خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 4 از 4 نخستنخست ... 34
    نمایش نتایج: از 46 به 55 از 55
    1. Top | #46
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mohammacl نمایش پست ها

این باو !:
      فرض کنید که در یک مسابقه تلویزیونی شرکت کرده‌اید و میان سه در باید یکی را انتخاب کنید. پشت یکی از درها یک ماشین است و پشت دو در دیگر دو بز. شما یکی از درها را انتخاب می‌کنید (مثلاً در شمارهٔ ۱). مجری برنامه که می‌داند پشت هر در چه چیزی است، در دیگری را باز می‌کند (مثلاً در شمارهٔ سه) و به شما نشان می‌دهد که پشتش یک بز است. بعد از شما می‌پرسد که «می‌خواهید در شمارهٔ ۱ را با شمارهٔ ۲ تاخت بزنید؟» آیا به سود شماست که انتخابتان را عوض کنید؟

قبل از پوچ شدن یکی از درها با سه در هم شانس مواج بودیم. بعد از پوچ شدن یکی از در ها با دو در هم شانس روبرو هستیم. چی باعث میشه بعصیا فک کن با پوچ شدن یکی از درها، دو در باقی مونده هم شانس نیستن رو من نمیدونم. اگه تو دیلی داری توصیح بده ما یاد بگیریم.
      There is No Need for God as a Hypothesis

Pierre-Simon, marquis de Laplace

2. Top | #47
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Ultra نمایش پست ها

خب این یکی از معروف ترین مسائل احتماله

مسئله مونتی هال

مشکل کجاست؟
      مشکل اینه :

نقل قول نوشته اصلی توسط SUBZERO نمایش پست ها
      قبل از پوچ شدن یکی از درها با سه در هم شانس مواج بودیم. بعد از پوچ شدن یکی از در ها با دو در هم شانس روبرو هستیم. چی باعث میشه بعصیا فک کن با پوچ شدن یکی از درها، دو در باقی مونده هم شانس نیستن رو من نمیدونم. اگه تو دیلی داری توصیح بده ما یاد بگیریم.
      اگه جدول احتمالاتشو بکشی میبینی بعد از حذف یک درب با تغییر درب انتخاب شده شانس بیشتر میشه !

There is enough light
      for one who wants to see

...Chemistry : Chem is Try
      ویرایش توسط 0M0HamMad0 : 14 خرداد 1395 در ساعت 00:53

3. Top | #48
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Ultra نمایش پست ها

خب توکه از پشت در خبر نداری
      شاید مجری در جایزه رو حذف کنه
      نه توی خود مساله اومده یک در پوچ حذف میشه !

There is enough light
      for one who wants to see

4. Top | #49
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      در صورتی که a انتخاب بشه:
      فایل پیوست 55485

There is enough light
      for one who wants to see

5. Top | #50
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات

مشکل اینه :

اگه جدول احتمالاتشو بکشی میبینی بعد از حذف یک درب با تغییر درب انتخاب شده شانس بیشتر میشه !
      چن سال پیش از تهران ی کتاب خریدم ب قیمت 5 تا تک تومن. باور کن راست میگم. دختره ک کتاب رو دید دستم ی لیبل 5000 تومنی زد رو کتاب گفت قیمت کتا 5000 تومنه. گفتم یا کتاب رو 5 تا تک تومن ب من میدی یا همین الان زنگ میزنم بیان اینجا رو تخته کنن. قیمت کتاب توی کل کشور مقطوعه. نمیتونی ب سلیقه خودت ی قیمت جدید بزنی روش. من توی کتاب خریدین ناشی نیستم. در واقه رفته بودم ی کتاب بخرم که اصلا پیدا نمیشد. بعداز کلی اینور اونور گشتن با ی دختره رفتیم تو انبار ی کتاب خونه واسه لاسه زدن. شوخی کردم. رفتیم کتابه رو پیدا کنیم. دختره رفت و من شرو کردم بگشتن توی خاک و خلا. کتابه رو پیدا نکردم ولی ی کتاب دیدم مال عهد تیرکمون ب اسم چگونه ریاضی دان شدم.
      زندگی 5 تا ریاضی دان بود. اسم یکیشون پل اوردیش بود.ویژگی جالب اردیش ک بزرگترین ریاضی دان زمان خودش بود این بود که جواب تقریبا هر مسله ای رو بی درنگ میداد. ینی این بشر خیلی سریع به استدال حل مسله میرسید.
      الان ک Ultra اسم این معما رو گفت من گوگلش کردم و ی مقاله توی ویکیپدیا دیدم. توی این مقاله گفته بود پل اوردیش تا وقتی برنامه شبیه سازی این مسله با کامپیوتر رو ندیده بود نپزیرفت که فرقی هست بین عوض کردن یا نکردن انتخاب درها.

اونوقت تو برگشتی ب من میگی ی نمودار بکشم و ببینم؟

ببین خیلی راحت با ی سیستم برنامه نویسی که بتونی ی عدد رندم نابزرگتر از 4 تولید کنه میشه ی برنامه شبیه سازی نوشت. ب این صورت:
      برنامه رو جوری مینویسیم ک ازمایش رو 2n بار تکرار کنه. n بار با فرض ثایت نگه داشتن انتخاب در و n بار با فرض عوض کردن انتخاب در. یا ی حلقه که هر دو ازمایش رو یکی بعد از دیگری انجام بدم. هر ازمایش به کمک عدد رندم نابزرگتر از 4 قابل شبیه سازیه. برنامه تعداد پیروزشدن های دو نوع ازمایش رو جمع میکنه. با جمع کردن تعداد پیروز شدن های هر نوع ازمایش میشه احتمال پیروز شدن یا شکست خوردن در هر نوع ازمایش رو بدست اورد. فک کنم اگه n رو 1 میلیون بگیریم مناسب باشه. کامپیوترهای امروزی میتونن توی کسری از ی ثاینه برنامه رو اجرا کنن.
      فقط در صورتی که نتایج اجرای این برنامه متفاوت باشه میتونم بپزیریم ک عوض کردن در به نفع شرکتت کنندس.

ویرایش توسط Phenotype_2 : 14 خرداد 1395 در ساعت 01:12

6. Top | #51
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      چن سال پیش از تهران ی کتاب خریدم ب قیمت 5 تا تک تومن. باور کن راست میگم. دختره ک کتاب رو دید دستم ی لیبل 5000 تومنی زد رو کتاب گفت قیمت کتا 5000 تومنه. گفتم یا کتاب رو 5 تا تک تومن ب من میدی یا همین الان زنگ میزنم بیان اینجا رو تخته کنن. فیمت کتاب توی کل کشور مقطوعه. نمیتونی ب سلیقه خودت ی قیمت جدید بزنی روش. در واقه رفته بودم ی کتاب بخرم که اصلا پیدا نمیشد. بعداز کلی اینور اونور گشتن با ی دختره رفتیم تو انبار ی کتاب خونه واسه لاسه زدن. شوخی کردم. رفتیم کتابه رو پیدا کنیم. من کتابه رو پیدا نکردم ولی ی کتاب دیدم مال عهد تیرکمون ب اسم چگونه ریاضی دان شدم.
      زندگی 5 تا ریاضی دان بود. اسم یکیشون پل اوردیش بود.ویژگی جالب اردیش ک بزرگترینریاضی دان زمان خودش بود این بود که جواب تقریبا هر مسله ای رو بی درنگ میداد. ینی این بشر خیلی سریع به استدال حل مسله میرسید.
      الان ک Ultra اسم این معما رو گفت من گوگلش کردم و ی مقاله توی ویکیپدیا دیدم. توی این مقاله گفته بود مل اوردیش تا وقتی برنامه شبیه سازی این مسله با کامپیوتر رو تدیده بود نپزیرفت که فرقی هست بین عوض کردن یا نکردن انتخاب.

اونوقت تو برگشتی ب من میگی ی نمودار بکشم و ببینم؟

ببین خیلی راحت با ی سیستم برنامه نویسی که بتونی ی عدد رندم نابزرگتر از 4 تولید کنه میشه ی برنامه شبیه سازی نوشت. ب این صورت:
      برنامه رو جوری مینویسیم ک ازمایش رو 2n بار تکرار کنه. n بار با فرض ثایت نگه داشتن انتخاب در و n بار با فرض عوض کردن انتخاب در. هر ازمایش به کمک عدد رندم نابزرگتر از 4 قابل شبیه سازیه. برنامه تعداد پیروزشدن های دو نوع ازمایش رو جمع میکنه. با جمع کردن تعداد پیروز شدن های هر نوع ازمایش میشه احتمال پیروز شدن یا شکست خوردن در هر نوع ازمایش رو بدست اورد. فک کنم اگه n رو 1 میلیون بگیریم مناسب باشه. کامپیوترهای امروزی میتونن توی کسری از ی ثاینه برنامه رو اجرا کنن.
      فقط درصدرتی که نتایج اجرای این برنامه متفاوت باشه میتونم بپزیریم ک عوض کردن در به نفع شرکتت کنندس.
      خسته نباشی . من استدلال ریاضیش رو میخواستم .... اینکه تجربی تست کنیم که واضحه به جواب میرسیم ! ااینجا هم توضیح داده چه اتفاقی میوفته : مساله ی مونتی هال (با توضیحات ریاضی)
      ولی میخوام بدونم چرا اونجوری میشه ؟از لحاض ریاضی اونی که تو گفتی باید درست باشه یعنی احتمال تغییر نکنه ولی چرا تغییر میکنه ؟؟

There is enough light
      for one who wants to see

7. Top | #52
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات

خسته نباشی . من استدلال ریاضیش رو میخواستم .... اینکه تجربی تست کنیم که واضحه به جواب میرسیم ! ااینجا هم توضیح داده چه اتفاقی میوفته : مساله ی مونتی هال (با توضیحات ریاضی)
      ولی میخوام بدونم چرا اونجوری میشه ؟از لحاض ریاضی اونی که تو گفتی باید درست باشه یعنی احتمال تغییر نکنه ولی چرا تغییر میکنه ؟؟
      یک ساعت فک کردم تا ب این نتیجه رسید روش من با استراتژی عوض نکردن در متمم روش تو با استراتژی تغییر دره. ینی اگه من و تو توی همزمان توی دو مسابقه در دو جای مختلف با شرایط اولیه یکسان شرکت کنیم و انتخاب اول تو با من یکی باشه بعد از پایان مسابقه یا من برنده شدم یا تو و حتما هم یکیمون برنده شده.
      بعد از این نتیجه گیری فورن نتیجه میشه گرفت اگه شانس برنده شدن من 1/2 نباشه قطعا روش یکیمون بر دیگری برتری داره.
      چون مطمنم احتمال پیروز شدن من 1 به سه هست پس احتمال پیروز شدن تو باید 2 به سه باشه.

الان کاملا بدیهی میبینم که شانس برنده شدن با این دو استراتژی متمم هم هستن.

8. Top | #53
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      همه اعداد سه رقمی ای رو پیدا کنید که با مجموع مکعبات ارقامشون برابر باشن.

9. Top | #54
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      بسته هایی ب توالی و گام ب گام وارد سیستم یا از اون خارج میشن و سیستم به بسته ها به ترتیب ورودشون شماره سریال صحیح متوالی نسبت میده. ورود هر بسته همزمان با خروج بسته دیگه ایه. اولین بسته ای که وارد میشه اولین بسته ایه ک خارج میشه. گنجایش سیستم c بسته س. اگه سیستم ب بسته جدیدی ک در حال دریافتشه شماره سریال a رو نسبت بده، شماره سریال بسته ای ک همزمان با a خارج میشه چنده؟

10. Top | #55
      در انتظار تایید ایمیل

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط BlackWhyte نمایش پست ها
      همه اعداد سه رقمی ای رو پیدا کنید که با مجموع مکعبات ارقامشون برابر باشن.
      دادا انصافا سوالت سخته فرمول داره
      راه حلشو بلد نیستم ولی بقیه ارقام حتما باید توش صفر و یک داشته باشه

370=3*3+7*3+0*3
      3*3+7*3+1*3=371
      ویرایش توسط E=MC2 : 01 خرداد 1397 در ساعت 23:52 دلیل: جا انداختن کلمه

صفحه 4 از 4 نخستنخست ... 34

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن