خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 16 1211 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 233
    1. Top | #1
      پاسخگوی ارشد

bache-mosbat
      نمایش مشخصات

تست احتمالی شیمی کنکور 96

سلام دوستان کنکوری من ، هدف از ارائه این پست علمی ، موارد زیر را شامل می شود .
      1- بررسی خط به خط کتاب درسی که اصرار زیاد دارم که برای آماده شدن برای کنکور 96 باید که تمام مطالب کتاب درسی را مسلط شوید .
      2 - طرح تست های شیمی با الگو دهی استاندارد جهت آمادگی برای شیمی کنکور 96
      3- در انتخاب تست ، سعی می کنم که مسیر مطالعه ما ، ارائه الگو و نگرش طراحان و یا گزینشگران تست سنجش باشد .
      4- اگر عنوان ( تست احتمالی شیمی ) به این پست علمی دادم ؛ حساس کردن موضوع مورد نظر است و گرنه تست احتمالی قطعی را دقیقا ( 12 اردیبهشت 96 مصادف با روز معلم ) خواهم داد .
      ...........................................
      در آخر ، از دوستان کنکوری تقاضا دارم که از طرح سوال در این پست خود داری کنند ، اگر سوالی از شیمی دارند ، پست هایی همچون سوال شیمی در انجمن ایجاد شده است .
      • تا جایی که می توانید به صورت تشریجی به سوالات پاسخ دهید تا دیگران از علم شما استفاده کنند .

• از دادن حاشیه به این پست علمی شدیدا پرهیز کنید که ازش بیزارم ؛ بنده به عنوان یک معلم ، اصرار دارم که از این طریق در جمع دانش آموزان و کنکوری های عزیز باشم و با وجود تمام چالش هایی که وجود دارد ، به صورت خستگی ناپذیر این پروسه را ادامه بدم ،
      • افکار منفی و ضد علمی را خسته خواهم کرد و به دوستداران علم و دانش انرژی مثبت خواهم بود .

ویرایش توسط ostadmomeni : 19 دی 1395 در ساعت 10:54 دلیل: اصلاحیه

2. Top | #2
      کاربر فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      دوستان سوالی که در تصویر میبینید مربوط به سوال 246 کنکور سراسری تجربی هستش.جواب سوال گزینه 2 میشه یعنی:

3اتیل-3،2 متیل هپتان

من میخوام این مبحث رو ه صورت ریزتر بررسی کنم.از دوستان کسی میتونه جواب این رو به صورت تشریحی و کامل بگه برام؟ممنون میشم
      تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست untitled.png  

3. Top | #3
      در انتظار تایید ایمیل

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen_hps نمایش پست ها
      دوستان سوالی که در تصویر میبینید مربوط به سوال 246 کنکور سراسری تجربی هستش.جواب سوال گزینه 2 میشه یعنی:

3اتیل-3،2 متیل هپتان

من میخوام این مبحث رو ه صورت ریزتر بررسی کنم.از دوستان کسی میتونه جواب این رو به صورت تشریحی و کامل بگه برام؟ممنون میشم
      سلام

مورد آ) اول اون c2h5 رو به یک ch2 و یک ch3 تبدیل کن. حالا باید زنجیر اصلی رو پیدا کنیم. زنجیر اصلی زنجیری هست که بیشترین تعداد کربن رو داره ، ما 7 کربن توی زنجیر اصلی خواهیم داشت اگر درست زنجیر اصلی رو انتخاب کنی. حالا باید همین زنجیر رو شماره گذاری کنی. توی شماره گذاری از طرفی شروع میکنیم که زودتر به شاخه فرعی برسیم. پس اینجا باید از چپ شروع کنیم. شاخه 2 و 3 متیل دارن و شاخه ی 3 هم اتیل داره. پس اسمش میشه : 3-اتیل-2-3 دی متیل هپتان
      مورد ب) زنجیر اصلی اینجا شامل 9 عدد کربنه ، پس اینجا کافیه بدونیم که نام آلکان به نونان ختم میشه
      مورد پ) توی این هم مثل مورد آ باید c2h5 رو به یک ch2 و یک ch3 تبدیل کنی ، زنجیر اصلی در این مورد شامل 7 کربنه ، اما اگه دقت کنی شاخه های فرعی فقط شامل متیل هستند و اتیل ندارند
      مورد ت) اینجا دو حالت میشه برای زنجیر اصلی 7 کربنه انتخاب کرد که یکیش اینه که زنجیر مستقیم باشه ، که دو شاخه ی متیل و ایزوپروپیل خواهیم داشت. و یکیش اینه که زنجیر بیاد پایین، که اینطوری 3 شاخه خواهیم داشت. و این درسته. چون تعداد شاخه ها باید بیشتر باشند
      شماره گذاری رو هم از پایین انجام میدیم که زودتر به شاخه فرعی برسیم. اینم نام گذاریش میشه «3-اتیل-2-3 دی متیل هپتان»

پس گزینه ی 2 صحیح هست

سوالی بود بگو تا بیشتر توضیح بدم

4. Top | #4
      کاربر فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط alireza378 نمایش پست ها
      سلام

مورد آ) اول اون c2h5 رو به یک ch2 و یک ch3 تبدیل کن. حالا باید زنجیر اصلی رو پیدا کنیم. زنجیر اصلی زنجیری هست که بیشترین تعداد کربن رو داره ، ما 7 کربن توی زنجیر اصلی خواهیم داشت اگر درست زنجیر اصلی رو انتخاب کنی. حالا باید همین زنجیر رو شماره گذاری کنی. توی شماره گذاری از طرفی شروع میکنیم که زودتر به شاخه فرعی برسیم. پس اینجا باید از چپ شروع کنیم. شاخه 2 و 3 متیل دارن و شاخه ی 3 هم اتیل داره. پس اسمش میشه : 3-اتیل-2-3 دی متیل هپتان
      مورد ب) زنجیر اصلی اینجا شامل 9 عدد کربنه ، پس اینجا کافیه بدونیم که نام آلکان به نونان ختم میشه
      مورد پ) توی این هم مثل مورد آ باید c2h5 رو به یک ch2 و یک ch3 تبدیل کنی ، زنجیر اصلی در این مورد شامل 7 کربنه ، اما اگه دقت کنی شاخه های فرعی فقط شامل متیل هستند و اتیل ندارند
      مورد ت) اینجا دو حالت میشه برای زنجیر اصلی 7 کربنه انتخاب کرد که یکیش اینه که زنجیر مستقیم باشه ، که دو شاخه ی متیل و ایزوپروپیل خواهیم داشت. و یکیش اینه که زنجیر بیاد پایین، که اینطوری 3 شاخه خواهیم داشت. و این درسته. چون تعداد شاخه ها باید بیشتر باشند
      شماره گذاری رو هم از پایین انجام میدیم که زودتر به شاخه فرعی برسیم. اینم نام گذاریش میشه «3-اتیل-2-3 دی متیل هپتان»

پس گزینه ی 2 صحیح هست

خیلی ممنون از لطفتون واقعا.اگه مقدوره و حوصله داشتی و حال داشتی و اذیت نمیشی با تو یه برگه بکشین بزارین این جا عالی میشه میخوام داشته باشمش

5. Top | #5
      کاربر فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط alireza378 نمایش پست ها
      سلام

پس گزینه ی 2 صحیح هست

یعنی به این شکل؟
      تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست photo_2016-07-23_13-35-25.jpg  

6. Top | #6
      پاسخگوی ارشد

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      خیلی ممنون از لطفتون واقعا.اگه مقدوره و حوصله داشتی و حال داشتی و اذیت نمیشی با تو یه برگه بکشین بزارین این جا عالی میشه میخوام داشته باشمش
      246.png

7. Top | #7
      پاسخگوی ارشد

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      246.1.jpg

8. Top | #8
      کاربر فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ostadmomeni نمایش پست ها

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 246.PNG
مشاهده: 742
حجم: 112.2 کیلو بایت

خیلی ممنون جناب مومنی بسیار عالی بود.حالا یک سوال روشی سریعتر جز این روش برای اینگونه مسائل وجود داره یا خیر؟

9. Top | #9
      پاسخگوی ارشد

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      خیلی ممنون جناب مومنی بسیار عالی بود.حالا یک سوال روشی سریعتر جز این روش برای اینگونه مسائل وجود داره یا خیر؟
      بایستی این مراحل را بعد از درک صحیح مطلب و تمرین زیاد روی موضوع ، چشمی و ذهنی طی کنی

10. Top | #10
      در انتظار تایید ایمیل

Mamoli
      نمایش مشخصات
      بررسی خط به خط کتاب درسی ، طرح تست های شیمی با الگو دهی استاندارد جهت آمادگی برای شیمی کنکور 96 که از حالا می گویم تب بیشتری نسبت به کنکور 95 خواهد داشت ..........
      سلام استاد ..چرامیگن یون های متداول قلع یون استانیکه مگه یون 4بارمثبت ناپایدارنیست ؟پس چطورمتداوله؟آیامنظورازیون 4بارمثبت عدداکسایش اون توترکیبات کووالانسیه؟

11. Top | #11
      پاسخگوی ارشد

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط politician نمایش پست ها
      سلام استاد ..چرامیگن یون های متداول قلع یون استانیکه مگه یون 4بارمثبت ناپایدارنیست ؟پس چطورمتداوله؟آیامنظورازیون 4بارمثبت عدداکسایش اون توترکیبات کووالانسیه؟
      سلام ، سعی کن برای آماده شدن برای کنکور ، مبنای مطالعه شما ، کتاب درسی باشد ، نه حرفایی که اصطلاحا می گن ، بله یون 4 بار مثبت نداریم ، اشتباه بزرگی که میشه این است که هنوزم که هنوزه عدد اکسایش یک اتم در یک ترکیب کووالانسی را معادل بار کاتیونی می گیرند . یون قلع 4 بار مثبت نداریم و موید این حرف من ، یکی از تست های دهه 70 المپیاد شیمی است .
      اصلا در کتاب درسی به کمتر متداول و یا بیشتر متدوال بودن این نوع یون اشاره ای نشده است .

5.jpg

12. Top | #12
      در انتظار تایید ایمیل

Mamoli
      نمایش مشخصات

سلام ، سعی کن برای آماده شدن برای کنکور ، مبنای مطالعه شما ، کتاب درسی باشد ، نه حرفایی که اصطلاحا می گن ، بله یون 4 بار مثبت نداریم ، اشتباه بزرگی که میشه این است که هنوزم که هنوزه عدد اکسایش یک اتم در یک ترکیب کووالانسی را معادل بار کاتیونی می گیرند . یون قلع 4 بار مثبت نداریم و موید این حرف من ، یکی از تست های دهه 70 المپیاد شیمی است .
      اصلا در کتاب درسی به کمتر متداول و یا بیشتر متدوال بودن این نوع یون اشاره ای نشده است .

نام: 5.jpg
مشاهده: 156
حجم: 40.6 کیلو بایت
      مرسی استادفهمیدم...یه سوال دیگه هم درباره نمک متبلورداشتم ....اگر0.1مول نمک آبپوشیده Na2SO4گرما داده شودووزن آن20درصدکاهش یابدxدرفرمول شیمیایی جامدباقیماندهNa2SO4.XH2Oکدام است؟تواین سوال مگه به ازای گرمای معینی به0.1مول وزن آن 20درصد کاهش پیدانکرده؟پس چطورجواب به 0.1مول وابسته نیست ومامیایم برای راحتی جرم اولیه 100gدرنظرمیگیریم؟مگه جرم اگه تغیییرکنه به ازای گرمای معین درصدوزن کم شده که همون آب خروجی هست تغییرنمیکنه؟

13. Top | #13
      پاسخگوی ارشد

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      مرسی استادفهمیدم...یه سوال دیگه هم درباره نمک متبلورداشتم ....اگر0.1مول نمک آبپوشیده na2so4گرما داده شودووزن آن20درصدکاهش یابدxدرفرمول شیمیایی جامدباقیماندهna2so4.xh2oکدام است؟تواین سوال مگه به ازای گرمای معینی به0.1مول وزن آن 20درصد کاهش پیدانکرده؟پس چطورجواب به 0.1مول وابسته نیست ومامیایم برای راحتی جرم اولیه 100gدرنظرمیگیریم؟مگه جرم اگه تغیییرکنه به ازای گرمای معین درصدوزن کم شده که همون آب خروجی هست تغییرنمیکنه؟
      سلام ، مسائل آب تبلور نیاز به حفظ هیچ فرمولی نداره ، باید چندنکته را به خاطر بسپاری :
      1 ) اگر فرمول تجربی بلور را دادند ، حتما جرم مولی بلور را حساب کن ، چون به کارت میاد ، چون x را در فرمول تجربی خواسته ، یعنی مقداری آب خارج شده است و شما باید فرمول تجربی ایده آل نمک ( مبنا ) را در این جا می آوردی . ( فکر کنم در نوشتن عجله کردی ، نمونه سوال کنکورش را در پایین آوردم )
      2 ) وقتی درصد آب را می دهند ، این یک نقطه کمکی است که به ازای آن بتونی جرم آب موجود در کنار نمک را بدست بیاری ( از ریاضی چهارم ابتدایی به یاد داریم مفهوم درصد ، یعنی اگر 100 گرم بود ، در حالی که جرم داده سوال ، 100 نیست . مهم است که بدانی 0/1 مول داده شده ، در واقع جرم بلور مسئله است و به کار می آید .
      3 ) اگر فرمول تجربی بلور داده شده باشد ، قطعا مقدار آب را می خواهند . پس یادت باشه ، فقط یک تناسب کافی است ، حالا ذهنی برنده است که با هوش ریاضی خود بتونه این تناسب را ببنده .
      77.2.jpg
      77.3.jpg

14. Top | #14
      در انتظار تایید ایمیل

Mamoli
      نمایش مشخصات

سلام ، مسائل آب تبلور نیاز به حفظ هیچ فرمولی نداره ، باید چندنکته را به خاطر بسپاری :
      1 ) اگر فرمول تجربی بلور را دادند ، حتما جرم مولی بلور را حساب کن ، چون به کارت میاد ، چون x را در فرمول تجربی خواسته ، یعنی مقداری آب خارج شده است و شما باید فرمول تجربی ایده آل نمک ( مبنا ) را در این جا می آوردی . ( فکر کنم در نوشتن عجله کردی ، نمونه سوال کنکورش را در پایین آوردم )
      2 ) وقتی درصد آب را می دهند ، این یک نقطه کمکی است که به ازای آن بتونی جرم آب موجود در کنار نمک را بدست بیاری ( از ریاضی چهارم ابتدایی به یاد داریم مفهوم درصد ، یعنی اگر 100 گرم بود ، در حالی که جرم داده سوال ، 100 نیست . مهم است که بدانی 0/1 مول داده شده ، در واقع جرم بلور مسئله است و به کار می آید .
      3 ) اگر فرمول تجربی بلور داده شده باشد ، قطعا مقدار آب را می خواهند . پس یادت باشه ، فقط یک تناسب کافی است ، حالا ذهنی برنده است که با هوش ریاضی خود بتونه این تناسب را ببنده .

نام: 77.2.jpg
مشاهده: 144
حجم: 79.9 کیلو بایت

نام: 77.3.jpg
مشاهده: 144
حجم: 23.0 کیلو بایت

استادفکرکنم سوالموخوب نگفتم درواقع من میگم اگه 0.1مول رواصلانادیده بگیریم وجرم اولیه نمک متبلور200gدرنظربگیریم وهرجرمی دیگرکه باتوجه به مفهوم درصدمعمولا100درنظرمیگیرن بازهم جواب درست درمیادوراه حل کوتاه ترمیشه تااین که بیایم وجرم 0.1مول روبدست بیاریم وسپس ازتناسب استفاده کنیم حال سوال منم دقیقاهمینه که صورت سوال میگه که 0.1مول نمک متبلوربه ازای یک گرمایی 18.9درصدوزنش کم میشه حالااگه مابیایم جرم اولیه روهرچی بخوایم درنظربگیریم هم جواب درسته خب من میگم چطوربه ازای گرمای یکسان توجرم های مختلف درصدثابت میمونه؟یعنی مشکل من همین گرمای واکنشه نه چیزدیگه ای

15. Top | #15
      پاسخگوی ارشد

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      استادفکرکنم سوالموخوب نگفتم درواقع من میگم اگه 0.1مول رواصلانادیده بگیریم وجرم اولیه نمک متبلور200gدرنظربگیریم وهرجرمی دیگرکه باتوجه به مفهوم درصدمعمولا100درنظرمیگیرن بازهم جواب درست درمیادوراه حل کوتاه ترمیشه تااین که بیایم وجرم 0.1مول روبدست بیاریم وسپس ازتناسب استفاده کنیم حال سوال منم دقیقاهمینه که صورت سوال میگه که 0.1مول نمک متبلوربه ازای یک گرمایی 18.9درصدوزنش کم میشه حالااگه مابیایم جرم اولیه روهرچی بخوایم درنظربگیریم هم جواب درسته خب من میگم چطوربه ازای گرمای یکسان توجرم های مختلف درصدثابت میمونه؟یعنی مشکل من همین گرمای واکنشه نه چیزدیگه ای
      سلام ، قدر مسلم بدونید که به ازای جرم بیشتر ، با مقدار گرمای یکسان ، درصد آبی که خارج میشه فرق خواهد داشت . 20 در صد از 100 گرم ؛ معادل 10 درصد از 200 خواهد بود .

صفحه 1 از 16 1211 ... آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن