خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات

یک سوال ازماهواره!

سلام.لطفا توضیحشو بافرمولش کامل بگین.باتشکر.

ماهواره ای درجهت گردش زمین به دور زمین می چرخد ودرهر شبانه روز دریک لحظه ی معین ,یک بار از بالای نقطه ی جغرافیایی معینی می گذرد.اگرشعاع مدارماهواره ی دیگری که به دور زمین می چرخد ,چهاربرابر شعاع مداراین ماهواره باشد,دوره ی گردش آن چند شبانه روز است؟
      8-4/4-3/2-2/1-1
      ویرایش توسط Delgir : 20 اسفند 1394 در ساعت 16:02

2. Top | #2
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      screenshot_2016-03-10-15-30-18.jpg
      دروه تناوب ماهواره اول ی روزه
      دوره تناوب متناسب با جذر مکعب شعاع مدار. پس جواب میشه جذر مکعب 4 که میشه هست. گزینه 4 درسته.
      There is No Need for God as a Hypothesis

Pierre-Simon, marquis de Laplace
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 20 اسفند 1394 در ساعت 16:36

3. Top | #3
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط LeftBehind نمایش پست ها
      برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Screenshot_2016-03-10-15-30-18.jpg
مشاهده: 111
حجم: 60.2 کیلو بایت
      دروه تناوب ماهواره اول ی روزه
      دوره تناوب متناسب با جذر مکعب شعاع مدار. پس جواب میشه جذر مکعب 4 که میشه هست. گزینه 4 درسته.
      تشکر.من اون فرمولارو نفهمیدم ازکجا آوردی.
      خودش گفته جواب گزینه ی3هست(4).توضیح اولشو من نهمیدم:
      ماهواره نزدیک تر باید درهرشبانه روز دو دور بچرخد.هر دوره ی آن نصف شبانه روز است.
      چرانصف؟

4. Top | #4
      پاسخگوی ارشد

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط amir.hav نمایش پست ها
      سلام.لطفا توضیحشو بافرمولش کامل بگین.باتشکر.

ماهواره ای درجهت گردش زمین به دور زمین می چرخد ودرهر شبانه روز دریک لحظه ی معین ,یک بار از بالای نقطه ی جغرافیایی معینی می گذرد.اگرشعاع مدارماهواره ی دیگری که به دور زمین می چرخد ,چهاربرابر شعاع مداراین ماهواره باشد,دوره ی گردش آن چند شبانه روز است؟
      8-4/4-3/2-2/1-1
      دوره گردش ماهواره اولی نصف شبانه‌روزه. چون باید با سرعتی دو برابر سرعت زمین بچرخه تا سر ساعت معینی در همون نقطه قبلی باشه.
      از طرفی میدونیم زمان چرخش با شعاع به توان 3/2 متناسبه. پس ماهواره دوم زمان چرخشی 8 برابر زمان چرخش ماهواره اول داره. به عبارتی زمان چرخش ماهواره دوم، برابر 4 شبانه‌روز هست.
      ویرایش توسط محمد نادری : 21 اسفند 1394 در ساعت 01:19

5. Top | #5
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط محمد نادری نمایش پست ها
      دوره گردش ماهواره اولی نصف شبانه‌روزه. چون باید با سرعتی دو برابر سرعت زمین بچرخه تا سر ساعت معینی در همون نقطه قبلی باشه.از طرفی میدونیم زمان چرخش با شعاع به توان 3/2 متناسبه. پس ماهواره دوم زمان چرخشی 8 برابر زمان چرخش ماهواره اول داره. به عبارتی زمان چرخش ماهواره دوم، برابر 4 شبانه‌روز هست.
      خب اقای محمدی... چیزی ک مطمینم اینکه اگه دوره گردش ماهواره اول ی روز باشه چون دوره تناوب هر نقطه روی زمین هم ی روزه پس ماهواره اول باید نسبت به ناظر زمینی ساکن به نظر برسه که ی تناقضه. تا اینجا من قبول دارم که اشتباه گفتم دوره تناوب ماهواره اول ی روزه. میشه واسم توضیح بدین چطوری باید بپزیرم دوره تناوب ماهواره اول نصف روزه؟اگه ی ماهواره ای که در راستای گردش زمین میچرخه، در هر شبانه روز n بار توی اسمون دیده بشه، دوره تناوبش چ کسری از روزه؟ استدلالش رو هم بگبن لطفا. نمیفهممش درست حسابی.
      کسری که سواله واسم معکوس n+1 میشه؟
      توی ی شبابه روز ناظر زمینی 1 دور دور مرکز زمین چرخیده. توی لحظه ای که ماهواره و ناظر همدیگه رو میبینن ساعت رو ست میکنیم. اکه این ناظر n بار ماهواره رو توی اسممون ببینه، با فرض اینکه دقیقا راس ساعت 24م هم ماهواره رو دیده باشه پس توی مسیر دایره ای با تندی ثابت ناظر باید n نقطه با فاصله یکسان وجود داشته باشه که ناظر و ماهواره همدیگه رو میبینن. این n نقطه مسیر ناظر رو n+1 قسمت میکنن چون تندی ناظر ثابته پس بازه زمانی هر بار رویت شدن باید یکسان باشه. پس توی ی روز ماهواره n+1 دور زده. به نظرم کاملا صحیح فکر میکنم. درسته؟

ویرایش توسط Phenotype_2 : 21 اسفند 1394 در ساعت 02:13

6. Top | #6
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      خب اقای محمدی... چیزی ک مطمینم اینکه اگه دوره گردش ماهواره اول ی روز باشه چون دوره تناوب هر نقطه روی زمین هم ی روزه پس ماهواره اول باید نسبت به ناظر زمینی ساکن به نظر برسه که ی تناقضه. تا اینجا من قبول دارم که اشتباه گفتم دوره تناوب ماهواره اول ی روزه. میشه واسم توضیح بدین چطوری باید بپزیرم دوره تناوب ماهواره اول نصف روزه؟اگه ی ماهواره ای که در راستای گردش زمین میچرخه، در هر شبانه روز n بار توی اسمون دیده بشه، دوره تناوبش چ کسری از روزه؟ استدلالش رو هم بگبن لطفا. نمیفهممش درست حسابی.کسری که سواله واسم معکوس n+1 میشه؟توی ی شبابه روز ناظر زمینی 1 دور دور مرکز زمین چرخیده. توی لحظه ای که ماهواره و ناظر همدیگه رو میبینن ساعت رو ست میکنیم. اکه این ناظر n بار ماهواره رو توی اسممون ببینه، با فرض اینکه دقیقا راس ساعت 24م هم ماهواره رو دیده باشه پس توی مسیر دایره ای با تندی ثابت ناظر باید n نقطه با فاصله یکسان وجود داشته باشه که ناظر و ماهواره همدیگه رو میبینن. این n نقطه مسیر ناظر رو n+1 قسمت میکنن چون تندی ناظر ثابته پس بازه زمانی هر بار رویت شدن باید یکسان باشه. پس توی ی روز ماهواره n+1 دور زده. به نظرم کاملا صحیح فکر میکنم. درسته؟
      واقعیت این است که این ماهواره با توجه به اینکه در شبانه روز فقط یکبار در هر نقطه جغرافیای دیده میشود دارای سرعت زاویه ای برابر با زمین نیست.علت اینست که درست است که ماهواره و نقطه جغرافیای مورد نظر در هر 24 ساعت یکبار هم فاز میشونداما نکته ای که هست فرمول زیر است!:w1t+2kpi=w2tکه تو این سوال k=1 هست.
      الا بذکر الله تطمئن القلوب

7. Top | #7
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      سلام ریفیق.
      متوجه م چرا ماهواره ای که روزی ی بار رویت میشه دوره تناوبی برابر 1 روز نداره. میخاستم رابطه ای رو بدونم که بین تعداد رویت شدن های ماهواره در روز، n, و کسری دوره تتاوب ماهواره نسبت ب روز رو بدونم.
      چیزی ک نوشتی رو اصلا نفهمیدم. استدلالی ک خودم کردم چشه؟
      فرمول نمیخام. بگو اک فرمول ار کجا اومده.

8. Top | #8
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      سلام ریفیق.متوجه م چرا ماهواره ای که روزی ی بار رویت میشه دوره تناوبی برابر 1 روز نداره. میخاستم رابطه ای رو بدونم که بین تعداد رویت شدن های ماهواره در روز، n, و کسری دوره تتاوب ماهواره نسبت ب روز رو بدونم.چیزی ک نوشتی رو اصلا نفهمیدم. استدلالی ک خودم کردم چشه؟فرمول نمیخام. بگو اک فرمول ار کجا اومده.
      و علیکم السلام!
      استدلالت درسته بنظرم و این فرمول هم تقریبا میتونه یه نتیجه از استدلالی که میکنی باشه و ضریب k همون تعداد دور زدن مدار زمین توسط ماهواره در مدت زمان دوره زمین منهای یک هست یعنی همون nی که خودت میگی
      البته صحت ادعای منو چک کن چون تازه از بسکت برگشتم احتمال خطای ناشی از خستگی هست
      استدلال و برداشت من هم به اینصورته که ماهواره و مختصات معینی که تعیین کردیم در فاز 0 حرکت دایره ای و در ساعت 24 باشنو اگه قرار باشه ماهواره n بار با مختصات معین همفاز بشه
      در ابتدا چون حرکتشون از یک فاز بوده اول باید ماهواره یه دور بزنه که زمان T1 که تناوب ماهواره هست میگذره و حالا که برگشته به فاز صفر مختصات ما به اندازه w2T1 تغییر فاز داره حالا ماهواره باید در T2-T1 ثانیه به تعداد هم فاز شدن ها دور بزنه و این یعنی
      w1(T2-T1)=2npiکه:w1T2=2(n+1)pi
      و از رابطه بالا داریم:w2-w1)T2)=2npi
      نمیدونم چرا نمیتونم عکس بفرستم وگرنه فرمولارو تو ورد تایپ میکردم ولی میدونم که متوجه میشی چی نوشتم
      ویرایش توسط amin278 : 22 اسفند 1394 در ساعت 00:36

9. Top | #9
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط FBI نمایش پست ها
      و علیکم السلام!استدلالت درسته بنظرم و این فرمول هم تقریبا میتونه یه نتیجه از استدلالی که میکنی باشه و ضریب k همون تعداد دور زدن مدار زمین توسط ماهواره در مدت زمان دوره زمین منهای یک هست یعنی همون nی که خودت میگیالبته صحت ادعای منو چک کن چون تازه از بسکت برگشتم احتمال خطای ناشی از خستگی هستاستدلال و برداشت من هم به اینصورته که ماهواره و مختصات معینی که تعیین کردیم در فاز 0 حرکت دایره ای و در ساعت 24 باشنو اگه قرار باشه ماهواره n بار با مختصات معین همفاز بشه در ابتدا چون حرکتشون از یک فاز بوده اول باید ماهواره یه دور بزنه که زمان T1 که تناوب ماهواره هست میگذره و حالا که برگشته به فاز صفر مختصات ما به اندازه w2T1 تغییر فاز داره حالا ماهواره باید در T2-T1 ثانیه به تعداد هم فاز شدن ها دور بزنه و این یعنی w1(T2-T1)=2npiکه:w1T2=2(n+1)piو از رابطه بالا داریم:w2-w1)T2)=2npiنمیدونم چرا نمیتونم عکس بفرستم وگرنه فرمولارو تو ورد تایپ میکردم ولی میدونم که متوجه میشی چی نوشتم
      الان دستوری ک من پیدا کردم با دستوری ک تو میگی سازگاره؟ دس ختط خیلی بده.

10. Top | #10
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      الان دستوری ک من پیدا کردم با دستوری ک تو میگی سازگاره؟ دس ختط خیلی بده.
      اره افتضاحه به خاطر مرور گر بود الان درست شد
      اره نتیجه استدلال تو سازگاره با نتیجه استدلال من

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن