خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات

رابطه ی چندبار خواندن مطالب و یادگیری

"در یک پژوهش از دانشجویان و اساتید دانشکده روانشناسی UCLA آمریکا خواسته شد که محل نزدیک� ترین کپسول آتش�نشانی تعبیه شده به دفتر خود را اعلام کنند. بیشتر افراد نتوانستند. یکی از اساتید که 25 سال در این دانشکده بود، کلاس را ترک کرد تا به دنبال کپسول �های گفته شده بپردازد. او متوجه شد که یک کپسول دقیقا کنار درب دفتر او قرار دارد؛ کپسول تنها چند اینچ با دری فاصله داشت که او هر روز وارد آن می �شد و از آن خارج می �گشت. این تجربه به وضوح نشان داد که بارها و بارها در معرض یک موضوع یا مطلب بودن نمی �تواند منجر به یادگیری شود. او کپسولی که هر روز آن را دیده بود، نمی �دانست در چه محلی قرار دارد تا در صورت نیاز از آن استفاده کند."

منبع: کتاب Make It Stick
      قابل توجه دوستانی که فقط هدفشون تموم کردن کتابا و چند بار مرور کردنشونه، مرور کردن مطالب لازم و ضروریه ولی زمانی که شما حداقل یک بار مباحث رو عمیق خونده و متوجه شده باشین، اگه این کارو نکرده باشین 100 بار هم مرور کنین راه به جایی نمی برین، به جای این که 100 درصد مطالبو سطحی بخونین 80 درصدشو عمیق بخونین و بفهمین، بازدهش بیش تره این طوری

ویرایش توسط It is POSSIBLE : 13 آذر 1396 در ساعت 23:04

2. Top | #2
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ar.asadzadeh نمایش پست ها
      "در یک پژوهش از دانشجویان و اساتید دانشکده روانشناسی UCLA آمریکا خواسته شد که محل نزدیک� ترین کپسول آتش�نشانی تعبیه شده به دفتر خود را اعلام کنند. بیشتر افراد نتوانستند. یکی از اساتید که 25 سال در این دانشکده بود، کلاس را ترک کرد تا به دنبال کپسول �های گفته شده بپردازد. او متوجه شد که یک کپسول دقیقا کنار درب دفتر او قرار دارد؛ کپسول تنها چند اینچ با دری فاصله داشت که او هر روز وارد آن می �شد و از آن خارج می �گشت. این تجربه به وضوح نشان داد که بارها و بارها در معرض یک موضوع یا مطلب بودن نمی �تواند منجر به یادگیری شود. او کپسولی که هر روز آن را دیده بود، نمی �دانست در چه محلی قرار دارد تا در صورت نیاز از آن استفاده کند."

منبع: کتاب Make It Stick
      قابل توجه دوستانی که فقط هدفشون تموم کردن کتابا و چند بار مرور کردنشونه، یه بار عمیق بخونین بهتر و نتیجه بخش تر از 10 بار سرسری خوندنه، مگه نه؟
      دوست عزیز این مبحث شاید برای یکی دوتا امتحان ازدروس حفظی جواب بده ولی برای کنکور جواب نمی ده شما اگه ریاضی و فیزیک وشیمی رو بارها تست نزنی و مرور نکنی به سرعت ازحافظه تان خواهد رفت
      شما اگه زیست رو بارها مرور نکنی الان مبحث گیاهی رو بخونی هرچقدر هم عمق بخونی مرور نکنی یک ماه بعد بیای سراغش بیشترش یادت رفته
      حتی درسی مثل دینی احتیاج به مرور داره واگرنه باتوجه به تعدد دروس و مطالب جدید که باید یاد بگیرید اگه مرور نشه بیشترش یادتون می ره
      کلا کنکور با حجم دروسش اگه پایه قوی نباشه و زحمتی کشیده نشه اون نتیجه لازم بدست نمی یاد

3. Top | #3
      کاربر نیمه فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      شرایط این دو کاملا متفاوت هست . چیز مسخره ای گفتی :/ حتی خدا هم رد کنه باز دانش آموزا به معجزه مرور ایمان دارن
      وقتی یه مطلب رو مرور میکنی در حین انجامش کاملا تمرکز و توجه داری ولی توی اون پژوهش اصلا تمرکزی روی سوژه نبود.

وقتی بری در یخچالو باز کنی و ندونی چی میخوای پنیر رو نمیبینی و اصلا یادت نمیاد پنیری تو یخچال بود یا نه ولی وقتی با هدف برداشتن پنیر یخچالو باز کنی....

4. Top | #4
      کاربر فعال

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      خب برادر من شما کپسول آتش نشانی رو با دیفرانسیل و شیمی مقایسه میکنی؟ :/
      تکرار رو هر کسی هم جواب نده رو من که واقعا اثر داشته!
      مثلا عربی. من عربی رو یه بار عمیق خوندم و سعی کردم که یاد بگیرم ولی اثری نداشت.
      روشمو عوض کردم. هر مبحثی رو بلافاصله دوبار میخوندم و میرفتم سراغ مبحث بعدی
      مثلا معتلات رو امروز دو یا حتی سه بار میخوندم و فردا میرفتم سراغ منصوبات و اونو هم دو بار میخوندم و همینجوری میرفتم جلو
      تا اینکه دیشب تونستم عربی ریاضی 94 رو 100 بزنم

به نظر من تکرارِ خونده شده ها خیییلی اثر داره تو یادگیری
      .More than yesterday, less than tomorrow

5. Top | #5
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      منظور اینه که شما تا یه مطلبو عمیق نخونی 10 بار هم مرور کنی نتیجه بخش نیست برات، ولی اگه عمیق بخونی با دوبار مرور هم میره تو حافظه ت...

6. Top | #6
      کاربر فعال

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ar.asadzadeh نمایش پست ها
      منظور اینه که شما تا یه مطلبو عمیق نخونی 10 بار هم مرور کنی نتیجه بخش نیست برات، ولی اگه عمیق بخونی با دوبار مرور هم میره تو حافظه ت...
      آها این درستشه
      این که بله، هر چقدر هم تکرار بشه تا یک بار عمقی خونده نشه اثر چندانی نمیذاره
      .More than yesterday, less than tomorrow

7. Top | #7
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      آپ

8. Top | #8
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      کلا درستش اینه که بار اول یه مطلبو عمقی بخونی.
      بعدش به ترتیب 24 ساعت بعد. 48 ساعت بعد. 4 روز بعد 1 هفته بعد و 2 هفته
      بعدش مرورش کنی.

دیگه به این راحتیا فراموشش نمیکنی.

البته برای کنکور خیلی وقت گیر میشه. من خواستم عملیش کنم نشد.
      ولی برای حفظ لغت های فارسی عربی و انگلیسی میشه ازش استفاده کرد.
      + فرمول های ریاضی شیمی فیزیک + نکته ها

البته دقیقا یادم نیست کدوم دانشگاه بود. ولی تحقیق کرده بودن. و میگفتن ذهن وقتی یه مطلبو فراموش میکنه‌. اگه بار بعد دوباره یادش بگیره خیلی بهتر توی ذهنش میمونه.
      ینی به جای مرور کردن. بذاری فراموش شه و دوباره یادش بگیری...

تحقیقات دانشمندان اون دانشگاه این بوده. من ریسکشو پذیرفتم و دارم این راهو امتحان میکنم. اگه جواب داد خبرتون میکنم
      ویرایش توسط unlucky : 14 آذر 1396 در ساعت 00:22

9. Top | #9
      کاربر نیمه فعال

Daghon
      نمایش مشخصات
      اگه مرور نباشه هرچقدر هم عمیق بخونی فایده نداره!
      یار ما چون نیستی با هر که خواهی یار باش :‌)

10. Top | #10
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Simcoe نمایش پست ها
      کلا درستش اینه که بار اول یه مطلبو عمقی بخونی.
      بعدش به ترتیب 24 ساعت بعد. 48 ساعت بعد. 4 روز بعد 1 هفته بعد و 2 هفته
      بعدش مرورش کنی.

دیگه به این راحتیا فراموشش نمیکنی.

البته برای کنکور خیلی وقت گیر میشه. من خواستم عملیش کنم نشد.
      ولی برای حفظ لغت های فارسی عربی و انگلیسی میشه ازش استفاده کرد.
      + فرمول های ریاضی شیمی فیزیک + نکته ها

البته دقیقا یادم نیست کدوم دانشگاه بود. ولی تحقیق کرده بودن. و میگفتن ذهن وقتی یه مطلبو فراموش میکنه‌. اگه بار بعد دوباره یادش بگیره خیلی بهتر توی ذهنش میمونه.
      ینی به جای مرور کردن. بذاری فراموش شه و دوباره یادش بگیری...

تحقیقات دانشمندان اون دانشگاه این بوده. من ریسکشو پذیرفتم و دارم این راهو امتحان میکنم. اگه جواب داد خبرتون میکنم
      برا پربارتر شدن تاپیک منم اینو بگم که چند وقت پیش تو بی بی سی خوندم که دانشمندا کشف کردن که هر اطلاعاتی که وارد مغز می شه یه نسخه ازش تو قسمت حافظه ی کوتاه مدت و یه نسخه ازش تو قسمت حافظه ی بلندمدت ثبت می شه، نسخه ای که تو قسمت کوتاه مدته به مرور زمان پاک می شه ولی یه نسخه ازش همیشه تو قسمت بلندمدت بایگانی شده و با میزانی از تلاش برای به یاد آوردن یا با یه سر نخ، اطلاعات مربوط بهشو می شه دوباره به یاد آورد. مثلا گاهی وقتا سر امتحان به سوالایی برمی خوریم که خیلی وقت پیش بحث مربوط بهشونو مطالعه کرده بودیم، یه کم که تلاش می کنیم به خاطر بیاریم با سرنخ هایی که بهشون فک می کنیم یهو یادمون میاد و می نویسیم جوابشو، یا وقتی یکی که 20 سال پیش دیده بودیمو می بینیم با این که به کل فراموشش کرده بودیم ولی با دیدنش همه ی خاطراتی که باهاش داشتیمو به خاطر میاریم، در واقع تو این حالت داریم پرونده های اطلاعات بایگانی شده رو دوباره باز می کنیم و دوباره یه نسخه ازشونو کپی می کنیم تو حافظه ی کوتاه مدتمون

حالا نتیجه این همه ور زدنای من می تونه این باشه که تو مطالعه ی دروس می تونیم یه بار مطلبو عمیق بخونیم تا یه نسخه ازش تو حافظه ی بلندمدتمون بایگانی بشه بعد به صورت شبکه ای یا نموداری و کلید واژه ای (همون سرنخه) دسته بندیش کنیم و بنویسیم و موقع مرور لازم نباشه کل اون مطالبو بخونیم، یه نگاه به شبکه ی کلیدواژه هامون بندازیم تا کل اون مطلبو به خاطر بیاریم...

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن