خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 18
    1. Top | #1
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات

Post افزایش کیفیت و کمیت مطالعه در خواندن دروس

افزایش کیفیت و کمیت مطالعه در خواندن دروس

کیفیت مطالعه و کمیت آن یکی از مهم ترین دغدغه های داوطلبان آزمون سراسری است. نکته ای که شاید در نگاه اول بسیار بدیهی جلوه کند اما یکی از دلایل اصلی نتیجه نگرفتن داوطلبان نسبت به تلاش خود محسوب می شود، سردر گمی در همین کیفیت و کمیت است.

کمیت مطالعه، مقدار زمانی است که برای مطالعه یک درس اختصاص می دهید یا به عبارت ساده تر همان ساعت مطالعه است. کیفیت مطالعه، میزان بازده و استفاده شما از آن واحد زمانی است. کیفیت، شیوه ی درس خواندن شما در واحد های مطالعه است.

نکته ی مهم این است که هیچ کدام از این دو مشخصه به تنهایی مفید نیستند. چه بسا حفظ و ارتقای یکی از آن ها و عدم توجه به دیگری می تواند باعث افت و بازده مطالعه شود. به عنوان مثال کسی را تصور کنید که دغدغه اش افزایش کمیت یا به عبارتی افزایش ساعت مطالعه باشد؛ طبیعی است که برای رسیدن به این خواسته، ممکن است هر نگاه کردنی به کتاب را جزو ساعت مطالعه اش محسوب کند. در حالی که مفاهیم مورد نظر نوشته را درک نکرده باشد. برای این داوطلب هدف از مطالعه، صرفا افزایش ساعت و به پایان رساندن کتاب خواهد بود. طبیعی است که چنین داوطلبی با وجود ساعت مطالعه ی بالا، همواره از نتایج ضعیف خود شکایت داشته باشد. زیرا تلاش او هدفمند نیست و محتوایی ندارد. درست مانند کسی که مسیری را با چشم بسته بپیماید. طبیعی است که در این حالت هیچ کدام از اجزای مسیر برای وی قابل درک و یادگیری نخواهد بود.

اکنون شخصی را تصور کنید که صرفا به کیفیت مطالعه اهمیت می دهد این داوطلب به خاطر وسواس بالا و تمرکز زیاد روی کیفیت مطالعه، زمانی بیش از حد مورد نیاز به یک مبحث اختصاص می دهد. واضج است که وی در طول یک روز مطالب و درس های کمی را مطالعه خواهد کرد. نتیجه ی این کار برای توقف، خستگی و کم بازده بودن فرآیند مطالعه خواهد بود.

باید بین کمیت و کیفیت تعادل برقرار کرد و هرچه این تعادل بیشتر باشد، مطالعه نیز مفید تر است. البته این تعادل بستگی به شرایط و موقعیت ها هم خواهد داشت. مثلا با دور اول خواندن هر درس با اختصاص دادن کمیت (زمان) بیشتر نسبت به دورهای بعدی، می توان به همان کیفیت و بازده حاصل از دورهای دوم و سوم رسید. یعنی در دورهای دوم و سوم مطالعه، با صرف زمان کمتر می توان بازدهی خوبی داشت. بنابراین هر گاه هنگام مطالعه یک درس به گونه ای احساس خستگی کردید که فهم درس برایتان دشوار بود، اصرار به مطالعه در ان شرایط نداشته باشید. کمی استراحت کنید تا ذهنتان امادگی لازم برای ادامه ی کار را پیدا نماید. اغلب در چنین حالتی، پرداختن به درس دیگر نیز همین حالت رفع خستگی را ایجاد می کند. هدفتان از مطالعه صرفا پر کردن ساعت نباشد، زیرا تاثیری در پیشرفت شما نخواهد داشت. به عبارتی«هیچ وقت اسرار بر کمیت بدون کیفیت نداشته باشید.»

افزایش کیفیت و کمیت مطالعه ؛

1. استفاده از برنامه ی مکتوب ؛ برنامه ی مکتوب فواید فراوانی دارد که از جمله آنها می توان به عدم سردرگمی و آشفتگی مطالعه ی دروس، ارزیابی سطح مطالعه و تشخیص میزان نیاز به مطالعه ی بیشتر هر درس پس از چند آزمون و … اشاره کرد.

2. ثبت زمان های تلف شده با ذکر دلیل ؛ اگر دلایل از دست رفتن زمان خود را به سرعت تشخیص بدهید و سعی بر کنترل آن داشته باشید، می توانید از زمان خود به بهترین شکل استفاده کنید.

راهکارهایی ساده برای افزایش کیفیت مطالعه ؛

1. اختصاص زمان ویژه برای هر درس ؛ سعی کنید با شناخت وضعیتی که از خود دارید، مطالعه ی هر درس را در زمان خاصی انجام دهید. مثلا اگر در اول صبح، بیشترین انرژی ممکن را دارید باید این زمان را به مطالعه ی درس های تمرینی و تحلیلی خود اختصاص دهید.

2. رعایت تنوع مطالعاتی در هر روز ؛ سعی کنید برنامه ی خود را به گونه ای تنظیم کنید که واحدهای متنوع درسی در طول روز در آن گنجانده شود. این امر سبب می شود خستگی مغز به تاخیر انداخته شود و دیرتر احساس خستگی کنید. ضمنا بیش از 2 واحد درس تمرینی و تحلیلی پشت هم مطالعه نکنید. به عبارت ساده تر، اگر مجبور بودید دو وقت مطالعاتی را به هم متصل کنید و در آن زمان یک درس تمرینی و تحلیلی را مورد مطالعه قرار دهید، حتما پس از این دو وقت، یک زمان مطالعاتی به دروس خواندنی اختصاص دهید.

افزایش کیفیت و کمیت مطالعه باید از اهداف مطالعاتی داوطلبان در سال کنکور باشد.

2. Top | #2
      کاربر باسابقه

Ashegh
      نمایش مشخصات
      من کلی وقت میزارم برنامه مینویسم...بعد حجم کارو که میبینم کم میارم نمیخونم نمیدونم چیکار کنم!
      Do your best
      one day
      you will be
      some one's hope
      ...some one's hero

3. Top | #3
      کاربر نیمه فعال

Sarkhosh
      نمایش مشخصات
      @nazaninz.ahn
      ب یاد رتبه ی کنکورت بیُفت،برنامه هرروز را شب قبل بنویس
      و این که برنامه رو حجمی ساعتی بریز حتمن.از دوستی آشنایی هم بخواه ک برنامت و هرشب ازت تحویل بگیره
      واقعیت رو دنبال کن، رؤیا تله‌ست.

4. Top | #4
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      عالی بود ، ممنون
      فقط یه سوال ، ما تو اردو نوروزی که برنامش رو قبل از شروع اردو دادن که اجرا کنیم یه بخشیش رو ( از امروز سه شنبه شروع شده ) ، این برنانه ها یک ساعت و ربع خوندن و بعدش یه ربع استراحت داره! من ساعت مطالعم یکو نیم ساعت بود و استراحت مابین نیم ساعت ، الان بنظرم این یک ساعت و ربع یکم کمه تا بیام به این عادت کنم دوباره بعد اردو بخ ام طبق روالی قبلی خودم برم بنظرتون به مشکل نمیخورم؟ این برنامه رو نمیشه تغییر داد چون تو اردو ساعت ها کاملا مشخص هست و موظفیم انجام بدیم ، نظرتون چیه؟
      .-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
      صدا آدما هِی میره تو مُخ
      گُر میگیریم لایِ حسرت مدام
      ...

5. Top | #5
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط nazaninz.ahn نمایش پست ها
      من کلی وقت میزارم برنامه مینویسم...بعد حجم کارو که میبینم کم میارم نمیخونم نمیدونم چیکار کنم!
      خب مگه شما اول توانایی خودت رو نمیبینی ؟
      مثلا یکی از دوستام اولا روزی 16 ساعت برنامه میریخت کل روزو به این فکر بود چجوری این ساعتو انجام بده جای اینکه بفکر درس باشه اخرشم روزی 7 ساعت میخوند ، بهترین حالت 12 ساعت هست بنظر حالا یکی با 10 ساعت خوندن راندمان 12 ساعت رو داره یکی با 14 ساعت خوندن ! ولی 12 بیشتر باید کلی از استراحتت بزنی که اخرش خیلی خسته میشی و فردا پس فرداش کم میاری
      صدا آدما هِی میره تو مُخ
      ...

6. Top | #6
      کاربر باسابقه

Ashegh
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط elmira_tzf نمایش پست ها
      @nazaninz.ahn
      ب یاد رتبه ی کنکورت بیُفت،برنامه هرروز را شب قبل بنویس
      و این که برنامه رو حجمی ساعتی بریز حتمن.از دوستی آشنایی هم بخواه ک برنامت و هرشب ازت تحویل بگیره
      مرسی بابت راهنمایی
      باتچکر
      Do your best
      one day
      you will be
      some one's hope
      ...some one's hero

7. Top | #7
      کاربر باسابقه

Ashegh
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط vahidz771 نمایش پست ها
      خب مگه شما اول توانایی خودت رو نمیبینی ؟
      مثلا یکی از دوستام اولا روزی 16 ساعت برنامه میریخت کل روزو به این فکر بود چجوری این ساعتو انجام بده جای اینکه بفکر درس باشه اخرشم روزی 7 ساعت میخوند ، بهترین حالت 12 ساعت هست بنظر حالا یکی با 10 ساعت خوندن راندمان 12 ساعت رو داره یکی با 14 ساعت خوندن ! ولی 12 بیشتر باید کلی از استراحتت بزنی که اخرش خیلی خسته میشی و فردا پس فرداش کم میاری
      من 12 ساعت خوندن واسم راحته...ولی یه نمه وسواس دارم همش فک میکنم باید چن دور خونده بشه مباحث...واسه همین خیلی برنامم فشرده س... حالا واسه عید تصمیمات خوبی گرفتم ایشالا نتیجشم خوب باشهبا تچکر بابت راهنماییت
      Do your best
      one day
      you will be
      some one's hope
      ...some one's hero

8. Top | #8
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      من 12 ساعت خوندن واسم راحته...ولی یه نمه وسواس دارم همش فک میکنم باید چن دور خونده بشه مباحث...واسه همین خیلی برنامم فشرده س... حالا واسه عید تصمیمات خوبی گرفتم ایشالا نتیجشم خوب باشهبا تچکر بابت راهنماییت
      ادم این ساعات مطالعاتی شما فارق التحصیلا رو میبینه یکم زیاده ، ما که مدرسه میریم تا امروز روزای مدرسه بیشتر از 8 نمیشد امروز تازه تعطیل شدیم میخوام اندازه شماها بخونیم
      صدا آدما هِی میره تو مُخ
      ...

9. Top | #9
      کاربر باسابقه

Ashegh
      نمایش مشخصات
      ادم این ساعات مطالعاتی شما فارق التحصیلا رو میبینه یکم زیاده ، ما که مدرسه میریم تا امروز روزای مدرسه بیشتر از 8 نمیشد امروز تازه تعطیل شدیم میخوام اندازه شماها بخونیم

شما بچه دبیرستانیا() همون تایمی که توو مدرسه هستین هم جزو ساعت مطالعتون حساب میشه...من خودم دبیرستان که بودم روزی 4 یا 5 ساعت میخوندم اخرم رتبه م شد 2054 منطقه 2...خوب نبود ولی نسبت به خیلی از اونا که خیلی میخوندن بهتر بود... کلن توو سال چهارم خیلییییییییییییی بهتر میشه نتیجه گرفت حتی اگه کم بخونی
      Do your best
      one day
      you will be
      some one's hope
      ...some one's hero

10. Top | #10
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      شما بچه دبیرستانیا() همون تایمی که توو مدرسه هستین هم جزو ساعت مطالعتون حساب میشه...من خودم دبیرستان که بودم روزی 4 یا 5 ساعت میخوندم اخرم رتبه م شد 2054 منطقه 2...خوب نبود ولی نسبت به خیلی از اونا که خیلی میخوندن بهتر بود... کلن توو سال چهارم خیلییییییییییییی بهتر میشه نتیجه گرفت حتی اگه کم بخونی
      اره مدرسه ساعت مطالعست سر زنگای عمومی که میرم نمازخونه میخوابم سر زنگای اختصاصی شیمی رو نمیرم دبیرمون خوب نیست ، فیزیک و دیف میرم فقط انظبات قراره 18 بدن بخاطر خوابیدن زیادی تو نماز خونه
      صدا آدما هِی میره تو مُخ
      ...

11. Top | #11
      کاربر باسابقه

Ashegh
      نمایش مشخصات
      اره مدرسه ساعت مطالعست سر زنگای عمومی که میرم نمازخونه میخوابم سر زنگای اختصاصی شیمی رو نمیرم دبیرمون خوب نیست ، فیزیک و دیف میرم فقط انظبات قراره 18 بدن بخاطر خوابیدن زیادی تو نماز خونه
      عجب اراذلی من حرفمو پس میگیرم فقط هر کاری میکنی سعی کن همین امسال بری...پشت کنکور ریسکش زیاده
      Do your best
      one day
      you will be
      some one's hope
      ...some one's hero

12. Top | #12
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      عجب اراذلی من حرفمو پس میگیرم فقط هر کاری میکنی سعی کن همین امسال بری...پشت کنکور ریسکش زیاده
      میرم باو همین الانشم با زور وایسادم دور از شوخی من منطقه سه ریاضیم کارم راحت تر هست الان یک ماهه شروع کردم درس خوندن خسته شدم یکم فکرشو کن بخوام یکسال دیگه هم واستم
      صدا آدما هِی میره تو مُخ
      ...

13. Top | #13
      کاربر باسابقه

Ashegh
      نمایش مشخصات
      میرم باو همین الانشم با زور وایسادم دور از شوخی من منطقه سه ریاضیم کارم راحت تر هست الان یک ماهه شروع کردم درس خوندن خسته شدم یکم فکرشو کن بخوام یکسال دیگه هم واستم

ریاضی منطقه3؟؟؟؟؟؟ از همین الان ورودت به دانشگاه شریفو تبریک میگم
      Do your best
      one day
      you will be
      some one's hope
      ...some one's hero

14. Top | #14
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      ریاضی منطقه3؟؟؟؟؟؟ از همین الان ورودت به دانشگاه شریفو تبریک میگم
      نه شریف که رامون نمیدن رامون بدن خودم نمیرم ولی زوم رو خواجه نصیر یا امیرکبیره
      صدا آدما هِی میره تو مُخ
      ...

15. Top | #15
      کاربر باسابقه

Ashegh
      نمایش مشخصات
      نه شریف که رامون نمیدن رامون بدن خودم نمیرم ولی زوم رو خواجه نصیر یا امیرکبیره
      ان شاالله منم میرم بهشتی
      Do your best
      one day
      you will be
      some one's hope
      ...some one's hero

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن