خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 7 از 19 نخستنخست ... 67817 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 91 به 105 از 282

موضوع: سوالات شیمی

1. Top | #91
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mehrab98 نمایش پست ها
      با عرض معذرت از دوستی که نقل قولش کردی من اینو جواب میدم

خب غلظت هیدرونیوم موجود در محلول لزوما ربطی به قدرت اسیدی ماده حل شده توش نداره .. فرض کن 0.1 مول از یه اسید قوی مثل hi تو یه لیتر اب حل کردی با صرف نظر از تغییر حجم محلول , غلظت یون هیدرونیوم 0.1 مول بر لیتر میشه چون اسید قویه و 100 درصد تفکیک میشه... حالا فرض کن تو همین یه لیتر اب اومدی مثلا 20 مول از یه اسید ضعیف مثل اگزالیک اسید که ثابت تفکیک اولین هیدروژن اسیدیش حدودا 6 صدم هست حل کردی حساب کنی چیزی بیشتر از 0.1 هیدرونیوم تو محلول حاصل ازش ایجاد میشه ینی بیشتر از اسید قبلی که یه اسید قوی بود
      میخوام بگم اسید قوی و ضعیف دسته بندیش بر مبنای درجه تفکیکشونه غلظت هیدرونیوم نهایی محلول وابسته به مقدار اولیه اسید داره و ثابت یونش اسید اگ ضعیف باشه...
      منظور از قدرت ی اسید، درجه یونش اسیده و درحه یونش ی اسید ب دما و غلظت وابسته س. برای همین برای مقایسه قدرت های اسیدی باید درجه یونش رو در دما و غلظت یکسان اندازه گرفت. برای سادگی میتونیم بگیم درجه یونش فلان اسید الفاست چون معمولا منظورمون اینکه الفا های اسید های مختلف رو توی دمای یکسانی؛ مهمولا 25 درجه سانتی گراد- اندازه گرفتیم تا الفاها مقایسه پذیر باشن.
      فک کن درجه یونش دو نمونه اسید متفاوت ولی هم ملار 1 و2 در درجه 25 سانتیگراد a1 و a2و a2>a1. چون a2 بزرگتر از a1 پس غلظت یون هیدرونیم در نمونه 2 بیشتز از نمونه یکه و نمونه 2 اسید قدیتریه.
      من میتونم نمونه یک رو گرم(یا نمونه دوم رو سرد) کنم تا در درجه نا یکسانی از سانتیگراد درجه a1>a2 بشه. در این حالت بزرگی درجه های یونش نمونه اول بیشتر از نمونه دومه پس غلظت یون هیدرونیوم نمونه اول هم بیشتر از دومیه. ولی ما نمیگم، و نمیتونیم ک بگیم، قدرت اسیدی نمونه های یک بیشتر از دوه(همین چن جمله پیش قدرت اسدی بیشتره نمونه دو رو قبول کردی). من حالتی رو نشون دادم ک درجه یونش و در نتیجه غلظ یون هیدرونیم بزرگتره در حالی ک قدرت اسیدی بیشتز نیست.
      اون گزاره غلطه ن ب دلیل درجه یونش، بلکه ب این دلیل ک اشاره ای ب یکسان بودن دما(و غلظت) نکرده. گزاره داره میپره ایا "هر چی غلظت یون هیدرونیم ی اسید بیشتز باشه، اون اسید قویتره"؟ غلطه. باید ب بند اول گزاره، دمای و غلظت یکسان اسید رو ازافه کنه.

درجه یونش، ب غلظت هم وابسته س. بهتر وقتی میخای قدرت های اسیدی رو مقایسه کنی، غلظت های کمو بیش یکسانی استفاده کنی. ن اینکه درجه یونش ی نمونه اسید رو در غلظت 0.1 مولار رو با درجه یونش در غلظت 20 مولار دیگری مقایسه کنی. تو خودت تو بند اخر حرفات میگی درجه بونش ب غلظت وابسته س ولی دو نمونه ای ک مقایسه کردی در غلظت های نایکسان 0.1 و 20 ملاره. ینی چی من نمیفهمم!! در ضمن ثابت یونش درجه یونش مستقل از هم نیستن. با داشتن یکی، دیگری قابل محاسبه س.
      There is No Need for God as a Hypothesis

Pierre-Simon, marquis de Laplace
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 27 فروردین 1399 در ساعت 03:15

2. Top | #92
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      سلام

screenshot-2020-04-15-03-24-35.png

این درسته؟ به نظرم اشتباه میاد ... در بحث غلظت میگه که ماده جامد یا مایع خالص غلظتشون ثابت هست، و این رو هم که بپذیریم، باز سرعت زمانش نباید ثابت باشه ... مثلا در سمت چپ با مصرف شدن واکنش دهنده جامد سطح تماس و ... داره کم میشه پس سرعتش باید کاهش پیدا کنه، و در سمت راست با افزایش میزان فراورده جامد باید سرعت واکنش برگشت به مرور از صفر افزایش پیدا کنه ...

با سپاس از همه دوستان

@Phenotype_2

@mehrab98
      @Hadis_farhadi_

3. Top | #93
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      اب پوشی با یونیده شدن (یا تفکیک) تفاوت داره؟ ترکیبات قطبی و غیر یونی مثلا co هم میتونن اب پوشی بشن؟ یا مثلا در اسید/باز های ضعیف مثل hf و nh3 میتونیم بگیم اون بخشی که ملکولی حل شده اب پوشی شده اما یونیده (یا تفکیک) نشده؟

سپاس

4. Top | #94
      کاربر برتر
      کاربر فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      20200415_120025.jpg20200415_115955.jpg

تفاوت ابپوشی و یونیده شدن اینه
      25 : 32 : 13 : 00

5. Top | #95
      کاربر برتر
      کاربر فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      [FONT="Trebuchet MS"][COLOR="Navy"][SIZE="3"][I][B]
      نقل قول نوشته اصلی توسط coronaii نمایش پست ها
      سلام

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Screenshot from 2020-04-15 03-24-35.png
مشاهده: 82
حجم: 365.6 کیلو بایت

این درسته؟ به نظرم اشتباه میاد ... در بحث غلظت میگه که ماده جامد یا مایع خالص غلظتشون ثابت هست، و این رو هم که بپذیریم، باز سرعت زمانش نباید ثابت باشه ... مثلا در سمت چپ با مصرف شدن واکنش دهنده جامد سطح تماس و ... داره کم میشه پس سرعتش باید کاهش پیدا کنه، و در سمت راست با افزایش میزان فراورده جامد باید سرعت واکنش برگشت به مرور از صفر افزایش پیدا کنه ...

با سپاس از همه دوستان

@Phenotype_2

@mehrab98
      @Hadis_farhadi_

تو خیلی سبز نظام قدیم نوشته سرعت به غلظت وابستس پس
      وقتی غلظت مواد جامد و مایع خالص ثابت سرعت اونها هم ثابت
      20200415_121147.jpg
      البته من جابجا نوشتمش اما منظورم همونه
      هرچه غلط بیشتر شه سرعت هم باالا میره
      پس غلظت ثابت = سرعت ثابت
      ویرایش توسط Hadis_farhadi_ : 27 فروردین 1399 در ساعت 13:16

6. Top | #96
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Hadis_farhadi_ نمایش پست ها
      [FONT="Trebuchet MS"][COLOR="Navy"][SIZE="3"][I][B]
      تو خیلی سبز نظام قدیم نوشته سرعت به غلظت وابستس پس
      وقتی غلظت مواد جامد و مایع خالص ثابت سرعت اونها هم ثابت
      البته من جابجا نوشتمش اما منظورم همونه
      هرچه غلط بیشتر شه سرعت هم باالا میره
      پس غلظت ثابت = سرعت ثابت
      نظام جدید سرعت بر اساس تغییر مول هم تعریف میشه پس در واکنش دهنده جامد یا مایع خالص ثابت نمیشه ...

screenshot-2020-04-16-01-14-30.png

screenshot-2020-04-16-01-14-57.png
      ص88-91
      ویرایش توسط coronaii : 28 فروردین 1399 در ساعت 02:16

7. Top | #97
      کاربر برتر
      کاربر فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نظام جدید سرعت بر اساس تغییر مول هم تعریف میشه پس در واکنش دهنده جامد یا مایع خالص ثابت نمیشه ...
      میشه دقیقن از اون قسمتش عکس بگیرین
      خیلی جالب شد

8. Top | #98
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Hadis_farhadi_ نمایش پست ها

میشه دقیقن از اون قسمتش عکس بگیرین
      خیلی جالب شد
      در پست بالا اضافه کردم

سوال بنده هنوز پا بر جا هست اگر کسی از دوستان میخواد جواب بده: (کتاب هم جمع بندی شیمی الگو هست، غلظت زمان رو که کلا ایشون اعتقاد داره برای جامد و مایع خالص ثابت هست و تو کتاب یازدهمش هم همینو گفته اما تو کتاب یازدهم گفته بود سرعت زمان بر خلاف غلظت زمان برای واکنش دهنده جامد و مایع خالص ثابت نمیشه، اما اینجا تو کتاب دوازدهم سرعت زمان رو هم میگه ثابت میشه طبق شکل)

با سپاس از همه دوستان

@Phenotype_2

@mehrab98

من نمیدونم این تگ ها کار میکنه یا نه، یا من درست تگ میکنم یا نه ... برای همین بنابر احتیاط واجب! نقل و قول هم میکنم که دوستان ببینند

نقل قول نوشته اصلی توسط Phenotype_2 نمایش پست ها
      .
      نقل قول نوشته اصلی توسط mehrab98 نمایش پست ها
      .
      ویرایش توسط coronaii : 28 فروردین 1399 در ساعت 02:25

9. Top | #99
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      قانون سرعت واکنش:
      a A + b B => x
      R = k [A] m [B] n
      ماده ی ما ب 4 حالت در واکنش ها شرکت میکنه. جامد، مایع، محلول و گاز.(محلول ماده خالصی نیست) ی فرقی ک بین دو تای جامد و مایع و دو تای گاز و محلول هست اینکه دو تای دوم(محلول و گاز) در حجم ظرف واکنش پراکندن ولی دو تای اول(جامد و مایع) این ویژگی رو ندارن. غلظت، مقدار ماده بر جسب مول در واحد حجم (ظرف واکنش) تعریف میشه و معیاری از پراکندگیه.
      قانون سرعت واکنش و یا ثابت تعادل واکنش بر حسب غلظت موادی ک پراکنده میشن نوشته میشه.. پراکندگی برخورد ایجاد میکنه و برخورد پیشرفت واکنش رو باعث میشه(مگه نظریه برخورد همینو نمیگه؟) اثر مقدار مواد پراکنده نشده و توده ای جامد و مایع شرکت کننده در واکنش در ثابت تجربی K قانون سرعت خلاصه میشه(میتونی اینحوری فک کنی که توان m یا n برای ماده جامد و مایع 0 ه- اگه دما رو تغییر بدی یا جامد رو برش بدی تا سطح تماس رو تغییر بدی کمیت تجربی k تغییر میکنه)

تا اینجا واسه جامد و مایع واژه غلظت(معیار برای پراکندگی در حجم ظرف) رو بکار نبردم. ی کار ناشایسته ای ک کتاب درسی میکنه اینکه سعی میکنه ب جامد و مایع هم غلظت نسبت بده. کتاب درسی واسه غلظت گاز یا محلول، شمار مول هاش(مقدار ماده) بر واحد حجم ظرف رو در نظر میگیره؛ خب این قبول- در حالی ک برای جامد و مایع پراکنده نشده شمار مول هاش ن در واحد حجم ظرف ک در واحد حجم توده جامد و مایع رو نگاه میکنه و بعدش چون چگالی توده جامد و مایع تقریبا ثابته و ب دما و فشار وابسته چندانی نداره نتیجه میگیره(بگم استدلالشو؟) غلظت جامد و مایع در توده تشکیل دهندشون ثایته. چطور واسه گاز و محلول، حجم کل ظرف رو نگاه میکنه ولی واسه جامد و مایع حجم تودشون رو؟! اصلا وقتی قرار نیست مواد جامد و مایع رو در قانون سرعت یا نوشتن ثابت تعادل مستقیم وارد کنیم پس دیگه چ نیازه ک غلظت جامد و مایع رو اونم ن در حجم ظرف ک در حجم توده اون ماده تعریف کنیم؟؟؟؟؟

(A (s)= B (g
      سرعت واکنش رفت: تنها واکنش دهنده A س ک جامده. بنابر این هیچ ماده ی پراکنده شده ای نداریم ک غلظتش بر سرعت واکنش رفت تاثیر داشته باشه. پس میشه گفت سرعت واکنش رفت تنها تابع ثابت تجربی k قانون سرعت واکنش رفته و Rf ثابته.
      R f = k f [A] 0
      سرعت واکنش برگشت: سرعت واکنش برگشت وابسته ب غلظت ماده گازی پراکنده شونده ی B ه. در ابتدا ک غلظت B صفره، سرعت برگشت صفره ولی با پیشرفت واکنش رفت با سرعت ثابت و افزایش غلظت فراوده B سرعت واکنش برگشت بیشتر میشه.
      R b = k b [B] m
      b: backward, f: forward
      اون یکی واکنش هم ب همین ترتیب. اگه اشتباه میگم بگو.

ویرایش توسط Phenotype_2 : 28 فروردین 1399 در ساعت 10:00

10. Top | #100
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      اون استدلال رو هم بگم.

ماده ای ک پراکنده نشده نیازی ب مفهوم غلظت ک پراکندگی مقدار ماده در واحد حجمه نداره؛؛همون چگالی واسش بسه. کمیت های چگالی و غلظت هر دو توزیع ماده در حجمن. با این فرق ک چگالی مقدار ماده رو جرمش میدونه و غلظت شمار مولهاش. همین! غلظت کمیت مناسبی برای استوکیومتری گازها و محلول هاس و چگالی کمیت مناسبی برای جامدا و مایع ها. با این حال گیریم غلظت ی توده جامد، شمار مولهاش در واحد حجم اون توده باشه. فرض کنیم جرم ی توده جامد m باشه، چگالیش ثابت r و جرم مولیش(جرم یک مولش) M. پس توده (m/M) موله ک در حجم m/r توزیع(ن پراکنده) شده. پس غلظت c توده (شمار مولها در واحد حجم) میشه نسبت (m/M) ب (m/r). ساده ش کنی غلظت c میشه r/M. هم M ثایته و ب مقدار ماده وابسته نیست هم r ( اون m حذف شد)
      c=r/M پس غلظت ی جامد(در حجم توده ش) ثابته. طبیعه ک ثابت باشه و باید ک باشه. ولی چرا کتاب درسی غلظت گاز یا محلول رو شمار مول ها در ظرف میدونه در حالی ک غلظت جامد و مایع، شمار مول ها در توده(ن در ظرف!)؟

11. Top | #101
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      مثلا در سمت چپ با مصرف شدن واکنش دهنده جامد سطح تماس و ... داره کم میشه پس سرعتش باید کاهش پیدا کنه
      تو از کجا مطمین شدی سطح تماس جامد تاثیر سنگینی داره؟ اصن فک کن در حال واکنش بلور جامد بارها و بارها برش بخوره. ب نظر تو سطح تماس جامد در حال کاهشه یا افزایش؟
      سطح تماس ی جامد با ی گاز در برابر سطح تماس دو گاز هیچه. جامدا تاثیر چندانی بر سرعت واکنش ندارن. قانون سرعت واکنش ب خوبی ب این نکته توجه داره و اثر ی جامد رو در k خلاصه میکنه.

12. Top | #102
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      اب پوشی با یونیده شدن (یا تفکیک) تفاوت داره؟
      اره داره. اب پوشی ب برقراری ربایش الکتریکی قوی یون-دوقطبی بین ملکول های قطبی اب و یون های ی ترکیب یونی ک ب فروریختن شبکه بلور ترکیب بونی و پراکنده شدن یون هاش در اب منجر میشه میگن.. در حالی ک یونش رو ب تفکیک ی ملکول بدون بار ناخالص(بار خالص 0) ب گونه هایی با بار ناخالص( یون های مثبت و منفی) میگن.

ترکیبات قطبی و غیر یونی مثلا co هم میتونن اب پوشی بشن؟
      اب پوشی رو تعریف کردم. اب پوشی رو ب تشکیل جاذبه یون-دو قطبی ملکول اب با یون ها میگن. ملکول قطبی co و ملکول قطبی اب جاذبه دوقطبی-دو قطبی دارن ولی ب این جاذبه نمیگیم اب پوشی.

مثلا در اسید/باز های ضعیف مثل hf و nh3 میتونیم بگیم اون بخشی که ملکولی حل شده اب پوشی شده اما یونیده (یا تفکیک) نشده
      ن. گفتم ک نمیتونی بگی بخشی ک ملکولی (فیزیکی؛ بدون واکنش- با تشکل جاذبه دوقطبی-دوقطبی)حل شده اب پوشی شده. اب پوشی رو تعریف کردم(ربایش یون-دوقطبی ک ملکولهاب قطبی اب و یونها تشکیل میده) هر دو ترکیب ملکولی ک مثال زدی قطبین. بخشی از ملکول های این دو ترکیب با تشکیل ربایش دوقطبی-دوقطبی با ملکول اب حل میشن(انحلال فیزیکی؛ همونی ک بهش گفتی ملکولی). بخشیشون هم با اب واکنش میدن، یونیده و بعدش اب پوشی و پراکنده(حل) میشن.

امروز هر چی پرسیدی پیوندش زدم ب "پراکندگی"
      اگه اشتباه میکنم بگو.

ویرایش توسط Phenotype_2 : 28 فروردین 1399 در ساعت 13:31

13. Top | #103
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Phenotype_2 نمایش پست ها
      اره داره. اب پوشی ب برقراری ربایش الکتریکی قوی یون-دوقطبی بین ملکول های قطبی اب و یون های ی ترکیب یونی ک ب فروریختن شبکه بلور ترکیب بونی و پراکنده شدن یون هاش در اب منجر میشه میگن.. در حالی ک یونش رو ب تفکیک ی ملکول بدون بار ناخالص(بار خالص 0) ب گونه هایی با بار ناخالص( یون های مثبت و منفی) میگن.

اب پوشی رو تعریف کردم. اب پوشی رو ب تشکیل جاذبه یون-دو قطبی ملکول اب با یون ها میگن. ملکول قطبی co و ملکول قطبی اب جاذبه دوقطبی-دو قطبی دارن ولی ب این جاذبه نمیگیم اب پوشی.

ن. گفتم ک نمیتونی بگی بخشی ک ملکولی (فیزیکی؛ بدون واکنش- با تشکل جاذبه دوقطبی-دوقطبی)حل شده اب پوشی شده. اب پوشی رو تعریف کردم(ربایش یون-دوقطبی ک ملکولهاب قطبی اب و یونها تشکیل میده) هر دو ترکیب ملکولی ک مثال زدی قطبین. بخشی از ملکول های این دو ترکیب با تشکیل ربایش دوقطبی-دوقطبی با ملکول اب حل میشن(انحلال فیزیکی؛ همونی ک بهش گفتی ملکولی). بخشیشون هم با اب واکنش میدن، یونیده و بعدش اب پوشی و پراکنده(حل) میشن.

امروز هر چی پرسیدی پیوندش زدم ب "پراکندگی"
      اگه اشتباه میکنم بگو.

توی کتاب اینطور اورده معادلات انحلال رو - دوازدهم ص ۲۳:

screenshot-2020-04-16-12-39-51.png

مثلا زیر HCOOH ملکولی یونیده نشده در سمت چپ تعادل هم aq اورده. نمیشه برداشت کرد طبق نظر کتاب اون هایی که ملکولی/فیزیکی حل میشن هم اب پوشیده شده محسوب میشن؟

سپاس

14. Top | #104
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      توی کتاب اینطور اورده معادلات انحلال رو - دوازدهم ص ۲۳:

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Screenshot from 2020-04-16 12-39-51.png
مشاهده: 14
حجم: 47.4 کیلو بایت

مثلا زیر HCOOH ملکولی یونیده نشده در سمت چپ تعادل هم aq اورده. نمیشه برداشت کرد طبق نظر کتاب اون هایی که ملکولی/فیزیکی حل میشن هم اب پوشیده شده محسوب میشن؟

سپاس
      سمت چپ، متانویک اسید، aq هست چون ملکول های متانویک اسید پراکندن. aq ننویسیم چی بنویسیم؟ طیق نظر کتاب؟ کدوم کتاب؟ کدوم نظر؟

تا دنیا دنیا بوده اب پوشی واسه من ربایش یون-دوقطی بوده.
      متانویک اسید با اب، جاذبه دوقطبی-دوقطبی داره.
      هیدرونیوم(پروتون؛ یون هیدروژن یا هر چیز دیگه ای ک بهش میگی) بار خالص ناصفر داره و اب پوشی شدس.
      متانوات هم بار خالص ناصفر داره داره اب پوشی شدس.
      نماد aq اشاره به پراکندگی و حل شدن میکنن ن الزامن ب اب پوشی شدن. اونی ک اب پوشی شده الزامن aq ه ولی اونی ک aq الزامن اب پوشی نشده.

اب پوشی = ربایش یون-دوقطبی ک ملکول های اب تشکیل میدن.(اب پوشی حالتی از حلال پوشیه ک حلال ابه)

15. Top | #105
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      اصلا تعریف کتاب از اب پوشی چیه؟ دوقطبی-دوقطبی رو هم اب پوشی میدونه؟

صفحه 7 از 19 نخستنخست ... 67817 ... آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن