خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات

تغيير روند سؤال‌هاي کنکور- درس زيست‌شناسي

سلام دوستان چند وقت پیش یه مقاله ای از آقای کرامت تو سایت کانون دیدم درباره ی زیست گفتم برا شما هم بزارم ...

علي کرامت:تغيير روند سؤال‌های کنکور- درس زيست‌شناسی

دوستان عزيز سلام
      بعد از برگزاري آزمون سراسري 92 و تحليل دقيق و ارزيابي سطح دشواري آزمون توسط همکاران و اساتيد بسيار خوب مان در کانون ، يکباره ديگر اما با ديد ظريف تر به تغيير بنيادي در روند بعضي تست هاي آزمون سراسري 92 مي پردازيم به خصوص تست هاي تعميمي و سعي خواهيم کرد در اين مقاله و مقاله هاي ديگر ، آزمون سراسري 92 را از لحاظ ابعاد فني و حرفه اي تحليل کنيم.
      تعريف سوالات تعميمي : سوالات تعميمي به سوالاتي گفته مي شود که پاسخ آن عيناً از خط کتاب قابل برداشت نيست و به عبارتي در هيچ بخش از کتاب اطلاعات دانشي از آن وجود ندارد. هدف اين تيپ تست ها سنجش دقيق يک دانش آموز خلاق و با هوش از يک دانش آموز سخت کوش و در عين حال مقلد است!(تقليد از روش هاي حل تستي توسط ديگران بدون ابتکار عمل از خود). به عنوان مثال در آزمون هاي گذشته يک دانش آموز با ضريب هوشي نسبتاً خوب مي توانست با پشت کار فراوان و بهره گيري از تکنيک هاي تستي ، يک دانش آموز خلاق را شکست دهد چراکه تست هاي ادوار گذشته بر مبناي دانشي ، مقايسه اي و مفهومي طراحي مي شد. اما با ورود تست هاي تعميمي به آزمون هاي سراسري تفاوت بين دانش آموزان خلاق با دانش آموزان سخت کوش که فاقد ابتکار عمل هستند مشخص مي گردد. اما فرق تست هاي دانشي ، مقايسه اي و مفهومي با تست هاي تعميمي چيست ؟ کافي است به اين تکامل تست در ارتباط با عنبيه چشم توجه کنيد تا منظورمان را بهتر متوجه شويد:
      تست دانشی :در کداميک ماهيچه هاي صاف وجود دارد ؟(سراسري 82)
      1)قرنيه 2)صلبيه 3) شبکيه 4)عنبيه
      خوب شايد از خود بپرسيد چقدر اين تست آسان بوده و پاسخ آن گزينه 4 يعني عنبيه مي شود ما هم با شما موافقيم چون اين تست يک تست دانشي بوده و مستقيماً از خط کتاب قابل برداشت است.
      تست مقايسه ای :کدام عبارت صحيح است؟ (سراسري 91 )
      1) عنبيه بخشي از مشيميه است که در مجاورت زجاجيه قرار دارد.
      2) عنبيه به واسطه‌ي عضلات خود قطر عدسي را تغيير مي‌‌دهد.
      3) عدسي چشم در هنگام ديدن اشياي دور، نازک تر و کشيده تر مي‌‌شود.
      4) قرنيه‌ي چشم مواد دفعي خود را به مويرگ‌هاي زجاجيه منتقل مي‌‌کند.
      حال اگر به تست بالا دقت کرده باشيد متوجه مي شويد عنبيه با ساير اجزاي چشم مقايسه شده و اگر با آناتومي چشم آشنايي داشته باشيد متوجه خواهيد شد که موارد 1 و 2 در ارتباط با عنبيه نادرست اند.
      تست مفهومي :در يک فرد سالم . . . (سراسري 91 خارج)
      1) بخش رنگين جلوي چشم فاقد سلول‎هاي منقبض شونده است.
      2) ماهيچه‎هاي موجود در مردمک، مسئول تغيير قطر مردمک مي‏باشند.
      3) حساسيت سلول‎هاي استوانه‏ايي شبکيه نسبت به نور، بسيار زياد است.
      4) بين شدت نور و تحريک گيرنده‎هاي مخروطي، رابطه‎ي عکس وجود دارد.
      در اين تست ديگر اسمي از عنبيه مطرح نمي شود! خروج تست از حالت دانشي به حالت مفهومي! به عبارت ديگر گزينه هاي 1 و 2 باز هم در ارتباط با عنبيه اند اما هيچ اشاره مستقيمي از کلمه عنبيه ارائه نمي شود شما با خواندن گزينه ها ، خود بايد به اين موضوع پي ببريد و از همه مهم تر مفهوم گزينه 2 است که بسياري از دانش آموزان اين گزينه را به عنوان پاسخ انتخاب مي کنند و متاسفانه مفهوم اين مسئله را در کتاب متوجه نشدند که ماهيچه هاي عنبيه ، دور مردمک اند نه در مردمک!
      تست تعميمي :چند مورد جمله‌ي زير را به طور صحيحي تکميل مي‌کند؟ (سراسري 92 )
      به طور معمول، در يک فرد، عنبيه ...
      الف- در توليد و ذخيره‌ي انرژي نقش دارد. ب- در تحريک گيرنده‌هاي نوري نقش دارد.
      ج- به واسطه‌ي عضلات خود قطر عدسي را تغيير مي‌دهد. د- بخشي از مشيميه است که در پشت عدسي قرار دارد.
      1) 1 2) 2 3) 3 4) 4
      شايد با ديدن اين تست ، همانند دواطلبين عزيز در کنکور 92 کمي جاخورده باشيد! بله اين همان تست تعميمي است حال بايد خلاقيت خود را در پاسخ به اين تست نشان دهيد. بايد با استدلال قوي گزينه ها را بررسي و در مدت زمان حدود 42 ثانيه (زمان استاندارد براي پاسخ به هر تست زيست) به پاسخ برسيد. آيا شما اين خلاقيت را داريد که استدلال کنيد عنبيه در توليد و ذخيره‌ي انرژي نقش دارد! يا عنبيه در تحريک گيرنده‌هاي نوري نقش دارد! بسياري از داوطلبين عزيز به اين تست معترض بودند اما واقعيت در اين است که طراحان با اين تست درصدد کشف دانش آموزان خلاق است دانش آموزي که در مدت زمان 42 ثانيه از آموزه هاي خود در کتاب دوم فصل 1 ، کتاب سوم فصل هاي 3 و 4 بهره بگيرد و به اين نتيجه برسد که عنبيه داراي ماهيچه بوده و در ماهيچه هم گليکوژن ذخيره مي شود تا از آن براي توليد انرژي در پاسخ به هورمون هاي انسولين و گلوکاگون استفاده کند و همان ماهيچه ها با تغيير قطر مردمک شدت ورود نور به چشم را تغيير داده تا با تغيير شدت و ميزان محرک (نور) ، گيرنده هاي استوانه و مخروطي چشم را تحت تاثير قرار دهند.

داوطلبين عزيز کنکور 93
      اميد است با اين مثال شناخت صحيحي از روند تغيير تست هاي آزمون سراسري پيدا کرده باشيد و با ارزيابي مجدد در روند مطالعه درس زيست شناسي که داراي بالاترين ضريب در رشته تجربي مي باشد ، بتوانيد در مسير موفقيت گام برداريد.

منبع : سایت کانون
      نویسنده :علی کرامت

موفقیت به سراغ کسانی می آید که آن قدر در تلاش اند که وقت نمی کنند به دنبال آن بروند.

2. Top | #2
      کاربر نیمه فعال

Romantic
      نمایش مشخصات

Exclamation

سلام
      خیلی ممنون مطلبه خوبی بود،ولی متاسفانه کتابی در بازار نیست تا ما خودمان را با اینگونه سوالات ،تعمیمی محک بزنیم.

به نظر شما کتابی حاوی اینگونه سوالات هست؟اگه هست بگید ما که پیدا نکردیم!!!!

شایدم انتشارات محترم تغییری در تست های خود دهند!!!!!

موفق باشید
      شاید.........
      رویایی دارم بس بزرگ برایش همه تلاشمو میکنم و به حقیقت تبدیلش میکنم!

آسانترین کار
      درس خوندن است

من عاشقم عاشق درس خوندن و زندگیم و چیزای دیگه

3. Top | #3
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      من که فکر نکنم به این زودیا بشه ...
      من خودم برای زیست از تخته سیاه جامع+مهر و ماه جامع +آبی کانون + خودآموز ژنتیک استفاده میکنم فکر کنم نتیجه بگیرم...
      موفقیت به سراغ کسانی می آید که آن قدر در تلاش اند که وقت نمی کنند به دنبال آن بروند.

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      کلا خلاصه اینه که الان دیگه دوره خوندن جزوه و نکات خاص نیست...
      اونی موفقه که خود کتابو بار ها عمقی بخونه

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)