خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 11 از 11
    1. Top | #1
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

Question سوال از فصل 6 زیست سوم

سلام خسته نباشین
      من تو این بخش کروموزمهای همتا مشکل اساسی دارم
      وقتی میگیم 2n=46 یعنی 46 تا کروموزوم دو کروماتیدی داریم؟؟؟
      تعداد کروماتیدها و DNA و رشته پلی نوکلئوتیدی چندتا میشه؟؟؟؟
      کمک کنین لطفا گیج شدم

2. Top | #2
      کاربر باسابقه

Sheytani
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط سیمین نمایش پست ها
      سلام خسته نباشین
      کمک کنین لطفا گیج شدم
      سلام
      جواب سوالتون رو یادتون میدم خودتون بدست بیارین ولی ؛
      واستون پ.خ می فرستم بدلایل کپی رایت !!! منظورم کپی رایت صاحب اثر هست نه خودم !!!
      ویرایش توسط AmiR.R-0017 : 02 اسفند 1394 در ساعت 16:11

3. Top | #3
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط amir0017 نمایش پست ها
      سلام
      جواب سوالتون رو یادتون میدم خودتون بدست بیارین ولی ؛
      واستون پ.خ می فرستم بدلایل کپی رایت !!! منظورم کپی رایت صاحب اثر هست نه خودم !!!

ممنون خیلی مفید بود. الان فقط یه مشکل دارم اگه بگه 2n=46 در مرحله تلوفاز بازم میشه 184 تا رشته پلی نوکلئوتیدی؟؟
      کلا مشکلم با کروموزم همتاست. اینکه دوتا دوتا شبیه همن یعنی دو تا کروموزوم دو کروماتیدی کی شبیه همن؟؟؟ ای خدا قاطی کردم

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      سلام
      46 تا کروموزوم داریم که بسته به مرحله چرخه سلول یا به شکل کروماتین ان یا کروموزوم مضاعف شده یا مضاعف شده ی فشرده . تو کل اینترفاز کروماتین داریم. البته این کروماتین تو s همانند سازی میکنه و میشه کروماتین دو کروماتیدی(مضاعف) تو g2 هم همینطور تا تو میتوز این کروماتین دوکروماتیدی (مضاعف) فشرده میشه و به شکل x در میاد.
      توجه کن که کروموزوم کلمه ی عام تری هست. پس به کروماتین تو مرحله اینترفاز هم میشه گفت کروموزوم. پس در پایان s کروموزوم ( کروماتین) مضاعف داریم که این کروموزوم مضاعف توی میتوز فشرده میشه و میشه این شکلی: x

سوال دیگه ای هست درخدمتیم

5. Top | #5
      کاربر باسابقه

Sheytani
      نمایش مشخصات
      ممنون خیلی مفید بود. الان فقط یه مشکل دارم اگه بگه 2n=46 در مرحله تلوفاز بازم میشه 184 تا رشته پلی نوکلئوتیدی؟؟
      کلا مشکلم با کروموزم همتاست. اینکه دوتا دوتا شبیه همن یعنی دو تا کروموزوم دو کروماتیدی کی شبیه همن؟؟؟ ای خدا قاطی کردم
      خواهش میکنم !

اون تیکه که فرمول واسه رشته داد و گفت 184 واسه کروموزوم 2 کروماتیدی بود دیگه ! قبلش واسه تک کروماتیدی توضیح داد ! چون سرعت فیلم بالا بود شاید دقت نکردید !!!
      ولی جوابتون هم میشه 92 ! منظورش از نوار یا رشته همون رشته پلی نوکلئوتیدی هست !

این یکی سوالتون هم تو بخش دوم که گفتم توضیح داده !!! گفتم که اگه میخواین بفرستم !!!!!
      ویرایش توسط AmiR.R-0017 : 02 اسفند 1394 در ساعت 17:33

6. Top | #6
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      سلام خسته نباشین
      کمک کنین لطفا گیج شدم
      سلام
      ضریب n نشون دهنده تعداد دسته کروموزوم ناهمتاس(منظور از همتا بودن یعنی از نظر شکل طول محل سانترومر مثل همنمثل دوقلوها)اگه 1 دسته کروموزوم داشته باشیم ضریب 1 خواهد بود و میگیم سلول هاپلوئیده و اگه 2 دسته کروموزوم داشته باشیم ضریب 2 سلول دیپلوییده بیشتر از 2 هم به همین منوال...اما سوال 2N=46 یعنی 2 دسته کروموزوم داریم که تو هر دسته همشون نا همتان پس هر دسته 46/2 یا 23 کروموزوم خواهد داشت.درمورد چند کروماتیدی بودن باید مرحله زندگی سلول داده شه که اگه حالت عادی فرض کنیم تک کروماتیدیه(اصلا عدد کروموزومی یک یا دوکروماتیدی بودن ر نشون نمیده)
      نباید هاپلویید و دیپلویید بودن ر با غیر مضاعف یا مضاعف بودن اشتباه کرد...هاپلویید و دیپلویید که گفتم اما کروموزوم های سلول درحالت عادی غیر مضاعف و به صورت کروماتینی هست اما وقتی میخواد وارد میتوز شه در مرحله S همانندسازی dna رخ میده و مضاعف میشه...پس وقتی مضاعف بودن ر سوال میدن باید مرحلشم ذکر کنن.
      راستی همیشه تعداد dna=کروماتید هست.و تعداد رشته های پلی نوکلئوتیدی 2 برابر ایناست+همیشه تعداد کروموزوم برابر سانترومره.یعنی وقتی یکی از اینار پیدا کردین میتونید بقیرم بگید(مقایسه ای)
      شما باید ویژگی سلول در هر مرحله میتوز و میوز ر بدونید بعد به سوالات مربوط به تعداد کروموزوم کروماتید dna سانترومر تعداد رشته پلی نوکلئوتیدی جواب بدین...مثلا ممکنه سلول n و 2کروماتیدی باشه(مثلا پروفاز میوز II)در کل نمیشه حکم کلی صادر کرد!
      بعضی وقتا طراحا به مرحله آنافاز گیر میدن که در کل سلول یا در 1 قطب سلول باید حواستون باشه...اینم بگم که زیست سوم به مراتب مفهومی تر از دومه و قاعدتا یه مقدار زمان میبره تا کامل جا بیفته

اصلاح شد
      مَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا﴿32 المائدة﴾
      هر كس انساني را از مرگ رهائي بخشد چنان است كه گوئي همه مردم را زنده كرده است!

ویرایش توسط ezio auditore77 : 02 اسفند 1394 در ساعت 19:52

7. Top | #7
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      سلام خسته نباشین
      کمک کنین لطفا گیج شدم

خواهر خیلی سادس ...البته بستگی داره ب کدوم مرحله از میوز یا میتوز ک باشه ...خب اگه ما 46=2n داشته باشیم طبیعتا 92 تا کروماتید ..92 تا مولکول dna (تعداد مولکول و کروماتید همیشه با هم هستش و دو برابر کروموزوم هستش) و184 تا رشته پلی پپتیدی داریم ...(که تعدا رشته پلی پپتیدی هم 2 برابر مولکول هستش)امید وارم فهمیده بباشی این روش عمومیه ک واسه همه نوع کروموزوم جانواران صدق میکنه ...راسی با این روش یاد بگیری هیچ وقت یادت نمیره من خیلی وقته دو سه ماهیه فصل 6 رو نخوندم ولی یادمه موففق باشی
      ویرایش توسط Taha19 : 02 اسفند 1394 در ساعت 17:07

8. Top | #8
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات

خب اگه در تلوفاز بخواد از آنجایی ک فرمول تلوفاز میتوز دو سلول 2nتک کروماتیدی هستش پس 46 رو در 1 (چون تک کروماتیدی هسش) ضرب میکنی در اینجا 46تا مولکول dna.و 92تا رشته پلی پپتیدی دارد .پس با شرایط عادی فرق داره ابجی..اگه خواسی فرمولشو اسکن میکنم برات میزارم ک حفظ کنی ...
      ویرایش توسط Taha19 : 02 اسفند 1394 در ساعت 17:14

9. Top | #9
      کاربر باسابقه

Sheytani
      نمایش مشخصات
      فکر کنم یه توضیحی هم خودم از همتا بدم بد نیست !
      اول معنی همتا رو از زبان فارسی یاد بگیرین ! (همتا : همتای . همزاد. همجنس . (برهان ). || نظیر و مانند. (برهان ). عدیل . همانند. قرین . شبیه)
      شبیه و قرین وااژه های مناسبی هستن ! کروموزوم های همتا در انسان که در هر سلول 46 کروموزوم داره به 2 صورت نمایش داده میشه !
      در مرد به صورت 44+xy که 22 جفت کروموزوم آتوزوم به هم شبیه یا همتا هستن ! یعنی ژن هایی که روشون هست ممکنه از نظر یه آلل متفاوت باشه مثلا بصورت a (مثلا رنگ قهوه ای چشم)روی یکی و A (مثلا رنگ آبی چشم )روی دیگری (در یک مکان برابر روی کروموززوم)ولی هردو یک وظیفه رو انجام میدن ! یعنی هردو مربوط به تعیین رنگ چشم هستن ! پس همتا هستن ! اما کروموزوم های جنسی در مرد هم از نظر اندازه و شکل و هم ژن ها با هم متفاوت هستن و به همین دلیل x,y همتا درنظر گرفته نمیشن !
      و در زن بصورت 44+xx که اینجا چون همه ژن ها 2 به 2 تقریبا همشکل و هم اندازه و دارای ژن های یکسان هستن همه بصورت همتا درنظر گرفته میشن !
      اگه نقطه مبهمی هنوز هست تا توضیح بدم ؛ شاید بد متوجه سوالتون شده باشم!
      ویرایش توسط AmiR.R-0017 : 02 اسفند 1394 در ساعت 17:36

10. Top | #10
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      ممنون واقعا خیلی فید بود. پس مشکل من همین بوده که عدد کروموزوم رو با مضاعف بودن یا نبودنش برابر میدونستم ممنون از راهنماییتون

11. Top | #11
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط amir0017 نمایش پست ها
      فکر کنم یه توضیحی هم خودم از همتا بدم بد نیست !
      اول معنی همتا رو از زبان فارسی یاد بگیرین ! (همتا : همتای . همزاد. همجنس . (برهان ). || نظیر و مانند. (برهان ). عدیل . همانند. قرین . شبیه)
      شبیه و قرین وااژه های مناسبی هستن ! کروموزوم های همتا در انسان که در هر سلول 46 کروموزوم داره به 2 صورت نمایش داده میشه !
      در مرد به صورت 44+xy که 22 جفت کروموزوم آتوزوم به هم شبیه یا همتا هستن ! یعنی ژن هایی که روشون هست ممکنه از نظر یه آلل متفاوت باشه مثلا بصورت a (مثلا رنگ قهوه ای چشم)روی یکی و A (مثلا رنگ آبی چشم )روی دیگری (در یک مکان برابر روی کروموززوم)ولی هردو یک وظیفه رو انجام میدن ! یعنی هردو مربوط به تعیین رنگ چشم هستن ! پس همتا هستن ! اما کروموزوم های جنسی در مرد هم از نظر اندازه و شکل و هم ژن ها با هم متفاوت هستن و به همین دلیل x,y همتا درنظر گرفته نمیشن !
      و در زن بصورت 44+xx که اینجا چون همه ژن ها 2 به 2 تقریبا همشکل و هم اندازه و دارای ژن های یکسان هستن همه بصورت همتا درنظر گرفته میشن !
      اگه نقطه مبهمی هنوز هست تا توضیح بدم ؛ شاید بد متوجه سوالتون شده باشم!
      کاملا متوجه شدم مرسییییییییییییییی راستی در مورد فیلم هم بگم خیلی خوب بود سرعتشو کم کردم خودم تو km player ممنونم

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن