیز اینه که:
      با برنامه زندگی کنید.
      alimosleh.blog.ir

4. Top | #4
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ali555 نمایش پست ها
      همراهانِ گرامی؛ با آخرین بخشِ آموزشِ برنامه ریزیِ ساده ی آزمونی در خدمت شما هستیم[رادیو طور]. توی این قسمت میخوام ریزه کاری ها و نکاتی رو ذکر کنم که برنامه ریزیِ شما رو از بقیه متمایز کنه. می خوایم ظرافت ها رو واردِ برنامه ریزی کنیم.
      الف: ظرافتِ اولِ ما اینه که یه برنامه ی روزانه و ثابت برای بعضی مباحث در نظر بگیریم و برنامه ی اصلی رو متمرکز کنیم روی درس های مهم تر. این چیزیه که من توی خیلی از رتبه های برتر دیدم. مثلا من میشناسم کسی رو که برای زبان وقت اختصاص نمی داد و هر روز توی سرویسِ مدرسه و زنگ تفریح با لقمه مهروماه زبان رو بالای 60 زد(با اینکه اوایل خیلی ضعیف بود). یا میشناسم که لغت و تاریخ ادبیات رو توی وقت استراحتِ بینِ تایم های مطالعش میخوند. یا شما می تونید زبانفارسی رو شبی 20تا تست بزنید(یا هم اندازه اش درسنامه بخونید) و اگه درست انجام بدید حداقل 3تا از تست هاش رو می تونید بزنید. تا جایی که میتونید و بهتون فشار نمیاد از این حرکتا بزنید.
      ب:ظرافتِ دوم درباره ی چینشِ درس ها توی جدولِ هر هفته ست. باید به چند نکته توجه کنید:
      اول:توی هر روزِ تعطیل حداقل 3 و حداکثر 5 درسِ مختلف قرار بدید. دوم:جوری نشه که بیشتر از 5 روز بگذره ولی شما یک درسی رو نخونده باشید. سوم:سعی کنید با برنامه ی مدرسه همگام باشید(فقط سعی کنید؛ اگر نشد اولویت با برنامه خودتونه و با مدرسه فقط بسازید). چهارم:روزی 0.5 ساعت وقت بذارید و دروسِ اختصاصی ای رو که همون روز توی مدرسه یاد گرفتید رو مرور کنید به صورتِ تورق سریع[اگه جزوه ی خوبی دارید از روی جزوه وگرنه از روی کتاب های خوب].
      پ:ظرافتِ سوم اینه که موقعِ برنامه ریزی خودتون باشید. یعنی بدونید این برنامه ای که می ریزید باید فردا اجرا کنید؛ پس آرمانی برنامه نریزید و اگر هم توانتون کمه؛ باید ذره ذره بیاید بالا نه با خیال پردازی.
      ت:چهارمین ظرافت و ضامنِ اجراییِ یک برنامه ی خوب اینه که یا خودتون از مهارتِ خودکنترلی برخوردار باشید(همچین آدمایی خیلی کم و خیلی خوبن) یا اگر نیستید باید یک نفر چکتون کنه. این فرد باید دو تا ویژگیِ خوب داشته باشه:اول) شما ازش حرف شنوی داشته باشید. دوم) از مسئله ی کنکور اطلاعات و دانشی داشته باشه تا شرایط رو درک کنه. با این توصیف این فرد یا میتونه برادرِ بزرگترِ شما باشه یا یک رتبه ی برترِ کنکور یا ... .
      امیدوارم به کمکِ این سلسله مطالب، شما به این توانایی رسیده باشید که بتونید در وهله ی اول یه برنامه ی درجه یک بریزید و بعد به اون عمل کنید؛ اما مهم تر از از همه چیز اینه که:
      با برنامه زندگی کنید.
      alimosleh.blog.ir
      مشکل حاد غالبا مورد ت هست.من رتبه برتر نمیشناسم که بیاد انگیزشی کار کنه همه در کار مشاوره وارد شدند اما یک جای کارشون میلنگه.مثلا من رفتم مشاور تحصیلی (فوق لیسانس روانشناسی بودند)به من گفت تا آذر آزمون آزمایشی نده فقط خودت بخون.بهشون گفتم مشکل انگیزشی دارم چون رتبه مورد نظرم رو نیاوردم گفت اون باید درونی باشه(یکی نبود بگه بابا من نتیجه ام بد شده حالم بده اومدم پیشت سرخوش نبودم که بیام)خلاصه پیدا کردن یک بشر مطابق بند ت خیلی مهمه چون یکجاهایی کم میاری اگر کسی میشناسه معرفی کنه.
      ونیز، پُر از توریست‌هایی ست که به کبوترهای ایتالیایی غذا می‌دهند ولی به کبوترهای شهرِ خودشان محل نمی‌گذارند.

«جزء از کل»، استیو تولتز. ترجمه پیمان خاکسار،نشر چشمه

5. Top | #5
      کاربر نیمه فعال

Sarkhosh
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط last shot نمایش پست ها
      مشکل حاد غالبا مورد ت هست.من رتبه برتر نمیشناسم که بیاد انگیزشی کار کنه همه در کار مشاوره وارد شدند اما یک جای کارشون میلنگه.مثلا من رفتم مشاور تحصیلی (فوق لیسانس روانشناسی بودند)به من گفت تا آذر آزمون آزمایشی نده فقط خودت بخون.بهشون گفتم مشکل انگیزشی دارم چون رتبه مورد نظرم رو نیاوردم گفت اون باید درونی باشه(یکی نبود بگه بابا من نتیجه ام بد شده حالم بده اومدم پیشت سرخوش نبودم که بیام)خلاصه پیدا کردن یک بشر مطابق بند ت خیلی مهمه چون یکجاهایی کم میاری اگر کسی میشناسه معرفی کنه.
      من خودم هم مشاورها رو به هیچ وجه قبول ندارم. اکثرا نیاز کنکوری رو نمیفهمند ولی رتبه برترا میفهمن چون خودشون تازه داغِ کنکور رو دیدن. من خودم هم از رتبه برتر کمک گرفتم mamad.hny ولی مشاور...من یه جلسه رفتم اوایل تابستون پارسال. همون اول گفت باید این مقدار زیاد به ملیون تومان پول بدی تا وارد طرح ما بشی.
      من اگه یه روزی رتبه برتر شدم شما بیا پیشِ خودم مورد ت رو انجام میدم.
      ویرایش توسط ali555 : 25 تیر 1396 در ساعت 13:38

6. Top | #6
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      مرسی از اطلاعات مفیدتون

7. Top | #7
      کاربر نیمه فعال

Sarkhosh
      نمایش مشخصات
      up
      "روزنوشت های یک کنکوری سابق"

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن