خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 20
    1. Top | #1
      کاربر اخراجی

bache-mosbat
      نمایش مشخصات

آموزش مطالعه ریاضی تجربی ویژه کنکوری های ۹۷

سلام دوستان
      من یه کنکوری ۹۶ بودم(و هستم) و معمولاً توی آزمون های کانون و سنجش و گزینه ی دو ریاضی رو بالای ۹۰ میزدم و توی کنکور ۹۶ هم تونستم با یه نزده، ۹۶.۶ درصد بزنم و قصد دارم روش مطالعه ام رو توضیح بدم، شاید بتونه به کسی کمک کنه.
      یکی از مهم ترین عوامل توی هر درس، انتخاب منبع(یا منابع) مناسب هست. به نظرم توی درس ریاضی تجربی، بهترین کار بررسی کنکور های گذشته هست و در کنارش تست های رشته ی ریاضی مشترک با تجربی.
      اکثر منابع بازار هم که همین کار رو به خوبی انجام دادن پس می مونه انتخاب منبع.
      اگه نیاز به آموزش خوب دارید، می تونید از کتاب خیلی سبز(چاپ 94 به بعد) استفاده بکنید.درسنامه ها علی هستن و توی پیوست کتاب یه بخش مقدمات داره که می تونه برای یه تازه کار مفید باشه. البته این کتاب تست های اخیر رشته ریاضی رو نیاورده و بخش اعظم تست هاش تست های ساده هستن که البته برای آموزش به صورت گام به گام در نظر گرفته شدن( یه جور میکروطبقه بندی بدون تیتر داره).
      اگه یه استاد خوب دارید و نیازی به یادگیری مفاهیم ندارید، کتاب iQ با تست های جوندارش میتونه نیاز تستی تون رو برطرف کنه. البته بعضاً تست های نامتعارف و چرند هم زیاد داره که ممکنه وقتتون رو بگیره.
      کتاب دیگه بازار که مطرح هست، مهر و ماه هستش که توی بخش های آموزشی ضعیف عمل کرده و برای یادگیری مناسب نیست. تعداد تست هاش هم یه مقدار زیاده( حدود ۵۰۰۰ تست، در حال که دو کتاب قبلی، حدود ۳۰۰۰ تست دارن). ضمناً هندسه رو خوب کار نکرده. یه فصل مقدمات هم داره( فصل صفر، مشابه دیفرانسیل ریاضی ها) که به خوبی مقدمات خیلی سبز نیست.
      کتاب گاج میکرو هم که پایه ش جدیداً منتشر شده، کتاب نسبتاً خوبی هست و من خیلی ها رو دیدم که با پیش دانشگاهیش نتیجه گرفتن؛ ولی من خودم با کتاب های سیاه و سفید خیلی راحت نیستم. از نظر محتوا هم مابین تست ها درسنامه هایی رو آورده که خیلی مفصّل نیستن اما خوب و کافی اند.
      کتاب دیگه بازار هم خوشخوان هست که پارسال بصورت محدود چاپ شد. این کتاب خیلی حجیم هست و تقریباً نکته خاصی نداره! تست هاش اصلاً به درد کنکور تجربی و حتی ریاضی هم نمی خورن. توی بخش هندسه ضعیف عمل کرده.
      کتاب دیگه هم مبتکران هست که تست هاش شبیه خوشخوان هستن و مثال های درسنامه هاش حوصله سر بر.
      کتاب کوله پشتی هم کتاب بدی نیست اما به نظرم برای درصد های بالا مناسب نیست.
      من حیث المجموع، بهترین کتاب به نظرم خیلی سبز هست که برای هر سطحی می تونه مناسب باشه.
      در مورد روش مطالعه هم من این کار رو کردم: چند درسنامه متوالی و مرتبط رو می خوندم و بعد همه ی تست های اون قسمت ها رو میزدم و بعد از هر تست به پاسخ تشریحی مراجعه می کردم. البته یادتون باشه که باید حتی المقدور خودتون روی تست ها فکر کنید. سعی کنید با برنامه آزمون ها پیش برید و هر روز( هر شب، اگر مایلید) بین ۳۰ تا ۵۰ تست بزنید و خیلی خودتون رو خسته نکنید.
      ** از بعضی از فصل ها نترسید! منحنی های درجه دو، فصل ساده ای هست فقط لازمه نکات هر منحنی رو به خوبی یاد بگیرید. در مورد هندسه هم باید بگم که اصلاً سخت و غیر قابل حل نیست. اگر هندسه رو مطالعه بکنید، ضعیف هم که باشید به دو تست اوم می تونید پاسخ بدید. بهترین کار در مورد هندسه اینه که از یه کتاب کمک آموزشی جامع استفاده کنید و بعد هم هندسه آزمون های قلم چی، گاج، سنجش و گزینه دو سال های اخیر رو بررسی کنید و به تسلط برسید. مطمئن باشید با این روش موفق میشید. امسال هم که سؤالات هندسه خیلی ساده بودن و سوال آخر هندسه هم که نکته اش رو از فیزیک می دونستیم.
      بعد از اینکه همه فصول رو مطالعه کردید، از یه کتاب جمع بندی استفاده کنید و در کنارش آزمون های جامع آزمایشی سال های اخیر رو زمان دار بزنید. من برای آزمون های جامع بین ۴۰ تا ۴۵ دقیقه وقت در نظر می گرفتم. ضمناً کتاب خط ویژه خیلی کتاب خوبی بود.
      یادتون باشه مهم ترین عامل موفقیت در ریاضی، تلاش و ممارست شماست.
      موفق باشید.

2. Top | #2
      کاربر فعال

Ashegh
      نمایش مشخصات
      خیلی خوبه که شما دوستان تجربیاتتون رو ب اشتراک میزارید

3. Top | #3
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      سلام و تشکر ویژه از تجربیاتی ک در اختیار دیگران میزارین
      فقط نظرتون راجع به دی وی دی های اموزشی امیر مسعودی چیه؟

4. Top | #4
      نفر برتر کنکور

نمایش مشخصات
      خیلی جالبه ممکنه ببینید برخی موسسات ادعا میکنن سوالات دی وی دی هاشون بالای 80 درصد تطابق داشته
      درحالی که اگه سوالای 96 رو با کنکورای گذشته مقایسه کنید شما هم به همون بالای 80 درصد تطابق میرسید
      یعنی اومدن نمونه سوالای گذشته رو کار کردن و طبق روال 80 درصد سوالا هموناس
      یکی از اشتباهای من زدن تستای تالیفی مهروماه بود
      با همین تستای کنکورای گذشته تا 80 میرسید(به شرطی که تیپ سوال رو یاد بگیرید)
      به خدا خودتون بشینین تستای 96 رو با کنکورای گذشته مقایسه کنید و قول میدم خودتون بهش میرسین که جز تستای 90 به بعد تجربی چیز دیگه ای کار نکنید

5. Top | #5
      کاربر نیمه فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      واقعا خیلی ممنون از تجربیات و تحلیل کامل کتب
      فقط یه چیزی بگم کتاب تخته سیاه هم برای تست خیلی به درد من خورد
      چون سوال های آزمونای آزمایشی مثل گزینه 2 قلمچی و سنجش رو داره که تست های ایده دار و آموزنده ای هست خیلی بدرد iq هم داشتم ولی به نظرم اگه کسی خوره ی تسته تخته سیاه خیلی تستاش ایده دارتر و استانداردتر و آموزنده تر از iq هست

6. Top | #6
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      سوال: من در درس های حل کردنی مانند ریاضی احساس ضعف می کنم. میخونما ولی کتاب رو که می بندم تست بزنم باز بلد نیستم. اصلا چه جوری باید درس های این مدلی رو بخونیم تا پیشرفت کنیم؟

و اما جواب:
      دروسی مانند ریاضی از نوع دروس تمرینی هستند یعنی برای یادگیری به تمرین و حل تست های آموزشی نیاز است. در نتیجه:

- ابتدا جزوه خود را به صورت سریع مطالعه کرده و فرمول ها و نکات مهم آن را استخراج کرده و وارد خلاصه نویسی های خود نمایید. سپس به مطالعه کتاب درسی بپردازید، زیرا کتاب درسی منبع اصلی طراحان آزمون سراسری می باشد و شما می توانید با مطالعه و حل تمرین های کتاب درسی، با ادبیات طراحان آشنا شوید.
      - سپس تست آموزشی را حل کنید. البته در حل تست ها هم زیاد مکث نکنید و اگر پاسخ را نمی دانید با استفاده از جزوه و پاسخنامه تشریحی، پاسخ را یادبگیرید. همچنین اگر در این تست ها نکته ای موجود است، نکات جدید را وارد خلاصه نویسی های خود نمایید.
      - تست زني به شيوه آموزشي تكميل كننده يادگيري شما مي باشد و حتما بايد در برنامه مطالعاتي شما قرار بگيرد. در دروس تمريني بايد٣٠٪‏ واحد مطالعاتي خود را به مطالعه و ٧٠٪‏ زمان باقي مانده را به تست زني اختصاص دهيد، زيرا اين دروس براي يادگيري به حل تست هاي فراوان نياز دارند.
      - همچنين بايد با جزوه باز تست بزنيد زيرا اين نوع تست يه يادگيري شما كمك مي كند و براي سنجش شما نيست. براي حل هر تست ٢ الي ٥ دقيقه زمان بگذاريد و درصورتيكه پاسخ را نمي دانستيد ابتدا به جزوه و در نهايت به پاسخنامه مراجعه كرده و بار ديگر سوال را حل كنيد.

بنابراین حتما در مطالعه و یادگیری این نوع دروس تعریف خود را از یادگیری تغییر داده و سعی کنید با مطالعه سریع جزوه و کتاب درسی بیشتر زمان واحد مطالعاتی خود را به زدن تست های آموزشی و تکمیل یادگیری های خود اختصاص دهید.
      ویرایش توسط lvjqd : 20 تیر 1396 در ساعت 17:41

7. Top | #7
      در انتظار تایید ایمیل

Ashegh
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط lafreak نمایش پست ها
      سلام دوستان
      من یه کنکوری ۹۶ بودم(و هستم) و معمولاً توی آزمون های کانون و سنجش و گزینه ی دو ریاضی رو بالای ۹۰ میزدم و توی کنکور ۹۶ هم تونستم با یه نزده، ۹۶.۶ درصد بزنم و قصد دارم روش مطالعه ام رو توضیح بدم، شاید بتونه به کسی کمک کنه.
      یکی از مهم ترین عوامل توی هر درس، انتخاب منبع(یا منابع) مناسب هست. به نظرم توی درس ریاضی تجربی، بهترین کار بررسی کنکور های گذشته هست و در کنارش تست های رشته ی ریاضی مشترک با تجربی.
      اگه نیاز به آموزش خوب دارید، می تونید از کتاب خیلی سبز(چاپ 94 به بعد) استفاده بکنید.درسنامه ها علی هستن و توی پیوست کتاب یه بخش مقدمات داره که می تونه برای یه تازه کار مفید باشه. البته این کتاب تست های اخیر رشته ریاضی رو نیاورده و بخش اعظم تست هاش تست های ساده هستن که البته برای آموزش به صورت گام به گام در نظر گرفته شدن( یه جور میکروطبقه بندی بدون تیتر داره).
      اگه یه استاد خوب دارید و نیازی به یادگیری مفاهیم ندارید، کتاب iQ با تست های جوندارش میتونه نیاز تستی تون رو برطرف کنه. البته بعضاً تست های نامتعارف و چرند هم زیاد داره که ممکنه وقتتون رو بگیره.
      کتاب دیگه بازار که مطرح هست، مهر و ماه هستش که توی بخش های آموزشی ضعیف عمل کرده و برای یادگیری مناسب نیست. تعداد تست هاش هم یه مقدار زیاده( حدود ۵۰۰۰ تست، در حال که دو کتاب قبلی، حدود ۳۰۰۰ تست دارن). ضمناً هندسه رو خوب کار نکرده. یه فصل مقدمات هم داره( فصل صفر، مشابه دیفرانسیل ریاضی ها) که به خوبی مقدمات خیلی سبز نیست.
      کتاب گاج میکرو هم که پایه ش جدیداً منتشر شده، کتاب نسبتاً خوبی هست و من خیلی ها رو دیدم که با پیش دانشگاهیش نتیجه گرفتن؛ ولی من خودم با کتاب های سیاه و سفید خیلی راحت نیستم. از نظر محتوا هم مابین تست ها درسنامه هایی رو آورده که خیلی مفصّل نیستن اما خوب و کافی اند.
      کتاب دیگه بازار هم خوشخوان هست که پارسال بصورت محدود چاپ شد. این کتاب خیلی حجیم هست و تقریباً نکته خاصی نداره! تست هاش اصلاً به درد کنکور تجربی و حتی ریاضی هم نمی خورن. توی بخش هندسه ضعیف عمل کرده.
      کتاب دیگه هم مبتکران هست که تست هاش شبیه خوشخوان هستن و مثال های درسنامه هاش حوصله سر بر.
      من حیث المجموع، بهترین کتاب به نظرم خیلی سبز هست که برای هر سطحی می تونه مناسب باشه.
      در مورد روش مطالعه هم من این کار رو کردم: چند درسنامه متوالی و مرتبط رو می خوندم و بعد همه ی تست های اون قسمت ها رو میزدم و بعد از هر تست به پاسخ تشریحی مراجعه می کردم. البته یادتون باشه که باید حتی المقدور خودتون روی تست ها فکر کنید. سعی کنید با برنامه آزمون ها پیش برید و هر روز( هر شب، اگر مایلید) بین ۳۰ تا ۵۰ تست بزنید و خیلی خودتون رو خسته نکنید.
      ** از بعضی از فصل ها نترسید! منحنی های درجه دو، فصل ساده ای هست فقط لازمه نکات هر منحنی رو به خوبی یاد بگیرید. در مورد هندسه هم باید بگم که اصلاً سخت و غیر قابل حل نیست. اگر هندسه رو مطالعه بکنید، ضعیف هم که باشید به دو تست اوم می تونید پاسخ بدید. بهترین کار در مورد هندسه اینه که از یه کتاب کمک آموزشی جامع استفاده کنید و بعد هم هندسه آزمون های قلم چی، گاج، سنجش و گزینه دو سال های اخیر رو بررسی کنید و به تسلط برسید. مطمئن باشید با این روش موفق میشید. امسال هم که سؤالات هندسه خیلی ساده بودن و سوال آخر هندسه هم که نکته اش رو از فیزیک می دونستیم.
      بعد از اینکه همه فصول رو مطالعه کردید، از یه کتاب جمع بندی استفاده کنید و در کنارش آزمون های جامع آزمایشی سال های اخیر رو زمان دار بزنید. من برای آزمون های جامع بین ۴۰ تا ۴۵ دقیقه وقت در نظر می گرفتم. ضمناً کتاب خط ویژه خیلی کتاب خوبی بود.
      موفق باشید.
      ببخشید نظرتون درباره ی ریاضی سال به سال خیلی سبزدر کنار جامع مهر و ماه چیه
      می خوام ریاضی رو تو ابستون یه دور تموم کنم
      با توجه به این که ریاضیم قویه

8. Top | #8
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط lafreak نمایش پست ها
      سلام دوستان
      موفق باشید.
      سلام ممکنه بقیه دروس رو هم بیان منبع کنید. زیست شیمی فیزیک و عمومی ها. خدا خیرتون بده

9. Top | #9
      کاربر اخراجی

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط irms نمایش پست ها
      سلام و تشکر ویژه از تجربیاتی ک در اختیار دیگران میزارین
      فقط نظرتون راجع به دی وی دی های اموزشی امیر مسعودی چیه؟
      سلام دوست عزیز راستش من دی وی دی های کنکور آسان است رو نداشتم اما اگه تدریس دی وی دی ها هم مثل برنامه های تلویزیونی باشه من خیلی نمی پسندم.
      مثلا یادمه که برای یه "تیپ" سوال حد می اومد یه فرمول می گفت در حالی که با هم ارزی برنولی به راحتی حل می شد و نیاز به حفظ فرمول نبود. فرمول می تونه کمک کننده باشه اما هرچیزی تا یه اندازه ش خوبه دیگه. دی وی دی های مویینی "آفبا" نسبتا خوبه. موفق باشید.

10. Top | #10
      کاربر اخراجی

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط lvjqd نمایش پست ها
      سوال: من در درس های حل کردنی مانند ریاضی احساس ضعف می کنم. میخونما ولی کتاب رو که می بندم تست بزنم باز بلد نیستم. اصلا چه جوری باید درس های این مدلی رو بخونیم تا پیشرفت کنیم؟

و اما جواب:
      دروسی مانند ریاضی از نوع دروس تمرینی هستند یعنی برای یادگیری به تمرین و حل تست های آموزشی نیاز است. در نتیجه:

- ابتدا جزوه خود را به صورت سریع مطالعه کرده و فرمول ها و نکات مهم آن را استخراج کرده و وارد خلاصه نویسی های خود نمایید. سپس به مطالعه کتاب درسی بپردازید، زیرا کتاب درسی منبع اصلی طراحان آزمون سراسری می باشد و شما می توانید با مطالعه و حل تمرین های کتاب درسی، با ادبیات طراحان آشنا شوید.
      - سپس تست آموزشی را حل کنید. البته در حل تست ها هم زیاد مکث نکنید و اگر پاسخ را نمی دانید با استفاده از جزوه و پاسخنامه تشریحی، پاسخ را یادبگیرید. همچنین اگر در این تست ها نکته ای موجود است، نکات جدید را وارد خلاصه نویسی های خود نمایید.
      - تست زني به شيوه آموزشي تكميل كننده يادگيري شما مي باشد و حتما بايد در برنامه مطالعاتي شما قرار بگيرد. در دروس تمريني بايد٣٠٪‏ واحد مطالعاتي خود را به مطالعه و ٧٠٪‏ زمان باقي مانده را به تست زني اختصاص دهيد، زيرا اين دروس براي يادگيري به حل تست هاي فراوان نياز دارند.
      - همچنين بايد با جزوه باز تست بزنيد زيرا اين نوع تست يه يادگيري شما كمك مي كند و براي سنجش شما نيست. براي حل هر تست ٢ الي ٥ دقيقه زمان بگذاريد و درصورتيكه پاسخ را نمي دانستيد ابتدا به جزوه و در نهايت به پاسخنامه مراجعه كرده و بار ديگر سوال را حل كنيد.

بنابراین حتما در مطالعه و یادگیری این نوع دروس تعریف خود را از یادگیری تغییر داده و سعی کنید با مطالعه سریع جزوه و کتاب درسی بیشتر زمان واحد مطالعاتی خود را به زدن تست های آموزشی و تکمیل یادگیری های خود اختصاص دهید.
      صد در صد موافقم. من حتی بیش از 90 درصد وقتم رو میزاشتم برای تست زدن و درسنامه ها رو روزنامه وار می خوندم و مثال های آموزشی رو حل می کردم. ریاضی و فیزیک و مسایل شیمی نیاز چندانی به درسنامه ندارن.

11. Top | #11
      کاربر اخراجی

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      گفتم که یه چیزی رو فراموش کردم!
      کتاب تخته سیاه هم کتاب خیلی خوبیه و آزمون های آزمایشی رو هم به خوبی بررسی کرده. فقط ای کاش مولفش مهندس مهربان بود!

12. Top | #12
      کاربر اخراجی

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      دی وی دی های منتظری هم خوبن و خوب با شیوه آموزش متفاوتشون مفاهیم روبه خوبی منتقل می کنن.

13. Top | #13
      کاربر اخراجی

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط کیمیا1378 نمایش پست ها
      ببخشید نظرتون درباره ی ریاضی سال به سال خیلی سبزدر کنار جامع مهر و ماه چیه
      می خوام ریاضی رو تو ابستون یه دور تموم کنم
      با توجه به این که ریاضیم قویه
      اگه ریاضیتون قویه نیازی به کتب سال به سال ندارید و بهتره یک کتاب جامع ترجیحا خیلی سبز بخونید. اگه بتونید ریاضی رو تابستون بخونید و چند بار در طول سال مرور کنید که خیلی عالیه ولی لطفا زیست روفراموش نکنید. موفق باشید.

14. Top | #14
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      خیلی خوب بود تشکر

15. Top | #15
      کاربر اخراجی

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Samaneh1672 نمایش پست ها
      سلام ممکنه بقیه دروس رو هم بیان منبع کنید. زیست شیمی فیزیک و عمومی ها. خدا خیرتون بده
      راستش من توی سایر دروس چندان قوی نبودم. اما خوب این کتاب ها رو پیشنهاد می کنم:
      زیست شناسی: ابتدا الگو رو بخونید و بعد سعی کنید حتمن آی کیو ماز رو مطالعه کنید.
      شیمی: شیمی 2 الگو علی فرزادتبار رواز دست ندید. واسه سوم و پیش هم خیلی سبز با پوشش بهتر نکات نسبت به مبتکران بهتر عمل کرده. در کنار این ها موج آزمون شیمی رو بخونید. فار به حذفیات توجه نکرده مثلا pK رو آورده و خیلی زیاد به المپیاد پرداخته.
      فیزیک: گاج نقره ای. شهریاری پایه رو خوب کار نکرده فرمول های به درد بخور رو نیاورده و خیلی سبز هم تکمیلی هاش واسه پیش خیلی به درد تجربی ها نمی خوره و خیلی پیازداغ ریاضی سوالاتش رو زیاد کرده. الگوهم غیر استاندارده.
      ادبیات: موضوعی گاج + لغت و املا و تاریخ ادبیات لقمه مهر وماه. زبان فارسی دریافت خیلی به درد کنکور نمیخوره و زیادی حجیمه.
      عربی: خیلی سبز غزال موسوی یا کامل گاج. فوت و فن به درد نمی خوره و ایاد فیلی هم تست هاش کمه. عربی سفید خیلی منسجم نیست. الگو هم برای پرکاری خوبه ولی من پیشنهاد نمی کنم بیش از یک کتاب بخونید.
      معارف: گاج سمیعی عارف. پاسخ تست هاش مناسب تر از آی کیو هست. سفیر خردهم زیادی نکته داره. وقتی گاج هست چرا خیلی سبز؟ الگو هم پاسخ تشریحی کنکور ها رو نداره.
      زبان: مبتکران جامع + ...و نترسیم از متن رضا کیاسالار. کتابچه لغتش رو حتی اگر زبانتون خوبه مطالعه کنید مثال های جملات رو بخونید. گاج جامع کتابچه لغتش خوب نیست. تیک ایت هم همین طور. هر شب از ...و نترسیم از متن دو reading و یک cloze کار کنید و سعی کنید تکنیک ها رو به خوبی تمرین کنید. درک مطلب به زبان ساده حجیمه و برای سطح بالا کار کردن مناسب نیست. موفق باشید.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن