خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات

*&$*اردکان فارس*$&*

خیلی از دوستان ازمن درمورد اردکان فارس پرسیدن......درواقع منو کچل کردن
      این تاپیکو زدم که دیگه منو سوال پیچ نکنن
      شهرستان سپیدان به مرکزیت اردکان در شمال غرب استان فارس و در زاگرس اصلی قرار گرفته است. این شهرستان دارای سه شهر به نام های اردکان ، هماشهر و بیضاء می باشد.
      اردکان به معنای مکان شیر ، معدن جنگجو ، مکان ییلاقی سربازان هخامنشی و … بوده است و به نام های آرتاکن (فرشته آزادی) ، پارتاکنا ، دارالمساجد ، بلاد مقدس ، هند کوچک (در قدیم محل تجارت شهرهای اطراف خود بویژه سمیم اصفهان-بهبان و .. بوده است). اُردکان (حکم نجومی به معنی بیست و یکم از هر ماه فارسی باستانی) و … نیز مشهور است. در زمان هخامنشیان این شهر پارتاکنا نام گرفته است.

موقعيت جغرافيايي
      شهرستان سپيدان در شمال غربي استان فارس و در همسايگي شيراز و داراي مختصات جغرافيايي ۵۱ درجه و ۵۹ دقيقه طول جغرافيايي و ۳۰ درجه و ۱۶ دقيقه عرض جغرافيايي و در زاگرس اصلي قرار دارد و ۲/۶ درصد از مساحت استان را به خود اختصاص داده است. ۱/۷۰ درصد مساحت اين شهرستان را كوهستان ها و ۲۹/۹ درصد ر دشت حاصلخيز فراگرفته است و سرچشمه رودخانه هاي زهره (هنديجان)،كر و بشار است و معروفترين كوههاي آن برم فيروز، چال خرس، قوچ خوس و معروفترين و بلندترين قله آن كوه رنج است. ۷۵/۹ درصد از جمعيت اين شهرستان را روستايي و ۲۴/۱ درصد را جمعيت شهري به خود اختصاص داده است. جمعيت اين شهرستان حدود صد هزار نفر است كه ۱/۹۷درصد جمعيت فارس را شامل مي شود و تاريخ تاسيس اين شهرستان ۱۳۵۴ مي باشدو تاريخ تاسيس بخش مركزي ۱۳۱۶ مي باشد و تاريخ تاسيس شهرداري اردكان ۱۳۳۲ است . كه البته دو سال قبل از آن شروع بكار نموده است. اين شهرستان داراي سه بخش بنامهاي بخش مركزي به مركزيت شهر اردكان، بخش بيضاء به مركزيت شهر هرابال و بخش همايجان به مركزيت دهپاگاه مي باشد. در قديم چند برابر وسعت كنوني مساحت داشته و بويراحمد عليا دهستاني بوده جزء شهر اردكان و از مشايخ دشمن زياري تا سي سخت زير نظر اداره فرهنگ اين شهر بوده و ماليات باشت و باوی – بست و کیرا دشمن زياري و قسمت هايي از ممسني و بهبهان را به كلانتر اين شهر و نيز به امامزاده اين شهر مي دادند و با منتزع شدن بوير احمد و كاكان و کودیون و اوپرده و كامفيروز وسعت اين شهر به ۳۲۷۰/۶كيلومتر مربع رسيده است.

سابقه تاريخي
      طبق آثار بدست آمده توسط كاوشگر آمريكايي سراورل استین و طبق کتب قدیمی قدمت اين شهرستان به عصر سفال نخودی رنگ يعني ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح و قبل از آن مي رسد. وجود روستاهاي خوشمكان، تل گرد و مليان بيانگر اين واقعيت است. وجه تسميه شهرستان سپيدان: به اين دليل نام اين شهرستان را سپيدان گذاشته اند كه از دو بخش اردكان و بيضاء تشكيل شده بود (قبل از از انقلاب و قبل از بخش شدن همايجان) اردكان به دليل داشتن سپيدارهاي سر به فلك كشيده و زمستان هاي پر برف و يخچال هاي برم فيروز( در قديم در زمستان تونل مي زدند و حتي مرده ها را نمي توانستند در قبرستان به خاك بسپارند و مجبور بودند در زيرزمين خانه ها به خاك بسپارند) و بيضاء نيز بدليل اينكه وقتي لشكر عرب سپاه عجم را شكست داد بر كوهي كه مشرف به اين بلوک بود برفتند و قلعه یا خاكش را مایل به سپيدی بدیدند پس آن را بيضاء نام نهادند و به معني سپيده ، زن سپید پوست كه تانیث آن بيضاء است و استاندار وقت آقاي نصر اصفهاني آن را به مجلس و وزارت كشور وقت پيشنهاد داد . در ضمن سپیدان نام قلعه سنگوان بوده که جمشید در فارس ساخته بود .

وجه تسميه اردكان
      اردكان نام ها و وجه تسميه هاي زيادي دارد كه توضيح آن در اين مقاله نمي گنجد و صرفا وجه تسميه ها را نام مي بريم: اردكان (مكان شير – معدن جنگجو – مكان ييلاقي سربازان هخامنشي ) اُردكان: بيست و يكم يا بيست و پنجم از هر ماه فارسي باستاني آرتاكن- آرتاكان- پارتاكنا (بخشي از پارتاكنا)- دارالمساجد- بلاد مقدس- هند كوچك ( در قديم محل تجارت شهرهاي اطراف خود بويژه سميرم اصفهان- بهبهان و … بوده است ) .

زبان مردم اردكان و روستاهاي تابعه

زبان مردم اردكان و چند روستا به نام هاي بهرغان، دالين و خلار سرياني (سيري دن يكي از چهار زبان مادري دنياست) كه البته بعضي از اصطلاحات با روستاهاي نامبرده تفاوت دارد و زبان مردم اردكان برگرفته از زبان فارسي متقدم و فارسي باستان است. بقيه مردم روستاهاي بخش مركزي و همايجان گويش لري و اندكي ترك زبانند و زبان مردم بيضاء فارسي کنونی و اندكي لر زبانند.

انديشمندان و سخنسرايان

در اين شهرستان عالم پرور انديشمندان زيادي پای به عرصه ظهور گذاشتند كه معروفترين آنها ميرزا عليرضا تجلي- سيبويه- منصور حلاج- قاضي بيضاوي- سيد يوسف مجدالادبا (موسس انجمن خوشنویسان تهران ) – مجتهدين انوار- مدرس اول ، سید یعقوب انوار (نماينده مردم جنوب كشور در مجلس دوره قاجار و رضا شاه ) – ابن مقله خطاط و واضع خطوط شش گانه – دكتر امير محمود انوار (نویسنده کتاب ذکر جمیل سعدی و مقایسه سعدی و متنبی و چهره ماندگار)- حاج حمداله كامران (موسس اداره فرهنگ شهرستان سپیدان )- حاج حسينعلي رئيسي ( صاحب ديوان سائل)- سيد ابوفاضل رضوي اردكاني (صاحب کتب مختار ثقفی , … ) – شیخ عبدالرسول حسنی (عضو هیأت تحریریه تفسیر نمونه )- آيت اله نيري- شيخ حسينعلي ملك نسب – پروفسور عزت الله رئيسي پدر هيدروژئولوژي ايران – پژوهشگر برجسته سال ۹۲ در دانشگاه تهران – بنيانگذار تحقيقات بنيادي هيدروژئولوژي كارست در ايران – بنيانگذار تحقيقات بنيادي و كاربردي در زمينه پتانسيل فرار آب از سدهاي ايران – محاسبه حجم ذخيره و محاسبه بيلان در سازندهاي كارستي براي اولين بار در دنيا – هيدروژئولوژي سازندهاي گچي براي اولين بار در دنيا – هيدروژئولوژي گنبدهاي نمكي براي اولين بار در دنيا – ارائه روش جديدي براي جلوگيري از شور شدن آب هاي آبخوان هاي مجاور گنبد نمكي و … سوغات، توليدات و صادرات: شهرستان سپيدان در توليدات سيب و گل رز و ماهي (سردآبي و قزل آلا ) و آب معدني و تخم مرغ مقام اول استان و در توليد عسل مقام دوم و در توليد گردو- هلو- گيلاس و آلبالو- و پياز و شلغم- گوشت- انگور- برنج- گندم- شير و … داراي مقام هاي دوم تا پنجم را دارا می باشد.
      سوغات معروف اين شهرستان

نمد- گبه- قالي- سبدهاي دست باف- داروهاي گياهي- عسل- روغن محلي (خش)- حلواي سوهان سنتي- گليم- جاجيم- انغوزه- سيب- انجك (انچچك) و … مي باشد و كارخانه هاي صنعتي اين شهر كه توليداتشان به اقصي نقاط كشور و خارج صادر مي شود (مثل لوله هاي grp و كمربند اتومبيل و الکل صنعتی- پوست حیوان و آب معدني- كالباس و ….)

جاذبه هاي تفريحي و توريستي
      اين شهرستان داراي جاذبه هاي گردشگري فراواني مي باشد كه همه روستاهاي آن محل كسب معرفت الهي است از جمله آبشار زيباي مارگون- تنگ طويل گمبيل- سر مهر كمهر- تنگ بغديون- چشمه (تنگ) مرواريد- تنگ تيزاب- چله گاه بزرگ و كوچك- باغ ریه بال- چشمه یوزيجان- خاني ورگ- روستاهاي خوشمكان و سر آب كهكران و آبشار چيكان و مرزيان- آبشار بند انحرافي سربست- امامزاده شاداء و امامزاده سلطان نورالدين – کوه مُهر (مُور) اردكان و تنگ غوره دان- ششپير- چشمه حسين آباد و دهها چشمه و آبشار ديگر

جانم از آتشفشان ها گذر مي کند
      با خويشتن در جنگم
      از خود عبور مي کنم
      تو آن سوي من ايستاده اي
      و لبخند مي زني
      و لبخند تو آن قدر بها دارد
      که به خاطرش از آتش بگذرم
      من طلا خواهم شد
      مي دانم .

2. Top | #2
      کاربر باسابقه

Khabalod
      نمایش مشخصات
      چندروز پیش اینجا بودمزمستون بشه برف بیاد دوباره خدمت میرسم

3. Top | #3
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط sara75_M5R نمایش پست ها
      چندروز پیش اینجا بودمزمستون بشه برف بیاد دوباره خدمت میرسم
      عه چرا خبر ندادی بیایم پیشواز
      قدمت روچشم

با خويشتن در جنگم
      از خود عبور مي کنم
      تو آن سوي من ايستاده اي
      و لبخند مي زني
      که به خاطرش از آتش بگذرم
      من طلا خواهم شد
      مي دانم .

4. Top | #4
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط sis413 نمایش پست ها

قدمت روچشم
      ینی انصافا چقد ای قوم خویشایه اردکانیمو سره تسکو مسکو اذیت کردم خدا از سر تقصیراتم بگذرهخودم اردکانی نیسم ولی خب زن داییم مال اون جاس

5. Top | #5
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Devil May Cry نمایش پست ها
      ینی انصافا چقد ای قوم خویشایه اردکانیمو سره تسکو مسکو اذیت کردم خدا از سر تقصیراتم بگذرهخودم اردکانی نیسم ولی خب زن داییم مال اون جاس
      تسکو مسکو چیهتسکا مسکا شسکا موسکا توسکا شوسکا

با خويشتن در جنگم
      از خود عبور مي کنم
      تو آن سوي من ايستاده اي
      و لبخند مي زني
      که به خاطرش از آتش بگذرم
      من طلا خواهم شد
      مي دانم .

6. Top | #6
      کاربر باسابقه

Khabalod
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط sis413 نمایش پست ها

قدمت روچشم
      ان شالله دفه بعد خدمت میرسم

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن