خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10
    1. Top | #1
      کاربر نیمه فعال

Sarkhosh
      نمایش مشخصات

انگیزشی : انگیزه ی واقعی

سلام دوستان. قصد دارم توی این تاپیک نظر خودم رو درباره بحث های انگیزشی مطرح کنم طی چند تا پست. دیدی که من به انگیزشی دارم یک مقداری متفاوته با بقیه و یک مقداری جهان بینیِ دینی و اعتقاد به خدا لازم داره. اگه خوشتون نیومد لطفا تاپیک رو ترک کنید و اگه خوشتون اومد دنبال کنید.
      به نظر شما یه مطلب انگیزشی باید چجوری باشه تا حداکثر تاثیر و کارایی رو داشته باشه؟ احساساتی باشه؟ توش پر از این جور حرفا باشه؟ مثلا:"پاشو همین الان شروع کن"، "عکس هدفت رو بزن به دیوار بهش فکر کن" و ... کلا جوری باشه که تحت تاثیر جو قرار بگیریم؟ متاسفم اگه همچین انگیزه ای رو طلب میکنید. چون تاثیرش نهایتا نصف روزه. خودمون هم این رو میدونیم که این حرفا تاثیر کوتاه مدتی دارند.
      پس کار انگیزشی باید چجوری باشه که حداقل یک ماه توی قلب ما جاوید باشه؟ کدوم نوع از کارِ انگیزشیه که میتونه ما رو در طولانی مدت به حرکت وادار کنه؟چرا بعضا توی کارهای انگیزشی جوگیر هستیم؟
      تجربه ی من این رو میگه که هر چی کار انگیزشی شما رو به تفکر دعوت کنه؛ مفیدتر و موثر تره. یعنی یه کار انگیزشیِ خوب نباید به تو بگه "یالا بلند شو شروع کن عقب نیفتی" . برعکس کار انگیزشی خوب ممکنه ما رو دعوت کنه که 2 ساعت درس رو تعطیل کنیم و بشینیم فکر کنیم تا انگیزه ی واقعی بدست بیاد . میدونی چرا؟ چون انگیزه ای که از ساعت ها تفکر بدست بیاد میتونه نیرو محرکه ی اعضا و جوارح بدن ما بشه. انگیزه ای که بر مبنای منطق باشه. ما وقتی به این انگیزه می رسیم که در جوابِ دو سوالِ حیاتی، خودمون رو بتونیم قانع کنیم. هر وقت خودت رو در جوابِ به این دو سوال قانع کردی اونوقت دیگه تقریبا به متن و فیلم و ... انگیزشی نیاز نداری چون منبعِ انگیزه رو پیدا کردی و اجازه ی تلاش نکردن رو به خودت نمیدی. اما برسیم به این دو سوال کلیدی:
      "برای چی درس میخونم؟ وقتی به رتبه دلخواه رسیدم چی میشه؟"

خواهش میکنم روی این سوال توی وقتای استراحت فکر کنید و هیچ وقت از این سوال فرار نکنید. ان شاالله با هم به جوابش می رسیم. این سلسله انگیزشی رو هم دنبال کنید مطمئنم اگر دل بدید کمک زیادی بهتون میکنه.
      1542411032272081011768510518569245215182122169.gif
      "روزنوشت های یک کنکوری سابق"

2. Top | #2
      کاربر نیمه فعال

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      سلام حرفای خوبی زدید موافق هستم که فیلم های انگیزشی نهایتا یک روز دوام دارند
      به نظرم انگیزه و تلاش بی انتها باید از درون آدم شروع بشه یعنی خود انسان یکسری دلایل داشته باشه که وقت دلسردی به طرف انگیزه بده مثلا خوشحالی پدر و مادر کمک به نیازمندان و ...
      موفق باشید

3. Top | #3
      کاربر نیمه فعال

Sarkhosh
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Amirhassan5303 نمایش پست ها
      سلام حرفای خوبی زدید موافق هستم که فیلم های انگیزشی نهایتا یک روز دوام دارند
      به نظرم انگیزه و تلاش بی انتها باید از درون آدم شروع بشه یعنی خود انسان یکسری دلایل داشته باشه که وقت دلسردی به طرف انگیزه بده مثلا خوشحالی پدر و مادر کمک به نیازمندان و ...
      موفق باشید
      این انگیزه ها هم سطح بالایی دارند ولی اگه خدا کمک کنه انگیزه ی واقعی ای که مد نظر من هست از اینها بالاتره

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ali555 نمایش پست ها
      این انگیزه ها هم سطح بالایی دارند ولی اگه خدا کمک کنه انگیزه ی واقعی ای که مد نظر من هست از اینها بالاتره
      علی آقا ممکنه بپرسم اون انگیزه چیه ؟شاید من هم ازش روحیه گرفتم
      ضمنا امیدوارم بهش برسید

5. Top | #5
      کاربر نیمه فعال

Sarkhosh
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Amirhassan5303 نمایش پست ها
      علی آقا ممکنه بپرسم اون انگیزه چیه ؟شاید من هم ازش روحیه گرفتم
      ضمنا امیدوارم بهش برسید
      ببین عزیز من روی کاغذ به اون انگیزه رسیدم. دوست دارم بگم ولی اگه بگم اون لذت و روحیه ای که اگه خودتون برسید نداره. من امشب یه روش میگم برای شروعِ پیدا کردنش. فقط میگم شرطش یه مقدار جهان بینیِ الهی و اعتقاده که اکثرن توی فطرت همه ی ما هست مگر اینکه داغونش کرده باشیم که امیدوارم نکرده باشیم.

6. Top | #6
      کاربر نیمه فعال

Sarkhosh
      نمایش مشخصات
      توی بخش قبلی گفتم که انگیزه باید منطقی باشه و حاصل تفکر. و رسیدیم به این که انگیزه وقتی حاصل میشه که جوابِ دو سوالِ کلیدیِ رو بدیم(ارجاع به"انگیزشی قسمت اول").
      حالا میخوایم ببینیم چجوری جواب این سوال ها رو پیدا کنیم. برای این کار ما باید توجه کنیم که پاسخِ ما طوری باشه که به قول معروف ردخور نداشته باشه و هیچ بهونه و استدلالی نداشته باشیم که بتونه اون رو بی ارزش نشون بده و انگیزه ی ما رو از بین ببره. چون وقتی انگیزه قابل نقد باشه و بشه ثابت کرد که تموم دغدغه های وجودِ انسان رو رفع نمی کنه، پس همون مشکلاتی که رفع نمیشه؛ میشه دلیلی برای تنبلی. مثلا انگیزه ی من از درس خوندن a باشه. و a تمام مشکلات من رو حل میکنه غیر از bوc . آیا این هدفی هست که تمام وجود من رو به تلاطم دربیاره برای رسیدن به خودش؟ نه چون که من می بینم اگر به a برسم باز bوc سر جاشون هستند و حل نمی شن. پس عقلانیه که هدفی رو روی قله قرار بدم که اگر به اون رسیدم دیگه هیچ دغدغه و مشکلی نداشته باشم.
      حال میخوام راهکاری عملی برای پیدا کردنِ اون هدفی که دیگه تهش باشه بهتون معرفی کنم. شما یه صفحه کاغذ بردار بعد تمام انگیزه هایی که ممکنه بشه براش درس خوند رو توش بنویسید. مثلا من اینارو مینویسم: 1-پول 2- شهرت 3-جایگاه اجتماعی(پرستیژ) 4-رضایت پدر و مادر 5- خدمت به خلق و ... . شما تا 20 تا هم بنویسید. بعد باید بیاید دونه دونه ی این ها رو بررسی کنید. من یه مثال رو انجام میدم شما هم لطفا دونه دونه انجام بدید تا هی عمیق تر بشه و پخته تر؛ که این همون رمزِ ماندگاریِ انگیزه و از بین نرفتنشه. بریم سرِ مثالِ خودمون:
      الان من میخوام پول رو هدف نهاییِ خودم قرار بدم. می بینم خیلی آدمایی هستن که پول دارند ولی آرامش ندارند. خیلی ها هستند که پول دارند ولی همش از زندگی مینالن پس به حس رضایت به زندگی نرسیدن. پس من نتیجه میگیرم که پول اون چیزی نیست که تمام نیازها و دغدغه های من رو مرتفع کنه و من رو به آرامش و رضایت برسونه.
      توضیح:دوستان خواهشا اینکه پول هدف زندگی نمیتونه باشه رو این تفسیر نکنید که پول بده. پول خیلی هم خوبه اما فقط ابزاره و هدف نیست.
      تقاضا و هشدار: اگر میخواید توی بهمن و اون موقع ها نیاید ناله کنید که انگیزه ندارم و اینا این کار رو برای تمام این اهداف بکنید و اگر فکر کردید هدفی هست که نمیشه خللی بهش وارد کرد؛ بنویسید که استفاده کنیم. 2 ساعت هم وقت بذارید به جانِ مادرم می ارزه.
      dothesethingstogetmotivated.jpg
      ویرایش توسط ali555 : 19 تیر 1396 در ساعت 23:03

7. Top | #7
      کاربر نیمه فعال

Sarkhosh
      نمایش مشخصات
      up. من خودم از آپ کردن خوشم نمیاد ولی دوست دارم حتی اگه شده یک نفر بتونه هدف واقعی رو بشناسه

8. Top | #8
      کاربر نیمه فعال

Sarkhosh
      نمایش مشخصات
      یکی از کاربرانِ محترم پیام دادند که من هرچی فکر میکنم به نتیجه نمی رسم. این به نتیجه نرسیدن ممکنه 2 نوع باشه. 1- هیچ هدفی پیدا نمیکنیم کلا 2- هیچ هدفی که تمام ِ مسائل رو حل کنه پیدا نمیکنیم. به نظرم شما راه حل رو انجام ندادی. حداقل 10 تا هدف داریم که بقیه بچه ها براش درس می خونن ما میتونیم راحت اونار رو بنویسیم و فکر کنیم و اونهایی که ما رو راضی نمی کنه و همه ی مشکلاتمون رو حل نمی کنه کنار بذاریم. اگر هم فکر کردید هدفی کامله بگید تا استفاده کنیم
      این هدفی که ما دنبالشیم لزوما فقط مال درس نیست میتونه هدف ِ کل زندگی باشه.)

9. Top | #9
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      up

10. Top | #10
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      دوستان برید تو فازه انگیزه گرفتن از کلیپو اینا میشید مثل این گوشی ققدیمیا که زود شارژ میشن زودن شارژشون خالی میشه با خودتون منطقی باشید که چی میخواید روراست باشید باید قبول کنید اون چیزی که میخواید سختی داره هرموقع احساس تنبلی کردید به خودتون بگید غل میکنی تبلی کنی مگه دسته خودته یا چیزی که میخوای یا هیچی بجایه اینکه از درس سختا بترسید بزارید اخر با ترستون روبرو شید من همیشه اولین درسی که شروع میکنم اونیه که حالشو ندارم میگم غلط میکنی حال نداری باید بخونی همون اول روبرو میشم از ترسم که شرش کم بشهو اینکه یه جمله خوبی از یکی شنیدم فک کردن تو این جمله بهتر از نوشتنو شنیدنشه میگفت عموم دانش اموزا یعنی 14میلیون دانش اموز از اول ابتدایی تا کنکور از صبح میرن مدرسه همشونم بعده مدرسه خستن میخوان بخوابم همشونم میتونن بخوابن اخر هفته واسه همشون اخر هفتس تلویزیون واسه همشون داره فیلم پخش میکنه همشونم رفیقو و گوشی و سرگرمی و اینستا دارن میدونی چی میشه؟وقتی همشون همه اینکارارو میکنن نتیجه شبیه به هم میارن این میشه که 600هزار نفر شرکت میکنن کنکورو فقط 1درصدشون رشته خوبو تاپه مدنظرشونو قبول میشن تا وقتی بخوای مثل اکثریت عادی برخورد کنی بخوای مثل اکثریت معمولی زندگی کنی نتیجه کاراتم معمولی میشه یعنی میشی اون 99 درصد که پزشکی دندون و...نمیارن
      میدونی من مخالف چیم؟ مخالف یه فکرم! یه فکر که این حقو میده تحمیلش بکنی بهم.

تو طول روز عرض شب من به دنبال سه بخشم
      که ( آ ) اولش کلاهی رو سرش نباشه
      ( را ) دومش منو وصل کنه به بخش سومش (مش)
      من زنده میشم حتی با حضور ناقصش
      تو یه لکه نور نشونم بده
      تا من دنیایی بسازم با انفجارو تابشش

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن