خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
    نمایش نتایج: از 16 به 30 از 30
    1. Top | #16
      پاسخگوی ارشد

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط نیلگون نمایش پست ها
      بنام خدا
      سلام
      من توی بحث ملکولها و پیوندهای قطبی و ناقطبی مشکل دارم
      از دوستان ومدیران بخش شیمی خواستارم که درمورد این مباحث توضیح بدن خیلی ممنون

ابتدا پیوند قطبی را بررسی می کنیم ، هر پیوند از نوعA-B قطبی خواهد بود به طوری که هر چه اختلاف الکترونگاتیوی بیشتر باشد پیوند قطبی تر خواهد بود . ولی اگر عدد الکترونگاتیوی دو اتم درگیر پیوند را دادند ، اختلاف الکترونگاتیوی را بدست بیار . پیوند ناقطبی خواهد بود اگر: ولی پیوند کووالانسی قطبی خواهد بود اگر: باز باید بدنی که پیوند خصلت یونی پیدا خواهد کرد اگر : باشد . تا همین حد کافیست و کاملا کنکور را پوشش می دهد .
      اما در وصف این که بدون استفاده از عدد الکترونگاتیوی بخواهی میزان قطبیت پیوند را نظر بدی باید با واژه بکر ( فونکل برسیک ) آشنا بشی . بکر از این لحاظ که اولین باره واژه فونکل برسیک را می شنوی . این واژه به طوری که از F تا H با کاهش الکترونگاتیوی همراه خواهی بود .

اما بحث در باره مولکول قطبی و ناقطبی در فرصتی دیگر ..... چون وقت کلاسم شده

2. Top | #17
      همکار سابق انجمن
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      بابا چرا میپیچونید قضیرو نمیخواد المپیاد شرکت کنه که فقط میخواد موضوعو بفهمه باور کنید من نوشته بعضیارو نمیفهمم با اینکه کارم المپ شیمی هست.نپیچونید قضیرو.
      ببینید.مولکولی قطبی هست که 1 اگر مولکول دو اتمی باشه و دو اتم درگیر پیوند یک عنصر نباشند.قطبی و اگر یکسان باشند ناقطبی
      2 اگه مانند یک نباشند ساختار لویسشو میرسمید.اگه رو اتم مرکزی جفت الکترون ناپیوندی بود قطبیه.همچنین اگه اتم های غیر مرکزی یکی نباشند هم قطبیه. تموم شد رف

اما راجب به پیوند.
      شما میری صفحه 77 فک کنم فصل 4 شیمی 2 .یه نمودار داره حدود اعدا رو حفظ میکنی که خیلیم سخت نیست.بعد تو سوالا الکترو نگاتیوی رو بهت میدن شما با توجه به اونا ج رو میدی همین.دوتا استثنا داره که یکیش هیدروژن با کربنه که نا قطبی میگیرنش.تموم شدو رف اگه توضیح حرفه ای خواسی نه کنکوری بگو تا برات بیشتر بگم

3. Top | #18
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط bahman نمایش پست ها
      بابا چرا میپیچونید قضیرو نمیخواد المپیاد شرکت کنه که فقط میخواد موضوعو بفهمه باور کنید من نوشته بعضیارو نمیفهمم با اینکه کارم المپ شیمی هست.نپیچونید قضیرو.
      ببینید.مولکولی قطبی هست که 1 اگر مولکول دو اتمی باشه و دو اتم درگیر پیوند یک عنصر نباشند.قطبی و اگر یکسان باشند ناقطبی
      2 اگه مانند یک نباشند ساختار لویسشو میرسمید.اگه رو اتم مرکزی جفت الکترون ناپیوندی بود قطبیه.همچنین اگه اتم های غیر مرکزی یکی نباشند هم قطبیه. تموم شد رف
      شما که بیشتر پیچوندید قضیه رو!
      مگه تو کنکور آدم بیکاره بیاد ساختار لویسو رسم کنه!خب این چه کاریه!سه سوته با اون روشی که بالا گفتم میشه فهمید دیگه
      تازه همین رسم ساختار لویس واسه خیلی ها سخته پس بهتره برای فهمیدن قطبی یا ناقطبی بودن مولکول از این روش نرند چون خیلی سرعتش پایینه

4. Top | #19
      همکار سابق انجمن

نمایش مشخصات
      بنام خدا
      سلام

دیدم دوستان واساتید توضیح دادن ولی نیلگون جان چون ازم خواستی خلاصه و درحد نکته میگم

اینو ببین در مورد چنداتمی ها

ی روش تستی که هروقت اتم مرکزی یکی بود یا اتمهای اطرافش متنوع

نبود
      http://up.mihanscript.ir/uploads/1374588548281.jpg

-هروقت هم اتم مرکزی دوتا یا بیشتربود یا اتمهای اطرافش متنوع بود مولکول قطبیه بجز N2O5

-دو اتمی ها هم هروقت هردو شبیه هم بودن نا قطبی و هروقت نبودن قطبی

-شیمی آلی همیشه ناقطبی بجز کمتر از 4کربن که کنار کربن وهیدورژن عنصردیگه ای هم باشه
      گفت آسان گیر برخود کارها کز روی طبع

سخت میگیرد جهان بر مردمان سخت کوش

ویرایش توسط shjafari92 : 01 مرداد 1392 در ساعت 19:55

5. Top | #20
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      اگه دواتمی باشه:1.دو اتمی که هر دو اتم یکسانند-------->مولکول ناقطبی ----->مثل:O2,H2
      2.دواتمی که اتم ها یکسان نیستند------->مولکول قطبی------------->مثل:HCl,HF,CO
      اگر مولکول چند اتمی باشه:1.اتم مرکری روج ناپیوندی دارد------------>مولکول قطبی-------------->مثل:PCl3,O3
      2.زوج ناپیوندی ندارد که دو حالت داره:الف)اتم های اطراف اتم مرکزی یکسان هستند--------->مولمول ناقطبی------>مثل:SO3,CH4
      ب)اتم های اطراف اتم مرکزی یکسان نیستند---------->مولکول قطبی--------->مثل:SiHF,CH2Cl2

6. Top | #21
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      از پاسخگویی همه تون ممنونم بچه ها
      خیلی ممنون

مـــــــــــا آزمـــــــــوده ایمــــــ در این شهــــــــــــــر

بختــــــــــــــــــــ خویش

بیــــــــــــــرون بایــــــد کشیـــــــــد از این ورطــــه

رختـــــــــــــــــ خویش

7. Top | #22
      پاسخگوی ارشد

نمایش مشخصات
      بنام خدا
      سلام

مفهوم قطبیت پیوند: یعنی ابر الکترونی بین دو اتم به طور نامتقارن پخش شود
      طرز تشخیص قطبیت پیوند: هر گاه اختلاف الکترونگاتیوی بیشتر از 1/7 باشد پیوند یونی است و بین 0.4 -1/7 پیوند قطبی و کوچکتر از 0.7 باشد پیوند نا قطبی هسش

مفهوم قطبیت مولکول: هر گاه مولکول از نظر تراکم ابر الکترونی متقارن باشد و در میدان الکتریکی جهت گیری نکند مولکول ناقطبی است و برعکس
      طرز تشخیص: در مولکولهای دو اتمی اگر دو مولکول یکسان نباشد قطبی است به جز در موارد خاص
      اگر مولکول چند اتمی باشد باید حداقل یکی از شرایط زیر را داشته باشد:
      1- اتمهای اطراف اتم مرکزی متفاوت باشد
      2- روی اتم مرکزی جفت الکترون ناپیوندی باشد
      3- بردار قطبیت صفر نباشد
      4- مرکز بارهای مثبت با مرکز بارهای منفی روی هم نیافتد

8. Top | #23
      همکار سابق انجمن
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ஜOceaNஜ نمایش پست ها
      شما که بیشتر پیچوندید قضیه رو!
      مگه تو کنکور آدم بیکاره بیاد ساختار لویسو رسم کنه!خب این چه کاریه!سه سوته با اون روشی که بالا گفتم میشه فهمید دیگه
      تازه همین رسم ساختار لویس واسه خیلی ها سخته پس بهتره برای فهمیدن قطبی یا ناقطبی بودن مولکول از این روش نرند چون خیلی سرعتش پایینه
      خوب کسی که ساختار لویس بلد نیس چی بلده ؟

9. Top | #24
      همکار سابق انجمن

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      نیلگون جان بهم نگفتی ملکول قطبی یا پیوند قطبی؟؟؟
      ملکول قطبی رو مبتکران خوب توضیح داده. بچه ها هم گفتند!
      پیوند قطبی هم که الکترونگاتیویشو باید بدونی و در ضمن یکم تست بزنی راه میفتی لازم نیس الکترونگاتیوی همه رو حذف باشی! چون ترکیباتی که کنکور میده محدودن!
      تالار کاملا تخصصی شیمی (المپیاد و کنکور)
      http://iroch.ir

iroch.ir/forum

10. Top | #25
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط bahman نمایش پست ها
      خوب کسی که ساختار لویس بلد نیس چی بلده ؟
      یکی از مواردی که اکثر بچه ها توش مشکل دارند رسم ساختار لویسه!(کلا واکنش نویسی و ساختار لویس جز مواردی هست که خیلی از دانش آموزا توش میمونند)
      بعدشم،ساختار لویس کل شیمی نیس!توی همه جا که نباید ساختار لویس بلد بود

11. Top | #26
      کاربر انجمن

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      ساختار لوییس که خیلی اسونه ...تمرین کنید اسونترهم میشه

12. Top | #27
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Sampad نمایش پست ها
      ساختار لوییس که خیلی اسونه ...تمرین کنید اسونترهم میشه
      ساختار لوییس کنکور کنکور خیلی محدوده تو سایت هم یه پی دی اف بود خیلی عالی بود
      ای کاش ! خوب بودنمون مختص فضای مجازی نباشه ..
      اینجا همه خوبیم ..چرا اون بیرون همین شکلی نیست ؟!!
      اون جای کار که میلنگه رو کسی میشناسه ؟!!

13. Top | #28
      پاسخگوی ارشد

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ramin94 نمایش پست ها
      ساختار لوییس کنکور کنکور خیلی محدوده تو سایت هم یه پی دی اف بود خیلی عالی بود
      در لینک زیر نمونه ای از تکنیکهای رسم سریع ساختارهای لوویس قرار گرفته که یک دانش آموز کنکوری اصولا تا 5 ثانیه باید یه ساختار لوویس را رسم کند و سوالاتی مانند
      شکل هندسی، زوایای پیوندی، تعداد قلمروها، آرایش قلمروهای الکترونی، تعداد پیوندها، تعداد جفت الکترونهای ناپیوندی، وجود رزونانس و ... را بتواند سریع تشخیص دهد
      http://forum.konkur.in/thread6521.html

14. Top | #29
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط m_mashmuli نمایش پست ها
      در لینک زیر نمونه ای از تکنیکهای رسم سریع ساختارهای لوویس قرار گرفته که یک دانش آموز کنکوری اصولا تا 5 ثانیه باید یه ساختار لوویس را رسم کند و سوالاتی مانند
      شکل هندسی، زوایای پیوندی، تعداد قلمروها، آرایش قلمروهای الکترونی، تعداد پیوندها، تعداد جفت الکترونهای ناپیوندی، وجود رزونانس و ... را بتواند سریع تشخیص دهد
      http://forum.konkur.in/thread6521.html
      ممنون استاد عالی بود
      زیر 5 ثانیه !!!! عجایب کنکوره دیگه...به هر حال ممنون
      ای کاش ! خوب بودنمون مختص فضای مجازی نباشه ..
      اینجا همه خوبیم ..چرا اون بیرون همین شکلی نیست ؟!!
      اون جای کار که میلنگه رو کسی میشناسه ؟!!

15. Top | #30
      پاسخگوی ارشد

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ramin94 نمایش پست ها
      ممنون استاد عالی بود
      زیر 5 ثانیه !!!! عجایب کنکوره دیگه...به هر حال ممنون
      خواهش می کنم امیدوارم بهتر از این هم باشه

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن