خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: هورمون ها

1. Top | #1
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

هورمون ها

سلام در کتاب زیست و آزمایشگاه 2 بین صفحه های 88 و 89 و 90 فکر میکنم یک تناقض وجود داره البته از نظر من. تو صفحه ی 88 یک واکنش زنجیره ای رو نشون داده و تو صفحه ی 89 پاراگراف آخر اومده یک توضیحی دربارش داده که گفته : « بعضی از هورون های هیپوفیز به سمت غده های درون ریز دیگر ............ » اگه به آخر پاراگراف نگاه کنین نوشته سایر هورمون های غدۀ هیپوفیز مستقیماً روی سلول های هدف اثر می کنند که در جدول صفحه ی 90 آورده شده اند. طبق این جمله برداشت می شود در واکنش های زنجیره ای صفحه ی 88 هورمون هیپوفیز پیشین مستقیماً روی بافت هدف اثر نمی کند چون قبل از کلمه ی سایر درباره اش توضیح داده در صورتی در سطر اول جدول صفحه ی 90 نام این هورمون آورده شده است؟؟؟!!!! خوشحال میشم جوابمو بدین خیلی ممنون

2. Top | #2
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      سلام. مطمئن نیستم ولی فکر می کنم که
      منظور از تاثیر غیر مستقیم رو سلول هدف ینی باعث ایجاد یه هورمون دیگه بشه و اون هورمون ساخته شده کار نهایی رو انجام بده (مثل کورتیزول).درباره اون جدول هم ،همونطور که بالای جدول نوشته اینها همه هورمون های هیپوفیز هستند نه فقط هورمون های دارای تاثیر غیر مستقیم .مثلا با این تعریف هورمون های محرک فوق کلیه٬lh؛محرک تیروید همگی داری تاثیر غیر مستقیم هستند چون در ستون «اثر» موجب تولید یک هورمون میشوند.پس تنها هورمون هیپوفیزی دارای تاثیر غیر مستقیم محرک فوق کلیه نیست

3. Top | #3
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      متوجه سوالتون نمیشم ؛ این صفحات هم تو کتاب درسی جدید ۸۴،۸۵،۸۶ هستن ؛ کتاب هم واضح توضیح داده میگه بعضی از هورمون های هیپوفیز به سمت غده های دیگه ی بدن میرن و باعث میشن اون غده تولید یه هورمون رو شروع کنه یا متوقف کنه ؛ این نقش مهار کنندگی یا آزاد کنندگی یکی از مهمترین نقش های تنظیمی از طریق هیپوتالاموس هست ، طوریکه هیپوتالاموس دستور به هیپوفیز میده (از طریق هورمون های محرک یا مهار کننده) و هیپوفیز میاد تولید یک هورمون خاص خودشو نسبت به اون دستور زیاد یا کم میکنه ؛ مثالشم هورمون محرک غده ی فوق کلیه هست ؛ بازم اگه جایی ابهام داشتی بگو بیشتر توضیح بدم

4. Top | #4
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mohammdbj نمایش پست ها
      سلام در کتاب زیست و آزمایشگاه 2 بین صفحه های 88 و 89 و 90 فکر میکنم یک تناقض وجود داره البته از نظر من. تو صفحه ی 88 یک واکنش زنجیره ای رو نشون داده و تو صفحه ی 89 پاراگراف آخر اومده یک توضیحی دربارش داده که گفته : « بعضی از هورون های هیپوفیز به سمت غده های درون ریز دیگر ............ » اگه به آخر پاراگراف نگاه کنین نوشته سایر هورمون های غدۀ هیپوفیز مستقیماً روی سلول های هدف اثر می کنند که در جدول صفحه ی 90 آورده شده اند. طبق این جمله برداشت می شود در واکنش های زنجیره ای صفحه ی 88 هورمون هیپوفیز پیشین مستقیماً روی بافت هدف اثر نمی کند چون قبل از کلمه ی سایر درباره اش توضیح داده در صورتی در سطر اول جدول صفحه ی 90 نام این هورمون آورده شده است؟؟؟!!!! خوشحال میشم جوابمو بدین خیلی ممنون
      سلام .

احتمالا منظور اینه که به واسطه ی تولید هورمون دیگه ای نیست ...

مثلا تولید سلول های اسپرماتید توسط fsh و تسترسترون هست ولی lh غیر مستقیم تاثیر میگذاره ...

احتمالا همین بایستی باشه .

5. Top | #5
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mohammdbj نمایش پست ها
      با دو مثال میگم
      مثلا هیپوتالاموس ازادکننده ترشح میکنه ازاد کننده میره که تحریک کنه غدد تیروئیدی رو بعد غدد تیروئیدی تیروکسین و تیری یدو تیرونین و کلسی تونین ترشح میکنن

اما مستقیما ینی چی؟

مثلا هیپوتالاموس ازاد کننده ترشح میکنه ازاد کننده میره که تحریک کنه پرولاکتینو اینجا دیگه پرولاکتین نمیاد هورمون ترشح کنه خودش مستقیم تولید شیر میکنه..بازم اگه مشکلی بود بفرمایید

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن