خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
    نمایش نتایج: از 16 به 22 از 22
    1. Top | #16
      کاربر باسابقه

Sarkhosh
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط EXCELSIOR نمایش پست ها
      یه سلام پر انگیزه به همه

امروز قسمت 4 از سری تاپیکهای "معجزه اراده" رو با یه حس عالی خدمتتون تقدیم میکنم
      از همه از اونایی که "معجزه اراده" رو دنبال میکردن و خواهان قسمت های بعدیش بودن تشکر میکنم...و از همه بابت تاخیر تو انتشار این قسمت عذرخواهی میکنم
      اگه تا حالا قسمتای قبلی معجزه اراده رو ندیدین پیشنهاد میکنم سر فرصت اونا رو هم بخونید بازخوردهایی ک بهم شد نشون داد ک اکثریت خیلی لذت بردن...
      قسمت1: معجزه ی ارادهI +مقدمه_Jordyn Castor_مهندس نابینای ۲۲ ساله شرکت Apple
      قسمت2: معجزه ارادهII_ستودنی ترین اراده جهان_Nick Vujicic(یکی از 10 سخنران انگیزشی برتر دنیا)
      قسمت3: معجزه ارادهIII +کلیپ هایپر انگیزشی_Stephen Hawking (از بزرگترین نوابغ عصر حاضر)

مقدمه :
      سوژه چهارم معجزه اراده با سه قسمت قبلی و سایر افراد با اراده ای که زندگی و مشکلاتشون رو مورد بررسی قرار دادیم یه تفاوت خیلی اساسی داره:
      تو قسمتهای 1و2و3 افراد با اراده ای رو دیدیم که با وجود محدودیتهای جسمی بسیار شدید بخاطر اراده ی محکم و عزم راسخشون و با اتکا به ذهن سالم و تیزشون تونستن بر موانع سر راهشون پیروز بشن...
      اما
      ستاره چهارم معجزه اراده کسیه که با اینکه از نبوغ بسیار بالایی برخوردار بود اما تو اوج موفقیت و جوانی به بیماری اسکیزوفرنی مبتلا میشه و از نعمت یک ذهن سالم(که منشا همه ی تونایی ها بویژه اراده ی محکمه) محروم میشه...با این حال تونست با تقویت ارادش و پاک کردن افکار و توهمات منفیش بعد از 30 سال به بخش اعظمی از بیماریش غلبه کنه و دوباره بعد از یک دوره ی افول و زوال مجددا به اوج برگرده و تونست جوایز زیادی از جمله نوبل اقتصاد و 3 مدرک دکترای افتخار کسب کنه...

نمیدونم فیلم "ذهن زیبا" رو دیدین یا نه اما مطمئنم اکثر قریب به اتفاقتون کلیپ انگیزشی رویا(Dream) رو دیدین(تو همین انجمن خودمون فک کنم 2یا 3 تا تاپیک درموردش هست)...تو یه قسمتی از کلیپ Dream که از فیلم "یک ذهن زیبا" برداشته شده یه گوشه ای از زندگی درسی پروفسور جان نش و حتی مورد تمسخر واقع شدنش نشون داده شده که به عقیده خیلی از مخاطبین این کلیپ ، این تیکه یکی از بهترین بخشهاشه...

دوستای گل...تصاویر قسمت4 معجزه ی اراده همه ی مراحل زندگی پروفسور جان نش رو پله به پله به خوبی نشون میده و امیدوارم درکنار متن از تصاویر هم لذت ببرین

پروفسور جان فوربز نش، ریاضی‌دان نابغه و برجسته‌ آمریکایی برنده جایزه نوبل اقتصاد در تاریخ سیزدهم ژوئن سال ۱۹۲۸ میلادی در بلوفیلد ویرجینیای غربی به‌دنیا آمد. وی به‌واسطه هوش و ذکاوت بسیار زیادش در مباحث ریاضی، به‌عنوان یکی از نخبگان جهان شناخته شد.

جان در بیست سالگی به‌طور هم‌زمان مدرک کار‌شناسی و کار‌شناسی ارشد را کسب کرد و دو سال بعد، یعنی در بیست و دو سالگی، موفق به کسب مدرک دکترا در بخش ریاضیات شد. او به‌معنای واقعی، یک نخبه در رشته ریاضیات بود و تئوری‌های زیاد و بحث‌انگیزی را در این حوزه وارد کرد.

نابغه ای که به گفته ی پروفسور اقتصاد دان دانشگاه شیکاگو راجر مایرسون (Roger Myerson):"کشفیات نش در ریاضیات آنقدر مهم است که فقط با کشف DNA در زیست شناسی قابل مقایسه است."

جان نش، ریاضی دانی بود که در هر چیز روابط ریاضی را جستجو می کرد؛ از بازتاب نور بر یک کروات گرفته تا سطرها و تیترهای مجلات و روزنامه ها.

او از دانشگاه هاروارد پذیرش داشت اما پرینستون او را بورسیه کرد تا آقای نابغه به این دانشگاه برود.
      در توصیه نامه ای که برای رفتن به دانشگاه به همراه داشت، فقط یک جمله نوشته شده بود: «این مرد نابغه است.»

رساله ی دکترای وی فقط 28 برگ داشت و اساتیدش با دادن نمره کامل به این رساله مختصر، نشان دادند که به آینده او چقدر امید دارند.

جان نش هنگام دریافت اخذ مدرک دکترا در دانشگاه پرینستون
      بعد از پایان تحصیلات، نش در سال 1951 (23سالگی) توسط موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) به عنوان مربی ریاضی استخدام شد.

وی در
      اوج جوانی (حدود 30 سالگی) - سال ۱۹۵۸م - به بیماری روان‌گسیختگی (اسکیزوفرنی) از نوع پارانوید مبتلا شد. نش، صداهایی غیرواقعی می‌شنید که او را از خطراتی موهوم حذر می‌دادند و وادارش می‌کردند کارهایی برخلاف میل و اراده‌اش انجام بدهد. رفته‌رفته بر شدت توهمات او افزوده شد و پزشکان، بیماری او را اسکیزوفرنی در حال پیشرفت تشخیص دادند. او و زندگی‌اش در معرض نابودی قرار گرفتند کم کم بیماری او شدت گرفت. در بهار 1959، از عضویت در هیات علمی کرسی ریاضیات MIT استعفا کرد و همسرش او را در بیمارستان بستری کرد

سپس
      وقتی حال جان رو به بهبود نرفت، آلیشیا (همسر جان نش) عاقبت طاقتش را از دست داد و در ۱۹۶۲ از جان نش جدا شد.

مراسم ازدواج پروفسور نش و همسرش آلیشا

نش در ابتدا از خود سرسختی و مقاومت نشان می‌داد و سعی می‌کرد با هر ترفندی که شده، از بیمارستان و حتی از نظارت مستقیم روان‌پزشک فرار کند. اما با شدت گرفتن بیماری‌اش، کم‌کم به درمان تن داد. جدا از درمان، آن‌چه بیش از همه به نش کمک کرد، تلاش آگاهانه‌ای بود که او از خود نشان داد.

پزشکان، بیماری‌اش را نوعی اسکیزوفرنی هذیانی (پارانوید) تشخیص دادند که با افسرگی و کاهش اعتماد به نفس همراه شده بود.

جان با وجود افسردگی و عدم اعتماد به نفسی که حاصل بیماری اش بود اما باز هم بر روی نظریه بازی هایش کار می کرد. نظریه بازی ها شاخه ای از ریاضیات کاربردی است که در علوم اجتماعی و به ویژه در اقتصاد، بازاریابی، علوم سیاسی، روابط بین الملل و علوم کامپیوتر مورد ساتفاده قرار می گیرد. نظریه بازی سعی می کند یک فرمول ریاضی برای مدل سازی یک موقعیت استراتژیک پیدا کند.

طبق نظریات نش، پیروزی در هر موقعیت یا بازی، تنها تابع شانس نیست بلکه اصول و قوانین ویژه خود را دارد. همین تحقیقات، برای نش جایزه نوبل اقتصاد 1994 را به همراه آورد.

بعد از گرفتن جایزه نوبل، آلیشیا دوباره به نش نزدیک شد. این بار او واقعا داشت به جان کمک می کرد. جان با کمک آلیشیا سعی کرد راه غلبه بر هذیان هایش را پیدا کند.

که بعد ها در سال 2001 جان نش و آلیشا مجددا با هم ازدواج کردند و تا پایان عمرشان در کنار هم بودند...

او با تمام توان سعی کرد تا محتوای ذهنی بیمار خود را ذره‌ذره اصلاح کند. این فرآیند جبرانی، چیزی نزدیک به سی سال از بهترین سال‌های عمرش را گرفت اما امید و اراده‌ای که او از خود نشان داد، کار خودش را کرد و ریاضی‌دان نابغه بالاخره از بند بیماری نجات پیدا کرد.

خودش این طور می‌نویسد: «به مرور زمان سعی کردم بخش بیمار ذهن خودم را شناسایی و پاک کنم. سعی کردم رفته‌رفته ذهنیت عالمانه‌ای را که از قبل داشتم، بازسازی کنم. این کار خیلی طول کشید، خیلی چیز‌ها را از من گرفت اما فکر می‌کنم الان دیگر بخش اعظم آن هذیان‌ها و آن توهمات را دور ریخته‌ام. این‌که در این سن و سال هنوز می‌توانم یک ریاضی‌دان و تئوریسین فعال باشم، به این معنی است که من در مبارزه با بیماری‌ام موفق شده‌ام.»

کارهای او در زمینه نظریه بازی ها، هندسه دیفرانسیل و معادلات دیفرانسیل با مشتقات پاره‌ای، به درک تازه‌ای از عواملی که بر شانس تاثیر می‌گذارند و تاثیر اتفاقات در پیچیدگی زندگی روزمره منجر شده بود.

نش در تکامل نظریه‌ بازی‌ها نقش بسیار مؤثری داشت و به‌خاطر تلاش‌هایش در این زمینه، در سال ۱۹۹۴م به‌همراه رینهارد سلتن و جان هارسانای برنده‌ جایزه‌ نوبل اقتصاد شد. او در سال ۱۹۹۹م از دانشگاه کارنگی‌ملون پنسیلوانیا، دکترای افتخاری علوم و تکنولوژی دریافت نمود. او هم‌چنین در سال ۲۰۰۳م از دانشگاه فدریکوی دوم ناپل ایتالیا دکترای افتخاری اقتصاد و همچنین در سال ۲۰۰۷م، از دانشگاه آنتورپ (بلژیک) دکترای افتخاری دیگری در همین رشته دریافت داشت. ،دوباره سیل افتخارات و جوایز بود که داشت به سمت جان نش سرازیر می شد...
      امروزه
      از جان نش به عنوان یکی از معروف‌ترین اساتید ریاضیات در دانشگاه پرینستون یاد میشود.

دانشمندان بسیاری معتقدند که اگر 30 سال از عمر نش برای مبارزه با بیماری سپری نمیشد و همچون بسیاری از افراد از نعمت یک ذهن سالم برخوردار بود شاید آوازه ی او امروز از بسیاری از نوابغ عصر حاضر مثل آلبرت اینشتین بالاتر بود...اما چیزی که او را زبانزد خاص و عام کرده این است که او به هر طریقی که میشد تلاشش را متوقف نساخت و افتخارات مجدد بزرگتری را در مدت کوتاه پس از بیماری نسیب خود کرد

کتاب و فیلم «یک ذهن زیبا» :

کتاب یک ذهن زیبا اثر سیلویا ناسار

«یک ذهن زیبا»، نام کتابی است که درباره‌ زندگی پروفسور جان فوربز نش ریاضی‌دان برنده‌ جایزه‌ نوبل و مسائلی که به‌دلیل بیماری اسکیزوفرنی با آن‌ها مواجه می‌شود، به رشته تحریر درآمده است. این کتاب توسط «سیلویا ناسار» نوشته شده و در سال ۱۹۹۹م به چاپ رسیده است.
      براساس این کتاب، فیلمی سینمائی به‌همین نام در سال ۲۰۰۱م
      به کارگردانی «ران هوارد» ساخته شد که بازیگران اصلی آن، «راسل کرو» (در نقش پروفسور جان نش) و «جنیفر کانلی» (در نقش همسر نش) هستند. هرچند صحنه‌هایی از آن، تفاوت‌هایی با زندگی واقعی جان نش دارد. با این حال این فیلم توانست 4 جایزه ی اسکار در یافت کند.و همچنین نامزد 4 اسکار دیگر بود.
      «جنون درخشان» نیز عنوان فیلم مستندی درباره نش است که نگاه دقیق‌تر و وفادارانه‌تری نسبت به زندگی او دارد.

افتخار بزرگ جایزه ریاضی آبل و سرانجام پایان یک ذهن زیبا:

او به همراه لوییس نیرنبرگ که سالها با هم کار کرده بودند به نروژ سفر کرده بود تا جایزه ریاضی آبل را از هارالد پنجم، پادشاه نروژ دریافت کند.

لحظه دریافت جایزه آبل توسط جان نش از پادشاه نروژ

جان نش به همراه کریستی استروم بول ریاست اکادمی علوم و ادبیات نروژ و استاد حقوق

آنها پس از دریافت جایزه از نروژ به آمریکا بازگشته بودند و جان نش و همسرش آلیشا از فرودگاه به سمت خانه در حرکت بودند که تاکسی آنها تصادف کرد.
      جان نش86ساله در تاریخ ۲۳ مهٔ ۲۰۱۵ م (23 خرداد 94) در حالیکه تنها یک ماه به تولد ۸۷ سالگیش مانده بود به همراه همسرش آلیشیای ۸۲ ساله در یک تصادف، جان باخت.

راننده تاکسی حامل آنها در حال سبقت گرفتن از ماشین دیگری بود که که کنترل خودرو را از دست داد و با نرده‌های محافظ بزرگراه ترن‌پایک، ششمین بزرگراه پر تردد آمریکا، برخورد کرد. به گفته پلیس نیوجرزی، بر اثر این تصادف جان نش و همسرش (که گویا کمربند ایمنی شان را نیز نبسته بودند) از خودرو به بیرون پرتاب شدند و جان باختند.

دیدگاه ها درباره مرگ دلخراش جان نش و همسرش:

راسل کرو در واکنش به خبر درگذشت جان نش، توئیت کرد: "بهت‌زده‌ام... دلم با جان و آلیسیا و خانواده‌شان است. یک همراهی شگفت‌انگیز؛ ذهن‌های زیبا، دل‌‎های زیبا."

پس از آن سانحه ی دلخراش اغلب خبرگزاری ها و نشریات هم تیتر زدند: «پایان یک ذهن زیبا».

نتیجه گیری:
      **مشکلات همیشه هستن...چه جسمی(انواع بیماری ها و معلولیت ها) چه روحی روانی(مثل افسردگی و ...)
      اما افرادی بودن که تونستن از سد این مشکلات عبور کنن(بعضیا از بزرگترین
      معلولیت های جسمی رنج میبردن با این حال با اراده و تلاششون شرایط رو به نفعشون تغییر دادن و تونستن بهترین خودشون بشن...

**تو هر مرحله از زندگی باشی چه تو اوج باشی چه نباشی...مشکلات میان و پیدات میکنن...این تویی که راه زندگیتو تو دو راهی مشکلات تعیین میکنی(مثلا جان نش تو اوج موفقیت به بیماری اسکیزوفرنی مبتلا شد اما تونست بهترین گزینه رو انتخاب کنه!!!!گزینه ی عدم توقف در مسیر موفقیت )

**هر شرایطی داشته باشی حداقل یه ذهن سالم که داری... میتونی به اهدافت برسی اما فقط یه راه وجود داره اونم تلاش و پشتکاره که از اراده ی افراد نشعت میگیره...جان فوربز نش که تو یه دوره ای از زمان از اون نعمت ذهن سالم هم برخوردار نبود مثل اما تونست با ارادش وضعیت رو به اون شرایط دلخواه برگردونه هر چند 30 سال از عمرشو به عنوان بهای موفقیت مجدد پرداخت کرد کرد اما خلاصه به بهترینها دست پیدا کرد...همه ی جوایز و مدرک های عالیش به کنار...همین که جهان ایشون رو به اسم صاحب ذهن زیبا بشناسه فک کنم نشون میده تلاشهاش به بهترین نحو تجلی پیدا کرده.

گرچه منزل بس خطرناک است و مقصد بس بعید
      هیچ راهی نیست کان را نیست پایان غم مخور

امیدوارم از این قسمت از معجزه ی اراده لذت برده باشین

عالی بود!

2. Top | #17
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      خیلی ممنون...
      واقعا عالی بود لذت بردم...

″ یک ذهن زیبا ″ ‌

3. Top | #18
      کاربر فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      عالی بود.......ممنون
      چرخ برهم زنم ار غیر مرادم گردد.... من نه آنم که زبونی کشم از چرخ وفلک!!!!

4. Top | #19
      کاربر فعال

Sheytani
      نمایش مشخصات
      چند سال پیش فیلمشو دیده بودم خیلی خوشم اومد،موقع فوتشم تاپیکشو زده بودم.آخی ممنون،زیبا بود..

با دلام*_*

5. Top | #20
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      عالیه فیلمش..ولی فیلمش ی کم متفاوت از زندگیشه...زنش تو زندگی واقعی ولش کرد بعد اینکه فهمید این بیماری رو داره وبعدش برگشت و تنها کسی ک بعد دریافت جایزه نوبلش بهش اجازه سخنرانی ندادن... تونستین نقدشم اگه جایی دیدین برگزار میشه برید ببینید...

6. Top | #21
      کاربر نیمه فعال

Mashkok
      نمایش مشخصات
      ممنونم ازتگتون عالی بود
      بــايــد

به تو دستم برسد، ماه بلندم

7. Top | #22
      در انتظار تایید ایمیل

نمایش مشخصات
      ممنون عالییییی بود
      لطفا اگه قسمت های بعدیش رو نوشتین منو تگ کنین

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن