خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات

چگونگی پیدایش انسان/افشای اسرار/درس های آن

ای خدایی که خالق خرسی آفریدی مرا مرسی

چرا آدم به وجود آمد؟
      چرا همه ی ما از اول نرفتیم تو بهشت؟چرا آمدیم رو زمین.
      برای پاسخ به این پرسش ها با ما همراه باشید.

وَإِذْ قَالَ رَ‌بُّكَ لِلْمَلَائِكَةِ إِنِّي جَاعِلٌ فِي الْأَرْ‌ضِ خَلِيفَةً ۖ قَالُوا أَتَجْعَلُ فِيهَا مَن يُفْسِدُ فِيهَا وَيَسْفِكُ الدِّمَاءَ وَنَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَنُقَدِّسُ لَكَ ۖ قَالَ إِنِّي أَعْلَمُ مَا لَا تَعْلَمُونَ ﴿٣٠
      زمانی که پروردگارت به فرشتگان گفت: من در زمین جانشینی قرار خواهم داد(تا به آبادانی زمین بپردازد و آن زیبانگاری و نوآوری را که برای زمین معیّن داشته‌ام به اتمام رساند و آن انسان است. فرشتگان دریافتند که انسان بنا به انگیزه‌های سرشتی زمینی‌اش فساد و تباهی برپا می‌دارد. پس برای دانستن نه اعتراض کردن از خدا پرسیدند که حکمت برتری دادن انسان بر ایشان برای امر جانشینی چیست و) گفتند: آیا در زمین کسی را به وجود می‌آوری که فساد می‌کند و تباهی راه می‌اندازد و خونها خواهد ریخت، و حال آن که ما به حمد و ستایش و طاعت و عبادت تو مشغولیم؟ گفت: من چیزی را می‌دانم که شما نمی‌دانید.

چه جالبه.خدا به ملائکه اجازه ی اظهار نظر داده ولی بعضیا ...

وَعَلَّمَ آدَمَ الْأَسْمَاءَ كُلَّهَا ثُمَّ عَرَ‌ضَهُمْ عَلَى الْمَلَائِكَةِ فَقَالَ أَنبِئُونِي بِأَسْمَاءِ هَـٰؤُلَاءِ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ ﴿٣١
      تمامی اسامی را آموزش (عَلَّمَ یُعَلِّمُ تعلیم)داد به آدم.بعد عرضه کرد آنها را بر ملائکه و گفت بهم بگین اسامی این ها رو اگر راستگو هستید.
      خداوند به انسان آموزش میده.علم با ارزشه.علم به چیزای دیگه ترجیح داده شده.این علم اینجا میتونه اموزش زبان باشه.یا علم نامگذاری اشیا طبق ویژگی هاش.در سوره ی رحمان میگه خدا به انسان بیان ( انتقال منظور یا حرف زدن) را آموخت.
      یه امتحانه.خدا چون به ملائکه اجازه ی اظهار نظر داده حالا نمیاد همینجوری بگه اشتباه کردید بلکه میگه بیاید امتحان بدید اگه راست میگید.

قَالُوا سُبْحَانَكَ لَا عِلْمَ لَنَا إِلَّا مَا عَلَّمْتَنَا ۖ إِنَّكَ أَنتَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ ﴿٣٢
      گفتن:پاکی تو(1.تو پاکی 2.پاکی تو را به زبان میآوریم)هیچ علمی نداریم مگه چیزی که تو نشونمون دادی.تویی تو دانای کار بجا.
      نتیجه ی امتحان:مردود
      قَالَ يَا آدَمُ أَنبِئْهُم بِأَسْمَائِهِمْ ۖ فَلَمَّا أَنبَأَهُم بِأَسْمَائِهِمْ قَالَ أَلَمْ أَقُل لَّكُمْ إِنِّي أَعْلَمُ غَيْبَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْ‌ضِ وَأَعْلَمُ مَا تُبْدُونَ وَمَا كُنتُمْ تَكْتُمُونَ ﴿٣٣
      گفت ای آدم اسامیشان را به آنها بگو.پس زمانی که با خبرشون کرد به اسامی شان گفت مگه بهتون نگفتم که من غیب(راز/چیزی که با حواس درک نمیشه) آسمان ها و زمین را میدانم و میدانم آنچه آشکار میکنید و آنچه پنهان میکردید؟
      شاید ملائکه چیزایی روبه زبون نیاوردن که در دل داشتن.خدا بهشون یاد آوری میکنه.
      وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلَائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلَّا إِبْلِيسَ أَبَىٰ وَاسْتَكْبَرَ‌ وَكَانَ مِنَ الْكَافِرِ‌ينَ ﴿٣٤
      و هنگامی (را یادآوری کن) که به فرشتگان گفتیم: برای آدم سجده (ی بزرگ‌داشت و خضوع، نه عبادت و پرستش) ببرید. همگی سجده بردند جز ابلیس که سر باز زد و تکبّر ورزید، وشد جزء انکار کنندگان.
      میگه گفتیم و نمیگه دستور دادیم.چون اگر اجبار باشه احدی نمیتونه ذره ای نافرمانی کنه.بلکه فعلا اختیاره.
      وَقُلْنَا يَا آدَمُ اسْكُنْ أَنتَ وَزَوْجُكَ الْجَنَّةَ وَكُلَا مِنْهَا رَ‌غَدًا حَيْثُ شِئْتُمَا وَلَا تَقْرَ‌بَا هَـٰذِهِ الشَّجَرَ‌ةَ فَتَكُونَا مِنَ الظَّالِمِينَ ﴿٣٥
      و گفتیم: ای آدم! تو با همسرت در بهشت سکونت کن و از آن، هرچه و هر کجا که می‌خواهید، خوش و آسوده بخورید ولی نزدیک این درخت نشوید و از آن نخوریدکه در آنصورت جزء ستمگران خواهید شد.
      خوب نیست؟خوب نیست مفتی مفتی بری بهشت.همه چیز در اختیارت باشه.هر جا خواستی بری.آزاد باشی هر کاری کردی.تو این همه نعمت فقط یه درخت هست خدا گفته نزدیکش هم نشید.که در اونصورت زورگویی کردید.
      به زودی به جواب سوالات خواهیم رسید.

فَأَزَلَّهُمَا الشَّيْطَانُ عَنْهَا فَأَخْرَ‌جَهُمَا مِمَّا كَانَا فِيهِ ۖ وَقُلْنَا اهْبِطُوا بَعْضُكُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ ۖ وَلَكُمْ فِي الْأَرْ‌ضِ مُسْتَقَرٌّ‌ وَمَتَاعٌ إِلَىٰ حِينٍ ﴿٣٦
      امّا شیطان مُوجِب لغزش آنان شد و ایشان را از آنچه در آن بودند خارج ساخت و به آنان گفتیم: همگی (به زمین) فرود آئید، در حالی که بعضی دشمن بعضی خواهید بود، و برای شما تا مدّتی در زمین جا و قرارگاه و فرایند و بهره‌گیری است.
      نه .بهشت مفتی خوب نیست.چون آدم قدرشو نمیدونه.چیزی که الکی به دست بیاد الکی هم از دست میره.آدم هنوز آماده بهشت نبود.باید بره جایی که تمرین کنه.و از دنیا استفاده کنه در جهت رشد.
      وایسید.اون اول خدا گفت میخوام آدم رو تو زمین جانشین کنم.پس چرا گفت تو بهشت سکونت کن.؟
      تا از همون اول حساب کار بیاد دستش.تا شیطان رو بشناسه.شیطان که به خاطر تکبر و خودپسندی از امر خدا خارج شد شیطان که موجب سر خوردن و افتادنشون شد و از بهشت بیرنشون کرد. اما هنوز تمام نشده.پایان خوشش هنوز مونده.

فَتَلَقَّىٰ آدَمُ مِن رَّ‌بِّهِ كَلِمَاتٍ فَتَابَ عَلَيْهِ ۚ إِنَّهُ هُوَ التَّوَّابُ الرَّ‌حِيمُ ﴿٣٧
      سپس آدم از پروردگار خود کلماتی را دریافت کرد و خداوند توبه‌ی او را پذیرفت. خداوند بسیار توبه‌پذیر و مهربان است.
      قَالَا رَ‌بَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ‌ لَنَا وَتَرْ‌حَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِ‌ينَ ﴿٢٣﴾اعراف
      (آدم و همسرش، دست دعا به سوی خدا برداشتند و) گفتند: پروردگارا، ما بر خویشتن ظلم کرده‌ایم و اگر ما را نبخشی و بر ما رحم نکنی از زیانکاران خواهیم بود.
      این دعا معجزه میکنه.خدا باهاش آدم رو بخشید.
      اعتراف به گناه هم داره.اقرار به اینکه اگه ما رو نبخشی دیگه هیچ راهی وجود نداره.دیگه بدبخت میشیم.
      ربنا : به مرد خانه میگن رب البیت.پروردگار یعنی کسی که پرورده میکنه که ترجمه ی قسمت تربیت و مربیشه.همچنین صاحب هم هست.ارباب با رب هم خانواده است.

قُلْنَا اهْبِطُوا مِنْهَا جَمِيعًا ۖ فَإِمَّا يَأْتِيَنَّكُم مِّنِّي هُدًى فَمَن تَبِعَ هُدَايَ فَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ ﴿٣٨
      گفتیم: همگی از آنجا (به زمین) فرود آئید و چنانچه هدایتی از طرف من برای شما آمد کسانی که از من پیروی کنند، نه ترسی بر آنان خواهد بود و نه غمگین خواهند شد.
      وَالَّذِينَ كَفَرُ‌وا وَكَذَّبُوا بِآيَاتِنَا أُولَـٰئِكَ أَصْحَابُ النَّارِ‌ ۖ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ ﴿٣٩﴾بقره
      و کسانی که انکار کنند و آیه‌های ما را تکذیب کنند اهل آتشند و همیشه در آنجا خواهند ماند.

2. Top | #2
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      و چه بسا انسان های هزار سال دیگه به علم ابندایی ما بخندن و مارو نادون فرض کنن!!!
      خطاب به بعضی دوستان!!!قرآن کتاب علم نیست ولی روی علم آموزی تاکید داره .
      اونایی که از قرآن سر بریدن برداشت کردن کسایی هستن که ما کلا مسلمون نمیدونیم اونا رو .
      بدبختی رو هم که من نمیدونم از کجا بیرون کشیدید!!!
      داستان آفرینش انسان هم شاید خنده دار به نظر بیاد از دید شما ولی معلوم نیست پاسخ علم امروز انسان هم به این سوال یعنی چگونه به وجود اومدن انسان درست باشه .
      و چه بسا انسان های هزار سال دیگه به علم ابندایی ما بخندن و مارو نادون فرض کنن!!!

3. Top | #3
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      از امام صادق (ع) راجع به بهشت آدم سؤال شد، آن حضرت در پاسخ فرمودند: «جنة من جنان الدنیا، یطلع فیها الشمس و القمر و لو کان من جنان الآخرة ما خرج منها ابداً» «باغی از باغ های دنیا بود که خورشید و ماه بر آن می تابید و اگر بهشت جاودان بود، هرگز آدم از آن بیرون رانده نمی شد.»

تفسیر نورالثقلین، ج 1، ص 62.

4. Top | #4
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط M.AMIN.D نمایش پست ها
      از امام صادق (ع) راجع به بهشت آدم سؤال شد، آن حضرت در پاسخ فرمودند: «جنة من جنان الدنیا، یطلع فیها الشمس و القمر و لو کان من جنان الآخرة ما خرج منها ابداً» «باغی از باغ های دنیا بود که خورشید و ماه بر آن می تابید و اگر بهشت جاودان بود، هرگز آدم از آن بیرون رانده نمی شد.»

تفسیر نورالثقلین، ج 1، ص 62.
      در تکمیل حرف دوستمون در تفاسیر آیات اخراج آدم از بهشت هم به این نکته اشاره شده که اون بهشت ،بهشت جاودان نبوده . آدرس هم نمیدم برید تفاسیر رو بخونید دیگه

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن