خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
    1. Top | #1
      کاربر فعال

Ashegh
      نمایش مشخصات

شعر(( ســـر زده))

ســر زده

به بلبل گم شده ام كنم سلام سر زده
      كه همره قديميم چرا چطور پر زده ؟

به عشق ان شورُ شوق كه باز دوباره آمده
      دلم ز يادت خسته و ببين چطور يخ زده

دلا! مرا كنار اين همه هجوم غم رها كني
      رها كني دوباره باز اين دلِ سردِ غم زده

بگو چگونه زندگيم معني زنده بودنه
      تو معني تنفسي كه از دمم برون زده

و اي رفيق نيمه راه شريك دزد و قافله
      بدان هنوز چشم به راهست اين پلك پاك نم زده

دگر به هر بهانه اي كنم فغان بي نوا
      كجا روي به دلبري به دزدياي در زده

به هرچي ميپرستي و به هر چه ياد ميكني

برو ولي دگر نپاش نمك به زخم سر زده

سيـّد رضا
      گيسوان تو شبيه اند به شب اما نه

شب كه اينقدر نبايد به درازا بكشد !

اینجام همیشه
      ویرایش توسط SEYED REZA : 31 خرداد 1395 در ساعت 01:07

2. Top | #2
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      با عرض سلام و تبریک و خسته نباشید به شما برادر با ذوق .کلیت شعر و مضمون اون زیبا بود.فقط اگه جسارت نباشه ،از اونجاییکه خود شما هم برای دانستن نظرات کاربران این تاپیک را ایجاد کردین،نظر خودمو درمورد مصرع دوم بیت پنجم عرض میکنم :
      بنظر میرسه بعضی کلمات این مصرع تا حدودی سکته و وقفه در وزن اون ایجاد کرده باشه (مخصوصافعل این جمله: چشم به راه است ،مگرآنکه ه را بنا به ضرورت شعری حذف کنید و بجای چشم به راهست بگید چشم براست)، ضمن آنکه صفت نم زده بطورمتداول معمولا برای چشم بکار میره و کمتر دیده شده برای پلک این صفت استعمال بشه... با اجازتون بنده جسارتا با کمی تغییر در کلمات، این مصرع را بازنویسی میکنم، آنهم فقط بعنوان یک پیشنهاد و نه خدای ناکرده دخل و تصرف در شعر قشنگ شما که خارج از سواد بنده است:
      به جای: بدان هنوز چشم به راهست این پلک پاک نم زده
      میشه گفت:
      بدان که چشم به راه تست،این چشم پاک نم زده
      یه نکته دیگه هم اونکه: دربیت ماقبل آخرهم شاید بهتر باشه صفت بینوا برای فغان را با صفت دیگری جایگزین کنید چون فغان همان ناله است که صفتهای مربوطه اش باید معنی سوزناکی بدهند ولی بینوا چنین بارمعنایی را نداره.اگه بگیم فغان جانگداز معنیش میشه ناله جانسوز،هرچند از لحاظ معنایی درست میشه اما وزن شعررا خراب میکنه پس بهتره ضرورتا جانگداز را با جانگزا جانشین کنیم که معنیش همونه: فغان جانگزا
      بازهم جسارت بنده را ببخشید.به امید روزی که با سرودن اشعاربیشتر و هرچه بهتر، بتونید اونهارو به چاپ برسونید. موفق و سربلند باشید.

3. Top | #3
      کاربر فعال

Ashegh
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Armaghan نمایش پست ها
      با عرض سلام و تبریک و خسته نباشید به شما برادر با ذوق .کلیت شعر و مضمون اون زیبا بود.فقط اگه جسارت نباشه ،از اونجاییکه خود شما هم برای دانستن نظرات کاربران این تاپیک را ایجاد کردین،نظر خودمو درمورد مصرع دوم بیت پنجم عرض میکنم :
      بنظر میرسه بعضی کلمات این مصرع تا حدودی سکته و وقفه در وزن اون ایجاد کرده باشه (مخصوصافعل این جمله: چشم به راه است ،مگرآنکه ه را بنا به ضرورت شعری حذف کنید و بجای چشم به راهست بگید چشم براست)، ضمن آنکه صفت نم زده بطورمتداول معمولا برای چشم بکار میره و کمتر دیده شده برای پلک این صفت استعمال بشه... با اجازتون بنده جسارتا با کمی تغییر در کلمات، این مصرع را بازنویسی میکنم، آنهم فقط بعنوان یک پیشنهاد و نه خدای ناکرده دخل و تصرف در شعر قشنگ شما که خارج از سواد بنده است:
      به جای: بدان هنوز چشم به راهست این پلک پاک نم زده
      میشه گفت:
      بدان که چشم به راه تست،این چشم پاک نم زده
      یه نکته دیگه هم اونکه: دربیت ماقبل آخرهم شاید بهتر باشه صفت بینوا برای فغان را با صفت دیگری جایگزین کنید چون فغان همان ناله است که صفتهای مربوطه اش باید معنی سوزناکی بدهند ولی بینوا چنین بارمعنایی را نداره.اگه بگیم فغان جانگداز معنیش میشه ناله جانسوز،هرچند از لحاظ معنایی درست میشه اما وزن شعررا خراب میکنه پس بهتره ضرورتا جانگداز را با جانگزا جانشین کنیم که معنیش همونه: فغان جانگزا
      بازهم جسارت بنده را ببخشید.به امید روزی که با سرودن اشعاربیشتر و هرچه بهتر، بتونید اونهارو به چاپ برسونید. موفق و سربلند باشید.

سلام

ممنون از نظراتتون بعله ان شاء الله بتونم به همچين جايي برسم البته نميدونم شايد مثل وقفه دوساله دوباره رها كنم ! تا چه شود !

حالا جوابيه

١) مورد اولي به مصرع دوم اشاره كرديد
      نميدونم من خودم كه ميخونم وزن رو داره چشم براست بايد خونده بشه ! اما صرف به كار بردن واژه پلك براي ايجاد اشنا زدايي و همچنين صنعت جناس با كلمه پاك بود
      پلك پاك نم زده => منظور چشم بيگناه گريان ...

٢) مورد دومم منظورم از بينوا اون چيزي كه شما فهميديد نيست
      نوا اينجا معني اهنگ و فرياد ميده همون ندا بانگ ، نواختن و... منظورم بود فغان بي نوا يه جور ارايه عكس(قلب) رو ايجاد ميكنه معني فريادي كه نوا و اهنگي ازش بيرون نمياد !

در كل اميدوارم راضي شده باشيد !

اینجام همیشه

4. Top | #4
      کاربر باسابقه

Maghror
      نمایش مشخصات
      از فازش خوشم اومد یاد شعر ابتهاج ( در این سرای بی کسی کسی به در نمیزند ) افتادم
      ولی یه مورد داشت که بعضی بیتا وزنشون داغون بود یعنی بهتره از کلمات روون تر استفاده کنی
      حالا شاید خودت بتونی یه طور بخونی که روون باشه ولی باید جوری که مخاظب قراره بخونه رو ملاک قرار بدی

5. Top | #5
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط SEYED REZA نمایش پست ها

سلام

ممنون از نظراتتون بعله ان شاء الله بتونم به همچين جايي برسم البته نميدونم شايد مثل وقفه دوساله دوباره رها كنم ! تا چه شود !

حالا جوابيه

١) مورد اولي به مصرع دوم اشاره كرديد
      نميدونم من خودم كه ميخونم وزن رو داره چشم براست بايد خونده بشه ! اما صرف به كار بردن واژه پلك براي ايجاد اشنا زدايي و همچنين صنعت جناس با كلمه پاك بود
      پلك پاك نم زده => منظور چشم بيگناه گريان ...

٢) مورد دومم منظورم از بينوا اون چيزي كه شما فهميديد نيست
      نوا اينجا معني اهنگ و فرياد ميده همون ندا بانگ ، نواختن و... منظورم بود فغان بي نوا يه جور ارايه عكس(قلب) رو ايجاد ميكنه معني فريادي كه نوا و اهنگي ازش بيرون نمياد !

در كل اميدوارم راضي شده باشيد !

باسلام مجدد و تشکر بابت توضیحات کاملتون. چنانکه قبلا هم عرض کرده بودم، پست قبلی بنده را نه به منزله انتقاد بلکه فقط درحد پیشنهاد از یک مخاطب درنظر بگیرید. داداش توضیحاتتون قانع کننده بود البته این نکته راهم نباید ازنظر دور داشت که شاعر همیشه اینطور با مخاطبانش امکان تبادل نظر و ارائه توضیحات را نداره و در سرودن شعر باید سعی بشه شعرخود به تنهایی بتونه حتی قرنها بعد، از چهارچوب و موجودیت خودش یک تنه دفاع کنه بدون نیاز به هرگونه توضیحی از جانب سراینده اش.آرزومیکنم و مطمئن هستم با کمی تمرین و مطالعه بیشتر و خواندن مکرر و حفظ کردن اشعار بزرگان با توجه به استعداد ذاتی و قریحه خدادایتون (که اصل کار هست) بتونید به زودی به چنین جایگاه رفیعی برسید و بقول معروف بر تارک شعر و ادبیات معاصر بدرخشید . به امید خدا اون روز زیاد دور نیست. موفق و سربلند باشید.

6. Top | #6
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط SEYED REZA نمایش پست ها
      ســر زده

به بلبل گم شده ام كنم سلام سر زده
      كه همره قديميم چرا چطور پر زده ؟

به عشق ان شورُ شوق كه باز دوباره آمده
      دلم ز يادت خسته و ببين چطور يخ زده

دلا! مرا كنار اين همه هجوم غم رها كني
      رها كني دوباره باز اين دلِ سردِ غم زده

بگو چگونه زندگيم معني زنده بودنه
      تو معني تنفسي كه از دمم برون زده

و اي رفيق نيمه راه شريك دزد و قافله
      بدان هنوز چشم به راهست اين پلك پاك نم زده

دگر به هر بهانه اي كنم فغان بي نوا
      كجا روي به دلبري به دزدياي در زده

به هرچي ميپرستي و به هر چه ياد ميكني

سيـّد رضا

عاااااااااااالی بووووود !!!!
      حتما ادامه بدید !

7. Top | #7
      کاربر فعال

Ashegh
      نمایش مشخصات
      ^up^

ببخشيد دوستان
      منتظر نظراتتون و انتقادا هستم !!

اینجام همیشه

8. Top | #8
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      آفرین

لذت بردم

از شعر قبلی خیلی بهتر بود !

ولی هنوز جای رشد داری
      حکایت ما جاودانه شود

9. Top | #9
      کاربر فعال

Ashegh
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Team Sar Dadbin نمایش پست ها
      آفرین

لذت بردم

از شعر قبلی خیلی بهتر بود !

ولی هنوز جای رشد داری
      خيلي ممنون و سپاس برادر !

نگاه زيباتونه

اینجام همیشه

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن