خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
    1. Top | #1
      کاربر نیمه فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات

کسایی که شیمی 2 نشرالگو دارن بیان مشکل دارم

سلام دوستان یه سری مشکل داشتم تو بحث انرژی پیوند و طول پیوند اگه میشه کمکم کنید

photo611777457085851561.jpg

سوال 9 : تو این سوال تو بخشی که مشخص کردم این مورد درسته ولی نمیدونم چرا چون بنظر من ترتیب انرژی پیوند اینا اینجوریه: c-o > c-cl > c-c میشه توضیح بدین در این مورد؟؟؟

سوال 10 : تو این سوال هم من اول فک میکردم ترتیب انرژی پیوند به این شکله c-o > c-Br > c-h > c-c ولی تو پاسخ نامه به این شکل بود : c-br < c-c < c-o < c-h

سوال 11 : تو این سوالم دقیقا مثل دو سوال قبل ... که جوابش تو پاسخ نامه به این شکل بود. طول پیوند: c-h < s-h < si-h < h-I

نمیدونم چرا اینطوریه مگه انرژی پیوند با طول پیوند نسبت عکس نداره؟؟ با اختلاف الکترونگاتیوی رابطه مستقم؟؟؟ خب مگه نباید طول پیوند C-C از C-Cl بیشتر باشه؟؟؟ الکترونگاتیوی C-Cl مگه از C-C بیشتر نیس؟؟؟ اصن اختلاف الکترو C-C مگه صفر نیس؟؟؟

دوستان خواهشا کمکم کنید واقعا سردرگم شدم احساس میکنم اون فصلای اول رو هنوز خوب بلد نیستم

2. Top | #2
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      سلام دوست عزیز.
      در صفحه ی 353 نشر الگو دوم نکته نوشته :معمولا اتم هایی که شعاع بزرگتری دارند،طول پیوند بیشتر و انرژی پیوند کم تری دارند.
      هم سوال 9 هم 10 رو اول باید بریم شعاع اتمی هاشون رو بررسی کنیم نه بریم اول الکترو نگاتیویشونو.یعنی به ترتیب باید طول پیوند(شعاع اتمی) بعد مرتبه پیوند بعد الکترو نگاتیوی بررسی شه.خوب جواب سوال 9:شعاع اتمی در هر دوره از راست به چپ مگه کم نمیشه خوب پس O شعاعش کوچکتر از c هست و cl هم که اصلا یه تناوب پایین تر هستش و یه لایه بیشتر داره و شعاع اتمیش از همه بزرگتر هست.طبق نکته طول پیوند عکس انرژی هست پس:انرژی c-o بیشتر از c-c بعد c-cl.اشتباهت اینجاست که اول میری رو الکترو نگاتیوی اول حتما باید بریم رو شعاع اتمی.امیدوارم تونسته باشم خوب توضیح بدم.

3. Top | #3
      کاربر نیمه فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط armin313 نمایش پست ها
      سلام دوست عزیز.
      در صفحه ی 353 نشر الگو دوم نکته نوشته :معمولا اتم هایی که شعاع بزرگتری دارند،طول پیوند بیشتر و انرژی پیوند کم تری دارند.
      هم سوال 9 هم 10 رو اول باید بریم شعاع اتمی هاشون رو بررسی کنیم نه بریم اول الکترو نگاتیویشونو.یعنی به ترتیب باید طول پیوند(شعاع اتمی) بعد مرتبه پیوند بعد الکترو نگاتیوی بررسی شه.خوب جواب سوال 9:شعاع اتمی در هر دوره از راست به چپ مگه کم نمیشه خوب پس O شعاعش کوچکتر از c هست و cl هم که اصلا یه تناوب پایین تر هستش و یه لایه بیشتر داره و شعاع اتمیش از همه بزرگتر هست.طبق نکته طول پیوند عکس انرژی هست پس:انرژی c-o بیشتر از c-c بعد c-cl.اشتباهت اینجاست که اول میری رو الکترو نگاتیوی اول حتما باید بریم رو شعاع اتمی.امیدوارم تونسته باشم خوب توضیح بدم.
      س داداش مرسی فقط یه سوال... چجوری شعاع اتمی Cl از C بیشتر و یا شعاع اتمی Br از C من فک کردم یه عنصر از عنصر سمت راستش تو جدول شعاعش بیشتره حالا فرقی نمیکنه تناوب پایین باشه یا بالا... میشه بیشتر در این زمینه توضیح بدین؟؟؟

مرسی

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Nima1220 نمایش پست ها
      س داداش مرسی فقط یه سوال... چجوری شعاع اتمی Cl از C بیشتر و یا شعاع اتمی Br از C من فک کردم یه عنصر از عنصر سمت راستش تو جدول شعاعش بیشتره حالا فرقی نمیکنه تناوب پایین باشه یا بالا... میشه بیشتر در این زمینه توضیح بدین؟؟؟

مرسی
      با سلام دوست عزیز ببینید c در تناوب 2 و گروه 4 اصلی قراره داره در حالی که cl در تناوب 3 و گروه 7 اصلی قرار داره و میدونیم که شعاع اتمی از بالا به پایین افزایش از چپ به راست کاهش می یابد و چون تناوب cl بیشتر از c هست پس کربن بالاتر از cl قرار داره و شعاع اتمی کوچیکتری داره بنابراین شعاع اتمی cl>c است و Br>c است درباره سوال اول هم دوستمون خوب توضیح دادن ضمنن دوست عزیز کلا سوالاتون فقط با یه نکته حل میشه که شعال اتمی از چپ به راست کاهش و از بالا به پایین افزایش می یابد

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)