خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 7 12 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 100
    1. Top | #1
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

Ashegh
      نمایش مشخصات

چــگـونـه بـرنـامه ریــزی کــنـم ؟ ( علیرضا آروین )

به نام خالق دوست که هر چه در امتحان ها می نویسیم از اوست!!
      سلام بچه ها ، کنکوری های 96 عزیز
      بنا به درخواست های زیادی که دوستان داشتند در مورد شیوه برنامه ریزی ، تصمیم گرفتم به صورت کامل اون رو در یه پست جدا توضیح بدم .
      اول چند کلامی درباره‌ی فواید برنامه ریزی صحبت کنیم :
      دوستان عزیز می دونید که مسیر آمادگی و درس خواندن برای کنکور یه مسیر طولانیه که باید برای لحظه به لحظه‌ی اون برنامه داشته باشید . مطمئن باشید همه‌ی افرادی که تونستن در کنکور سراسری موفق بشن و نتیجه‌ی زحماتشون رو بگیرن ، یه برنامه‌ریزی خوب و منظم داشتند . پس یادتون نره که برنامه ریزی و موفقیت مثل قرآن و معصوم!! تا قیامت از هم جدا نمیشن !
      خب دیگه زیاده گویی نکنیم و بریم سر اصل مطلب :
      آقا ما دو نوع برنامه داریم ؛ یکی برنامه بلند‌مدت و یکی هم برنامه کوتاه مدت . برنامه بلند مدت چیه ؟ کوتاه مدت چیه ؟ خب توضیح می دیم . برنامه بلندمدت به این میگن که شما دانش آموز عزیزی که الان می خوای شروع به مطالعه کنی بدونی که مثلا 6 ماه آینده باید چیکار کنی ، اگه گاها عقب افتادی کی می تونی این عقب افتادگی رو جبران کنی و کلا کارهایی که قراره تا روز کنکور انجام بدی رو از الان بدونی . خب ما چطوری برنامه‌ی بلندمدت بریزیم ؟ خیلی کار سختیه که . یکی از خوبی های که آزمون های آزمایشی دارن برنامه‌ی راهبردیشون هست که دقیقا یک نوع برنامه‌ی بلندمدته و نقشه‌ی راه رو تا روز کنکور به شما نشون میده . دوستای عزیزی که در آزمون های آزمایشی شرکت نمی کنن هم می تونن این برنامه‌های راهبردی آزمون ها رو دانلود کنن و طبق اونا مطالعه کنن ولی با این فرق که آزمون نمیدن دیگه و یا می تونن از یه مشاور خوب کمک بگیرن که براشون برنامه‌ی بلندمدت بریزه . ولی خب من خودم به شخصه توصیه‌م اینه که حتما در آزمون های آزمایشی شرکت کنید . توصیه‌ی اولم هم قلمچی هست . برنامه‌ش عالیه !
      این تا اینجا که فهمیدیم برنامه‌ی بلندمدت چیه و چطوری باید تهیه کرد . فقط این رو بدونید تا زمانی که برنامه‌ی بلندمدت ندارید شروع به درس خوندن و برنامه‌ریزی کوتاه مدت نکنید !
      برنامه‌ریزی کوتاه مدت رو حالا بریم که توضیح بدیم . خب آقا برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت چیه ؟ برنامه ریزی کوتاه مدت نمونه های مختلفی داره مثل برنامه‌ی هفتگی ، برنامه‌ی دوران جمع‌بندی ، برنامه‌ی دوران امتحانات ، دوران طلایی نوروز و ...... . ولی خب فعلا مهمترین و اصلی ترینش برنامه‌ی هفتگیه . اما برنامه‌ی هفتگی چیه و چطوریه ؟‌ برنامه‌ی هفتگی اینطوریه که شما اول هفته مشخص می کنید هر روز هفته و هر ساعتی از اون روز قراره چه درس‌هایی رو بخونید و یا کار دیگه ای انجام بدید . اما چطوری باید این برنامه رو بریزیم ؟ از کجا بدونیم چی باید بخونیم ؟ چند ساعت بخونیم ؟ کی بخونیم ؟ و ...... . همه‌ی اینا رو الان توضیح میدم .
      خب آقا این برنامه‌ی هفتگی رو بر چه اساس باید بریزیم ؟ از کجا باید بدونیم چه مطالبی رو باید در این هفته بخونیم ؟ چند ساعت باید بخونیمشون؟ جواب اینه . فرض کنید امروز جمعه‌ست و شما قراره برای آزمون بعدتون که دو هفته دیگه‌ست برنامه‌ریزی کنید . اولین کاری که می‌کنید اینه که برنامه راهبردی ( بلندمدت ) رو نگاه می کنید و ببینید چه مباحثی قراره خونده بشن . خب تا اینجا فهمیدیم چی ها رو باید بخونیم . اما چطوری بفهمیم چقدر وقت لازم دارن ؟‌ مهمترین کار در برنامه‌ریزی همین قسمته . پیش بینی ساعت لازم برای مطالعه هر درس . برای این کار یه کاعذ A4 و به صورتی که در تصویر زیر می بینید اون رو تقسیم بندی کنید . 3 تا ستون به اسم های نام درس ، حجم مطالب و پیش بینی ساعت مطالعه رسم کنید . در ستون نام درس ، اسم درس‌هایی که در برنامه راهبردی هستن رو بنویسید . مثلا ریاضی پایه ، زیست پیش ، زبان فارسی و ...... . حالا یکی یکی برای هر درس ، حجم مطالبش رو پر کنید . اما چطوری این کار رو بکنیم ؟ مثال می زنم : مثلا قراره برای زیست پایه ما فصل یک زیست سوم رو بخونیم . اول نگاه می کنیم ببینیم این فصل در کتاب درسی چند صفحه‌ست ؟ مثلا 24 صفحه . یادداشت می کنیم . حالا می گم قراره چه تست‌هایی براش بزنم ؟ مثلا می خوام از کتاب‌های نشرالگو و گاج جامع براش تست بزنم . میرم ببینم هر کدوم برای فصل یک چندتا تست دارن و اون رو یادداشت می کنم . مثلا نشر الگو 300 تا تست و گاج جامع 100 تا تست از فصل اول دارن . خب تا اینجا می دونیم که قراره 24 صفحه از کتاب درسی بخونیم و 400 تا تست هم از این کتاب ها براش بزنیم . حالا با توجه به شناختی که از خودمون داریم و سرعت مطالعمون میایم پیش‌بینی می کنیم که این حجم از مطالب چند ساعت لازم داره که مطالعه بشه ؟ این حجم مطالب رو هم تقسیم بندی می کنیم که دقیق تر بشه
      پیش بینی کرد . مثلا می گیم در یک بازه مطالعاتی من می خوام تا سر ایدز درس بخونم . مثلا تا اونجا 10 صفحه‌ست و 100تا تست نشرالگو و 30 تا تست گاج هم باید بزنم . خب مثلا من می گم این حجم رو من توی 3 ساعت می خونم . حالا می خوام از ایدز تا آخر خودایمنی رو بخونم . این چند صفحه و چند تسته و باز پیش بینی می کنیم و توی قسمت پیش بینی مطالعه وارد می کنیم اینا رو . مثل تصویر زیر و به همین ترتیب این کار رو برای همه‌ی دروس انجام میدیم . به نام خالق دوست که هر چه در امتحان ها می نویسیم از اوست!!

خب . این از پیش بینی اینکه چه مباحثی رو باید خوند و برای هر کدوم چند ساعت وقت گذاشت . اما صبر کنید ، آقا اینایی که پیش بینی کردیم برای 2 هفته بود که . یعنی تا آزمون بعد . ما که قراره برنامه هفتگی بریزیم نه دو هفته ای ! خب مشکلی نداره که . این مباحثی که قراره بخونی رو نصفشون رو در برنامه‌ی هفته‌ی اولت قرار میدی و نصف دوم رو روز جمعه وقتی خواستی واسه هفته دوم برنامه بریزی تو برنامت قرار میدی . خب حالا باید تعیین کنیم که در هر روزی چه مباحثی و در چه ساعتی از روز چه مطالبی رو باید بخونیم . برای این کار ما نیاز به یک جدول برنامه‌ریزی هفتگی داریم . این جدول شخصیه برای هرکس که باید ساعت ها و طول هر بازه‌ی مطالعاتی رو طبق روحیات خودش تنظیم کنه . اما جدول برنامه ریزی هفتگی یه چیزیه مثل عکس زیر که روز های هفته رو توش مشخص می کنید و هر روز رو به چندین بازه‌ی مختلف تقسیم می کنید و بعد اون مباحثی که پیش بینی کرده بودید رو بنابر سلیقه و روحیات خودتون توی این جدول قرار میدید . مثلا اینکه چه درسایی رو صبح بخونم ؟‌ چه درس‌هایی رو عصر بخونم ؟ کی بخوابم ؟ چندتا درس در روز بخونم ؟ عمومی ها رو بین اختصاصی ها بخونم ؟ اینا همشون جوابشون به خودتون بستگی داره که چطوری راحت تر باشید . فقط توصیه ای که هست و دارم براتون اینه که این کارهای زیر رو انجام ندید :
      · هفته اول اختصاصی می خونم و هفته دوم عمومی!!!
      · هفته اول فقط پیش دانشگاهی می خونم و هفته دوم فقط پایه!!!
      · هفته اول فقط می خونم و هفته دوم فقط تست میزنم!!!!
      و .........

امیدوارم تونسته باشم کمکی هر چند کوچک بهتون کرده باشم دوستان عزیزم. یه چیزی که هست سعی کنید هر جمعه برنامه هفته بعدتون رو بریزید . ممکنه این برنامه ریزی 2 تا 3 ساعت هم طول بکشه ها ولی واقعا ارزش داره . مطمئن باشید . راستی فایل pdf همین مطالب رو + فایل word جدول برنامه رو در فایل ضمیمه قرار دادم می تونید دریافت کنید .
      موفق و سربلند باشید
      علیرضا آروین
      23 شهریور 95
      فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده

2. Top | #2
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

Ashegh
      نمایش مشخصات

3. Top | #3
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      عالی
      ممنون

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      ممنون از وقتی که گذاشتی !

چند تا سوال

1 . برنامه بلند مدت جداگانه ای لازم نیست بریزیم یعنی همون ازمون ازمایشی برنامه بلند مدت باشه !!؟؟
      2 . تو برنامه بلند مدت قلم چی که شما پیش میرفتین به نظرت زوج کتاب ها برای فیزیک و شیمی چجوری انتخاب بشن نیم سال اول و نیم سال دوم به بعد ...؟
      3 . برنامه ای که هفتگی پیش بینبی میکردی اون قسمت هایی که اجرا نمیشد و از ازمون رد میشدی ؛ اونایی که اجرا نمیشدن رو چیکارشون میکردی ؟
      4 . تو برنامه روزانه ات چجوری اون صفحه رو پرش میکردی ؟ یعنی مثلا از ساعت 8 تا 9.30 که کارتو انجام میدادی همون موقعه مینوشتی تو برگه یا نه اخر شب همشو طبق روز مینوشتی ؟
      5 . اون رنگ های سبز و زرد و قرمز نماد چیه ؟
      6 . استراحت بین دو درست چی بود منظورم اون 15 دقیقه بینشه !؟

چند تا سوال هم از نحوه تست زنی داشتم ....
      7 . تو درس زیست شناسی و شیمی وقتی درس نامه میخوندی تقریبا چند تا درس نامه رو میخوندی؟ و اینکه تستش رو دقیقا بعد مطالعه میزدی یا چند ساعت بعدش یا دو سه روز بعدش ؟؟
      8. پاسخنامه تست ها تو دروس اختصاصی رو چجوری مطالعه میکردی ؟ یعنی 20 تا تست میزدی و اخرش میومدی سراغ پاسخ نامه یا بعد هر تست پاسخنامه اش رو نگاه میکردی ؟ یا اصلا اون سوال هایی رو که بلد بودی پاسخنامه اش رو میخوندی؟
      9 . تست ها رو به ترتیب میزدی یا یکی در میون یا ...؟
      بازم ممنون
      ویرایش توسط :Iman1997 : 03 خرداد 1396 در ساعت 14:47

5. Top | #5
      کاربر نیمه فعال

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      مرسی واقعا🌷
      فقط یه سوال فلسفه ی این رنگا چیه؟

6. Top | #6
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

Ashegh
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط bm3 نمایش پست ها
      ممنون از وقتی که گذاشتی !

چند تا سوال

1 . برنامه بلند مدت جداگانه ای لازم نیست بریزیم یعنی همون ازمون ازمایشی برنامه بلند مدت باشه !!؟؟
      2 . تو برنامه بلند مدت قلم چی که شما پیش میرفتین به نظرت زوج کتاب ها برای فیزیک و شیمی چجوری انتخاب بشن نیم سال اول و نیم سال دوم به بعد ...؟
      3 . برنامه ای که هفتگی پیش بینبی میکردی اون قسمت هایی که اجرا نمیشد و از ازمون رد میشدی ؛ اونایی که اجرا نمیشدن رو چیکارشون میکردی ؟
      4 . تو برنامه روزانه ات چجوری اون صفحه رو پرش میکردی ؟ یعنی مثلا از ساعت 8 تا 9.30 که کارتو انجام میدادی همون موقعه مینوشتی تو برگه یا نه اخر شب همشو طبق روز مینوشتی ؟
      5 . اون رنگ های سبز و زرد و قرمز نماد چیه ؟
      6 . استراحت بین دو درست چی بود منظورم اون 15 دقیقه بینشه !؟

چند تا سوال هم از نحوه تست زنی داشتم ....
      7 . تو درس زیست شناسی و شیمی وقتی درس نامه میخوندی تقریبا چند تا درس نامه رو میخوندی؟ و اینکه تستش رو دقیقا بعد مطالعه میزدی یا چند ساعت بعدش یا دو سه روز بعدش ؟؟
      8. پاسخنامه تست ها تو دروس اختصاصی رو چجوری مطالعه میکردی ؟ یعنی 20 تا تست میزدی و اخرش میومدی سراغ پاسخ نامه یا بعد هر تست پاسخنامه اش رو نگاه میکردی ؟ یا اصلا اون سوال هایی رو که بلد بودی پاسخنامه اش رو میخوندی؟
      9 . تست ها رو به ترتیب میزدی یا یکی در میون یا ...؟
      بازم ممنون
      1. نه .بله همون برنامه بلند مدته !
      2. نیم سال اول به نظر من شیمی 2 و فیزیک 3 و نیمسال دوم فیزیک 2 و شیمی 3
      3. نمی زاشتم از آزمون رد بشه معمولا . هفته اول اجرا نمی شد . حتما هفته دوم اجراش می کردم .
      4. یعنی چی ؟ متوجه نشدم .
      5. سبز یعنی اجرا شد کاملا . زرد اونجور که می خواستم اجرا نشد یا یه چیز دیگه به جاش کار کردم . قرمز اجرا نشد .
      6. چیزی می خوردم و نت می اومدم معمولا .
      7. یعنی چی چندتا درسنامه می خوندم ؟! خب هر چی مربوط به اون مبحث بود رو می خوندم دیگه . دقیقا بعد مطالعه .
      8. 20 تا میزدم بعد پاسخ رو چک می کردم . آره میخوندم پاسخنامه رو .
      9. به ترتیب ! یکی در میون چرا ؟!

7. Top | #7
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

Ashegh
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Mohandes_Roxana نمایش پست ها
      مرسی واقعا������
      فقط یه سوال فلسفه ی این رنگا چیه؟
      خواهش می کنم .
      سبز : کامل اجرا میشد.
      زرد : کامل اجرا نمی شد یا به جاش چیز دیگه ای می خوندم
      قرمز : اجرا نمی شد .

8. Top | #8
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      میگم علیرضا اونطور که من میبینم خیلی به مرور اعتقاد نداشتی نه یعنی یه بار مطلبو میخوندی یادت میموند ؟

9. Top | #9
      کاربر نیمه فعال

Mashkok
      نمایش مشخصات
      بسيار عالي و كامل.
      بـاشد كه كنكوري ها كمتر به عده اي پول بدن تا بهشون برنامه بفروشن!
      سلامت باشي

10. Top | #10
      کاربر باسابقه

Sheytani
      نمایش مشخصات
      فدایی داری علیرضا جان مرسی
      خیلی ضعیفی اگه دنبال آرزوهات نری

11. Top | #11
      در انتظار تایید ایمیل

نمایش مشخصات
      آیا ایستگاه جبرانی قرار میدادین؟
      اگه آره چقدر و به چه صورت؟

برای هماهنگی برنامه مدرسه و ازمون و سایر کلاسها چیکار میکردین؟

مچکر

12. Top | #12
      کاربر فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      مررررررسی علیرضای عزیز ... برات ارزوی موفقیت میکنم چه تو حرفه پزشکی چه تو حرفه مشاوره ....

Sent from my SM-A710F using Tapatalk

13. Top | #13
      کاربر نیمه فعال

Sarkhosh
      نمایش مشخصات
      ممنون علیرضا جان چنتا سوال دارم ازت
      1) خلاصه نویسی میکردی؟ چطوری؟ مثلا زیست مبحث گوارش ملخ کرم خاکی رو میخوندی بعد خلاصه نویسی میکردی یا نه؟
      2 ) به نظرت خلاصه بنویسیم یا نه تکمیل نویسی کنیم ینی نکات رو بیاریم داخل کتاب ؟
      3 ) از الان منبع جمع بندی بخریم استفاده کنیم یا نه
      4 ) اسم شمارو توی آزمونای زیست کده دیدم . خوب بودن به نظرت ؟ شرکت کنیم؟ یا ماز بهتره ؟ ( کنار قلمچی )
      5 ) برنامه مدرسه رو ترجیح بدیم یا قلمچیو؟ با توجه به اینکه مدرسه توی تابستون بود و از ازمون قلمچی جلو تریم الان .
      6 ) دلیل موفقیت تو چیه ؟
      ممنون
      ویرایش توسط mehrdadns : 23 شهریور 1395 در ساعت 20:56

14. Top | #14
      کاربر انجمن

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      سلام داداش تبریک بابت تلاش خوبت..
      یه سوال؟ مثلا شیمی ۲ نخوندی اونجا چی خوندی؟ شیمی ۲ موند هفته دوم؟
      کلا من شبیه تو برنامه میریزم ولی یک قسمتش که اجرا نمیشه یا زمان بیشتر از حد تصورم میبره احساس میکنم برنامم خراب شد..

15. Top | #15
      کاربر نیمه فعال

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      ببخشید یه سوال دیگه
      چجوری واسه نت برنامه ریزی میکردید؟
      ینی من واسه همچی برنامه معینی دارم جز نت
      تله و اینام ندارم...بیشتر میام انجمن

صفحه 1 از 7 12 ... آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن