خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 16
    1. Top | #1
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات

Post « بخوانيد مرا تا اجابت کنم شما را »

بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را

اضطراب و نگراني، ياس و نا اميدي، غم و اندوه و خشم و عصبانيت، احساس‌هاي ناخوشايندي هستند که بسياري از افراد در لحظات سخت و بحراني دچار آن ميشوند. شايد تو نيز در لحظات بحراني و سرنوشت ساز زندگي مثل دوران امتحانات يا آزمون سراسري، دچار اين احساس‌ها شده باشي؛ احساس‌هايي که تو را در جزيرۀ غربت و تنهايي اسير و بازدهي و کارايي‌ات را کم کرده‌اند ؛ احساس‌هايي که حتي اجازه تفکر و تامل نميدهند و هر لحظه با کلامي و طعنه‌اي بي قرارت ميسازند.

گاه ياس به سراغت مي آيد و شکست تو را حتمي مي داند. لحظه‌اي ديگر، غم به سراغت مي‌آيد و تو را بدبخت ترين و تنهاترين فرد روي زمين معرفي مي کند که فرسنگ ها با خوشبختي فاصله داري.

زماني اضطراب و نگراني ميگويد که روش مطالعه‌ات غلط است و تو بدترين موقعيت را نسبت به ساير دانش‌آموزان يا داوطلبان داري و مطميناً موفق نخواهي شد، و آن وقت انگشت نماي عام و خاص ميشوي و بايد نگاه هاي پر از طعنه و سرزنش اين و آن را تحمل کني. بالاخره خشم به تو ميگويد که چرا بايد بعضي ها بهترين شرايط را داشته باشند و تو از حداقل‌ها برخوردار نباشي.

اصلاً چرا بايد براي يک امتحان، اين همه مصيبت و سختي را تحمل کني و چرا همه تفريح ميکنند و خوش ميگذرانند، تو بايد سرت روي کتاب خم باشد و فقط درس بخواني، و در نهايت تو مي‌ماني که چگونه از چنگال اين احساس هاي ناخوشايند رهايي يابي. راستي آيا راهي هست؟ آيا مي‌توان در لحظات بحراني زندگي به ساحل آرامش رسيد؟

« الکسيس کارل »، پزشک، جراح، فيزيولوژيست و زيست‌شناس مشهور قرن بيستم فرانسه و برنده جايزه نوبل در سال 1912، مي‌گويد:
      « نيايش عبارت است از تضرع، نالۀ مضطربانه، طلب ياري و استعانت و گاهي يک حالت کشف و شهود روشن و آرام دروني و مستمر و دورتر از اقليم همه محسوسات؛ به عبارت ديگر، مي‌توان گفت که نيايش، پرواز روح به سوي خدا يا حالت پرستش عاشقانه نسبت به آن مبدا است که معجزۀ حيات از او سر زده است، و بالاخره نيايش، نمودار کوشش انسان براي ارتباط با آن وجود نامريي، آفريدگار عقل کل، قدرت مطلق، خير مطلق و منجي هر يک از ماست.»

اين سير روحاني انسان به سوي پروردگار داراي فوايد بسيار و غيرقابل انکار است، و از همين رو، در تمامي اديان بر آن تاکيد شده است؛ چرا که از يک سو فرد نيايش کننده، بويژه اگر مضطر باشد و با شور و حرارت دعا کند، بسياري از اوقات به هدف و مقصودش نايل ميشود، و از سوي ديگر، نفس اين عمل، داراي ارزش و اعتبار خاصي است و به انسان، آرامش و امنيتي پايدار هديه ميدهد و رفته رفته باعث صلح دروني و هماهنگي و سازش خوش فعاليت‌هاي عصبي و اخلاقي ميشود و بزرگترين ظرفيت تحمل در برابر محروميت، اتهام، اندوه، بيماري و درد را به انسان ميدهد.

در واقع انسان به ياري دعا و توجه به خدا، شايستگي بيشتري براي درک فيض خداوند پيدا مي‌کند و در نتيجه تکيه گاهي براي برطرف کردن ناراحتي‌هاي خود مي یابد.

نيايش، صفاي نگاه، متانت رفتار، انبساط و شادي دروني، چهره پر از يقين، استعداد هدايت و نيز استقبال از حوادث را به انسان ارمغان ميدهد و چراغ اميد را در دل انسان روشن مي‌کند ؛ البته نبايد اين مطلب را فراموش کرد که تنها صبح نيايش کردن و بقيه روز آن را فراموش کردن، چندان مفيد نيست. بايد نيايش را پيوسته انجام داد تا اثر عميق خود را در انسان از دست ندهد.

چنين نيايشي به گفتۀ کارل در فعاليت‌هاي مغزي انسان يک نوع شکفتگي و انبساط باطني و گاهي روح قهرماني و دلاوري را تحريک مي‌کند.

آمار و اخبار موثق بسياري وجود دارد که از بيماراني سخن ميگويد که از بيماري‌هايي چون سرطان، عفونت کليه، زخم‌هاي مزمن ، سل ريوي و ... شفا يافته، يا دورۀ نقاهت خود را بسرعت سپري کرده‌اند. نيايش گاه با چنان سرعتي سلامت را به بيمار باز مي‌دهد که هرگز حتي جراحان و پزشکان توانمند و متبحر نيز در طول تجربياتشان آن را مشاهده نکرده‌اند.

البته بايد توجه داشت که خداوند بر اساس حکمت خويش، برخي از دعاها را هر چند که خير باشد، سريع اجابت نمي‌کند يا حتي اجابت آنها را به مصلحت نمي‌داند ؛ اما بايد دانست که نفس دعا کردن براي نيايشگر، عامل خير، آرامش، تقويت ايمان و نيروي اراده ميشود ؛ به ويژه اگر انسان در هنگام دعا نيتش اين باشد که ؛
      «خدايا! من از تو طلب مي‌کنم، ولي به تصميم تو تسليم و به آنچه مقدر کرده‌اي، راضي هستم »

اين آرزوها که به صورت دعا به زبان مي آيد و برآورده نمي‌شود، در سلسلۀ اعصاب، مغز، قلب و در کل در آنچه شخصيت ما را تشکيل ميدهد و وجود واقعي و خارجي دارد، جايگزين مي¬گردد. هر قدر آن آرزوها شديدتر و حسرتمان از نرسيدن به آن تندتر و تيزتر باشد، اثر و يادگاري که در ضمير ناخودآگاه به جا خواهدگذاشت، محکم تر و نيرومندترخواهد بود.

اين منبع انرژي در حيات شخص و در فعاليت هاي بعدي او منشا اثر بوده و ميتواند فرصت و موقعيت بروز و ظهور اعمالي را پيدا نمايد و هم در نسل و فرزندان و هم خود شخص، در رستاخيز مؤثر واقع شود.

نمي‌توان از نقش زمان و مکان و شرايط و آداب و ضوابطي که در دعا توصيه و سفارش شده است، غافل بود ؛ زيرا اين شرايط، مجموعاً وضعيتي را به وجود مي‌آورد که انسان با آرامش و اطمينان خاطر بيشتري درخواست خود را مطرح مي‌نمايد ؛ يعني امکان خلوص و حضور قلب را براي دعا کننده فراهم مي آورد و در نتيجه، راه استجابت‌ دعا، مهيا مي‌گردد.

در اسلام، شب هنگام از ارزش و جايگاه خاصي نسبت به ساير اوقات شبانه روز، برخوردار است ؛ به طوري که در روايات اسلامي، اوراد و اذکار و اعمال ويژه‌اي چون نماز شب، بدان اختصاص يافته است. در روايتي وارد شده که ؛ « شرف مؤمن نماز شب است » و همچنین ؛ « هر کس عذري دارد، مي‌تواند نماز شب خود را قبل از نيمه‌شب و قبل از خواب بخواند » تا اين وقت عزيز از دست او نرود.

با اين توضيح، مثلا هنگامي که خداوند در سوره قدر مي‌فرمايد: « انا انزلناه في‌ليله‌القدر » ارتباط ميان نزول برکات و آيات الهي، شب و قدر بخوبي معلوم مي‌شود و نيز ارزش توسل و تمسک به خداوند در اين وقت عزيز و تاثيري که مي‌تواند در استجابت دعا و رفع حوايج و نيازها داشته باشد، مشخص مي‌گردد ؛ به همين خاطر، در روايت وارد شده است که مؤمنان، بخصوص شب را که در قله اين اوقات قرار دارد، غنيمت دانسته و با شب زنده داري، تهجد و سحرخيزي، دست نياز به درگاه ايزد يکتا برمي‌دارند و حاجت خود را طلب مينمايند و از برکات معنوي و مادي و فيض رحماني و قدسي برخوردار مي‌گردند ؛ بدين لحاظ،
      ارتباطي محکم ميان عبادت و شب به طور عام و شب‌قدر به نحو خاص برقرار است.

نتیجه اخلاقی ؛ پس بخوانید او را تا اجابت کند شما را

2. Top | #2
      کاربر نیمه فعال

khejalati
      نمایش مشخصات
      قبل نیمه شب یعنی کی چ ساعتی

3. Top | #3
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط peony نمایش پست ها
      قبل نیمه شب یعنی کی چ ساعتی
      سلام

شب رو
      از اول غروب تا اذان صبح میگن ، حالا نیمه این تایم رو میگن نیمه شب

این تصویر دقیق تر منظورم رو میرسونه به شما ، اون تایم سفید میشه نیمه شب دقیقا

4. Top | #4
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      اقااااااااااااا من خیلی استرس دارممتاسفم واسه خودم
      واسه ی این تیپی شدن دارم جون میکنمممممم
      جدیدا ارزو میکنم اگه قراره کنکورمو بد بدم بمیرم که به کنکور نرسم
      امروز کنکور زدم رتبم شد7هزار:troll (1):ماماااااااااااااااااندلم میخواد برم پیش خدا..خسته شدم
      امروز اولین بار توی زندگیم بود که اینقدررررررر حس خستگی میکنم...بریدم

5. Top | #5
      در انتظار تایید ایمیل

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      عالی بود
      ممنون

6. Top | #6
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      مثل همیشـــــــــــه عالی بود.........

هیچ چیز غیرممکن (impossible) نیست، خود کلمه هم دارد می گوید: "من ممکن ام" (I’m possible!)
      (آدری هپبورن)

7. Top | #7
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      سلام آقا سجاد

ابتدای شب رو از غروب آفتاب حساب می کنن یا از زمان اذان مغرب ...؟؟؟

آخه این دو با هم فاصله ی زمانی دارن ...

همونجور که خودتون هم ممکنه بدونین ، و تا اونجایی که من میدونم زمانی که اذان مغرب رو داخل کشور ما می گن ، وقتی هست که دیگه روشنی در آسمان وجود نداشته باشه و این زمان دارای یه فاصله ی زمانی با موقع غروب خورشیده ... !!!

اگه اطلاعات کامل تری درباره ی این مبحث دارین ممنون میشم ، بگین تا ما هم استفاده ببریم...

8. Top | #8
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ehsan7777777 نمایش پست ها
      سلام آقا سجاد

ابتدای شب رو از غروب آفتاب حساب می کنن یا از زمان اذان مغرب ...؟؟؟

آخه این دو با هم فاصله ی زمانی دارن ...

همونجور که خودتون هم ممکنه بدونین ، و تا اونجایی که من میدونم زمانی که اذان مغرب رو داخل کشور ما می گن ، وقتی هست که دیگه روشنی در آسمان وجود نداشته باشه و این زمان دارای یه فاصله ی زمانی با موقع غروب خورشیده ... !!!

اگه اطلاعات کامل تری درباره ی این مبحث دارین ممنون میشم ، بگین تا ما هم استفاده ببریم...
      سلام داداش گلم

از زمانی که خورشید غروب میکنه و هوا تاریک میشه (همون تایم اذان مغرب) ، شب شروع میشه تا اذان صبح

9. Top | #9
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      وجود خدا رو هرگز با عقلم نتونستم بپزیرم. کماکان پس زمینه زهنم عدم وجود ی موجود برتر رو نشون میده

10. Top | #10
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط SUBZERO نمایش پست ها
      وجود خدا رو هرگز با عقلم نتونستم بپزیرم. کماکان پس زمینه زهنم عدم وجود ی موجود برتر رو نشون میده
      من وقتی نظرم کلا به خدا و پیغمبر و ... اینا عوض شد که فهمیدم چقدر به مرگ نزدیکیم
      وقتی که اعلامیه یه دانشجوی پرستاری که فقط دو سال از خودم بزرگ تر بود رو دیدم
      وقتی عکسش رو دیدم...

11. Top | #11
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط 8MIT8 نمایش پست ها
      سلام داداش گلم

از زمانی که
      خورشید غروب میکنه و هوا تاریک میشه (همون تایم اذان مغرب) ، شب شروع میشه تا اذان صبح
      ببین دوست خوبم شما داخل نوشته تون به دو تا تایم اشاره کردین یکی وقتی که خورشید غروب می کنه و دیگری وقتی که دیگه روشنی توی آسمون نیست و هوا تاریک می شه ...
      این دو تا زمان اصلا با هم منطبق نیستند مثلا داخل زمستون فاصله این دو تا زمان خیلی کم می شه ولی الآن که تابستونه فاصله ی این دو تا زمان تقریبا زیاده ...
      بذارین یه جور دیگه اصلا توضیح بدم...
      شما روزه تون رو کی افطار می کنین ؟؟؟
      -وقت غروب خورشید...؟؟؟
      -معلومه که نه ...
      -شما روزه تون وقتی که اذان مغرب رو می گن باز می کنین ...
      -حالا اذان مغرب وقتش کی هست ...؟؟؟
      -اون چیزی که الآن داره بر اساسش اذان مغرب رومی گن یه مدت بعد از غروب خورشیده ...
      یعنی وقتی که خورشید در آسمون کامل غروب کرد ، هنوز مقداری از روشنی خورشید در آسمون وجود داره ، پس صبر می کنن که این روشنی محو بشه و بعد اذان مغرب رو می گن ...

-حالا سوال من اینه که ابتدای شب رو از کی حساب می کنن ...؟؟؟؟
      -از وقت غروب خورشید یا از وقت اذان مغرب ...
      (بازنیاین بگین که این دو تا یکین که واقعا کفری می شم ...)

12. Top | #12
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ehsan7777777 نمایش پست ها
      ببین دوست خوبم شما داخل نوشته تون به دو تا تایم اشاره کردین یکی وقتی که خورشید غروب می کنه و دیگری وقتی که دیگه روشنی توی آسمون نیست و هوا تاریک می شه ...
      این دو تا زمان اصلا با هم منطبق نیستند مثلا داخل زمستون فاصله این دو تا زمان خیلی کم می شه ولی الآن که تابستونه فاصله ی این دو تا زمان تقریبا زیاده ...
      بذارین یه جور دیگه اصلا توضیح بدم...
      شما روزه تون رو کی افطار می کنین ؟؟؟
      -وقت غروب خورشید...؟؟؟
      -معلومه که نه ...
      -شما روزه تون وقتی که اذان مغرب رو می گن باز می کنین ...
      -حالا اذان مغرب وقتش کی هست ...؟؟؟
      -اون چیزی که الآن داره بر اساسش اذان مغرب رومی گن یه مدت بعد از غروب خورشیده ...
      یعنی وقتی که خورشید در آسمون کامل غروب کرد ، هنوز مقداری از روشنی خورشید در آسمون وجود داره ، پس صبر می کنن که این روشنی محو بشه و بعد اذان مغرب رو می گن ...

-حالا سوال من اینه که ابتدای شب رو از کی حساب می کنن ...؟؟؟؟
      -از وقت غروب خورشید یا از وقت اذان مغرب ...
      (بازنیاین بگین که این دو تا یکین که واقعا کفری می شم ...)

اوکی دادا میگیرم منظورت چیه
      هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه از زمان غروب خورشید یکی هم میگه از زمان اذان مغرب
      به نظر خودم از زمان اذان مغرب درست باشه ، البته اینم یاد آوری کنم که علامه دهر نیستم ممکنه نظرم اشتباه باشه
      کمی به اعصابت مسلسل تر باش

13. Top | #13
      کاربر انجمن

Halam-Bade
      نمایش مشخصات
      +با خدا ینی _تمام مشکلات بودن شاد باشید

14. Top | #14
      کاربر نیمه فعال

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط SUBZERO نمایش پست ها
      ینی زمانی که ب ی مشکل یا بن بست برخورد میکنی هیچ برتر از تویی وجود نداره ک راهنماییت کنه یا اصن دستتو بگیره؟
      این همه عظمت و هماهنگی خود بخودی اند اخه؟
      ان شالله تو زمینه ی علم پیشرفت شگرفی داشته باشی هرچه از نظر علمی تکامل یافته تر بشی پس زمینه ذهنت نظرشو بیشتر تغییر میده

15. Top | #15
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      بسیار زیبا

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن