همین الان یک کاغذ و خودکار بردارید؛پنج نفری که بیشترین ارتباط را با آن ها دارید بنویسید!خوب الان که نوشتید اجازه بدهید یک داستان را برای شما نقل کنم!
یکی از اقوام دور ما که تقریبا ۱۹ سالش است را چند روز پیش ملاقات کردم،در بحبوبه صحبت هایی که انجام می داد متوجه تغییر رفتارش شده بودم،پس زمینه گوشی موبایلش عکس فوتبالیست محبوبش بود! طبق تعاریف خودش پوسترهای اتاقش سرتا سر از عکس این بازیکن بود به طوری که دیوار اتاق اصلا مشخص نبود!تمام کلیپ گل های این بازیکن را نیز در حافظه گوشیش ذخیره کرده بود و یکی یکی به من نشان داد.و می گفت این عشق منه!و اعتقاد عجیبی به شماره پیراهن این بازیکن معروف داشت!و از آن به عنوان عدد شانس یاد می کرد!!!و تغییرات دیگری که در او به وجود آمده بود!قلیان کشیدن بود؛دفعه قبل که او را دیدم اصلا خبری از دود و دم نبود و نمی دانست قلیان را با کدام ق می نویسند چه برسد به اینکه سر انتخاب طعم دو سیب یا سه سیب به بن بست بخورد!تغییر بعدی استفاده از کلمات رکیک بود!رک بگم خیلی بد دهن شده بود!رفتارش ۱۸۰ درجه تغییر کرده بود!من هم از این همه چرخش بنیادی در درون او مات و مبهوت بودم!تا اینکه بهش گفتم تو که قبلا اینقدر عصبی نبودی،خوش کلام تر بودی !!!گفت:من هر وقت بازی این بازیکن محبوبم را می بینم و او گل نمی زند یا بازی نمی کند یا اخراج می شود به شدت عصبانی می شوم و تا چند روز افسرده هستم و اصلا حال و حوصله هیچ چیز دیگری هم ندارم حتی درس خواندن!نکته جالب اینجاست این بازیکن خیلی به حواشی می پردازد و کلا به قول مزدک میرزایی خود حاشیه است!
حال بیاید بررسی کنیم چه بر سر این اقوام دور ما آمده بود؟!این پسر ۱۹ ساله دقیقا الگوی خودش را این فوتبالیست پر حاشیه و جوان گذاشته بود!فوتبالیستی که آنگونه رسانه ها اعلام کردند دست به قلیان کشیدنش خوب است، عصبی و پرخاشگر است و البته همه این ها را به پای جوانی و خام بودنش می گذاریم!حالا شما مقایسه کنید این اقوام ما چه کسی را قهرمان زندگی خودش انتخاب کرده است!و چه بر سرش آمده بود،این پسر گوشه گیر،ناامید،عصبی،پرخاشگر و…شده بود.بله!خوش نمی خواست این اتفاق بیفتد ولی ناخودآگاه وارد این بازی شد،بازی ای که قواعد بازی را بلد نبود و هم راه را عوضی رفت و هم عوضی راه رفت!و وقتی که من او را متوجه این الگویش کردم اندکی به خودش آمد و به گذشته خودش فکر کرد و گفت ای دل غافل!نکته جالب اینجاست که این پسر یک مخترع بود و خیلی ذهن خلاقی داشت ولی چند وقتی که الگویش را بد انتخاب کرده بود خبری از ذهن خلاق او نبود و انگار تمام ایده هایش در قبرستان دفن شده باشند و خلاقیت در وجودش نابود شده بود!
بحث من راجع به یک فوتبالیست خاص نیست،بحث من خیلی کلی تر از این حرف ها است!دوست دارم از بالا به این قضیه نگاه بکنی!
این که برای خودت قهرمان زندگی انتخاب کنی خیلی خوب است اما قهرمان با بُت سازی فرق دارد!
قهرمان کسی است که به موفقیتی نائل شده است و از رفتار خوب او می توان درس هایی حداقل برای سه نسل بعد گرفت که تو را به راه هدایت کند نه به چاه!!!قهرمان تو لازم نیست حتما امثال بیل گیتس و استیو جابز باشد،لزومی ندارد یک فرد خیلی خیلی مشهور باشد،قهرمان زندگی تو می تواند پدر یا مادرت باشد،می تواند معلم یا استادت باشد،خاله یا عمویت باشد!و این نکته را فراموش نکنیم که همه این ها یک سری نقاط ضعف دارند و گل بی عیب خداست!ما باید از خوبی هایشان انتگرال بگیریم و بدی هایشان را شیفت دیلیت کنیم!خلاصه بگم کسی را انتخاب کنید که سرش به تنش بیارزد!
خوب حالا برگردیم به سوال اول که گفتم پنج فردی که بیشترین ارتباط در زندگی شما را دارند بنویسید!چرا ۵ فرد؟ زیرا این ۵ فرد بیشترین تاثیر را در زندگی ما دارند(برای این اقوام دور من یکی از آن ۵ فرد این فوتبالیست بود و متوجه شدید چه تاثیر زیادی روی زندگی او گذاشته بود)نکته ای که باید به آن اشاره کنم این است که حتما لازم نیست ارتباطتان حضوری باشد،من خودم با یکی از این ۵ فرد به صورت غیر حضوری و مجازی در ارتباط هستم.و حتی می تواند این ۵ تا عوامل غیر انسانی هم باشند!به طور مثال یکی از این ۵ گزینه برای من یک مجله هست که من بیشتر اوقاتم را برایش می گذارم و به من خط فکری می دهد!یا یکی دیگر از آن ها کتاب است!چرا که من حداقل روزی ۳ ساعت با کتاب در ارتباطم و زندگی من را تشکیل می دهد.و پیشنهاد من هم این است که این ۵ گزینه را متفاوت و مکمل انتخاب کنید.یعنی به طور مثال یک نفر در زمینه درس خواندن ،یک نفر اوقات فراغت،یک گروه از دوستان و…
و در پایان باید به شما بگویم که میانگین موفقیت شما هیچوقت از میانگین موفقیت ۵ فرد تاثیر گذار زندگی شما بیشتر نمی شود!!!
پس انتخابتان دقیق و هوشمندانه باشد تا بتوانید به راحتی با مذاکره و حل معادله ۱+۵ سکان زندگیتان را به دست بگیرید.
دوستان خوبمدوستان پیرامون شما در سال کنکور تاثیر عجیبی در موفقیت شما دارند.امسال ، پیرامونتان را از افراد درس خوان پر کنید !

مکتبستان