خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
    نمایش نتایج: از 16 به 23 از 23
    1. Top | #16
      پاسخگوی ارشد

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      گزینه 1 درسته. دو نیروی N و mg به شخص وارد میشه.
      برای حرکت شتابدار رو به بالا، باید داشته باشیم N > mg.
      و برای حرکت شتابدار رو به پایین باید داشته باشیم mg> N.
      به هنگام نشستن پاهای خود را شل می کنیم تا بدنمان بیفته پایین! به زبان فیزیک یعنی اینکه نیروی N وارد بر بدنمان را کم می کنیم تا از mg کمتر شده و بدنمان رو به پایین شتاب پیدا کند.
      به هنگام بلند شدن، برعکس نشستن، نیروی N وارد بر خود را افزایش میدیم تا از mg بیشتر شده و موجب شتاب و حرکت بدن رو به بالا شود.

2. Top | #17
      نفر برتر کنکور

Na-Omid
      نمایش مشخصات
      آقا من فکر کنم فهمیدم اشتباهم چی بود!
      وقتی داریم میشینیم مثلا با شتاب a مجموع نیروها میشه F=ma و F هم که میشه F=W-N در نتیجه:
      W-N=ma ==> N=W-ma
      که از مقدار mg کمتره!از W
      وقتی داریم پا میشیم با شتاب a :
      F=N-W==> ma=N-W ==>N=ma+mg
      که از mg بیشتره
      پس وقتی پا میشیم ترازو بیشتر نشون میده!!! آخ آخ!
      آیا این استدلال درسته؟

3. Top | #18
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mazjin نمایش پست ها
      گزینه 1 درسته. دو نیروی N و mg به شخص وارد میشه.
      برای حرکت شتابدار رو به بالا، باید داشته باشیم N > mg.
      و برای حرکت شتابدار رو به پایین باید داشته باشیم mg> N.
      به هنگام نشستن پاهای خود را شل می کنیم تا بدنمان بیفته پایین! به زبان فیزیک یعنی اینکه نیروی N وارد بر بدنمان را کم می کنیم تا از mg کمتر شده و بدنمان رو به پایین شتاب پیدا کند.
      به هنگام بلند شدن، برعکس نشستن، نیروی N وارد بر خود را افزایش میدیم تا از mg بیشتر شده و موجب شتاب و حرکت بدن رو به بالا شود.
      ممنون جوابتون منو قانع کرد..بلند شدن رو میتونستم توجیه کنم که نیرویی رو به پایین وارد میکنیم تا با عکس العملش بلند شیم اما واسه نشستن نمیتونستم بگم رو به بالا نیرو وارد میکنه تا با عکس العملش بشینه که با جواب شما قانع شدم..ولی بازم یه سوال برام مونده که حتما جهت شتاب با جهت نشستن یا بلند شدن ما یکیه؟؟

4. Top | #19
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      سلام،آخرش جواب چی شد؟؟؟

توضیح من اینه :

چون گفته درحـــــــیــــــن نشستن و ایستادن به ترتیب حرکت کندشونده و تند شونده است و حرکت نیز به ترتیب رو به پایین و رو به بالاست پس شتاب در هر دو حالت رو به بالا و مثبت است.

ویرایش توسط S A R A H : 28 تیر 1392 در ساعت 19:28

5. Top | #20
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      منم در مورد جهت شتاب شک داشتم...چون برای حل سوال باید جهت شتاب رو بدونیم تا جهت برایند نیروها معلوم شه..
      دوستانی که میدونن جواب بدن:ما میتونیم همون جهت بلند شدن و نشستن رو جهت شتاب و برایند نیروها بگیریم؟؟چه موقع جهت برایند نیروها و جهت حرکت یکی نیست؟؟

6. Top | #21
      پاسخگوی ارشد

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Sarah_73 نمایش پست ها
      سلام،آخرش جواب چی شد؟؟؟

توضیح من اینه :

چون گفته درحـــــــیــــــن نشستن و ایستادن به ترتیب حرکت کندشونده و تند شونده است و حرکت نیز به ترتیب رو به پایین و رو به بالاست پس شتاب در هر دو حالت رو به بالا و مثبت است.

لحظه اول نشستن، حرکت تندشونده است. بله وقتی نشستن می خواد کامل بشه، حرکت کندشونده است. به عبارتی موقع نشستن هم عدد ترازو کوچکتر و هم بزرگتر از وزن واقعی است. من منظور سوال رو، لحظه اول نشستن در نظر گرفتم.

7. Top | #22
      پاسخگوی ارشد

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط رستا نمایش پست ها
      منم در مورد جهت شتاب شک داشتم...چون برای حل سوال باید جهت شتاب رو بدونیم تا جهت برایند نیروها معلوم شه..
      دوستانی که میدونن جواب بدن:ما میتونیم همون جهت بلند شدن و نشستن رو جهت شتاب و برایند نیروها بگیریم؟؟چه موقع جهت برایند نیروها و جهت حرکت یکی نیست؟؟
      جهت حرکت، همون جهت سرعته. جهت برایند نیروها، هم همون جهت شتابه. در حرکت تند شونده این دو هم جهت و در حرکت کند شونده، برعکس.

8. Top | #23
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      همونطور که تو تاپیک سوال هم گفتم. بستگی به جهت شتاب داره که برایند نیروها به کدام سو

باشه. منظور سوال در اینجا حرکت تند شونده در هردو حالت نشستن و بلند شدنه. برای همینم

من گفتم که سوال یه کم مشکل داره. در واقع در 4 بازه ی زمانی باید در نظر بگیریم. اول که از

حالت ساکن ایستاده به سمت پایین حرکت می کنیم. چون حرکت آغاز شده پس حرکت تند

شونده هست و برآیند نیروها به سمت پایین یعنی mg>N ولی در ادامه برای نشستن باید از

سرعت خودمون کم کنیم تا کامل بنشینیم پس حرکت کندشونده هست و شتاب منفی( جهت

مثبت رو در اینجا پایین فرض کنید) یعنی به سمت بالا. پس mg<N . بعد دوباره که میخوایم بلند

شیم از حالت سکون نشسته حرکت می کنیم پس حرکت تند شونده رو به بالاست و mg<N. و

درادامه برای ایستادن کامل باید سرعتمونو کم کنیم یعنی حرکت کند شونده و شتاب منفی(

جهت مثبت رو حالا بالا فرض کنید) یعنی به سمت پایین. پس mg>N.

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)