خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 23
    1. Top | #1
      کاربر نیمه فعال

AkhmooAsabani
      نمایش مشخصات

واقعیت های علوم آزمایشگاهی

سلام بچه ها اینو من تو نت پیدا کردم گفتم اینجا هم بزارم تا با واقعیت های این رشته از زبون کسی که لمسشون کرده آشنا بشید:

سال 87 کارشناسی شدن رشته علوم آزمایشگاهی امیدای زیادی تو دلها ایجاد کرد خیلیا مث من که نمیخواستن یه سال از عمرشون تو پشت کنکور تلف شه و موفقیت رو فقط تو پزشکی نمیدیدن و از ادامه تحصیل و تاپ بودن و درآمد بالای رشته و آزمایشگاه زدن و رتبه خوب قبولیش شنیده بودن این رشته رو انتخاب کردن بالاخره جوابا اومد خوشحال بودم از قبول شدن تو رشته ای که بهترین رتبه پیراپزشکی رو میخواد و خوشحال و سر حال راهی دانشگاه شدم. مسوول ثبت نام استقبال گرمی ازم کرد و آخرش پرسید :پزشکی؟
      گفتم نه علوم آزمایشگاه! تا گفتم یه نگاه خشک بهم انداخت و گفت:ثبت نام پیرا پزشکی اونوره!نفهمیدم جرا یهو...!!!!
      اومدم سر کلاس درس،بعضی استادا مرتب از سختی ادامه تحصیل تا دکتری و انتخاب رشته ای که خودش دکتری باشه حرف میزدن.منم دو آتیشه از رشتمون تعریف میکردم!گفتم:اینا رو بابا معلوم نیست از کجا خوردن که ...!
      یکی از بچه ها رفت دامپزشکی ،یکی دندان پزشکی بین الملل ،یکی بانکداری ! اونایی که موندیم لابد خیلی به رشتمون علاقه داشتیم!!!!!!
      ترم 2 بودیم که دانشکدمون از پزشکیا جدا شد ،خوابگامون ،سرویسامون! و من همیشه تو دلم به این کارای مسخره میخندیدم و حتی استادایی که به دانشکده پیراپزشکی نمیومدن یا استادایی که اول برنامشونو با پزشکیا تنظیم میکردنو حالا اگه فرصتی شد پنج شنبه ای وقتی با ما کلاس برگزار میکردند!
      گذشته از اینا یکی لازم بود به بچه های پرستاری بفهمونه که روز پرستارشون به خاطر تولد حضرت زینب هست! اینکه واسه ما جشن نگرفتن دلیل بی اهمیتی رشتمون نیست،یکی میخواست به اتاق عمل و هوشبریا بگه که حداقلش رشته ما ادامه تحصیل درست و حسابی داره و تموم گرایش های علوم پایه دست ماست،یکی باید به رادیولوژیا میگفت که والا و بلا رتبه ما تو پیراپزشکی از همه بهتره..یکی به نگهبان دم در و راننده تاکسی باید میگفت که کار ما فقط با ادرار و مدفوع نیست! کو گوش شنوا!؟
      ولی من ناامید نبودم هرچند می دونستم که یه زمانی ما کاردانی به دکتری حرفه ای داشتیم و الان نداریم هر چند میدونستم که آزمایشگاه زدن دست پاتولوژیستاست و مال ما شاید به هزار شرط!
      هر چند میدونستم که روزعلوم آزمایشگاه تا همین امسال تو تقویم ثبت نشده و یه تبریک خشک و خالی هم جلو دانشکده نمیزنن ،بماند که از کیا انتظار داشتیم!
      من باز به تاپ بودن رشته و آیندش فکر میکردم ،داشتم سرچ میکردم که از این همه گرایش واسه ارشد چی بخونم؟! بزرگای رشتمون که قربونشون برم عجب اطلاعات جامعی از گرایشامون داشتن!از چند تا از بچه های ارشد دانشگاه تهران دعوت کردیم واسه مشاوره بیان دانشگاهمون! خدا رو شکر یکی پیدا شد که از رشتمون تعریف کنه!!!چه حس خوبی! ترم 7 بود که کارآموزیمون شروع شد،خوشحال از اینکه میریم جایی که قراره توش کار یاد بگیریمو انگیزمون بیشتر شه! بابا پوکیدیم تو دانشگاه!
      روز اول رفتم بخش سرولوژی ،داششت رایت لوله ای میذاشت، بهم گفت توضیح بده! یه چیزایی یادم بود ولی خیلی رضایت بخش نبود!گفت تو دانشگاه جی به شما یاد دادن؟!گفتم ما ایمنی رو ترم سه پاس کردیم الان ترم هفته! راس میگفتم خب،اونم راس میگف!!!!معلوم نبود مقصر کیه!! بچه های دیگه هم وضع منو داشتن .روزای بعد دیدم که کل سرولوژی محدود به چنتا تسته همشم یه قطره از این و یه قطره از اون !
      بخش هماتو که کلا یه دستگاه بود و بخش بیوشیمی هم کافی بود سرم رو بریزی تو کاپو دکمه هارو تند تند بزنی ! ادرار با نوار ادرارو و بخش مدفوع با یه لام کشیدن تموم میشد !همه کار ما همین بود؟!
      باورم نمیشد که چهار سال از عمرم واسه این کارایی که تو یه هفته میشد یاد گرفت طی شد! کسی که تو بخش باکتری بود زیاد به کارش حساس نبود میگفت دکترا به جواب آزمایشگاه اهمیت نمیدن !اگه با حرف خودشون جور بود که هیچ،اگه نه میذارن به حساب خطای آزمایشگاه و کار خودشونو میکنن! هر از گاهی با کارمندا در مورد رشتمون بحث میکردیم . هنوز از پزشکی حرف میزدن ،از اشتباهشون که چرا تو دبیرستان زیاد تلاش نکردن! از استخدام خوب پرستارا ،از سختی کاری که به رادیولوژیا میدن ! از کارانه بالای پزشکیا ،از اینکه پاتولوژیستا زیاد بهشون بها نمیدن ،از اینکه آزمایشگاه خصوصی بیشتر از سیصد تومن نمیدن! از پاتولوژیستی که به یه کارمند گفته بود با این همه دستگاه و کار کم سیصد تومنم زیادتونه! از نگاه های بعضیا ،از نگاه خودشون به خودشون !
      تو بیمارستان ندیدم کسی از رشتمون راضی باشه ،کسی افتخار کنه ،کسی بخواد ارشد بخونه ! از استخدام کم ارشدا تو بیمارستان میگفتنو از موقعیت شغلی ضعیف ارشد!
      ظاهرا کارآموزای دیگه ای هم غیر ما تو آزمایشگاه هستن، چندتاشون آزاد علوم آزمایشگاهین .میگن هفت ترمه قبول شدنو طرحشون اجباری نیست !خوبه والا دیر اومدن زود میخوان برن! میگن دانشگاشون تو یه ترم 120 نفر علوم آزمایشگاه برداشته . تو بخش میکروب یکی هست که میکروبیولوژی خونده و داره کار میکنه ،این یکی دیگه نوبره ،زیست خونده و داره تو آزمایشگاه طرحشو میگذرونه!! بابا صد رحمت به علوم آزمایشگاهی دامی که اگه تو آزمایشگاه هم کار کنن لااقل هم اسم مان! حالا کاری ندارم که پرستارو اتاق عملم میتونه تو بخش خونگیری استخدام شن!
      جهنمو ضرر این ترم یه کارشناس بیوتکنولوژی اومده آزمایشگاه داره کار میکنه !! مهمون نوازیمون منو کشته ! بنگاه کاریابی زدیم دیگه! اینجوری که پیش میره کم کم علوم تربیتی و هنرم پاشون به آزمایشگاه باز میشه !
      الان من ترم هشتم ،میدونم که امسالم باید خودمون بریم دنبال کارای جشن علوم آزمایشگاه و دانشگاه کاری واسمون نمیکنه،جشن فارغ التحصیلی که حرفشم نزن!گناه کبیرس! اینا رو ولش ،فکرم مشغول آیندس ،یعنی تموم شیم کارواسمون پیدا میشه؟! ارشد بخونیم چی؟ دکتری بشیم خدایی نکرده میتونیم آزمایشگاه بزنیم؟خدایا این قانون طرح چی بود تو این هیرو ویری؟فکرم مشغول کارای تکراری و خسته کننده آزمایشگاس ،اینکه نکنه تو بخش خونگیری مثل خیلیا به هپاتیت یا ایدز و صد جور بیماری دیگه آلوده شم؟!!
      حالا من موندم با دوستای بلاتکلیفم ،یکی میخواد آزاد داروسازی شرکت کنه ،یکی کارشناسی به پزشکی ،یکی کنکوربده و دندان پزشکی بخونه ،یکی کلا بیخیال همه چی شده ...
      بس که کارمندا گفتن :آخرش میشین ما!!!!!!!!!! بس که تحقیر شدیمو صدامون در نیومد،بس که بی مورد از رشتمون دفاع کردیمو راه به جایی نبردیم،بس که بزرگای رشتمون پشتمونو خالی کردن،بس که ...

منبع

نظر شما چیه؟

2. Top | #2
      کاربر نیمه فعال

Ashegh
      نمایش مشخصات
      کلا خوشم نمیاد از علوم آزمایشگاهی خیلی چندش آوره

3. Top | #3
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      متاسفانه خیلی از حرفاشون درسته ولی برای ی عده ک توی ازمایشگاها هستن حقوق خوبی میدن. بچه ها شرایط تاسیس آزمایشگاه یا اینکه چطور راحت استخدام شنو تو تاپیکای دیگه توضیح دادن....تاپیک معرفی رشته....

در کل غیر اصل ماجرا دست به قلم این نویسنده چه خوب بوده

4. Top | #4
      کاربر انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      بچه های علوم
      آزمایشگاه رو ارث پدریشون میدونن!
      از حرفای این جناب هم کاملا مشخصه!

5. Top | #5
      کاربر باسابقه

Daghon
      نمایش مشخصات
      ینی انقدر داغونه؟!
      من یه تفکر دیگه ای داشتم

6. Top | #6
      کاربر نیمه فعال

AkhmooAsabani
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط siinaa نمایش پست ها
      بچه های علوم
      آزمایشگاه رو ارث پدریشون میدونن!
      از حرفای این جناب هم کاملا مشخصه!
      خب حق دارن...ازمایشگاه برای اونا یه جورایی مثل مطب برای پزشکه

7. Top | #7
      کاربر نیمه فعال

AkhmooAsabani
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط INFERNAL نمایش پست ها
      ینی انقدر داغونه؟!
      من یه تفکر دیگه ای داشتم
      نه فقط علوم ازمایشگاهی خیلی از رشته های دیگه هم هست که کاری که میکننو تو یه هفته میشه یاد گرفت اما چهار سال از عمرشونو براش گذاشتن
      بدترین مشکلی که داره همینه به نظرم...این که برای چهارتا دکمه زدن چهارسال درس بخونی

8. Top | #8
      کاربر فعال

Romantic
      نمایش مشخصات
      آخرش مجبورم میکنین برم این رشته رو بخونم وخودم به همه ثابت کنم اونقدراهم بد نیست این رشته

9. Top | #9
      کاربر فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      حقیقت محضه

Sent from my SM-A710F using Tapatalk

10. Top | #10
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      من خودم ورودی مهر ۸۷ کارشناسی علوم آزمایشگاهی بودم و تمام این مشکلات رو به چشم خودم دیدم. تازه این نوشته کسی بوده که هنوز کار تو آزمایشگاه خصوصی رو تجربه نکرده.
      من بعد از دو سال طرحم تو بیمارستان دولتی، دو سال هم توی یه آزمایشگاه خصوصی کار کردم که باعث شد منی که عاشق رشتم بودم به شدت ازش متنفر بشم و همه چیز رو ول کنم و از اول کنکور بدم.
      متاسفانه استخدامی دولتی علوم آزمایشگاهی به شدت کمه و کار خصوصی هم میشه بهش گفت برده داری نوین! باید زیر دست یه پاتولوژیست با کمترین حقوق و مزایای ممکن (حتی کمتر از یه منشی ساده) کار کنید و کوچکترین اعتراضی هم باعث میشه اقای دکتر! بهتون یاداوری کنند که صد نفر الان اسم نوشتن و حاضرن با نصف حقوق شما کار کنن!
      متاسفانه در ایران نظام آزمایشگاهی مثل نظام پرستاری و نظام پزشکی وجود نداره که از حق کاردان و کارشناس و ارشد این رشته دفاع کنه (یه جورایی بی صاحبه!) و هر پاتولوژیست یا مسول آزمایشگاهی هر طور دلش میخواد حقوق میده و هر کسی رو بخواد استخدام میکنه. بودن افرادی که با لیسانس شیمی و ماهی پونصد تومن به عنوان کارشناس آزمایشگاه بهشون کار دادن.
      واقعا آدم این بی عدالتی ها رو میبینه هر چقدر هم عاشق رشتش باشه از اون زده میشه. علاوه بر شرایط مادی افتضاح از نظر معنوی هم عزت نفس آدم رو میگیرن ازش، هیچ تقدیری از این رشته و افراد نمیشه و از مردم عادی تا پزشکان و متخصصین و مسولین رده بالای وزارت بهداشت به عنوان یه سری آدم که فقط چهار تا دکمه میزنن و پول مفت(!) میگیرن به ماها نگاه میکنن و احترامی برامون قایل نیستن.
      من این جریانات رو دیدم و حس کردم به همین دلیل مدرکم رو پاره کردم انداختم دور و دوباره میخوام از نو شروع کنم.
      به دوستانی هم که میخوان این رشته رو انتخاب کنن پیشنهاد میکنم رشته پرستاری رو انتخاب کنن که هیچ کدوم از این مشکلات رو نداره.
      من خودم شخصا اگه امسال یکی از سه رشته اصلی (دندان ، پزشکی ، دارو) قبول نشم، میرم پرستاری.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

11. Top | #11
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      وضعیت رشته های رایولوژی و تغذیه و هوشبری اینطوری نیست؟

12. Top | #12
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ehsan_yany نمایش پست ها
      من خودم ورودی مهر ۸۷ کارشناسی علوم آزمایشگاهی بودم و تمام این مشکلات رو به چشم خودم دیدم. تازه این نوشته کسی بوده که هنوز کار تو آزمایشگاه خصوصی رو تجربه نکرده.
      من بعد از دو سال طرحم تو بیمارستان دولتی، دو سال هم توی یه آزمایشگاه خصوصی کار کردم که باعث شد منی که عاشق رشتم بودم به شدت ازش متنفر بشم و همه چیز رو ول کنم و از اول کنکور بدم.
      متاسفانه استخدامی دولتی علوم آزمایشگاهی به شدت کمه و کار خصوصی هم میشه بهش گفت برده داری نوین! باید زیر دست یه پاتولوژیست با کمترین حقوق و مزایای ممکن (حتی کمتر از یه منشی ساده) کار کنید و کوچکترین اعتراضی هم باعث میشه اقای دکتر! بهتون یاداوری کنند که صد نفر الان اسم نوشتن و حاضرن با نصف حقوق شما کار کنن!
      متاسفانه در ایران نظام آزمایشگاهی مثل نظام پرستاری و نظام پزشکی وجود نداره که از حق کاردان و کارشناس و ارشد این رشته دفاع کنه (یه جورایی بی صاحبه!) و هر پاتولوژیست یا مسول آزمایشگاهی هر طور دلش میخواد حقوق میده و هر کسی رو بخواد استخدام میکنه. بودن افرادی که با لیسانس شیمی و ماهی پونصد تومن به عنوان کارشناس آزمایشگاه بهشون کار دادن.
      واقعا آدم این بی عدالتی ها رو میبینه هر چقدر هم عاشق رشتش باشه از اون زده میشه. علاوه بر شرایط مادی افتضاح از نظر معنوی هم عزت نفس آدم رو میگیرن ازش، هیچ تقدیری از این رشته و افراد نمیشه و از مردم عادی تا پزشکان و متخصصین و مسولین رده بالای وزارت بهداشت به عنوان یه سری آدم که فقط چهار تا دکمه میزنن و پول مفت(!) میگیرن به ماها نگاه میکنن و احترامی برامون قایل نیستن.
      من این جریانات رو دیدم و حس کردم به همین دلیل مدرکم رو پاره کردم انداختم دور و دوباره میخوام از نو شروع کنم.
      به دوستانی هم که میخوان این رشته رو انتخاب کنن پیشنهاد میکنم رشته پرستاری رو انتخاب کنن که هیچ کدوم از این مشکلات رو نداره.
      من خودم شخصا اگه امسال یکی از سه رشته اصلی (دندان ، پزشکی ، دارو) قبول نشم، میرم پرستاری.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
      کلی امسال اومدن گفتن اعتراض کنید تا بهمون نظام بدن اما دریغ از 20 نفر با دل و جرات....صدای دهل از دور خوش است
      پاسخ به سوالات سربازی

13. Top | #13
      کاربر باسابقه

Daghon
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط RainBow نمایش پست ها
      آخرش مجبورم میکنین برم این رشته رو بخونم وخودم به همه ثابت کنم اونقدراهم بد نیست این رشته
      نویسنده ی این متنم همین تفکر رو داشت

14. Top | #14
      کاربر فعال

Romantic
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط INFERNAL نمایش پست ها
      نویسنده ی این متنم همین تفکر رو داشت

فرشته نجاتم من
      یه انقلابی به پامیکنم علوم آزا به حقشون برسن

15. Top | #15
      کاربر باسابقه

Daghon
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط RainBow نمایش پست ها
      فرشته نجاتم من
      یه انقلابی به پامیکنم علوم آزا به حقشون برسن
      نکن این کارو با خودت،2 سال دیگه تو ام از اینا مینویسیا

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن