خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 3 از 3 نخستنخست ... 23
    نمایش نتایج: از 31 به 43 از 43
    1. Top | #31
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط FBI نمایش پست ها
      سوال رو عجولانه مطرح کردم متاسفانه !!
      بجای جسمی که تو سوال قبلی مطرح شد استوانه یا توپ بذاریم این در چه ارتفاعی از سطح کره جدا میشه
      اصطکاک داریم:که نیروش گشتاور ماست و لغزش نداریم

حل این سوال بخاطر انتگرال گیری سخته اما میشه ارتفاعی که لغزش رخ میده رو حساب کرد برای حساب ارتفاع جدا شدگی باید یه انتگرال نیروی اصطکاک ds بگیریم.
      در کل پیدا کردن نقطه جدا شدن نیاز به ریاضیات بالاتری داره.
      گشتاور از جنس اصطکاک نیست.
      فعلا این حالت بدون اططکاک رو داشته باش. بین خوندن مسله ت و فرصت حلش یکم وقفه افتاد یادم رفت سوالت اثر اصطکاک رو هم میخاد. حالا این حالت بدون اصطکاک رو بزارم، فردا حالت با اصطکاکش رو هم حل میکنم. حالت با اصطکاک هم پیچیدگی زیادی نداره. حد اقلا اینکه ریاضیات پیشرفته تری نمیخاد. هر ابزاری واسه حلش نیاز باشه داریم.
      عکس پایین جواب این سواله... جسم غلطانی، به شعاع r و گشتاور لختی I, روی کره بدون اصطکاکی به شعاع R بر اثر نیروی وزن به پایین میغطه. جسم چه مسافت عمودی, h, رو قبل از جدا شدن از کره طی میکنه؟
      screenshot_2016-01-15-02-03-15.jpg
      اگه ابعاد جسم نسبت به ابعاد کرده کوجیک باشه، و جسم علطان نباشه I و r صفر میشن و رابطه ای که پیدا کردم به رابطه اشنای R= 3h تبدیل میشه که سازگاری جواب رو با حالت قبلی نشون میده.
      فک کنم ی m کم گزاشتم نه؟ فردا درستش میکنم... دارم میپکم از خاب. توی تمام روابطی ک نوشتم هر جا r^2 دیدی بجاش mr^2 بزار.
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 25 دی 1394 در ساعت 03:40

2. Top | #32
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط LeftBehind نمایش پست ها
      گشتاور از جنس اصطکاک نیست.
      فعلا این حالت بدون اططکاک رو داشته باش. بین خوندن مسله ت و فرصت حلش یکم وقفه افتاد یادم رفت سوالت اثر اصطکاک رو هم میخاد. حالا این حالت بدون اصطکاک رو بزارم، فردا حالت با اصطکاکش رو هم حل میکنم. حالت با اصطکاک هم پیچیدگی زیادی نداره. حد اقلا اینکه ریاضیات پیشرفته تری نمیخاد. هر ابزاری واسه حلش نیاز باشه داریم.
      عکس پایین جواب این سواله... جسم غلطانی، به شعاع r و گشتاور لختی I, روی کره بدون اصطکاکی به شعاع R بر اثر نیروی وزن به پایین میغطه. جسم چه مسافت عمودی, h, رو قبل از جدا شدن از کره طی میکنه؟
      برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Screenshot_2016-01-15-02-03-15.jpg
مشاهده: 46
حجم: 60.6 کیلو بایت
      اگه ابعاد جسم نسبت به ابعاد کرده کوجیک باشه، و جسم علطان نباشه I و r صفر میشن و رابطه ای که پیدا کردم به رابطه اشنای R= 3h تبدیل میشه که سازگاری جواب رو با حالت قبلی نشون میده.
      فک کنم ی m کم گزاشتم نه؟ فردا درستش میکنم... دارم میپکم از خاب. توی تمام روابطی ک نوشتم هر جا r^2 دیدی بجاش mr^2 بزار.
      منظورم این هست که نیروی اصطکاک عامل گشتاور هست (من کلا ادبیاتم صفره بعضی وقتا چیزی که میگم منظورم رو نمی رسونه!!!!)
      f=Ia/r
      دو تا بحث که هست اینه که بدون اصطکاک روی سطح ما غلتش محض نداریم علت این هست که نیروی وزن به جسم شتاب وارد میکنه و در نتیجه سرعت مرکز جرم با سرعت rw برابر نمیشه و ما لغزش داریم
      و یکی هم اینکه درمورد نیروی مرکز گرا نوشتی

اما فکر کنم اگر اشتباه نکنم تو مخرج فاصله مرکز جرم تا مرکز دوران باید حساب بشه
      الا بذکر الله تطمئن القلوب
      ویرایش توسط amin278 : 25 دی 1394 در ساعت 05:34

3. Top | #33
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      منظورم این هست که نیروی اصطکاک عامل گشتاور هست (من کلا ادبیاتم صفره بعضی وقتا چیزی که میگم منظورم رو نمی رسونه!!!!)
      f=Ia/r
      دو تا بحث که هست اینه که بدون اصطکاک روی سطح ما غلتش محض نداریم علت این هست که نیروی وزن به جسم شتاب وارد میکنه و در نتیجه سرعت مرکز جرم با سرعت rw برابر نمیشه و ما لغزش داریم

جمله بندیات رو درست کن. رو درکت از فیزیک ممکنه تاثیر بدی بزارن. یادمه وقتی زبان میخوندم، سعی میکردم به زبان انگلیسی مسله ریاضی حل کنم واسم سخت میشد. به نطر میرسه خود واژه ها توی فرایند تفکر تاثیر دارن... منطورم اینکه من اینکه واژه ها بخشی از فرایند فکر کردن هستن رو حس کردم. میفهمی چی میگم؟ فک کنم اگه دامنه وازه های وسیعیتری داشته باشمی فک کردن ها هم عمیقتر میشن. اگه اینجوری باشه که احتمالا هست، باید سعی کنی بیانت رو درست کنی.

بگزریم...
      عامل دوران اصطکاکه؟ راست میگی... دقت نکردم به این مورد... راتشو بخای مسله از دوارن تا حالا حل نکردم. انچنان.. فقط روابطش رو میدونم. نه اینکه حل نکرده باشم... شاید حدود 100 تا حل کرده باشم تو عمرم.
      منظورت از غلطش محض نداریم ازنکه لعزش اتفاق میفته؟ باید حساب کنم ببینم اتباق میفته یا نه..... مسله جالب شد. پس بدون اصطکاک چیزی که حساب کردم غلطه... درست میگم؟ ی جسم غلطان کروی بدون اصطکاک دوران نداره و انرژی پتانسیل گرانشی به انرژی دورانی تبدیل نمیشه... نتیجه اینکه بدون اصطکاک انرژی دوارن جسم غلطان کماکان صفره. درسته؟
      مسله ای جالبی شد... واستا کمی شیمی بخونم بعدش سعی میکنم حلش کنم.

در مرود ممله اخرت.... مرکز جرم جسمم تا مرکز دوارن r + R فاصله داره دیگه... درست نوشتم اونو که!

4. Top | #34
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      f=Ia/r

جمله بندیات رو درست کن. رو درکت از فیزیک ممکنه تاثیر بدی بزارن. یادمه وقتی زبان میخوندم، سعی میکردم به زبان انگلیسی مسله ریاضی حل کنم واسم سخت میشد. به نطر میرسه خود واژه ها توی فرایند تفکر تاثیر دارن... منطورم اینکه من اینکه واژه ها بخشی از فرایند فکر کردن هستن رو حس کردم. میفهمی چی میگم؟ فک کنم اگه دامنه وازه های وسیعیتری داشته باشمی فک کردن ها هم عمیقتر میشن. اگه اینجوری باشه که احتمالا هست، باید سعی کنی بیانت رو درست کنی.

بگزریم...
      عامل دوران اصطکاکه؟ راست میگی... دقت نکردم به این مورد... راتشو بخای مسله از دوارن تا حالا حل نکردم. انچنان.. فقط روابطش رو میدونم. نه اینکه حل نکرده باشم... شاید حدود 100 تا حل کرده باشم تو عمرم.
      منظورت از غلطش محض نداریم ازنکه لعزش اتفاق میفته؟ باید حساب کنم ببینم اتباق میفته یا نه..... مسله جالب شد. پس بدون اصطکاک چیزی که حساب کردم غلطه... درست میگم؟ ی جسم غلطان کروی بدون اصطکاک دوران نداره و انرژی پتانسیل گرانشی به انرژی دورانی تبدیل نمیشه... نتیجه اینکه بدون اصطکاک انرژی دوارن جسم غلطان کماکان صفره. درسته؟

در مرود ممله اخرت.... مرکز جرم جسمم تا مرکز دوارن r + R فاصله داره دیگه... درست نوشتم اونو که!

5. Top | #35
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات

بگزریم...

اره کاملا موافقم کلمات خیلی تاثیر دارن تو درک و مدل سازی مسئله
      دقت بکنی اکثر پستای من تهشون یه ویرایش در فلان زمان هست!! چون یه جمله بندی بهتر مید ذهنم مجبور میشم تغییرشون بدم!!!!ایرادیه واسه خودش

درسته عامل دوران شتابدار اصطکاکه ولی میتونیم با یه ضربه جسم یه w0 به جسم بدیم که بدون اصطکاک حرکت دورانی بدون شتاب میشه ولی یه انرژی جنبشی رو داره ولی باعث اتلاف انرزی نمیشه چون تو محاسبه تغییرات انرژی جنبشی حذف میشه
      و لغزش به نظر من وقتی رخ میده که سرعت انتقالی مرکز جرم از سرعت مماسی دوران نقطه تماس جسم با سطح بیشتر باشه

و درمورد مرکز جرم من فکر کردم اون r که نوشتی قطر جسم کروی یا استوانه ای هست اگه منظورت شعاع هست اره درست نوشتی من اشتباه برداشت کردم.

و با توجه به وقت کمی که برای کنکور مونده رو این مسئله علی رغم جذابیتش وقت نذار حداقل الان وقت نذار نگه دار موقعی که وقت ازاد داری یا زمانی که احساس میکنی وقتت داره تلف میشه حلش کن بیشتر رو مباحث کنکور تمرکز کن.

حل این سوال به این صورته که:
      mgh=0.5mv2 +0.5Iw2 +Wf
      mgcost-N=mV2 /R+r

یه نکته ای که داره اینه تو یه ارتفاعی N به قدری کم میشه که اصطکاک نمیتونه مانع لغزش جسم بشه از این نقطه تا جایی که جسم از سطح جدا بشه اصطکاک جنبشی داریم و این اصطکاک جنبشی کار انجام میده
      و کارش برابر انتگرال uNds هست
      که s طول کمان طی شده هست و N هم خودش تابع زاویه t هست.
      الا بذکر الله تطمئن القلوب
      ویرایش توسط amin278 : 25 دی 1394 در ساعت 17:02

6. Top | #36
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      !Hey

20110624_000133-1-.jpg
      @LeftBehind@FBI
      ویرایش توسط M.AMIN.D : 03 فروردین 1395 در ساعت 11:41

7. Top | #37
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      فک کردن نداره. به وزنه دو نیرو وارد میشه Tو W. بنابراین برایند نیروهای وارد بر وزنه میشه T + W.

نیروی باز گرداننده میشه wSina و اگه a (زاویه انححراف رو با a نشون دادم، تتا رو کیبوردم نداره) کوچیک باشه نیروی بازگرداننده میشه wa که از یانون هوک kx پیروی میکنه. بنابراین برای زاویه انحراف کوچیک a حرکت وزنه حرکت هماهنگ ساده میشه. @M.AMIN.D
      There is No Need for God as a Hypothesis

Pierre-Simon, marquis de Laplace
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 03 فروردین 1395 در ساعت 12:33

8. Top | #38
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      فک کردن نداره. به وزنه دو نیرو وارد میشه Tو W. بنابراین برایند نیروهای وارد بر وزنه میشه T + W.

نیروی باز گرداننده میشه wSina و اگه a (زاویه انححراف رو با a نشون دادم، تتا رو کیبوردم نداره) کوچیک باشه نیروی بازگرداننده میشه wa که از یانون هوک kx پیروی میکنه. بنابراین برای زاویه انحراف کوچیک a حرکت وزنه حرکت هماهنگ ساده میشه. @M.AMIN.D
      الان مگه برایند نیرو ها نباید در جهت باشند؟

9. Top | #39
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط M.AMIN.D نمایش پست ها
      الان مگه برایند نیرو ها نباید در جهت باشند؟
      برایند نیروها در یک جهت باشن که اصلا جمله غلطه. در یک جهت باشن رو وقتی باید بگی که اقلا راجبه دو نیرو بخای صحبت کنی... ولی هر چند برداری فقط ی بردار برایند دارن. میفهمی چی میگم؟ هر دو سوالت نوعی ابهام عجیب دارن.

10. Top | #40
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      برایند نیروها در یک جهت باشن که اصلا جمله غلطه. در یک جهت باشن رو وقتی باید بگی که اقلا راجبه دو نیرو بخای صحبت کنی... ولی هر چند برداری فقط ی بردار برایند دارن. میفهمی چی میگم؟ هر دو سوالت نوعی ابهام عجیب دارن.

http://www.aparat.com/v/xuAOs/محاسبه_برآیند_نیروها_1
      http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=290549

@LeftBehind
      ویرایش توسط M.AMIN.D : 03 فروردین 1395 در ساعت 22:47

11. Top | #41
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      بابه تروخدا این ویدیوها چیه نگاه میکنید؟
      این داشت درس میداد یا انشا میگفت؟
      محاسبه ی برایند و اینه دنگو فنگ؟ بیان چرا انقت کجک کوله بود؟ بعدشم.... زاویه بین دو بردار 90 درجه بود همون اول باید فیثاغورق رو بکار میبرد. دو بردار 3 و 6 نیوتونی که با هم زاویه 90 درجه دارن برایندشون میشه سه رادیکال 5

اولا ک داره انشا مبگه... کسی ک مطلب رو ندونه چیزی چیزی.میفهمه؟
      فن بیان بینهایت بد بود.
      این شد فیزیک؟ حالم بده، میخام برم استراحت کنم.

12. Top | #42
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط SUBZERO نمایش پست ها
      بابه تروخدا این ویدیوها چیه نگاه میکنید؟
      این داشت درس میداد یا انشا میگفت؟
      محاسبه ی برایند و اینه دنگو فنگ؟ بیان چرا انقت کجک کوله بود؟ بعدشم.... زاویه بین دو بردار 90 درجه بود همون اول باید فیثاغورق رو بکار میبرد. دو بردار 3 و 6 نیوتونی که با هم زاویه 90 درجه دارن برایندشون میشه سه رادیکال 5

اولا ک داره انشا مبگه... کسی ک مطلب رو ندونه چیزی چیزی.میفهمه؟
      فن بیان بینهایت بد بود.
      این شد فیزیک؟ حالم بده، میخام برم استراحت کنم.

داداش من! من این ویدیو ها رو نگاه نمی کنم!

اینو به عنوان نمونه بهت نشون دادم تا بهت گفته باشم برآیند نیرو ها در بک جهته!

مثلا دو تا نیروی 4 نیوتونی که با هم زاویه درجه می سازند برآیندشون میشه یک نیروی 4 رادیکال 2 نیوتونی با زاویه 45 درجه نسبت به هر کدوم! حالا چرا تو اون سواله اینطوری نشده؟

مرسی!

13. Top | #43
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط m.amin.d نمایش پست ها
      برگرد همینجا... میدونی موضوع چیه؟ اصلا این سوال سوال نیست. طبق تعریف برایند یا مجموع دو بردار t و w رو با بردار t+w نشون میدن. چیزی واسه حل وجود نداره.
      البته میدونم کمی هم بردار برایند و اندازه برایند رو باطی کردی. میدونی چیه؟ ابهامی ک واست پیش اومده اینکه همه عادت کردن بردار t و اندازه بردار t رو ی جور نمایش میدن. این صحیح نیست. بردار t رو با t که ی پیکان کوچیک بالاشه نمایش میدن. واسه اندازه بردار t دو تا کار میشه کرد. ینی نماد t بدون پیکانه یکی هم قدر مطلق tه. متاسفانه اکثرا اندازه t و بردار t رو ی جور نمایش میدن ک این صحیح نیست.
      الان گرینه ها رو نگاه کن. گزینه همه t و w ها بردار هستن چون بالاشون ی پیکان کوچیک هست. سوال میگه برایند نیروهای وارد بر وزنه چقده. خوب ب وزنه دو نیرو t و w وارد میشه پس برایند میشه بردار t+w.
      تموم.

صفحه 3 از 3 نخستنخست ... 23

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن