خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه

Mehrabon
      نمایش مشخصات

سوالات بچه ها در کانال اشکان هاشمی

سلام بچه ها
      روز و شبتون بخیر
      خودم زیاد به کانال هایی مثل اشکان هاشمی ، پدرام فرهادیان و مهدی ارامفر سر میزنم
      تصمیم دارم سوال هایی که بچه ها از ابتدای تاسیس کانال کردن تا به امروز و صدالبته تا هرجایی که ادامه داشته باشه رو اینجا بذارم
      بارها شده سوال دیگران سوال منم بوده باشه و یا سوالشون نکته جالبی به همراه داشته باشه و یا جواب اساتید حاوی مطالب اموزشی باشن
      خودم به شخصه فکر میکنم تاپیک مفید باشه مخصوصا برای دورانی مثل دی و فروردین و خرداد

فقط دوتا خواهش:
      1-بچه های عزیز من پروفایلم بازه اگه کسی سوالی داره میتونه تو پرو فایل ازم بپرسه ، خواهش میکنم هیچ پستی در این تاپیک ندید تا همش سوال باشه
      2- دوستانتون رو هم حتما تگ کنید

در پایان اینم چندتا تاپیک دیگه که من راجب زیست زده بودم ، امیدوارم برای دوستان مفید باشن:
      http://forum.konkur.in/thread40519.html
      http://forum.konkur.in/thread41417.html
      http://forum.konkur.in/thread42721.html
      http://forum.konkur.in/thread40138.html
      http://forum.konkur.in/thread42724.html
      http://forum.konkur.in/thread42726.html
      http://forum.konkur.in/thread39654.html

اینم یه تاپیک دیگه که دوست عزیزمون مهدی زحمتش رو کشیده:
      http://forum.konkur.in/thread34316.html

2. Top | #2
      کاربر باسابقه

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      #فصل1_دوم

استاد گلیکوژن و سلولز مگه هردو مونومرشون گلوکز نیست و پیوندشونم کووالانسی؟؟ پس چطور بدن جانوران آنزیم تجزیه کننده گلیکوژن رو میسازه ولی سلولز رو نه؟؟

زیست الگو
      نوع پيوند بين گلوكز ها در انها متفاوت است

================================

#فصل٢_دوم
      سلام بر استاد گرامی!
      وقتی پتانسیل عمل در نورون حسی به جسم سلولی میرسه، جهش(بین دو غلاف میلین) اتفاق میافته ؟
      مرسی

زیست الگو
      نه جسم سلولي ميلين و گره رانويه نداره

#زيست الگو#سال دوم#تست١٥
      سلام استاد
      استاد داخل تست پاسخ تست ١٥ گفته كه هميشه داخل هيدروليز از پليمر مونومر ايجاد نميشه
      اما داخل درسنامه گفته كه توليد پليمر از مونومر سنتز و برعكس هيدروليز واسش داخل درسنامه قيدي به كار نرفته

زیست الگو
      دقت كنيد كه هيدروليز نهايي توليد منومر است ولي در هر هيدروليزي منومر ايجاد نميشود
      مثلا عمل پپسين كه پروتيين ها را به پپتيد كوچك تبديل ميكند هم نوعي هيدروليز است

3. Top | #3
      کاربر باسابقه

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      #زیست1-فصل1
      سلام استاد هاشمی
      کتاب گفته گلیکوژن در بدن ما به صورت ذره هایی در سلولهای جگر و ماهیچه ای ذخیره شده است
      اگه تو سوالی دادند که دیافراگم گاو گلیکوژن ذخیره میکند درست بگیریم؟؟

زیست الگو,
      خب ديافراگم هم ماهيچه ايه ديگه
      هر جا ماهيچه بود اين حالت هست

سلام
      سلول های حاشیه ایی ام آنزیم ترشح میکنند

زیست الگو
      نه ولي انزيمهاي داخل سلولي خود را مثل هر سلولي ميسازند

4. Top | #4
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      درود بر تو پوریا

این روند اگر ادامه داشته باشه یکی از بی نظرترین موضوعات این انجمن خواهد بود

به نظرم مدیران عزیز حتما این تاپیک روم مهم کنند.

سپاسگزار

5. Top | #5
      کاربر باسابقه

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      #بافت سلام آقای دکتر.ببخشید.یه سوالی داشتم.مگه بافت سطح داخلی سرخرگ کلیه وبافت استخوان ران پیوندی نیست؟پس چرا تو سوال 79 زیست 1 کتاب شما جواب ی چیز دیگه هست.ممنون می شم جواب بدید.شکری از آمل

زیست الگو
      بافت سطح داخلي هر رگ خوني :پوششي
      بافت درون هر رگ خوني: پيوندي(خون)
      بافت استخوان : پيوندي
      موفقیت هیچ رازی نداره
      از تو شروع می شه
      دوست خوب من ، زمانی که تصمیم می گیری شرایطت رو تغییر بدی، شاید به خیلی چیزا فکر کنی..
      به راهکارها
      به مشکلات
      و...
      اما یه قانون بیشتر وجود نداره:
      "موفقیت به سن ، وضعیت فعلیت ، وضعیت گذشته" تو ارتباطی نداره...
      موفقیت شجاعت و شهامت میخواد...
      خواستن و خواستن و خواستن میخواد...
      موفقیت، در یک کلام، تو رو میخواد...
      اینکه وقتی هزار نفر بهت میگن نمیتونی ، فقط یک جمله بهشون بگی:
      "بشین و تماشا کن!"
      رویای خودت رو محکم نگه دار و براش تلاش کن

6. Top | #6
      کاربر باسابقه

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      سلام
      بچه ها حجم سوال ها خیلی زیاده
      الان به صورت نامنظم همشون رو میزارم و بعد مرتبش میکنم
      خبری نیس تمتم سوالات رو خواهم گذاشت ولی یه هفته ای طول میکشه
      بعد همشون رو مرتب میکنم
      فعلا این ها رو داشته باشید
      موفقیت هیچ رازی نداره
      از تو شروع می شه
      دوست خوب من ، زمانی که تصمیم می گیری شرایطت رو تغییر بدی، شاید به خیلی چیزا فکر کنی..
      به راهکارها
      به مشکلات
      و...
      "بشین و تماشا کن!"

7. Top | #7
      کاربر باسابقه

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      پرخون ترین لحظه بطن ها درQR است یا در S

زیست الگو
      اگر كلي بگه QRS درسته ولي اگه جدا كنه qr درسته

#زیست
      سلام. به نظرتون قید بسیاری با بیشتر فرق داره؟؟

زیست الگو
      نه

سلام خسته نباشین سوال از زیست داشتم
      در موجودات مختلف که در کتاب درسی اشاره شده و انسان; میشه ورود و خروج خون رو از لحاظ با دریچه و بی دریچه به قلب رو مقایسه کنین .

زیست الگو
      جانداراني كه گردش خون باز دارند قلب با منافذ دريچه دار براي ورود خون در انتهاي سياهرگها دارند ولي انها كه گردش خون بسته دارند قلبشان برعكس در ابتداي سرخرگ خروجي دريچه دارد كه جزء دريچه قلبي نيست

سلام آقای هاشمی.من قبلا شاگرد شما بودم.
      آزمون هشت آبان سنجش،این جمله رو درست گرفته بود:در محل همه سیناپس ها ناقل های عصبی سبب باز شدن کانال های یونی می شوند.
      من سر آزمون گفتم غلطه،آخه تو همه سیناپس ها که ناقل آزاد نمی شه که بخواد کانال یونی رو باز کنه

زیست الگو
      اين عبارت اشكال داره

یه سوال دیگه،رمز پروتئین mRNA ست یا DNA؟؟

زیست الگو
      رمز در أصل روي DNA است ولي ميتوان كدون را نيز رمز گرفت ولي اگه نگفت و DNA توي گزينه ها بود ارجعيت با DNA است

سلام استاد
      به نظرتون اول باید تموم فصل های زیست رو از روی کتاب درسی بخونیم
      (30 فصل رو)
      بعد از رو کتاب های شما شروع کنیم به تست زدن

زیست الگو
      نه بهترين كار فصل به فصل و در هر فصل نيز قسمت به قسمت اول كتاب بعد درسنامه و سپس تست و از همه مهمتر تحليل و خواندن جواب هاي تشريحي است
      اصلا نيازي نيست تستهاي الگو را در زمان مشخص بزنيد فعلا ياد بگيريد ولي به كنكوريها و ازمون ها كه رسيديد هر ٢٠ تا را در ١٥ دقيقه بزنيد

سلام.این کتاب کتاب عالیه و سطح بالا و خوبی داره و یکی از یهنرین منابع زبست سومه اما اگه مولف عزیز برای پایان هر فصل ازمون بگذارد خیلی بهتر میشه(یکی از مزیتای کتابای الگو داشتن ازمون پایان هرفصله)

زیست الگو
      دوست عزيز
      سعي كن سوالات كنكوري رو كه پس از تاليفي ها قرار داده ايم به عنوان ازمون انتخاب كن و هر ٢٠ تا رو در ١٥ دقيقه بزن

سلام
      آیا آنزیم های محدود کننده فقط توسط باکتری ها ساخته میشن؟

زیست الگو
      بر حسب كتاب بله

سلام. پرتئين پذيرنده همان پروتئن هاي سطحي هستند؟!

زیست الگو
      برخي از سطحي ها

سلام . ببخشید یه سوال داشتم ... وقتی دبیر مبحثی رو درس میده و جزوه نویسی می کنیم بهتره چه مراحلی رو برای زیست خوندن طی کرد؟؟؟ اول خوندن جزوه معلم بعد خوندن کتاب و بلا فاصله تست زدن . خوندن پاسخنامه . نکته برداری از تست ها و....؟ این روند درسته؟؟؟ با تشکر از شما

زیست الگو:اول جزوه دبير و كتاب درسي
      بعد درس نامه الگو بعد تست و جواب تشريحي خواندن

سلام یه سری سوال داشتم ممنون میشم در صورت امکان جواب بدید
      1-طبق شکل جدید کتاب درسی در صفحه 10 در مرحله دوم قطعه ای کوچک ازRna رونویسی شده پس یعنی الان در مرحله ی دوم Rnaپلی مراز رو نویسی انجام میده ؟ اگه انجام میده راه انداز داره رو نویسی میشه؟ سوال دیگه در مورد همین شکل اینکه پیوند های هیدروژنی در شکل از محل راه انداز باز شده ولی در متن زیر شکل گفته در جایگاه آغاز دو رشته باز میشن !
      2- سوال دیگم در مورد سیستول و دیاستول قلب است وقتی سیستول قلب گفته شد باید زمان سیستول دهلیز و سیستول بطن را با هم جمع کنیم؟ در مورد دیاستول چطور؟
      3-آیا در قلب های لوله ای خون در دو جهت جریان داره؟ و در مورد جاندارانی که گردش خون باز دارند میشه گفت که همانند دریچه های قلبی انسان جهت جریان خون دریچه ها را بازو بسته می کند؟
      4-در مورد تعداد رگ هایی که به قلب وارد میشوند باید رگ های کرونری را هم با توجه به فعالیت کتاب در نظر گرفت یا این رگ ها صرفا درون قلبند؟
      5-سوال آخرم در مورد گلبول قرمز است آیا گلبول قرمز پس از بلوغ رونویسی انجام میدهد؟ این جمله که تنها اسیدنوکلیک موجود در گلبول های قرمز بالغ فقط mRna است جمله ای درست محسوب میشه؟
      جا داره تشکر کنم از کتاب های فوق العادتون که تنها منبع منطبق با سوالات کنکور های اخیر است.

زیست الگو
      ١) رونويسي با شناسايي راه انداز شروع ميشه ولي ساخت RNA از مرحله ٣
      راه انداز رونويسي نميشه برحسب كنكور شما

٢سيستول قلب رو كتاب شما فقط سيستول بطن كه خون از قلب خارج ميشه ميگه ولي سيستول دهليز همان انقباض دهليزهاست
      ٣)در قلب كرم خاكي خون در يك جهت جريان دارد-در گردش خون باز قلب نقش مهمي در باز و بسته كردن منافذ دريچه دار خود براي گرفتن خون در استراحت دارد
      ٤) نه فقط رگهاي اصلي مد نظر هستند كه خون را وارد حفره قلب ميكنند نه اينكه به سلولهاي قلبي برسانند

زیست الگو,
      ٥) اريتروسيت بالغ ژن نداره و هر چي RNA داره از قبله

سلام جناب دكتر هاشمي
      خسته نباشيد استاد عزيز
      در يكي از گزينه هاي كتاب پيش ١ در مورد ساختار پر مانند مربوط به زيگوت دوزيستان اورده ايد كه : مولكول هاي RNA حاصل ، بعدا درون هسته كوتاه ميشوند
      و در پاسخ اين گزينه ذكر كرديد كه اگر اين مولكول mRNA باشد بعدا با حذف اينترون ها در هسته كوتاه تَر مي شوند
      در حالي كه در سوال ديگري و در يكي از گزينه ها اورديد كه : كوتاه شدن RNA يوكاريوتي فقط در مورد mRNA است و در پاسخ اين رو غلط درنظر گرفتيد و با توجه به متن كتاب گفته ايد كه : در خط بعدي ان را در RNA هاي يوكاريوتي عنوان كرده نه فقط در mRNA !!! اخر كدوم شد ؟؟؟
      و يك سوال ديگه اينكه در تنظيم بيان ژن يوكاريوت ها ، دقيقا چه مواردي به هم متصل ميشوند و كدام ها نمي شوند ؟ مثلا ايا فعال كننده به RNA پليمراز متصل ميشود ؟؟
      خيلي ممنون ميشم اگه به سوالاتم پاسخ بديد
      تشكر فراوان بابت كتاب هاي بي نظيرتون

زیست الگو
      اين مشكل كتاب درسيه
      شما واسه MRNAبگيريد ولي اگر گفت فقط در mاست و قيد اورد غلط بگيريد
      فعال كننده به افزاينده و عوامل رونويسي روي راه انداز وصل ميشه . به پليمراز عوامل ديگري وصل ميشه

انتقال فعال یون های شیره خام ب اوند چوبی موجب کاهش پتاسیل اب میشودچرا؟و جذب اب به حالت اول بر میگردد.(مگه قبلش چطور شده بود؟)

زیست الگو
      پتانسيل اب يعني مقدار اب
      پس با گرفتن املاح غلظت بالا رفته پتانسيل اب كمتر شده و فشار اسمزي و تمايل براي گرفتن اب بيشتر ميشود

سلام خسته نباشین. چرا ترکیبات الی در گیاه قادر ب انتشار از غشای پلاسمایی نیستند؟

زیست الگو
      مولكول درشت انتشار نداره

عصربخیر ،مفهوم این جمله یعنی چه؟ اعصاب حسی وحرکتی به نخاع متصل نیستند،،اما اعصاب حرکتی متصل به مغز ازراه نخاع به اندامهای پایینی می رسد.

زیست الگو
      نخاع مانند يك شلنگ اب است كه به بدنه ان فقط اعصاب مختلط وصل است بنام اعصاب نخاعي ولي از وسط ان اعصاب حركتي از مغز پيام را به پايين بدن منتقل ميكند ولي به خود نخاع متصل نيستند

سلام آقای دکتر. آیا ملخ سیاهرگ دارد؟ در شکل کتاب درسی سیاهرگ نشان داده نشده ولی شما در کتاب خودتان گفتید ملخ سیاهرگ دارد

زیست الگو
      بله گردش خون باز مويرگ ندارد ولي رگهاي خروجي از قلب (سرخرگها) و وروديهاي (سياهرگها) را دارد
      كتاب بد كشيده

آقای دکتر شما در کتابتان دوک تقسیم را پروتیین انقباضی معرفی کردید ولی در آزمون 24 مهر قلم چی سوال 154 دوک را به عنوان پروتیین ساختاری معرفی می کند. کدام درست است؟

زیست الگو
      نه پروتيين ساختاري بايد دائمي باشد

در کتاب کمپبل ص 173 که از کتب مرجع است بیان شده که ملخ سیاهرگ ندارد. اما شما در کتاب خود گفته اید دارد . ؟

زیست الگو
      شما خود مختاريد هر مرجعي را بخوانيد ولي مرجع ما فقط كتاب درسي است
      همه مرجع ها محترم هستند ولي به سوالاتي كه به منبعي جز كتاب درسي اشاره شده باشد ديگر جواب نمي دهم تا باعث ترديد در أفكار بقيه نشود
      همه اين مراجع وقتي دانشجو شديد مرجع شماست نه الان كه دانش اموزيد و فقط بايد در سطح كتاب درسي بياموزيد و بس و خواندن اين مراجع فقط وقت شما را ميگيرد و شبهات شما را زياد ميكند

با عرض سلام و خسته نباشید یه سوال داشتم
      محل فعالیتrRNA در هسته است یا در سیتوپلاسم؟

زیست الگو
      ساخت در هسته
      فعاليت در سيتوپلاسم براي كمك به تشكيل پيوند پپتيدي در ريبوزوم

با عرض سلام و خسته نباشيد
      ديواره ي بين دو بطن ميوکارد است؟
      اگر اره... پس سرعت انتشار تحريک الکتريکي بايد سريع باشه ديگه؟

زیست الگو
      بين دو بطن دو نوع ماهيچه گرهي با سرعت انتشار كم و ميوكارد با سرعت انتشار زياد وجود داره

سلام.باعرض خسته نباشید میخواستم بدونم کسی ک میخواد زیست رو با درصد بالا توی کنکور بزنه باید چه جوری بخونه؟شما برنامه خاصی پیشنهاد میکنید؟
      و اینکه اگر میشه بگید از هر درس بنظرتون چه مباحثی بهتر حذف بشه.ممنون

زیست الگو
      بالاتر توضيح دادم
      ١) كتاب درسي
      ٢) درسنامه الگو
      ٣ ) تست هاي تاليفي بدون زمان گرفتن
      ٤) تحليل تستها با بررسي كامل پاسخنامه و علل رد ساير گزينه ها
      ٥) زدن تستهاي كنكوري در زمان هر ٢٠ سوْال ١٥ دقيقه و بررسي پاسخ انها
      ٦) تمركز و كم كردن بي دقتي
      ٧) تكرار تكرار تكرار ...
      هيچ قسمتي از زيست قابل حذف نيست دوست عزيز چون سوالات اغلب تركيبيه

سلام
      جایگاه پایان رونویسی شامل چند نوکلئوتید است؟

زیست الگو,
      خيلي داره بيكاري ميخواي بشماري!!!
      مهم اينه كه جايگاه اغاز ١ نوكلئوتيد واسه رونويسي و ٣ تا واسه ترجمه داره رفيق

سلام استاد
      در سال دوم هموئستازی را مربوط به جانداران پرسلولی می داند
      ولی در سال چهارم طبق متن کتاب "موجودات تک سلولی توانایی بسیار اندکی برای کنترل تغیرات محیط دارند"

آیا این دو جمله با هم تضاد دارند؟

زیست الگو
      هر سلول زنده اي به هومئوستازي نياز داره ولي محيط داخلي مربوط به پرسلولي هاست
      برو درسنامه فصل ٧ دوم رو الان بخون اولش توضيح دادم

سلام آقای دکتر ضمن خسته نباشید برای تالیف کتاب قدرتمندتون یه انتقادی داشتم و اونم در رابطه با اشتباهات نگارشی و چاپی کتابتونه که بعضیاش خیلی ابتداییه مثلا تو زیست دوم فصل دوم تو درسنامه انتقال مواد گفتین انتشار با صرف انرژیه! و بعد گفتین که چه ساده باشه و چه تسهیل شده بدون صرف انرژیه و یا در فصل سوم قسمت توضیحات گیاهی اونایی که کلروپلاست دارن گفتین کلانشیم ,گاه کلانشیم و...
      تو فصل دو پیش هم واقعا علامتهای نگارشی رعایت نشده و اونی که ادبیاتش ضعیف باشه نمیتونه منظورتونو بفهمه.با تشکر

زیست الگو
      عزيزم قبول دارم ولي نيمه پر ليوان رو ببين من يه تنه دارم اين همه مطلب مينويسم خب وقتي ٥ بار تو صفحه ٦٢ نوشتم انرژي نميخواد حالا يه جا از دستم در يا چشمم در رفته ببخشيد
      ايشالا وقتي قبول شدي بيا با هم بنويسيم بعد ميبيني چقدر سخته
      ايشالا به كمك شماها درستش ميكنيم
      لطفا همه اشكالات ويرايشي را با انتشارات در ميان بزاريد خوشحال ميشم از انتقاد
      اگه اينطور نبودم عين پست هاتون رو نميذاشتم

سلام.خسته نباشید.من دیپلم ریاضی گرفتم میخوام کنکور تجربی شرکت کنم درک کردن زیست واسم کمی سخته با اینکه هر کدوم از کتابارو چند بار خوندم اما هنوز مشکل دارم واسه بعضیا دارم کلاس میرم.آیا خوندن کتابای شما میتونه واسم کافی باشه.ممنون از اینکه خیلی خوب به همه سوالات جواب میدید خیلی بهم کمک میکنه.

زیست الگو
      خوش امدي به رشته اي كه توش دودوتا هميشه چهارتا نيست
      خيلي بايد زحمت بكشي
      من خودمم تغيير رشته رياضي بودم و سال دوم پزشكي شهيد بهشتي با رتبه ١٧٦ قبول شدم سال اول ٢٧٤٢ شدم

با سلام و خسته نباشید
      میخاستم ببینم این جمله درسته یا نه!
      هزارلا انزیم تولید نمیکند ولی میکروبهای موجود در آن انزیم سلولاز را تولید میکنند که در انجا همزیست شده اند.
      با تشکر.

زیست الگو
      بالاخره هر سلولي انزيم ميسازه ولي ميكروبها رو براي سيرابي ،نگاري و روده واسه ساخت سلولاز بگيريد

[Forwarded from Unknown]
      Salam.ostad dar kol batavajoh be matne ketab ma porotoen haye ghesha ro ekhtesasi dar nazar begirim ya na

زیست الگو
      كانال ها رو فقط اختصاصي بگيريد واسه انتشارتسهيل شده

سلام
      تو فصل اول زیست نوشته که عوامل رونویسی مختلف هستند و ترکیبات مختلفی دارن
      ایا الولاکتوز هم وعی امل رونویسی هست؟ یا فقط پروتیین های متصل به افزاینده و راه انداز فقط جزو عوامل رونویسی هستند؟

زیست الگو
      عوامل رونويسي مربوط به يوكاريوته الولاكتوز عامل تنظيميه كه مال پروكاريوته

سلام خسته نباشید استاد.ببخشید مزاحمتون شدم
      چندتا سوال از زیست ۱ الگو داشتم:
      ۱ـسوال ۱۴ فصل یک،انواع پنتوز ها شامل قند RNA و DNA می باشد گفتید جمله غلطه،چرا؟!نگفته فقط شامل ایناس که
      ۲ـسوال ۲۱ فصل یک:مونوساکاریدی که در خون گردش می کنه همیشه در سلول های گیاهی برای آزاد کردن انرژی استفاده می شود گفتید درسته،چرا؟!آخه بقیه مونوساکاریدهام مثل فروکتوز و گالاکتوزم که تو خون گردش می کنه و فروکتوز و گالاکتوزم که گیاه واسه آزاد کردن انرژی ازش استفاده نمی کنه.
      ۳ـسوال ۲۵ فصل یک:با تعداد محدودی مونومر غیر یکسان می توان تعداد نامحدودی پلیمر ساخت،گفتید درسته ولی به نظر من ایراد داره جمله،بهتر بود به جایه تعداد محدود،انواع محدود نوشته می شد،چون اگه تعداد محدود باشه که تموم می شه نمی تونیم پلیمر هایه نامحدود بسازیم.
      ۴ـسوال ۳۹ فصل یک:میکروب های مفید لوله گوارش بیشتر از محصول سلولاز خود به همراه میزبان استفاده می کنند،زدید جمله درسته ولی بعضی از جانوران غذایه اصلی شون سلولز و فقط همون بعضی جانورا از گلوکز حاصل هم خودشون استفاده می کنن هم اون میکروبا،نباید به جای قید بیشتر،گاهی یا مانند اون می اومد؟
      ۵ـسوال ۷۳ فصل یک:بسیاری از آنزیم ها در PH خنثی فعالیت می کنن،این جمله رو چرا درست گرفتید؟آخه کتاب گفته بسیاری از آنزیم های بدن ما در PH خنثی فعالیت می کنن نه بسیاری از آنزیم ها که
      بازم ببخشید،شما بهتریند تو زیست استاد،یاد روزایی که می اومدید سر کلاسمون بخیر.خیلی دوران خوبی بود

زیست الگو
      ١) وقتي ميگه شامل فلان و بهمان يعني (فقط)
      مثلا بگوييم گياهان شامل دانه داران و نهانزاداوندي هستند خب غلطه چون خزه هم داريم
      ٢) نه فقط گلوكز در خون ما گردش ميكنه بقيه از روده تا كبد رفته و سپس تغيير ميكنند ( با خط كتاب كل كل نكن)
      ٣)ميگفتم انواع بهتر بود راست ميگي ولي ٢٠ تا أسيد امينه هم تعدادش محدوده
      ٤)مشكلي نداره ميتونن گلوكز ازاد رو هم اونها جذب كنند يا از تجزيه لاكتوز توسط اپران لك
      ٥)اينم درسته عزيزم در طبيعت هم همينه

سلام خسته نباشید میخواستم بدونم نورون های رابط همیشه بدون غلاف میلین هستند؟

زیست الگو
      علمي درست نيست ولي براي كنكور درسته با توجه به شكل صفحه٣١ كتاب

سلام دکتر چند تا سوال داشتم میتوان گفت قند موجود در جو نشاسته است و بر اساس خط سوم کتاب ایا میشه گفت زمان تنیدن تار کوتاه است و مطلب بعد اینکه عنصر کربن به گوناگونی مولکول های زیستی کمک کرده است پس در ایجاد پروتیین های مختلف کربن نقش دارد و رشته های موجود در اجسام خود تار هستند

زیست الگو
      ١)قند ذخيره اي درسته
      ٢) نسبت به زندگي عنكبوت اره ولي حرف علمي نيست
      ٣)اين دو نكته جداست و ربطي به هم ندارند

استاد در درس نامه خیلی سبز آورده شده ملخ سیاه رگ ندارد و در آزمون کانون 88 آورده شده ملخ فاقد مویرگ و سیاه رگ است ولی سما در کتاب خود فرموده اید ملخ سیاه رگ دارد . کدام درست است؟

زیست الگو
      اين جمله كتاب رو به اونها نشون بده لطفا

استاد مشاوره. میخواستم. خیلی نا امید شدمممممم. خیلی از کنکور و جوابش میترسم
      بعضی وقتا احساس اینو دارم. که کنکور هنر بدممم

زیست الگو
      اگه اينطوره پس در اينده هم بايد از چيزي نااميد شدي عوضش كني هميشه قشنگي مسابقه به اينه كه نتيجه اون معلوم نيست عزيزم
      برو تلاش كن

استاد در صفحه 308 کتاب سال دوم در پاسخ سوال 30 گفته اید شکل قلب در ایستگاه بعدی. دلی در ایستگاههای بعدی خبری از شکل قلب نیست. کتاب چاپ 19 است در سال 94
      استاد در صفحه 308 کتاب سال دوم در پاسخ سوال 30 گفته اید شکل قلب در ایستگاه بعدی. ولی در ایستگاههای بعدی خبری از شکل قلب نیست. کتاب چاپ 19 است در سال 94

زیست الگو
      ببخشيد
      چون امسال برخيايستگاه ها رو برديم تو درسنامه
      اين رو نديده بودم
      منظور شكل صفحه ٢٥٤ الگو قلب انسان است

سلام خسته نباشید ببخشید این که میگیم رگ های دیواره کیسه هوایی شش ها در برابر کمبود اکسیژن تنگ میشه اینا دقیقا منظورش کدوم رگ هاست اطراف کیسه هوایی که مویرگ هست مویرگ که ماهیچه نداره نمیتونه تنگ شه پس منظوزش چیه؟۲)هرکدوم از لوله شعاعی عروس دریایی جهت حرکت موادشون اختصاصیه؟یعنی یا رفت یا برگشته منظورم اینه که مثلا یه لوله شعاعی جهت حرکت موادش فقط به سمت دهان باشه یه لوله فقط به سمت لوله دایره ای۳)این جمله کتاب رو هم نمیفهمم که میگه تحریکی که از گره سینوسی دهلیزی ایجاد شده پس از رسیدن به گره دهیلزی بطنی به الیاف گرهی موجود در دیواره دو بطن منتقل میشه در واقع این منتقل میششو نمیفهمم مگه نمیگیم بافت گرهی به صورت خودبه خودی منقبض میشه پس انتقال چیه اینجوری که مثل میوکارد معمولی شد انگاری فقط اولین سلول گره ی سینوسی دهلیزی به معنای واقعی انقباض ذاتی داره بقیه بهشون منتقل شده؟؟!! ۴)یه باکتری میتونه درحالیکه خودش پلازمید داره یه پلازمید دیگه رو جذب کنه یا حتی باکتریوفاژ هم دی ان آ بهش منتقل کنه یعنی۴زمان مختلف برا همانند سازی داشته باشه یکی دی ان آ اصلی یکی پلازمید خودش یکی پلازمیدی که بعدا جذبش شده یکی هم دی ان آ باکتریوفاژ؟۵)کتاب گفته جذب ورود مواد از لوله گوارش به خون است پس با این حساب تری گلیسرید که وارد لنف میشه نه خون، نمیشه از لغت جذب براش استفاده کرد؟ولی کتاب استفاده کرده واقعا ممنون از پاسخگوییتون ببخشید سولام زیاد شد:-)

زیست الگو
      ١) سرخرگهاي كوچك
      ٢)چون جانور يك سوراخ دارد كه هم دهان و هم مخرج است پس دوطرفه عاقلانه تَر است
      ٣)مثل پتانسيل عمل ميره جلو چون ذاتي فقط واسه گره خودمختاره (سينوسي دهليزي)
      درسنامه صفحه ٢٥٦ الگو رو بخون )
      ٤)كار خداست شايد بتونه
      ٥)اون رو كتاب كلي گفته ولي تري گليسيريد هم جذب ميشه اخرش از لنف ميره تو خون
      عزيزان دقت كنيد وقتي اول يه فصل چيزي مينويسه كلي گوييه
      مهم نكته مربوط به اون قسمته

سلام استاد،ضمن تشکر از وقتی که واسه پاسخگویی میذارید،یه سوال داشتم:
      این جمله درسته؟
      (حجم ضربه ای از R تا پایان T دیده میشود)
      باتوجه به اینکه سیستول بطن از S درنظر گرفته میشه.

زیست الگو
      ازR تا اخر T درست تره

سلام اقای دکتر ...دررابطه با فشار اسمزی و تراوشی در مویرگ با وجود خارج شدن یون ب وسیله فشار تراوشی چه جوری فشار اسمزی ثابت میمونه تو مویرگ؟

زیست الگو
      صفحه ٢٦٦ و ٢٦٧ الگو رو ريز به ريز بخون توضيح دادم

سلام با توجه به این نکته که هرچه جهش به انتها ژن نزدیک تر باشد تخریبش کمتر است آیا این نکته در مورد جهش جانشینی هم صادق هست ؟

زیست الگو
      من كه نميفهمم قسمت اولش چرا درسته؟ ولي اگه درسته دومش هم درسته

3) همه گیاهان برخلاف بعضی از اگلنا ها، همه مواد آلی مورد نیاز خود رو منحصرا طی فعالیت آنزیم روبیسکو بدست می آورند.

زیست الگو
      نفهميدم منظورتون رو كه سوْال بود ؟ نكته بود ؟
      ولي مهمترين راهشون كالوينه نه تنها راه

سلام
      دو جمله زیر از نظر ص و غ بودن با علت :
      1) هر جانداری که دستگاه گردش مواد دارد، آنزیم های گوارشی درون سلولی دارد.
      2) تمام فرمانروایی ها گوارش درون سلولی دارند.
      گیاهان برخلاف بعضی از اگلنا ها مواد
      3) همه گیاهان برخلاف بعضی از اگلنا ها، همه مواد آلی مورد نیاز خود رو منحصرا طی فعالیت آنزیم روبیسکو بدست می آورند.

زیست الگو
      ١) درست چون قند درون سلولي رو تجزيه ميكنند
      ٢)باكتري نداره
      ٣)غلط و توضيح دادم قبلا

با سلام

ممنون میشم اگر درستی یا نادرستی چندعبارت زیر رو معلوم کنید

1 ، همه ی سلول های پوششی کیسه گوارشی هیدر پلیمرها رو اندوسیتوز میکنن .

2 ، در هر منطقه از لوله گوارش انسان که سلول جذب کننده وجود داشته باشد ، سلول برون ریز نیز یافت میشود.

3، امواج دودی همواره بلافاصله پس از اتساع دیواره لوله گوارش آغاز میشوند .

4، واکوئل مرکزی میتواند باعث افزایش فتوسنتز در گیاهان c3 بشود .

زیست الگو
      ١) اره تواناييشو دارن
      ٢)درسته چون موسين در سرتاسر ان ترشح ميشود
      ٣)بلافاصله ان غلطه چون تحريك عَصّب ميخواد
      ٤)از نظر جذب اب واسه فتوسنتز درسته

سلام. صفحه 259 زیست 1 در درسنامه بخش چزخه فعالیتهای قلب، فعالیت مکانیکی از کتاب درسی حذف شده ولی در کتاب الگو سوال هم از آن آورده شده،همچنین در صفحه 248 نکته آخر درسنامه جانداران باید جانوران بشود.

زیست الگو
      ممنون كه گفتيد به عنوان بيشتر بدانيد يادتون باشه
      قسمت دوم ميدونم كتاب گفته ولي واسه گياهان هم مهمه جلوتر توضيح داده

باسلام
      ابتدا میخواستم به خاطر کتاب های خوبتون مخصوصا کتب های زیست شناسی که شیوه ی جدیدی از خوندن زیست رو به من آموزش داد و علاقه ی من رو به این درس چند صد برابر کرد تشکر کنم و درضمن میخواستم دو تا از اشکلات کتاب زیست شناسی 2 رو به اطلاعتون برسونم

فصل1،تست 260؛اشکال در توضیح گزینه 3 در قسمت پاسخ نامه:اینکه پروتئین های مکمل بر روی غشای میکروب تاثیر میگذارد نه دیواره ی آن

ص 132،خط آخر درس نامه اشکال در عبارت داخل پرانتز:اینکه لوب آهیانه مانند مخچه به دو لوب پس سری و گیجگاهی وصل است نه لوب پیشانی

زیست الگو
      قسمت اول حق با شماست و افرين كه اينقدر دقيق ميخوني
      قسمت دوم مشكلي نداره منظورم اينه كه پيشاني هم به دو لوب مانند انها وصل ميشه

سلام آیا ماهیچه های مخطط اسکلتی پس از دوران جنینی میتوز دارند؟ چون شما تو کتاب سال دوم نوشتید ندارند اما بر اساس سوال کنکور امسال میتوز دارند ولی سیتوکینز ندارند و واسه همین چند هسته ای میشن.

زیست الگو
      اره عزيزم درست گفتم متاسفانه امسال سه سوْال كنكور غلط داشت الان نوشته كتاب رو واست ميفرستم

سلام. ببخشید چند تا سوال داشتم.
      1) این جمله درسته؟ "سلول هایی که در استحکام اندام های گیاهی نقش دارند حتما دیواره دومین دارند."
      2) آیا سلول های آوند چوبی در استحکام گیاه نقش دارند؟
      3) آیا لنفوسیت ها دیاپدز می کنند؟
      4) آّب و نمک و شکر و بیوتین فقط برای کپک نوروسپورا محیط کشت حداقل به حساب میاد؟
      5) شکل 1-1 فصل اول پیش دانشگاهی روی فلش نوشته هاگ ها توسط میوز و میتوز. اول درسنامه الگو هم نوشته اول میوز زیگوت و 4 میتوز متوالی. ولی در تست 12 میگه فقط میتوز. احتمالا من بد متوجه شدم تفاوت این ها رو. میشه توضیح بدید.
      ممنون.

زیست الگو
      ١)نه چون كلانشيم بدون ديواره دوم استحكام ميده چون ديواره نخستين ضخيم (در همه جاي ديواره) ولي ضخامت غير يكنواخت داره
      ٢)١٠٠٪هر جا چوبي شد استحكام ميده
      ٣)بله بين خون و لنف جابجا ميشوند
      ٤)تو اين رو بدون وقتي كپك شناس شدي جوابشو به منم بگو
      ٥)روند توليد هاگ اسكوميست ها رو از فصل ١١ زيست الگو بخون
      زيگوت >ميوز>سلولهاي هاپلوييد > ميتوز انها>هاگ جنسي

با سلام
      خسته نباشید
      ایا دو نورون رابط با هم سیناپس میدهند؟
      ایا سلول پس,سیناپسی,نورون حرکتی میتواند نورون باشد؟
      ایا اکسون های نورون حسی نیز میتوانند عصب تشکیل دهند؟
      ایا پیاز بویایی با لوب بویایی فرق دارد؟
      ایا سلول گیرنده بویایی نورون تمایز یافته است؟

زیست الگو
      ١) نه رابط بين حسي با حركتيه
      ٢)واسه كنكور نه بايد غدد يا ماهيچه باشه
      ٣)در پلاناريا در چشم جامي شكل بله
      ٤)تا كنكور يكي بگير
      ٥)بله
      موفقیت هیچ رازی نداره
      از تو شروع می شه
      به راهکارها
      به مشکلات
      و...
      "بشین و تماشا کن!"

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن