خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 27
    1. Top | #1
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات

Post نظریه نسبیت عام آلبرت اینشتین ، کلیدی برای فهم بهتر کیهان

نظریه نسبیت عام آلبرت اینشتین ، کلیدی برای فهم بهتر کیهان

فیزیک، بی‌کم‌ و کاست بنیادی‌ترین دانش بشری است، دانشی که جهان هستی و عملکرد طبیعت را تشریح می‌کند و قادر است از حرکت یک سیاره گرفته تا سوختن یک شمع را توضیح دهد. در شاخه‌های مختلف فیزیک امروز یک چیز اما مشترک است، معادلات ریاضی! فیزیک، اغلب با زبان ریاضی به ما می‌گوید که جهان چگونه کار می‌کند. این معادلات به‌ عبارتی، کلید فهم جهان هستند.

از بین قوانین و نظریات و معادلات فیزیک، هیچ معادله‌ای در تاریخ علم به اندازه E = mc² شهرت جهانی پیدا نکرده است. « آلبرت اینشتین » نزد عموم مردم دنیا به‌عنوان نماد هوش بشری و یکی از بزرگ‌ترین دانشمندان سراسر تاریخ شناخته شده است. وی سهم بزرگی در توسعه شاخه‌های مختلف فیزیک داشته و نظریات او به‌ خصوص دو نظریه نسبیت خاص و نسبیت عام، دیدگاه بشر نسبت به ساختار جهان را از اساس دگرگون کرده است.

« کارل پوپر »، فیلسوف علم می‌گوید: «نسبیت عام به اعتقاد من یکی از بزرگ‌ترین انقلاب‌های علمی است که تاکنون به وقوع پیوسته است؛ زیرا با بزرگ‌ترین و بهترین نظریه‌ای که تا آن زمان مورد تأیید تجربی قرار گرفته بود، یعنی نظریه نیوتن درباره جاذبه و منظومه ‌شمسی درگیر شد»

نظریه نسبیت عام اینشتین، به‌ لحاظ تاریخی در نوامبر سال ‌1915 و در قالب یک مجموعه سخنرانی‌ در آکادمی علوم پروس در برلین مطرح شد. با این‌ وجود تا زمانی که نظریه جدید و انقلابی او مورد پذیرش جامعه علمی قرار گیرد، سال‌های زیادی طول کشید.

« هایزنبرگ » در کتاب جزء و کل، به دفعات از گفت‌ و گوهای میان خود و فیزیک‌دانان نوشته است. او می‌نویسد: ولفگانگ پاولی در سال‌های حدود 1920 معتقد بود نظریه نسبیت عام هنوز نظریه‌ای است بحث‌ برانگیز و چندان رضایت‌بخش نیست؛ زیرا برای هر آزمایشی باید صد صفحه نظریه را که پر از پیچیده‌ترین فرمول‌های ریاضی است، خواند. هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید که این نظریه سراپا درست است یا نه.

او می‌نویسد: در تابستان سال ‌1921 یک روز
      « ولفگانگ پاولی » از من پرسید: آیا نظریه نسبیت اینشتین را فهمیده‌ای؟ من در جواب گفتم که درست نمی‌دانم معنی « فهمیدن » در فیزیک چیست. چارچوب ریاضی نظریه نسبیت برای من اشکالی به وجود نمی‌آورد اما این اصلا به آن معنی نیست که فهمیده‌ام چرا زمان برای ناظر متحرک و ناظر ساکن متفاوت است. مسئله اصلا برای من روشن نیست و به‌ نظرم می‌رسد که به‌کلی غیرقابل‌ درک است. « هایزنبرگ » با اشاره به مخالفت‌های فراوانی که علیه « اینشتین » در آلمان وجود داشت، می‌افزاید: در تابستان سال ‌1922 به پیشنهاد استادم زومرفلد (که در آن زمان رئیس دانشکده فیزیک نظری دانشگاه مونیخ بود)، برای شرکت در کنگره فیزیک‌دانان آلمان در لایپزیگ شرکت کردم. قرار بود « اینشتین » در آن کنفرانس درباره نسبیت عام صحبت کند. در بدو ورود به سالن کنفرانس، جوانی که دستیار یکی از استادان معروف فیزیک در یکی از دانشگاه‌های جنوب آلمان بود، اعلامیه‌ای به من داد که مرا از « اینشتین » و نسبیت بر حذر می‌داشت و می‌گفت سراپای این نظریه جز مشتی تخیلات لجام‌گسیخته نیست.

این فیزیک‌دان مشهور برای رد نظریه نسبیت، ابزار بد و بی‌پایه‌ای را به‌کار گرفته بود که فقط می‌توانست به یک‌ چیز دلالت کند: او از اینکه بتواند نظریه نسبیت را با استدلال علمی رد کند، به کلی مأیوس شده بود. خود
      « اینشتین » آنگونه که « کارل پوپر »، فیلسوف علم می‌گوید در سال ‌1922 نظریه‌اش را صرفا یک مرحله گذرا می‌دانست و به « لوپالد اینفلد » گفته بود سمت چپ معادله میدانش (تانسور انحنا) به صلابت یک صخره است، حال آنکه سمت راست معادله‌اش (تانسور انرژی ـ مومنتوم) در سستی به یک کاه شبیه است. همان‌طور که گفتیم، زمانی که صحبت از نسبیت می‌کنیم، مقصود دو نظریه نسبیت خاص است و نسبیت عام. نسبیت خاص که 10 سال پیش از نظریه نسبیت عام مطرح شده بود، سینماتیک نیوتنی را کنار می‌گذاشت و به جای تبدیلات گالیله، تبدیلات لورنتس را قرار می‌داد، اما در نسبیت عام که در کلیت خود یک طرح هندسی بود، مسئله بر سر این است که در آن، دیگر گرانش مانند مفهوم جاذبه نیوتن، نیرو محسوب نمی‌شود، بلکه نتیجه خمیدگی فضا ـ زمان است.

« هانری پوانکاره »، ریاضی‌دان و فیزیک‌دان مشهور فرانسوی در کتاب علم و فرضیات در سال ‌1905 یعنی 10 سال پیش از انتشار نسبیت عام اینشتین می‌نویسد: فرض کنید فیزیک‌دانان کشف کنند ساختار فضا با هندسه اقلیدسی اختلاف دارد. دو راه پیش پای فیزیک‌دانان باقی می‌ماند؛ آنها یا باید هندسه نااقلیدسی را بپذیرند و از قوانین جدیدی استفاده کنند یا فضای اقلیدسی را دست‌ نخورده نگاه داشته و نیروهای جدیدی وارد نظریه‌های خود کنند.

الگویی که
      « اینشتین » در نظریه نسبیت عام خود به کار بست، هندسه نااقلیدسی بود. با وجود اینکه عمده شهرت « اینشتین » بابت ارائه نظریه نسبیت است، اما جالب است بدانیم او جایزه نوبل سال ‌1921 فیزیک را نه برای این نظریه، بلکه بابت توضیح اثر فوتوالکتریک دریافت کرد. تلاش برای اثبات تجربی نظریه نسبیت عام در همان سال‌های دهه ‌20 میلادی آغاز شد. مشاهدات « آرتور ادینگتون » نشان می‌داد خمیدگی نور در کسوف سال ‌1919 به همان میزان است که نسبیت عام پیش‌بینی می‌کند.

آزمون‌های دیگری هم مثلا توسط
      « فیندلی فرویندلیش » در تپه‌های نزدیک برلین انجام شد. « رودولف کارناپ »، فیزیک‌دان و فیلسوف علم در کتاب مشهور خود، مبانی فلسفی فیزیک می‌نویسد: من آن زمان در وین زندگی می‌کردم. « فرویندلیش » کارش را در زیر زمین یک برج انجام می‌داد. او چندین روز وقت صرف کرد تا موقعیت‌های ستارگان را روی یک صفحه عکاسی (که در حدود 10 اینچ‌مربع یا 64.5 سانتی‌متر بود)، دقیقا اندازه بگیرد. وی با استفاده از یک میکروسکوپ، مختصات هر یک از ستارگان را بارها اندازه می‌گرفت و بعد با پیداکردن میانگین این اندازه‌ها، دقیق‌ترین تخمین ممکن را از موقعیت ستاره محاسبه می‌کرد. او از کمک‌گرفتن از دستیارانش در اندازه‌گیری خودداری‌ می‌ورزید و همه اندازه‌گیری‌ها را خودش انجام می‌داد، چون به اهمیت تاریخی این آزمایش‌ها واقف بود. معلوم شد اگرچه جا به‌ جایی ستاره بسیار اندک است، ولی می‌توان آن را مشاهده کرد. این آزمایش تأیید قاطعانه نظریه اینشتین به شمار می‌رفت.

2. Top | #2
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      یه پیشنهاد:خلاصه تر بنویسید

جانم از آتشفشان ها گذر مي کند
      با خويشتن در جنگم
      از خود عبور مي کنم
      تو آن سوي من ايستاده اي
      و لبخند مي زني
      و لبخند تو آن قدر بها دارد
      که به خاطرش از آتش بگذرم
      من طلا خواهم شد
      مي دانم .

3. Top | #3
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط sis413 نمایش پست ها
      یه پیشنهاد:خلاصه تر بنویسید
      از این خلاصه تر دیگه؟

استغفرالله

4. Top | #4
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نمیدونم چرا از نجوم و کیهان متنفرم

5. Top | #5
      در انتظار تایید ایمیل

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      اسم هایزنبرگ خیلی دوست دارم
      اسم پسرمه

6. Top | #6
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط MAh_gol نمایش پست ها
      اسم هایزنبرگ خیلی دوست دارم
      اسم پسرمه
      البته جسارتا اسمش ورنر بود هایزنبرگ فامیلیشه!
      به عنوان راه حل پیشنهاد میکنم رو شوهر محترمتون کار کنید.
      ر.ا: بسیار جالب بود.
      پارسال یه آزمایشی انجام شد(خیلی هم سر و صدا کرد) که گویا تائیدی دوباره بر نظریه نسبیت عالیجناب انیشتین بوده.

ویرایش توسط jarvis : 17 شهریور 1395 در ساعت 13:26

7. Top | #7
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      "چرا زمان برای ناظر متحرک و ناظر ساکن متفاوت است."
      منظور از ناظر ساکن و متحرک چیه؟؟
      چقدر نظریه پیچیده ایه هیچی نفهمیدم ازش

8. Top | #8
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ٍٍE.mr نمایش پست ها
      "چرا زمان برای ناظر متحرک و ناظر ساکن متفاوت است."
      منظور از ناظر ساکن و متحرک چیه؟؟
      چقدر نظریه پیچیده ایه هیچی نفهمیدم ازش
      اون داداشمونم همون رو گفته. ما نباید خیلی خودمونو ناراحت کنیم

9. Top | #9
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      سلام ، جالب بود
      البته من به بعلت ی ه ودی بودن اینشتین ارادت خاصی به این فرد ندارم

10. Top | #10
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      ههه . فهم نسبیت خیلی سخته برای بیشتر افراد . اکثرا هم ک نمیشینن مطالعه کنن در این مورد ...
      کسی اگه انگلیسیش خوبه و علاقه داره چنتا ویدیو دارم که این جور مسائل رو توضیح داده به زمون نسبتا ساده بگید بفرستم ...

There is enough light
      for one who wants to see

...Chemistry : Chem is Try

11. Top | #11
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط dmb نمایش پست ها

اون داداشمونم همون رو گفته. ما نباید خیلی خودمونو ناراحت کنیم

آره من فکر کردم تو چراییش مونده ولی الان دوباره خوندم مثه اینکه اوشونم تو خود صورت مسئله مونده

حالا خود مسئله بماند منظور از ناظر هارم نمی فهمم

12. Top | #12
      کاربر نیمه فعال

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Eli.1997 نمایش پست ها
      نمیدونم چرا از نجوم و کیهان متنفرم
      منم میخواستم بیام و اینو بگم

13. Top | #13
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      کسایی که علاقه مندن به تئوری های فیزیک در مورد نسبیت :

https://www.youtube.com/watch?v=ajhFNcUTJI0
      زیر نویس :
      http://downsub.com/?url=https%3A%2F%...%3DajhFNcUTJI0

There is enough light
      for one who wants to see

...Chemistry : Chem is Try

14. Top | #14
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      خیلی به فیزیک مدرن علاقه دارم و اینور اونور زیاد گشتم واسه منبع فارسی و رایگان خوب واسش

اگه کسی علاقه داره به این موضوع بعد از ویکیپدیا سایتای زیر خیلی خوبن مخصوصا اولی :

bigbangpage.com

physx.ir

مستندای universe with stephen hawking و Throughout The Wormholes With Morgan Freeman م خیلی خوبن

اگه وقتشو دارین بخونین ،اگه درگیرش بشین رو بینش آدم خیلی تاثیر میذاره و منطقی تر میشین نسبتا چون خیلی چیزایی که واسه ما بدیهیاته زیر سوال میره و فکر بازتر میشه . بحث علمی و اطلاعاتیشم که ...
      .Human, Developer, Innovator

15. Top | #15
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      زمان برای ناظر ساکن و ناظر متحرک متفاوت است

منظور!هر جسمی که از سطح سیاره دور شود زمان برای او کندتر می شود....

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن