خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 16 به 30 از 31
    1. Top | #16
      کاربر نیمه فعال

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      اینم عکس بهترش
      tmp_18600-20161225_010048390164463.jpg

2. Top | #17
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      درفشار مایعات اگه حجم مایع با حجم ستون مایع یکی باشه نیروی وارد برکف برابر وزن مایع است ولی اگه کمتر باشه نیروی مایع وارد برکف بیشتر ازوزن مایع واگه بیشتر باشه نیروی وارد بر کف ازطرف مایع کمتر ازون مایع خواهد بود

3. Top | #18
      کاربر نیمه فعال

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط babak2006 نمایش پست ها
      درفشار مایعات اگه حجم مایع با حجم ستون مایع یکی باشه نیروی وارد برکف برابر وزن مایع است ولی اگه کمتر باشه نیروی مایع وارد برکف بیشتر ازوزن مایع واگه بیشتر باشه نیروی وارد بر کف ازطرف مایع کمتر ازون مایع خواهد بود
      داداش اینجور که شما بیانش کردی هم نیست.ولی اینکه نیروی وارد بر کف ظرف همیشه با نیروی وزن یکی نیست،این حرف درسته
      ولی خب سوال من هم یه چیز دیگست.تشکر از نظرت
      ویرایش توسط _Sorena_ : 05 دی 1395 در ساعت 12:33

4. Top | #19
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      اصلی ترین مشکل دوستان توی مبحث فشار اینه که فرق بین نیرو و فشار رو نمیدونن.
      شما توی سوالات در مورد فشار مایعات حرف زدی فشار مایعات فقط به عمق و چگالی و شتاب گرانش مربوطه و بر خلاف ظاهرش به سطح مقطع مربوط نیست.یعنی هر وقت چند تا مایع نشونتون دادن فقط به چگالی و ارتفاع دقت کنید نه به شکل ظرف و مساحت قاعده و..
      فشار نرده ایه.
      یه مبحث دیگه که هست اینه ک طراح به جای استفاده از کلمه فشار،واژه نیرو رو به کار میبره که متاسفانه بعضی فکر میکنن فرقی ندارن.در صورتی که نیرو توی فرمول فشاره.یعنی شما باید طبق فرمول فشار(نیرو به سطح)یه معادله ساده تشکیل بدید و بررسی کنید.(در اینجا نیرو میشه حاصلضرب فشار در سطح)
      امیدوارم که مشکلتون حل شده باشه

5. Top | #20
      کاربر نیمه فعال

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط matrooke نمایش پست ها
      اصلی ترین مشکل دوستان توی مبحث فشار اینه که فرق بین نیرو و فشار رو نمیدونن.
      شما توی سوالات در مورد فشار مایعات حرف زدی فشار مایعات فقط به عمق و چگالی و شتاب گرانش مربوطه و بر خلاف ظاهرش به سطح مقطع مربوط نیست.یعنی هر وقت چند تا مایع نشونتون دادن فقط به چگالی و ارتفاع دقت کنید نه به شکل ظرف و مساحت قاعده و..
      فشار نرده ایه.
      یه مبحث دیگه که هست اینه ک طراح به جای استفاده از کلمه فشار،واژه نیرو رو به کار میبره که متاسفانه بعضی فکر میکنن فرقی ندارن.در صورتی که نیرو توی فرمول فشاره.یعنی شما باید طبق فرمول فشار(نیرو به سطح)یه معادله ساده تشکیل بدید و بررسی کنید.(در اینجا نیرو میشه حاصلضرب فشار در سطح)
      امیدوارم که مشکلتون حل شده باشه
      ممنون از جوابتون
      اینی که گفتید جواب کدوم سوالم بود؟!
      من سوالام این بود:
      ۱.ایا فشار به سطح مقطع بستگی دارد؟مثلا اگه سطح مقطع یک مکعب رو تغییر بدیم،فشار وارد بر سطح تغییر می کنه؟!
      ۲.چرا تو مایعات بر خلاف جامدات،فشار به شکل ظرف و سطح مقطع بستگی نداره؟!
      مثلا اگه تو یک جامد،شکل ما از استوانه به مخروط تغییر کنه،فشار وارده یک سوم میشه
      ولی تو مایعات اگه ارتفاع ثابت بمونه،هر چه شکل ظرف رو تغییر بدیم فشار وارد بر کف ظرف تغییر نمی کنه.چرا؟!
      ویرایش توسط _Sorena_ : 05 دی 1395 در ساعت 17:27

6. Top | #21
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Lonelyboy نمایش پست ها

ممنون از جوابتون
      من سوالام این بود:
      ۱.ایا فشار به سطح مقطع بستگی دارد؟مثلا اگه سطح مقطع یک مکعب رو تغییر بدیم،فشار وارد بر سطح تغییر می کنه؟!
      ولی تو مایعات اگه ارتفاع ثابت بمونه،هر چه شکل ظرف رو تغییر بدیم فشار وارد بر کف ظرف تغییر نمی کنه.چرا؟!
      فرمول فشار در اصل میشه نیرو به سطح.پس تاثیر داره .اما توی مایعات با یه سری تغییرات فرمولی میتونی سطح رو خط بزنی.یعنی در جامدات تاثیر داره اما در مایعات نه.
      توی اون کتابی که داری میخونی حتما اثباتش هست اگه نبود بگو که بنویسم برات.

7. Top | #22
      کاربر نیمه فعال

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      فرمول فشار در اصل میشه نیرو به سطح.پس تاثیر داره .اما توی مایعات با یه سری تغییرات فرمولی میتونی سطح رو خط بزنی.یعنی در جامدات تاثیر داره اما در مایعات نه.
      توی اون کتابی که داری میخونی حتما اثباتش هست اگه نبود بگو که بنویسم برات.
      ۱.خب شما یه مکعب مربع به ضلع aرو در نظر بگیر.اگه سطح مقطعش نصف بشه،فشار وارد بر سطحتغییری نمی کنه.
      حداقل تو این مثال اینجوری میشه.من قانون کلیش رو نمی دونم.سوالم همین قانون کلی هست
      ۲.اگه بنویسی اثباتشو عالی میشه.
      ویرایش توسط _Sorena_ : 05 دی 1395 در ساعت 18:16

8. Top | #23
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات

۱.خب شما یه مکعب مربع به ضلع aرو در نظر بگیر.اگه سطح مقطعش نصف بشه،فشار وارد بر سطحتغییری نمی کنه.
      حداقل تو این مثال اینجوری میشه.من قانون کلیش رو نمی دونم.سوالم همین قانون کلی هست
      ۲.اگه بنویسی اثباتشو عالی میشه.
      اگه سطح مقطع نصف بشه ولی جرم تغییر نکنه فشار که دوبرابر میشه.به فرمول دقت کن.
      new-doc-38_1.jpg

9. Top | #24
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط lonelyboy نمایش پست ها

ممنون از جوابتون
      من سوالام این بود:
      1- خوب طبق فرمول فشار (p=f/a) اگر نیرو ثابت بمونه تغییر می کنه. مثلا شما اگر روی یه صندلی بشینی راحت تری یا روی یه تیکه شاخه درخت؟
      2- می فرماید:
      1.png
      برای چی فشار ناشی از جامدات به سطح مقطع ظرف ربط داره؟ واضع و مبرهنه که اگر یه جامد رو بندازیم تو به مخروط جامده به شکل مخروط در نمی یاد ولی در مایعات و گازها همون حجمی رو اشغال می کنه که ظرف اشغال کرده و با توجه به اثبات بالا می تونیم بفهمیم که در شاره ها (مایع و گاز) ارتفاع ستون مایع مهمه. دقیقا تفاوت اینجاست که با تغییر شکل ظرف در جامد ها سطح مقطع تغییر میکنه و فشار هم ولی در مایع ها با تغییر شکل ظرف طبق اثبات بالا مادامی که ارتفاع تغییر نکنه فشار نمی تغییره

ویرایش توسط jarvis : 05 دی 1395 در ساعت 18:46

10. Top | #25
      کاربر نیمه فعال

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      اگه سطح مقطع نصف بشه ولی جرم تغییر نکنه فشار که دوبرابر میشه.به فرمول دقت کن.
      برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: New Doc 38_1.jpg
مشاهده: 43
حجم: 33.1 کیلو بایت
      مرسی
      اینکه می گید سطح مقطع نصف بشه ولی جرم تغییر نکنه، ک درست نیست

مثل این می مونه ک بگیم توی فرمول ظرفیت خازن،اگه ولتاژ رو نصف کنیم ولی qرو ثابت نگه داریم،ظرفیت دو برابر میشه.ایا این دلیل می شه که ظرفیت با ولتاژ رابطه داره؟!
      البته شاید من منظورتو خوب متوجه نمی شم.که دراینصورت دیگ لازم نیست جواب بدی.فقط واسم دعا کن که متوجه بشم.خخخخ
      ۲.خوب من اثباتش رو برای جامدات خاص(V=a×h) می دونم.خواستم دلیلشو واسه مایعات بدونم که چرا در همه حالت از این فرمول استفاده می کنیم که اونم شما می گی اثباتی نیست
      ویرایش توسط _Sorena_ : 05 دی 1395 در ساعت 19:43

11. Top | #26
      کاربر نیمه فعال

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط jarvis نمایش پست ها

1- خوب طبق فرمول فشار (p=f/a) اگر نیرو ثابت بمونه تغییر می کنه. مثلا شما اگر روی یه صندلی بشینی راحت تری یا روی یه تیکه شاخه درخت؟
      2- می فرماید:
      برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 1.png
مشاهده: 42
حجم: 3.0 کیلو بایت
      برای چی فشار ناشی از جامدات به سطح مقطع ظرف ربط داره؟ واضع و مبرهنه که اگر یه جامد رو بندازیم تو به مخروط جامده به شکل مخروط در نمی یاد ولی در مایعات و گازها همون حجمی رو اشغال می کنه که ظرف اشغال کرده و با توجه به اثبات بالا می تونیم بفهمیم که در شاره ها (مایع و گاز) ارتفاع ستون مایع مهمه. دقیقا تفاوت اینجاست که با تغییر شکل ظرف در جامد ها سطح مقطع تغییر میکنه و فشار هم ولی در مایع ها با تغییر شکل ظرف طبق اثبات بالا مادامی که ارتفاع تغییر نکنه فشار نمی تغییره
      ۱.ممنون از جواب ملموست^_^
      بله خب من صندلی رو بیشتر می پسندم.خخخ
      ۲.اثبات بالا واسه مایعات نیستش هاااا.فقط برای جامداته.اونم نه هر جامدی،متروک جان توضیح دادن
      چون تو مایعات لزوما F=mg نیست.به شکل ظرف بستگی داره.اگه پستای قبلی رو یه نیگا بندازی توضیح داده شده.
      ویرایش توسط _Sorena_ : 05 دی 1395 در ساعت 19:46

12. Top | #27
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات

مرسی
      اینکه می گید سطح مقطع نصف بشه ولی جرم تغییر نکنه، ک درست نیست

مثل این می مونه ک بگیم توی فرمول ظرفیت خازن،اگه ولتاژ رو نصف کنیم ولی qرو ثابت نگه داریم،ظرفیت دو برابر میشه.ایا این دلیل می شه که ظرفیت با ولتاژ رابطه داره؟!
      البته شاید من منظورتو خوب متوجه نمی شم.که دراینصورت دیگ لازم نیست جواب بدی.فقط واسم دعا کن که متوجه بشم.خخخخ
      ۲.خوب من اثباتش رو برای جامدات خاص(V=a×h) می دونم.خواستم دلیلشو واسه مایعات بدونم که چرا در همه حالت از این فرمول استفاده می کنیم که اونم شما می گی اثباتی نیست
      خازن که کلا قضیش جداس اون که یک نسبته که بعضی به اشتباه میگن اون فرمولشه.نمیدونم چرا اینو گفتی!!
      اگه توی مسله بگه بدونم تغییر حجم یا جرم سطح مقطع رو نصف کنیم خب همونی میشه که گفتم.

13. Top | #28
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات

۱.ممنون از جواب ملموست^_^
      بله خب من صندلی رو بیشتر می پسندم.خخخ
      ۲.اثبات بالا واسه مایعات نیستش هاااا.فقط برای جامداته.اونم نه هر جامدی،متروک جان توضیح دادن
      چون تو مایعات لزوما F=mg نیست.به شکل ظرف بستگی داره.اگه پستای قبلی رو یه نیگا بندازی توضیح داده شده.
      اوه اوه اوه
      یعنی کج فهمی دیده بودم قبلا ولی این دیگه خیلی خیلی عجیبه ...
      وقتی داری فشار ناشی از وزن یه مایع رو اندازه میگیری چرا نیرو برابر همون وزن مایعه
      اثبات بالا لزوما برای جامد یا مایع نیست. برای جامدات همگن و مقطع یکنواخت و شاره ها استفاده میشه. اینی هم که متروک عزیزم گفته که برای مایع ها یه فرموله و اثبات نداره بیشتر یه جکه. شما برو کل کتاب ها و جزوه های فیزیک دبیرستان رو ببین اگر جایی گفته بود که فشار در مایعات به شکل ظرف بستگی داره من همین امشب خودکشی میکنم.
      لا اقل برو دوباره کتاب درسی رو بخون ضرر که نداره

14. Top | #29
      کاربر نیمه فعال

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      بله بله آقای راست فهم!
      فشار ناشی از وزن مایع دیگه چیه جارویس جان؟!
      من دارم راجع به فشار ناشی از مایع به کف ظرف حاویش! صحبت می کنم و اینو می گم که نیروی وارد بر کف ظرف از طرف مایع همیشه با وزن مایع برابر نیست!حرفم غلطه عایا؟!

15. Top | #30
      کاربر نیمه فعال

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      و اینو هم بگم که حرفت درسته که می گی به شکل ظرف بستگی نداره ولی ما بحثمون یه چیز دیگست!

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن