خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    1. Top | #1
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات

پیوستگی تابع در یک بازه دلخواه

سلام.
      توی یک سوالی که دیدم ، پرسیده بود که تابع f(x) در بازه ی [a.b] در چند نقطه پیوسته هست؟ (کاری به ضابطه ی تابع ندارم)
      مشکل اینجا بود که برای نقطه ی a فقط پیوستی راست رو در نظر گرفته بود و برای نقطه ی b فقط پیوستگی چپ رو در نظر گرفته بود
      یعنی اگه نقطه ی a پیوستگی راست داشت ولی پیوستگی چپ نداشت اون رو جزو نقاط پیوستگی تابع در اون بازه در نظر گرفته بود
      و همینطور اگه نقطه ی b پیوستگی چپ داشت ولی پیوستگی راست نداشت باز هم اون نقطه رو جزو نقاط پیوستگی تابع در بازه ی [a,b] در نظر گرفته بود...
      ولی من فکر میکردم شرط پیوستگی نقطه ی دلخواه a اینه که هم پیوستگی راست و هم پیوستگی چپ داشته باشه!؟
      اما خب اینجا به تناقض برخوردم. کسی چیزی میدونه؟

2. Top | #2
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      خارج از دامنه رو نمیتونی بحث کنی. چون بازه ی مسله ت بسته س پس چپ a و راست b تعریف نشده.
      شرط پیوستگی در ی بازه بسته اینکه تابع در نقاط مرزی بازه، پیوستگی یک طرفه داشته باشه و در بقیه نقاط بازه پیوسته باشه.
      There is No Need for God as a Hypothesis

Pierre-Simon, marquis de Laplace

3. Top | #3
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط BlackWhyte نمایش پست ها
      خارج از دامنه رو نمیتونی بحث کنی. چون بازه ی مسله ت بسته س پس چپ a و راست b تعریف نشده.
      شرط پیوستگی در ی بازه بسته اینکه تابع در نقاط مرزی بازه، پیوستگی یک طرفه داشته باشه و در بقیه نقاط بازه پیوسته باشه.
      آره. توی درسنامه ی خیلی سبز هم همین الآن دیدم. حواسم بهش نبود.
      ممنون

4. Top | #4
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      بعد یک سوال دیگه ، وقتی میگه مثلا تابع [x2-2x] چند نقطه ی ناپیوستگی در بازه ی [0,3] دارد
      من میام نمودار این تابع رو رسم میکنم و با خطهای y=n که n صحیحه قطع میکنم و بعد جاهای برخورد رو میگم ناپیوسته هست ، به جزجاهایی که می نیمم نسبی هستن.
      ولی یک سوال ، منظور صورت سوال اینه که x بین 0 بسته تا 3 بسته باشه!؟
      یا منظورش اینه که x2-2x بین 0 بسته تا 3 بسته باشه!؟

5. Top | #5
      کاربر نیمه فعال

Na-Omid
      نمایش مشخصات
      دوستان بن سوال رو حل میکنید؟ممنون
      http://up.20script.ir/file/c106-IMAG0036.jpg

6. Top | #6
      در انتظار تایید ایمیل

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط TRACKER نمایش پست ها
      دوستان بن سوال رو حل میکنید؟ممنون
      http://up.20script.ir/file/c106-IMAG0036.jpg
      سلام
      فک میکنم ناپیوستگی نداره
      دلیلشم اینه که اولن هر ضابطه یه چندجمله‌ای هست و به خودی خود پیوسته هست در تمام نقاط.
      فقط میمونه نقاط مرزی که نقطهی مرزی اینجا از حل نامعادله ی شرط ضابطه ی اول بدست میاد. و قطعن اون نقاط مرزی در حل یه نامساوی همون ریشه ی معادله هستن. و اگه ریشه ها رو از مساوی قرار دادن X^3 و 3x-1 بدست بیاریم و بزاریم توی هر ضابطه برابر میشن. چون اصن ریشه ها با مساوی قرار دادنشون بدست اومدن.
      خلاصه اگه اشتبا نکرده باشم ناپیوستگی نداره

7. Top | #7
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط M.NABI.Z نمایش پست ها

سلام
      فک میکنم ناپیوستگی نداره
      دلیلشم اینه که اولن هر ضابطه یه چندجمله‌ای هست و به خودی خود پیوسته هست در تمام نقاط.
      فقط میمونه نقاط مرزی که نقطهی مرزی اینجا از حل نامعادله ی شرط ضابطه ی اول بدست میاد. و قطعن اون نقاط مرزی در حل یه نامساوی همون ریشه ی معادله هستن. و اگه ریشه ها رو از مساوی قرار دادن X^3 و 3x-1 بدست بیاریم و بزاریم توی هر ضابطه برابر میشن. چون اصن ریشه ها با مساوی قرار دادنشون بدست اومدن.
      خلاصه اگه اشتبا نکرده باشم ناپیوستگی نداره
      بله کاملاً درست گفتین. شک نکنین. در تمام نقاط پیوسته است. نقطه ی مرزی هم تقریباً 0.3473 = x است و در نقطه ی مرزی هم پیوستگی داریم.
      می تونین اینجا همین تابع چند ضابطه ای رو که دوستمون @TRACKER پرسیدن چک کنین ، براتون رسمش کردم : https://www.desmos.com/calculator/uihgazdpfy
      ویرایش توسط hopluk : 30 دی 1396 در ساعت 02:49

8. Top | #8
      در انتظار تایید ایمیل

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط hopluk نمایش پست ها
      بله کاملاً درست گفتین. شک نکنین. در تمام نقاط پیوسته است. نقطه ی مرزی هم تقریباً 0.3473 = x است و در نقطه ی مرزی هم پیوستگی داریم.
      می تونین اینجا همین تابع چند ضابطه ای رو که دوستمون @TRACKER پرسیدن چک کنین ، براتون رسمش کردم : https://www.desmos.com/calculator/uihgazdpfy
      ممنون.
      البته به حساب کردن ریشه هم نیاز نبود. سوالو جوری دادن که جواب ریشه همون ضابطه ها باشه که مساوی هم قرار داده شدن.
      ممنون از توضیحتون
      ویرایش توسط M.NABI.Z : 30 دی 1396 در ساعت 13:25

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 2 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن