خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 21
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات

سوال ساختار لویس

سلام
      درکنکور94ساختارSnCl2 روخواسته بود

چرادرساختاری که برای اون درکتابا اومده دو تک الکترون ناپیوندی جفت هستند؟مگر Snمال گروه 14نیست؟(شبیه کربن) پس وقتی دو cl وصل شدن دو تک الکترون جفت نشده باقی می مونه

حتی اگرفرض کنیم جفت هم بشن چراساختارش شبیه COنباشه؟ چون اونم اول دوپیوند می ده و بعدجفت می کنهدو تک الکترون جفت نشدشو

7942909af251774af2dbe1f4ecdc04d4.jpg

2. Top | #2

نمایش مشخصات
      Sn گروه 14 هستش و ساختاره الکترونیش S2 P2 هست که P2 با دو تا CL پیوند میده اما S2 به همون صورت جفت الکترونی باقی میمونه و برانگیخته نمیشه تا پیوند برقرار کنه البته مطمئن نیستم بهتره اقا محمد جواب بده
      LEAVE ONE WOLF ALIVE...& THE SHEEPS ARE NEVER SAFE

3. Top | #3
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      هر وقت دوتا تک الکترون داشتیم که ناپیوندی بودن جفت میگیریمشون.
      مطمئنی لوییست درسته؟!

4. Top | #4
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      ب لایه ظرفیت قلع فک کن.
      Sn:[Kr]5S2/5P2

قلع رو ب عنوان فلز طبقه بندی میکنم. ولی توی تناوبش در انتهای خواص فلزی قرار داره. عناصر بعدیش شبه فلز و نافلز هستن. قلع کمی خواص نافلزی داره بطوری ک با تشکیل 2 پیوند بدون رسیدن ب ارایش گاز نجیب به پایداری نسبی میرسه. اون جفت ناپیوندی ک میبینی روی SnCl2 رو میتونی الکترونهای اوربیتال 5S در نظر بگیری و دوپیوندی ک تشکیل شده نتیجه همپوشانی اوربیتالهای جفت نشده 5P قلع با اوربیتالهای 3P کلره. اینجوری قلع به پایداری نسبی میرسه. پس اون دو الکترونی ک جدا میدونستیشون در واقه الکترونهای جفت شده 5S قلع هستن و ب صورت جفت شده بعد از تشکیل پیوند هم ظاهر شدن. البته در اصل اوربیتالهای هیبریدی SP2 تشکیل شده.

بطور کلی از روی تعداد نسبی عناصر نمیتونی چگونگی تشکیل پیوند رو حدس بزنی یا توضیح بدی. پس انتظاهر هم نداشته باش ک شبیه CO باشه. کلر با ارایش لایه ظرفیت 3S2/3P5 نمیتونه داتیو بپزیره. چون اوربیتال بعدی ای ک در دسترس داره اوربیتال 4S هستش ک توی سطح انرژی خیلی بالاتری قرار داره. قلع هم ک نمیتونه داتیو بپزیره چون بار موثر هستش این اجازه رو بهش نمیده. قلع با 4 تلکترون توی لایه ظرفیتش ب پایداری نسبی رسیده.

البته کربن میتونه داتیو بپزیره. مثلا دو تا کولانسی ساده تشکیل بده و ی داتیو دریافت کنه تا ب ارایش نئون برسه. این توانایی دریافت داتیو در ساختار ملکول CO نقش داره.
      There is No Need for God as a Hypothesis

Pierre-Simon, marquis de Laplace

5. Top | #5
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      هالوژن ک خوب با یگانه وصل میشه ب اتم مرکزی این برای اون 2تا کناریا
      رفتار Sn هم شبیه رفتار هم گروهیش کربن نیست
      کربن ترکیب الی تشکیل میده
      اون یکی معدنی

6. Top | #6
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Aries نمایش پست ها
      Sn گروه 14 هستش و ساختاره الکترونیش S2 P2 هست که P2 با دو تا CL پیوند میده اما S2 به همون صورت جفت الکترونی باقی میمونه و برانگیخته نمیشه تا پیوند برقرار کنه البته مطمئن نیستم بهتره اقا محمد جواب بده
      ربطی به برانگیخته شدن s2نداره طبق استدلال من باید الکترون آخرp4به اوربیتال قبلیش بیاد و قلع به صورت داتیو بپذیره

7. Top | #7
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط E.M10 نمایش پست ها
      هر وقت دوتا تک الکترون داشتیم که ناپیوندی بودن جفت میگیریمشون.
      مطمئنی لوییست درسته؟!
      خب جفت بگیرمشون که الکی که نمی شه جفت گرفت بایدلیل داشته باشیم مثلن الکترونای کربونوجفت می گیرم وبعدازاکسیژن داتیومی گیره اینجاهم سوال من اینه که چرا جفت گرفتیم داتیونگیره.آره درسته
      ویرایش توسط Delgir : 15 آذر 1395 در ساعت 00:25

8. Top | #8
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط amir.hav نمایش پست ها
      خب جفت بگیرشمون که الکی که نمی شه جفت گرفت بایدلیل داشته باشیم مثلن الکترونای کربونوجفت می گیرم وبعدازاکسیژن داتیومی گیره اینجاهم سوال من اینه که چرا جفت گرفتیم داتیونگیره.آره درسته
      یک نکته میشه تعریف کرد براش

کلا به جز نیتروژن دارها و Co ،

هر ترکیبی اگر 2تا الکترون منفرد موند براش ، جفتش میکنن

نکته سوالم تقریبا اینه و خارج کتاب متاسفانه

9. Top | #9
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط SUBZERO نمایش پست ها
      ب لایه ظرفیت قلع فک کن.
      Sn:[Kr]5S2/5P2

قلع رو ب عنوان فلز طبقه بندی میکنم. ولی توی تناوبش در انتهای خواص فلزی قرار داره. عناصر بعدیش شبه فلز و نافلز هستن. قلع کمی خواص نافلزی داره بطوری ک با تشکیل 2 پیوند بدون رسیدن ب ارایش گاز نجیب به پایداری نسبی میرسه. اون جفت ناپیوندی ک میبینی روی SnCl2 رو میتونی الکترونهای اوربیتال 5S در نظر بگیری و دوپیوندی ک تشکیل شده نتیجه همپوشانی اوربیتالهای جفت نشده 5P قلع با اوربیتالهای 3P کلره. اینجوری قلع به پایداری نسبی میرسه. پس اون دو الکترونی ک جدا میدونستیشون در واقه الکترونهای جفت شده 5S قلع هستن و ب صورت جفت شده بعد از تشکیل پیوند هم ظاهر شدن. البته در اصل اوربیتالهای هیبریدی SP2 تشکیل شده.

بطور کلی از روی تعداد نسبی عناصر نمیتونی چگونگی تشکیل پیوند رو حدس بزنی یا توضیح بدی. پس انتظاهر هم نداشته باش ک شبیه CO باشه. کلر با ارایش لایه ظرفیت 3S2/3P5 نمیتونه داتیو بپزیره. چون اوربیتال بعدی ای ک در دسترس داره اوربیتال 4S هستش ک توی سطح انرژی خیلی بالاتری قرار داره. قلع هم ک نمیتونه داتیو بپزیره چون بار موثر هستش این اجازه رو بهش نمیده. قلع با 4 تلکترون توی لایه ظرفیتش ب پایداری نسبی رسیده.

البته کربن میتونه داتیو بپزیره. مثلا دو تا کولانسی ساده تشکیل بده و ی داتیو دریافت کنه تا ب ارایش نئون برسه. این توانایی دریافت داتیو در ساختار ملکول CO نقش داره.
      یعنی کل ساختارلویسوبه چالش کشیدی با این جملت:اون جفت الکترونا همون الکترونای s2هستن.پس چرا موقع کشیدن لویس کربن اوناروجدانشون می دن وموقع کشیدن لویس بقیه جفت؟حرفای تودرسته ولی درسطح کتاب که بایدطبق من تحلیل کرد
      طراحای بی سواد کنکور باخودشون فکرنکردن کسی بین لویس COوsncl2شک پیداکنه دراین صورت طبق استدلال من سوال غلط حل می شد

10. Top | #10
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      خب جفت بگیرمشون که الکی که نمی شه جفت گرفت بایدلیل داشته باشیم مثلن الکترونای کربونوجفت می گیرم وبعدازاکسیژن داتیومی گیره اینجاهم سوال من اینه که چرا جفت گرفتیم داتیونگیره.آره درسته
      چون من هیچ جا ندیدم دو تا تک الکترون جدا بمونن.
      در مورد ساختار هم اگه می خواستم رسمش کنم یه داتیو که رزونانس داره به شکلت اضافه می کردم.
      این ساختارا شدیدا از سطح کتاب بالاتره نکنه سوال کنکور یا سنجشه مسخره بوده؟!!
      میگی کنکور بوده
      ویرایش توسط E.M10 : 15 آذر 1395 در ساعت 00:34

11. Top | #11
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      سلام

چرادرساختاری که برای اون درکتابا اومده دو تک الکترون ناپیوندی جفت هستند؟مگر Snمال گروه 14نیست؟(شبیه کربن) پس وقتی دو cl وصل شدن دو تک الکترون جفت نشده باقی می مونه

حتی اگرفرض کنیم جفت هم بشن چراساختارش شبیه COنباشه؟ چون اونم اول دوپیوند می ده و بعدجفت می کنهدو تک الکترون جفت نشدشو

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 7942909af251774af2dbe1f4ecdc04d4.jpg
مشاهده: 53
حجم: 4.1 کیلو بایت
      الان من نفهمیدم چرا sncl2 و co رو با هم مقایسه میکنی؟
      میشه دقیق تر توضیح بدی لطفا؟ اصلا شرایط یکسان نیست؟

12. Top | #12
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط dmb نمایش پست ها

الان من نفهمیدم چرا sncl2 و co رو با هم مقایسه میکنی؟
      میشه دقیق تر توضیح بدی لطفا؟ اصلا شرایط یکسان نیست؟

چون sn و کربن جفتشون گروه 14 و 4 الکرتون ظرفیت

ولی ساختاری ک میسازن از زمین تا اسمون فرق میکنه

الکی سختش نکنین:/

13. Top | #13

نمایش مشخصات
      Drawing the Lewis Structure for SnCl2

Viewing Notes:

• The Lewis structure for SnCl2 requires you to place less than 8 valence electrons on Tin (Sn).
      • You might want to put a double bond on the Chlorine (Cl) atom but Cl does't normally form double bonds due to its high electronegativity. If you check the formal charges you'll see that a double bond in the SnCl2 Lewis structure has several non-zero charges.
      • You'll want to calculate the formal charges on each atom to make sure you have the best Lewis structure for SnCl2. SnCl2 is a good example to help understand how to calculate formal charges.
      LEAVE ONE WOLF ALIVE...& THE SHEEPS ARE NEVER SAFE
      ویرایش توسط Aries : 15 آذر 1395 در ساعت 00:35

14. Top | #14
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Parlooo نمایش پست ها
      چون sn و کربن جفتشون گروه 14 و 4 الکرتون ظرفیت

ولی ساختاری ک میسازن از زمین تا اسمون فرق میکنه

الکی سختش نکنین:/
      نه من قضیه برام روشنه میخوام بدونم اصلا چرا فکر میکنه sn باید داتیو بده؟ cl و o متفاوتن که!
      اینجا باید به کتاب درسی لعنت فرستاد که یه روش بسیار بی مصرف و خام رو تحویل ملت داده بدون توضیح درست

15. Top | #15
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      سلام

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 7942909af251774af2dbe1f4ecdc04d4.jpg
مشاهده: 53
حجم: 4.1 کیلو بایت
      شیمیدان ها میگن قوانین ساختار لوئیس که ارائه شده برای این نیست که ما یه ساختار رو بکشیم ، برای اینه که ما ساختاری که وجود داشته رو توجیه کنیم ! شما نمیتونی بگی چرا قلع 2 کلرید این شکلیه ! اون از اولش همین شکلی بوده !

اما توجیهات . توی کربن مونوکسید اکسیژن یه داتیو از طریق جفتی که توی n=2 داره میگیره میده به کربنی که اوربیتال خالی توی n=2 داره
      ولی توی قلع کلرید کلری که جفتش توی n=3 هست چطوری داتیو تشکیل بده با اوربیتال خالی n=5 قلع ؟؟؟؟ انتقال الکترون از تراز پایین به تراز بالا انرژی میخواد !

There is enough light
      for one who wants to see

...Chemistry : Chem is Try

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن